Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Педіатрія


Баб'як Володимир Іванович. Патогенетичне обґрунтування лікування хронічного гастродуоденіту, асоційованого з гелікобактер пілорі інфекцією, у дітей з урахуванням порушень обміну заліза та гастропротективного потенціалу слизової оболонки : Дис... канд. наук: 14.01.10 - 2009.



Анотація до роботи:

Баб’як В.І. Патогенетичне обґрунтування лікування хронічного гастродуоденіту, асоційованого з гелікобактер пілорі інфекцією, у дітей з урахуванням порушень обміну заліза та гастропротективного потенціалу слизової оболонки. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.10 – педіатрія. – Національний медичний університет імені О.О. Богомольця, Київ, 2009.

Дисертація присвячена вивченню клініко-патогенетичних аспектів діагностики та оптимізації лікування хронічного гастродуоденіту, асоційованого з Нр інфекцією.

В роботі наведено результати клініко-лабораторних і інструментальних досліджень, проведених у 110 дітей з ХГД, асоційованим з Нр.

Вивчено особливості клінічних проявів та клініко-ендоскопічні варіанти хронічного гастродуоденіту, асоційованого з Нр, в поєднанні із ЗДА або латентним дефіцитом заліза з урахуванням рівня пепсиногену-1, кислотоутворюючої функції шлунка та рівня фукози шлункового соку.

Доведено діагностичну цінність виявлення сумарних антитіл до антигену СаgA Нр сироватки крові, встановлено високу чутливість і специфічність методу.

Доведено перевагу послідовної ерадикаційної терапії при ХГД, асоційованому з Нр- інфекцією, у дітей з латентним дефіцитом заліза, особливо у хворих з підвищеним рівнем ПГ-1 та гастрину.

Доведено, що хворі на хронічний гастродуоденіт, асоційований з Нр, з високим рівнем ПГ-1 сироватки крові (гіперпепсиногенемічні) найбільш резистентні до ерадикаційної терапії, особливо з високим ступенем обсіменіння Нр слизової оболонки шлунка.

У дисертаційній роботі наведено нове вирішення актуальної наукової задачі – підвищити ефективність лікування хворих на хронічний гастродуоденіт, асоційований з Helicobacter pylori, і зменшити частоту рецидивів хвороби з використанням послідовної ерадикаційної терапії з урахуванням вивчення особливостей перебігу хвороби та обміну заліза.

  1. Хронічний гастродуоденіт, асоційований з Нр, у дітей характеризується проявами нодулярного антрального гастриту (80%): переважає поверхневий антральний гастрит, рідше поверхневий розповсюджений гастрит.

  2. У хворих на хронічний гастродуоденіт, асоційований з Hp-інфекцією, виявлено залізодефіцитну анемію та латентний дефіцит заліза у 11 та 26 дітей, відповідно. Поєднання хронічного гастродуоденіту, асоційованого з Нр, із залізодефіцитною анемією або з латентним дефіцитом заліза збільшує частоту астеновегетативного (78,2%) та диспептичного (84,5%) синдромів, а також впливає на морфофункціональні зміни слизової оболонки шлунка: збільшує ступінь активності запалення та обсіменіння її.

  3. У дітей з хронічним гастродуоденітом, асоційованим з Нр, в поєднанні із залізодефіцитною анемією або з латентним дефіцитом заліза в стадії загострення знижується рівень фукози шлункового соку. Встановлено зворотну кореляційну залежність між фукозою шлункового соку та ступенем обсіменіння слизової оболонки Нр (r = 0,47), р<0,05 та прямий кореляційний зв'язок з основними показниками обміну заліза: сироватковим залізом (r = 0,38), р<0,05 та феритином сироватки крові (r = 0,41), р<0,05.

  4. Діагностичне значення має тест "ХелікоБест-антитіла" для визначення сумарних антитіл до антигену Саg A Hp сироватки крові: висока чутливість –89,5%, висока специфічність – 99,0%, позитивне передбачуване значення – 96,8%, негативне передбачуване значення – 92,5%.

  5. Ерадикаційна терапія при ХГД, асоційованому з Hp-інфекцією, у дітей із залізодефіцитною анемією усуває контамінацію Hp, ліквідує запалення у слизовій оболонці шлунка, відновлює порушення обміну заліза і нівелює потребу феротерапії.

  6. Використані та апробовані схеми послідовної 10-денної ерадикаційної терапії та потрійної 7-денної терапії підвищують ефективність ерадикації, а у дітей із залізодефіцитною анемією підвищують рівень феритину сироватки крові (основного маркера забезпеченості організму залізом), а виявлені кореляційні зв’язки між показниками фукози шлункового соку та феритину дозволяють використовувати їх як критерії діагностики та оцінки ефективності лікування.

Публікації автора:

1. Лукашук В.Д., Особливості лікування хронічного гастродуоденіту, асоційованого з гелікобактерною інфекцією, у дітей з урахуванням порушень обміну заліза / В.Д. Лукашук, І.Б. Коссак, В.І. Баб’як // Метаболічні розлади у дітей та підлітків: діагностика, профілактика, лікування: Матеріали науково-практичної конференції присвяченої 25-річчю створення кафедри дитячих і підліткових захворювань КМАПО ім. П.Л. Шупика. – Київ, 2005. – С.54-55. (Здобувачем проведено збір, аналіз та статистичну обробку частини клінічного матеріалу, підготовлено статтю до друку).

2. Лукашук В.Д. Психологічні порушення при хронічних гастродуоденальних захворюваннях у дітей та типи їх психосоматичної конституції / В.Д. Лукашук,

Л.М. Головатюк, Н.В. Алексєєнко, В.І. Баб’як. // Педіатрія, акушерство та гінекологія. – 2006. – № 3. – С. 38-42. (Здобувачем проведено збір та аналіз частини клінічного матеріалу).

3. Лукашук В.Д. Ефективність лікування хронічного гастродуоденіту, асоційованого з гелікобактерною інфекцією у дітей з залізодефіцитною анемією або з латентним дефіцитом заліза / В.Д.Лукашук, І.Б. Коссак, Л.М. Головатюк, В.І. Баб’як // Тези доповідей ХІ конгресу СФУЛТ. Полтава, 2006. С.139. (Здобувачем проведено збір, аналіз та статистичну обробку клінічного матеріалу, підготовлено тези до друку).

4. Лукашук В.Д. Лікування хронічного гастродуоденіту, асоційованого з Helicobacter pylori у дітей з сидеропенією або із залізодефіцитною анемією / В.Д.Лукашук, О.А. Бовкун, С.П. Ходаківська, В.І. Баб’як // Тези доповідей Всеукраїнської конференції «Анемічний синдром в клініці внутрішніх хвороб». Івано-Франківськ, 2008. С. 109-110 (Здобувачем проведено збір, аналіз та статистичну обробку клінічного матеріалу, підготовлено тези до друку).

5. Лукашук В.Д. Оцінка ефективності лікування виразкової хвороби дванадцятипалої кишки, асоційованої з гелікобактенною інфекцією у дітей / В.Д. Лукашук, Єсипова С.І., Л.М. Головатюк, С.П Ходаківська., Н.В. Алєксєснко, В.І., Баб’як // „Актуальні питання патології органів травлення у дітей”. Тернопіль, 2004. С. 98-100. (Здобувачем проведено збір та аналіз частини клінічного матеріалу).

6. Бабяк В.І. Ефективність послідовної ерадикаційної терапії у дітей з хронічним гастродуоденітом, асоційованим з гелікобактеріозом / В.І. Бабяк // Педіатрія, акушерство та гінекологія. – 2009. №2. – С. 8 – 12.

7. Лукашук В.Д. Застосування флавозиду для лікування герпетичної інфекції у дітей з хронічним гастродуоденітом / В.Д. Лукашук, Н.В. Алєксєснко, Л.М. Головатюк, В.І., Баб’як // Педіатрія, акушерство та гінекологія. – 2008. №3. – С. 15 – 17. (Здобувачем проведено збір, аналіз та статистичну обробку частини клінічного матеріалу, підготовлено статтю до друку).

8. Лукашук В.Д. Ефективність лікування хронічного гастродуденіту, асоційованого з Нр, у дітей з сидеропенічним синдромом / В.Д. Лукашук, О.А. Бовкун, С.П. Ходаківська, В.І., Баб’як // Педіатрія, акушерство та гінекологія. – 2008. №4. – С. 99. (Здобувачем проведено збір, аналіз та статистичну обробку клінічного матеріалу, підготовлено тези до друку).