Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Стоматологія


Чумакова Юлія Геннадіївна. Патогенетичне обґрунтування методів комплексного лікування генералізованого пародонтиту (клініко- експериментальне дослідження) : Дис... д-ра наук: 14.01.22 - 2008.



Анотація до роботи:

Чумакова Ю.Г. Патогенетичне обґрунтування методів комплексного лікування генералізованого пародонтиту (клініко-експериментальне дослідження). Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.22 – стоматологія. Державна установа «Інститут стоматології АМН України», Одеса, 2007.

У дисертаційній роботі наведено експериментально-клінічне обгрунтування концепції міждисциплінарного підходу до комплексного лікування генералізованого пародонтиту, що передбачає послідовне, поетапне виконання методів консервативного, хірургічного, ортодонтичного, ортопедичного лікування і підтримуючої терапії з постійною корекцією процесу ремоделювання альвеолярної кістки.

В експериментах на різних моделях пародонтиту у щурів досліджені механізми резорбції альвеолярної кістки і показана можливість впливу на них препаратами на основі антиоксидантів, рослинних поліфенолів і лецитину.

Визначена роль місцевих чинників порожнини рота, мікрофлори пародонтальних кишень, порушень в системі місцевого імунітету порожнини рота і тканин пародонта, цитокінового дисбалансу, вікових змін мінерального обміну і метаболізму кісткової тканини в процесі прогресуючої втрати кістки альвеолярного відростка у хворих на генералізований пародонтит і з агресивними формами пародонтиту. Сформульовані основні напрями і принципи комплексного лікування хворих на генералізований пародонтит, алгоритм міждисциплінарного підходу до лікування, розроблена схема диференційованої терапії захворювання з урахуванням віку хворих, ступеня розвитку і клінічного варіанту перебігу пародонтиту. Розроблено, обгрунтовано і апробовано в клініці у хворих на генералізований пародонтит методи раціональної антимікробної та імунокорегуючої терапії.

У дисертаційній роботі представлено теоретичне узагальнення і нове вирішення актуальної наукової проблеми, яка полягає в розробці і патогенетичному обгрунтуванні концепції міждисциплінарного підходу до комплексного лікування генералізованого пародонтиту, що передбачає послідовне, поетапне виконання методів консервативного, хірургічного, ортодонтичного, ортопедичного лікування і підтримуючої терапії з постійною корекцією процесу ремоделювання альвеолярної кістки.

1. В результаті відтворення пародонтиту у щурів з використанням трьох різних експериментальних моделей встановлена односпрямованість механізмів деструкції альвеолярної кістки. Незалежно від пускового етіотропного чинника у тварин встановлені інтенсифікація ПОЛ на тлі виснаження АОС, підвищення активності ФЛА2 в тканинах, посилення протеолізу.

2. У двох експериментах на «вуглеводній» моделі пародонтиту у щурів показана здатність препаратів на основі прямих антиоксидантів і лецитину (Віталонг), ізофлавонів сої (ЕКСО, ІФСО), адаптогену біотриту (Біотрит-Дента) справляти антиоксидантну, протизапальну й мембранотропну дію на тканини пародонта, що лежить в основі їх антирезорбтивної дії на альвеолярну кістку і забезпечує виражений пародонтопротекторний ефект, визначений по достовірному зниженню ступеня атрофії альвеолярного відростка.

3. За результатами багатофакторного кореляційного аналізу виявлено, що найбільш значущим серед місцевих пародонтогенних чинників є низький рівень гігієни порожнини рота (сильний, прямий зв'язок з індексом РМА – r = 0,705, р<0,001; помірний з ПІ - r = 0,585, р<0,001). Серед немікробних чинників найбільш значущим у молодому віці, у хворих на ХКГ і ГП поч.-I, I ст., є мілкий присінок порожнини рота (з індексом РМА – r = 0,438, р<0,001), а у хворих на ГП II, III ст. і з АФП – вторинні деформації зубних рядів і патологія окремих зубів, що розвинулися унаслідок пародонтиту (з ВЕП – r = 0,481, р<0,001).

4. У хворих на ГП різного ступеня і з АФП виділені переважно аеробно-анаеробно-грибкові асоціації пародонтальних кишень (у 68,3 % обстежених), що містять в середньому 3,6 видів мікроорганізмів, із значним переважанням факультативних і облігатних анаеробів і дріжджових грибів. Встановлена роль патогенних штамів стафілококів (S. haemolyticus, S. auricularis), стрептококів (Str. pyogenes), Bacteroides spp. у загостренні ГП.

5. При визначенні чутливості виділених штамів аеробних, факультативних і анаеробних бактерій до антибіотиків встановлено, що найбільш ефективними відносно всього спектру мікрофлори пародонтальних кишень є амоксиклав, доксициклін, кліндаміцин, цефотаксим, ципрофлоксацин і офлоксацин. Серед антимікотиків найбільшу активність відносно дріжджових грибів р. Candida і Cryptococcus neoformans справляють флуконазол та ітраконазол.

6. Застосування кліндаміцину (Далацину Ц) у хворих із загостреним перебігом ГП II-III, III ступеня і з АФП сприяє швидкому поліпшенню клінічної картини, викликає повне зникнення або різке зниження частоти виділення і рівня обсіменіння мікрофлори ПК, нормалізує біохімічні показники в грануляційній тканині ПК (вміст білку і МДА, активність глутатіон-редуктази і кислої фосфатази), достовірно знижує вміст ІЛ-1 і ФНО (р<0,05) в ясенній рідині.

7. Порівняльний аналіз вмісту цитокінів (ІЛ-1, ФНО, ІЛ-6, ІЛ-4) в ясенній рідині і сироватці крові та імуноглобулінів (SIgA, IgA, IgG) в ротовій і ясенній рідинах хворих на ГП указує на місцеві імунорегуляторні механізми – переважну продукцію цитокінів і специфічних антитіл у вогнищі запалення тканин пародонта.

8. Встановлено, що на ранніх стадіях запалення тканин пародонта (ХКГ, ГП поч.-I, I ст.) переважає функція Т-лімфоцитів-хелперів 2 типу (Th2), тобто гуморальна імунна відповідь, про що свідчить зростання числа В-лімфоцитів (CD19, CD22), вміст IgA і IgG в крові (р<0,05) і високі титри ІЛ-4 в ясенній рідині. У хворих на ГП II-III, III ст. і з АФП переважає функція Th1 і клітинно-опосередкована імунна відповідь, що підтверджується високими титрами ФНО в ясенній рідині і сироватці крові на фоні практично повної відсутності ІЛ-4 в ясенній рідині і приводить до недостатності В-ланки імунітету (зниження абс. числа CD19-лімфоцитів) і зниження рівня IgA і IgG в крові (р<0,001).

9. Розроблено й обгрунтовано метод раціональної імунокорегуючої терапії ГП, що включає місцеве застосування імуномодулятора Імудона і системне тривале призначення адаптогенів на основі рослинних поліфенолів, зокрема Біотриту-Дента. Показана здатність Імудона знижувати концентрацію ІЛ-1 і ІЛ-6 в ясенній рідині. Під дією Біотриту-Дента визначається достовірне зростання числа лімфоцитів з фенотипами СД2, СД3, тенденція до зростання ІРІ (СД4/СД8), підвищення метаболічної активності нейтрофілів (по НСТ(b)) і цитокінутворюючої активності Т-лімфоцитів (зниження показника РГМЛ з Кон А), зростання рівня лізоциму в крові.

10. Встановлено, що у 43% обстежених генералізований пародонтит розвивається на фоні нормального СФСКТ, а у 57% хворих на ГП є порушення СФСКТ: остеопенія (у 45%), остеопороз (у 4%), остеосклероз (у 8%). За даними кореляційного аналізу визначено статистично значущий, помірний, зворотний зв'язок між ПІ і індексом міцності кістки (r = -0,326, р<0,05), що свідчить про значний вплив стану кісткової тканини опорного скелета на пародонт.

11. Виявлено, що 78,1 % хворих на ГП і з АФП має потребу у хірургічному лікуванні (операціях вестибулопластики, френулопластики, гінгівоостеопластики), 42,6 % - в ортодонтичному лікуванні і 74,0 % - в ортопедичному лікуванні (шинуванні рухомих зубів, протезуванні дефектів зубних рядів). Розроблено алгоритм і схему диференційованої терапії ГП залежно від ступеня і варіанту клінічного перебігу ГП з урахуванням виділених клініко-діагностичних критеріїв і стану процесу ремоделювання альвеолярної кістки.

12. Показано, що віддалені результати і довгостроковий прогноз визначаються мотивацією хворих до лікування. Тільки 35,2 % хворих на ГП мають «задовільну» мотивацію, 64,8 % - «незадовільну». Найкращі віддалені результати комплексного лікування відмічені у хворих з «задовільною» мотивацією, і які одержали повний об'єм необхідної стоматологічної допомоги.

13. За даними рентгенографії альвеолярного відростка у 89,5 % хворих на ГП II-III, III ступеня і з АФП встановлені позитивні результати операції гінгівоостеопластики у віддалені терміни (від 1 до 8 років), при цьому у 23,2 % оперованих хворих на рентгенограмах визначається виражений приріст кісткової тканини.

14. Найближчими і віддаленими результатами клініко-рентгенологічного обстеження хворих встановлено, що ліквідація вузлів травматичної оклюзії, відновлення цілісності зубних рядів та їх функціональної активності методами ортодонтичного й ортопедичного лікування ГП приводять до поліпшення стану і зниження темпу втрати альвеолярної кістки, до тривалої стабілізації дистрофічно-запального процесу в тканинах пародонту.

Публікації автора:

  1. Чумакова Ю.Г. Роль лейкоцитов в патогенезе генерализованного пародонтита: особенности при различных клинических формах заболевания // Вісник стоматології. – 2007. - № 1. – С. 17-30.

  2. Чумакова Ю.Г. Генерализованный пародонтит: структура нуждаемости в специализированной стоматологической помощи // Вісник стоматології. – 2007. - № 6. – С. 24-31.

  3. Чумакова Ю.Г. Роль цитокинов в регуляции воспаления тканей пародонта у больных генерализованным пародонтитом // Современная стоматология. – 2004. - № 4. – С. 60-62.

  4. Чумакова Ю.Г. Показатели минерального обмена и структурно-функциональное состояние костной ткани у больных генерализованным пародонтитом разных возрастных групп // Вісник стоматології. – 2006. - № 2. – С. 37-42.

  5. Чумакова Ю.Г. Характер изменений в системе местного гуморального иммунитета полости рта у больных генерализованным пародонтитом различной степени тяжести // Вісник стоматології. – 2002. - № 4. – С. 31-34.

  6. Чумакова Ю.Г. Показатели клеточного и гуморального иммунитета у больных генерализованным пародонтитом в зависимости от степени развития заболевания // Вісник стоматології. – 2004. - № 1. – С. 43-46.

  7. Косенко К.Н., Чумакова Ю.Г., Городенко Э.А., Басова С.П. Микробные ассоциации пародонтального кармана у больных генерализованным пародонтитом // Вісник стоматології. – 2000. - № 3. – С. 10-13. Участь автора в проведенні досліджень, аналізі результатів, написанні статті.

  8. Чумакова Ю.Г. К вопросу о механизме резорбции альвеолярного отростка у больных генерализованным пародонтитом // Вісник стоматології. – 2003. – Спец. випуск, № 1. – С. 28-38.

  9. Чумакова Ю.Г., Антипа В.И., Косоверов Ю.Е., Каташинская М.А., Трояненко Л.Н. Уровень и структура заболеваний пародонта у лиц молодого возраста (по анализу ортопантомограмм) // Современная стоматология. – 2004. - № 2. – С. 56-59. Дисертантом проведено аналіз рентгенограм, статистичну обробку даних, написання статті.

  10. Чумакова Ю.Г., Басова С.П., Перекрест В.В. Рациональная антибиотикотерапия в комплексном лечении больных с генерализованным пародонтитом // Український медичний часопис. – 2000. - № 6 (20). – С. 69-74. Участь здобувача в клініко-лабораторних дослідженнях і лікуванні хворих, аналізі результатів, написанні статті.

  11. Чумакова Ю.Г., Перекрест В.В. Обгрунтування вибору сучасних антибіотиків для раціональної антимікробної терапії генералізованого пародонтиту // Медичні перспективи. – Дніпропетровськ, 2003. – Т. VIII, № 3. – С. 46-52. Участь автора в проведенні досліджень, аналізі результатів, написанні статті.

  12. Чумакова Ю.Г., Перекрест В.В. Влияние системной антибиотикотерапии на состояние тканей пародонта при лечении больных генерализованным пародонтитом // Вісник стоматології. – 2004. - № 4. – С. 36-39. Автору належить проведення досліджень, аналіз результатів, написання статті.

  13. Чумакова Ю.Г. Рациональная антибактериальная терапия язвенно-некротического гингивита // Вісник стоматології. – 2000. - № 4. – С. 30-31.

  14. Чумакова Ю.Г., Перова А.И., Мороз О.В., Запорожец Н.Н. Содержание лизоцима в различных биологических жидкостях организма у больных с воспалительными и дистрофически-воспалительными заболеваниями пародонта // Вісник стоматології. – 2001. - № 2. – С. 26-28. Участь автора в проведенні досліджень, аналізі результатів, написанні статті.

  15. Чумакова Ю.Г., Запорожец Н.Н., Мороз О.В. Состояние местного иммунитета полости рта и системного иммунитета у лиц молодого возраста с хроническим катаральным гингивитом // Вісник стоматології. – 2002. - № 1. – С. 22-24. Участь автора в проведенні досліджень, аналізі результатів, написанні статті.

  16. Чумакова Ю.Г., Запорожец Н.Н. Оценка эффективности применения препарата "Имудон" у больных с воспалительными заболеваниями пародонта // Современная стоматология. – 2002. - № 3. – С. 53-58. Автору належить проведення клініко-лабораторних досліджень у хворих на ГП, аналіз і статистична обробка даних, написання статті.

  17. Воскресенский О.Н., Чумакова Ю.Г., Ткаченко Е.К. Пародонтопротекторы: актуальные вопросы скрининга, методы изучения и перспективы создания // Вісник стоматології. – 2005. - № 4. – С. 97-102. Участь автора в аналізі літератури, написанні статті.

  18. Зубачик В.М., Левицький А.П., Макаренко О.А., Перова Г.І., Чумакова Ю.Г. Фосфоліпазна модель пародонтиту // Вісник стоматології. – 1999. - № 4. – С. 3-7. Автором проведено виділення щелеп у щурів, морфометричні дослідження, аналіз результатів стосовно кісткової тканини, написання фрагменту статті.

  1. Чумакова Ю.Г. Обоснование применения препаратов растительных полифенолов в комплексном лечении генерализованного пародонтита // Вісник стоматології. – 2006. – Спец. випуск, № 3 (53). – С. 41-52.

  2. Левицкий А.П., Чумакова Ю.Г., Макаренко О.А., Россаханова Л.Н., Перова А.И. Влияние препарата "ЭКСО" на состояние тканей пародонта крыс // Вісник стоматології. – 2000. - № 1. – С. 15-17. Участь автора в проведенні експериментальних досліджень, аналізі результатів, написанні статті.

  3. Чумакова Ю.Г., Розсаханова Л.М., Левицький А.П. Вплив фітоестрогенів на стан кісткової тканини і показники мінерального обміну при експериментальному пародонтиті у щурів // Одеський медичний журнал. – 2003. - № 5 (79). – С. 35-39. Участь автора в проведенні експериментальних досліджень, аналізі результатів, написанні статті.

  4. Чумакова Ю.Г., Левицкий А.П., Косоверов Ю.Е., Перекрест В.В. Влияние препарата "Биотрит-Дента" на показатели минерального обмена у крыс при лечении экспериментального пародонтита // Вісник стоматології. – 2001. - № 4. – С. 13-15. Участь автора в проведенні експериментальних досліджень, аналізі результатів, написанні статті.

  5. Чумакова Ю.Г., Косоверов Ю.Е., Россаханова Л.Н., Левицкий А.П. Влияние сочетанного применения препаратов "ЭКСО" и "Биотрит-Дента" на состояние тканей пародонта и показатели минерального обмена у крыс в условиях моделирования пародонтита // Вісник стоматології. – 2003. - № 1. – С. 13-19. Участь автора в проведенні експериментальних досліджень, аналізі результатів, написанні статті.

  6. Левицький А.П., Зубачик В.М., Макаренко О.А., Чумакова Ю.Г., Перова Г.І. Дослідження лікувально-профілактичного ефекту лецитинового препарату "Віталонг" на моделях пародонтиту у білих щурів // Одеський медичний журнал. – 2001. – Т. 63, № 1. – С. 56-61. Автору належить участь в експерименті, морфометричний аналіз щелеп, статистична обробка даних.

  7. Кутельмах О.І., Чумакова Ю.Г. Вплив комплексних препаратів на основі силікса на тканини пародонта при експериментальному пародонтиті в щурів // Вісник стоматології. – 2006. - № 1. – С. 12-18. Автору належить морфометричний аналіз щелеп, статистична обробка даних, участь в написанні статті.

  8. Косенко К.Н., Косоверов Ю.Е., Чумакова Ю.Г. Нарушения кальций-фосфорного обмена и метаболизма костной ткани у лиц молодого возраста и влияние их на развитие и степень тяжести заболеваний пародонта // Вісник стоматології. – 2003. - № 4. – С. 20-27. Участь здобувача в клініко-лабораторних дослідженнях, аналізі результатів, написанні статті.

  9. Георгиев Т.Д., Чумакова Ю.Г. Эффективность хирургического лечения генерализованного пародонтита у больных со сниженной минеральной плотностью костной ткани // Вісник стоматології. – 2005. - № 1. – С. 41-45. Участь автора в клінічних дослідженнях, аналізі результатів, написанні статті.

  10. Городенко Э.А., Чумакова Ю.Г. Влияние пародонтальной повязки "Профипар" на микрофлору пародонтальных карманов у больных генерализованным пародонтитом // Вісник стоматології. – 2000. - № 5. – С. 33-34. Участь автора в клінічних і мікробіологічних дослідженнях, аналізі результатів, написанні статті.

  11. Чумакова Ю.Г., Перова А.И., Волик Н.А., Новикова М.А. Эффективность лецитинсодержащих препаратов в комплексном лечении генерализованного пародонтита // Вісник стоматології. – 1999. - № 3. – С. 28-30. Участь автора в клінічних дослідженнях, аналізі результатів, написанні статті.

  12. Чумакова Ю.Г., Перова А.И., Кутельмах О.И. Исследование механизмов резорбции альвеолярной кости на различных моделях пародонтита у крыс // Вісник стоматології. – 2007. - № 4. – С. 111-120. Участь автора в експериментальних дослідженнях, аналізі результатів, написанні статті.

  13. Перова А.И., Левицкий А.П., Чумакова Ю.Г. Патогенетические основы применения лецитиновых препаратов как средств профилактики и лечения пародонтита (обзор литературы) // Український стоматологічний альманах. – 2002. - № 2. – С. 53-58. Дисертантом проведено аналітичний аналіз літератури, написання статті.

  14. Патент № 58471, Україна, МПК 7 А61К35/78, А61Р19/00, 1/02. Спосіб одержання біологічно активного засобу і біологічно активний засіб "ЕКСО", який має остеотропну активність /А.П. Левицький, О.А. Макаренко, О.В. Дєньга, Ю.Г. Чумакова – Заявка № 2000020574; Заявл. 02.02.2000; Опубл. 15.08.2003; Бюл. № 8.

  15. Деклараційний патент № 66309 А, Україна, МПК 7 А61К38/02, А61В10/00. Спосіб диференційної діагностики запальних і дистрофічно-запальних захворювань пародонту /Ю.Г. Чумакова, Н.М. Запорожець – Заявка № 20031110734; Заявл. 27.11.2003; Опубл. 15.04.2004; Бюл. № 4.

  16. Деклараційний патент № 64535 А, Україна, МПК 7 А61К35/74. Спосіб лікування запальних захворювань пародонту /К.М. Косенко, Ю.Г. Чумакова, Н.М. Запорожець – Заявка № 2003065796; Заявл. 23.06.2003; Опубл. 16.02.2004; Бюл. № 2.

  17. Патент на корисну модель № 29537, Україна, МПК А61Р 1/02 (2007.01). Спосіб лікування генералізованого пародонтиту /А.Г. Гулюк, В.В. Перекрест, Ю.Г. Чумакова - № u200711774; Заявл. 25.10.2007; Опубл. 10.01.2008. – Бюл. №1.

  18. Чумакова Ю.Г., Перова А.И. Алгоритм проведения профессиональной гигиены полости рта у лиц с заболеваниями пародонта // Дентальные технологии. – 2006. – № 1-2. – С. 10-13. Дисертантом проведено аналітичний аналіз літератури, написання статті.

  19. Чумакова Ю.Г. Юнацький пародонтит: поширеність, особливості діагностики, результати лікування // Імплантологія. Пародонтологія. Остеологія. – 2007. - № 1 (5). – С. 85-92. Автору належать клінічні дослідження, аналіз літератури, отриманих даних, написання статті.