Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Внутрішні хвороби


Дудка Інна Володимирівна. "Патогенетичне обґрунтування диференційованого лікування гастроезофагеальної рефлюксної хвороби у хворих на хронічне обструктивне захворювання легень" : Дис... канд. наук: 14.01.02 - 2009.



Анотація до роботи:

Дудка І.В. Патогенетичне обґрунтування диференційованого лікування гастроезофагеальної рефлюксної хвороби у хворих на хронічне обструктивне захворювання легень. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.02 – внутрішні хвороби. – Національна медична академія післядипломної освіти ім. П.Л.Шупика. – Київ, 2009.

У дисертаційній роботі наведено теоретичне узагальнення результатів комплексного дослідження особливостей клінічного перебігу, нейро-ендокринних, метаболічних та гемокоагуляційних механізмів розвитку та прогресування шлунково-стравохідного рефлюксу у хворих на хронічне обструктивне захворювання легень, та нове вирішення науково-практичного завдання – зниження інтенсивності та частоти загострень гастроезофагеальної рефлюксної хвороби. Удосконалена методика її патогенетичного лікування за допомогою беродуалу, баролу, гінкго білоба та ереспалу.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення результатів комплексного дослідження особливостей клінічного перебігу, нейро-ендокринних, метаболічних та гемокоагуляційних механізмів розвитку та прогресування шлунково-стравохідного рефлюксу у хворих на хронічне обструктивне захворювання легень, та нове вирішення науково-практичного завдання – зниження інтенсивності та частоти загострень гастроезофагеальної рефлюксної хвороби, яке полягає в удосконаленні методики її патогенетичного лікування за допомогою терапії беродуалом, баролом, гінкго білоба та ереспалом.

1. У хворих на ХОЗЛ ІІ стадії встановлено прояви ГЕРХ 73% випадків (у популяції – у 22-25%), яка характеризується слабкою або помірною інтенсивністю клінічних проявів із переважанням позастравохідних респіраторних симптомів. Ступінь ЕП ГЕРХ залежить від ступеня тяжкості БОС (за ОФВ1) (r=-0,687).

2. Із зростанням ступеня тяжкості ГЕРХ від ЕН до ЕПЕ, що перебігає на тлі ХОЗЛ ІІ стадії, вірогідно зростає добова кількість епізодів рефлюксів, загальна тривалість епізодів рН<4 переважно за рахунок рефлюксів у вертикальному положенні, кількість рефлюксів, тривалістю>5 хв, які щільно корелюють із показником ОФВ1 (r=-0,721, r=-0,695, r=-0,819), зростає кількість «кислих» рефлюксів із вірогідним зниженням мінімальних значень рН стравоходу, та зменшується частка «лужних» рефлюксів. У хворих на ХОЗЛ ІІ стадії із супровідною ГЕРХ встановлено відносне зменшення частки «кислих» ГЕР та зростання частки «лужних» ГЕР у порівнянні з пацієнтами з ізольованим перебігом ГЕРХ.

3. В основі дисбалансу регуляторних нейро-ендокринних та паракринних механізмів, що сприяють розвитку та прогресуванню ГЕРХ та ХОЗЛ, лежать холінергічний дисбаланс (ваготонія, зниження активності АХЕ крові), адренергічний дисбаланс (генералізована незворотна бронхообструкція при інгаляції -адреноміметиків, зниження КЗФЕ), дисфункція кори надниркових залоз (зниження вмісту кортизолу в крові), а також неконтрольована активація iNOS та гіперпродукція NO, які сприяють розвитку та прогресуванню NO-залежної релаксації сфінктерів стравоходу.

4. Підсилення інтенсивності оксидативного та нітрозитивного стресу на тлі дезінтеграції активності факторів протирадикального захисту (зниження вмісту в Ер ГВ, компенсаторне збільшення активності каталази, глутатіонзалежних ферментів) зростає прямо пропорційно ступеню тяжкості БОС і зумовлює розвиток та прогресування ЕП ГЕРХ.

5. Гіперагрегація тромбоцитів, плазмова гіперкоагуляція (активація 2-ї та 3-ї фаз), зниження антикоагулянтного потенціалу крові (активності АТІІІ, ХІІІ фактора), СФА плазми крові внаслідок гальмування ферментативного, Хагеман-залежного фібринолізу, компенсаторне підвищення активності неферментативного фібринолізу, системного протеолізу, що поглиблюються із зростанням тяжкості БОС (ОФВ1), сприяють розвитку ЕПЕ ГЕРХ.

6. Лікування ГЕРХ у хворих на ХОЗЛ за допомогою беродуалу та баролу є більш ефективним у порівнянні з традиційним (сальбутамолом та омепразолом) на динаміку клінічних симптомів основного та супровідного захворювань, рН-метричних та ендоскопічних показників ГЕРХ (досягнуто ремісії ЕП ГЕРХ у 70,0% пацієнтів проти 50,0% у контролі).

7. Спосіб патогенетичного лікування хворих на ГЕРХ, асоційовану з ХОЗЛ, із використанням беродуалу, баролу, гінкго білоба та ереспалу, дозволяє істотно знизити ступінь бронхообструкції, усунути клінічні, рН-метричні та ендоскопічні ознаки ГЕРХ (зменшення тривалості загострень на 23%, ефективність лікування – 90,0%), знизити ступінь NO-залежної релаксації НСС шляхом гальмування iNOS, зменшити ступінь оксидативного та нітрозитивного стресу, відновити протиоксидантний потенціал, усунути прояви гіперкоагуляційного синдрому, відновити чутливість адренорецепторів до впливу катехоламінів та вегетативний баланс у цілому, сприяти зниженню частоти рецидивів ГЕРХ (на 33,3%).

Публікації автора:

  1. Сучасні підходи до лікування гастроезофагеальної рефлюксної хвороби та гастропатій у хворих на хронічне обструктивне захворювання легень та цукровий діабет: методичні рекомендації / [М. Ю.Коломоєць, О. С.Хухліна, І. В.Дудка та ін.].–Київ,2008.–32 с.

  2. Дудка І.В. Інтенсивність оксидативного стресу та протеїназо-інгібіторного дисбалансу у хворих на хронічне обструктивне захворювання легень із супровідною гастроезофагеальною рефлюксною хворобою та ефективність їх корекції препаратом гінкго білоба / І.В.Дудка // Клін. та експеримент. патол.–2008.–№ 3.–С.40-45.

  3. Коваленко С.В. Варіабельність рівня катехоламінів в еритроцитах у хворих на бронхіальну астму / С.В.Коваленко, І.В.Дудка // Укр. тер. журнал.–2005.–№2.–С.56-59.

  4. Коваленко С.В. Гострий тест із бронхолітиком у хворих на хронічні обструктивні захворювання легень та бронхіальну астму / С.В.Коваленко, І.В.Дудка // Бук. мед. вісник.–2005.–№ 2.–С.122-123.

  5. Коваленко С.В. Діагностичне значення показників функції зовнішнього дихання у хворих на хронічне обструктивне захворювання легень із супутньою гастроезофагальною рефлюксною хворобою / С.В.Коваленко, І.В.Дудка, О.В.Єремія-Кучук // Зб. наук. праць співроб. НМАПО ім. П.Л.Шупика.–Вип. 16.–2007.–С.45-49.

  6. Коломоєць М.Ю. Роль дисфункції ендотелію у розвитку шлунково-стравохідного рефлюксу у хворих на хронічне обструктивне захворювання легень та їх корекція гінкго білоба / М.Ю.Коломоєць, І.В.Дудка // Запорізький мед. журнал.–2008.–№5.–С.26-29.

  7. Пат. №32008 UА, МПК A61M1/00, A61В10/00, A61М23/00. Пристрій для діагностики дуоденогастроезофагеального рефлюксу / Шкварковський І.В., Дудка І.В.–2008 00464; заявл. 14.01.08.; опубл. 25.04.08. / Промислова власність.–2008.–Бюл. №4.

  8. Дудка І.В. Небулайзерна терапія хворих на хронічне обструктивне захворювання легень за допомогою беродуалу / І.В.Дудка, О.І.Єремія, С.В.Коваленко // Новітні підходи до лікування в суч. медицині: тези доп. V-міжн. наук.-практ. конфер. студ. та молодих вчених (17-19 квіт. 2007 р.).–Ужгород,2007.–С.78.

  9. Дудка І.В. Рівень катехоламінів в еритроцитах у хворих бронхіальною астмою з супутньою гастроезофагальною рефлюксною хворобою / І.В.Дудка, С.В.Коваленко // Новітні перспективні технології діагностики та контролю лікування захворювань органів травлення: тези доп. Наук.-практ. симпозіуму (22-23 бер. 2007 р.).–Вінниця,2007.–С.158.

  10. Дудка І.В. Стан деяких показників системи гемостазу у хворих на гастроезофагеальну рефлюксну хворобу з супровідним хронічним обструктивним захворюванням легень / Матеріали ХІІ Конгресу СФУЛТ (25-28 вер. 2008 р.).–Ів.-Франківськ, 2008.–С.31-32.

  11. Коваленко С.В. Діагностичне значення рівня катехоламінів в еритроцитах у хворих на бронхообструктивну патологію / С.В.Коваленко, О.В.Андрусяк, І.В.Дудка / Матеріали VІІІ з’їзду СФУЛТ (20-21 квіт. 2005 р.).–Ів.-Франківськ,2005.–С.101.