Пашолок Сергій Петрович. Патогенетичне та діагностичне значення макромолекулярного складу ротоглоткових змивів при дії на організм людини несприятливих хімічних факторів: Дис... канд. мед. наук: 14.03.04 / Одеський держ. медичний ун-т. - О., 2002. - 178 арк. - Бібліогр.: арк. 146-178.
Анотація до роботи:
Пашолок С.П. Патогенетичне та діагностичне значення макромолекулярного складу ротоглоткових змивів при дії на організм людини несприятливих хімічних факторів. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.03.04 – патологічна фізіологія. – Одеський державний медичний університет Міністерства охорони здоров'я України, Одеса, 2002.
Дисертацію присвячено вирішенню наукового завдання – розкриттю типових й атипових патофізіологічних відхилень, котрі виникають у субфракційному макромолекулярному складі місцевого секреторного гомеостазу слизових оболонок верхніх дихальних шляхів, промивній рідині порожнини глотки та рота (ротоглоткових змивах) при дії на організм хімічних факторів промислового виробництва. У дисертації розроблено оптимальні уніфіковані кількісно-якісні параметри методу експресної лазерної кореляційної спектроскопії нативних біологічних зразків ротоглоткових змивів і плазми крові з урахуванням деяких специфічних факторів (стать, біологічний вік, сезони року та добові біологічні ритми). Вивчено спектри ротоглоткових змивів і плазми крові працівників Одеського припортового заводу, контингентів різноманітних “груп ризику” та практично здорових осіб. Зіставлено результати ЛКС-метрії ротоглоткових змивів і плазми крові з висновками дослідження гуморальної ланки імунної системи контингенту осіб, яких обстежено, та на підставі отриманих даних розроблено діагностичні критерії ЛКС-метрії біологічних рідин.
У дисертації вирішено наукове завдання – дослідження стану місцевого секреторного та системного імунного гомеостазу (імунологічної реактивності) шляхом вивчення макромолекулярного складу ротоглоткових змивів і плазми крові за допомогою лазерної кореляційної спектроскопії й аналізу гуморальної ланки імунної системи в поєднанні з методами функціональної діагностики при дії на організм людини потенційно несприятливих хімічних факторів промислового виробництва, розробка діагностичних критеріїв і параметрів донозологічних, преморбідних станів і патологічних процесів у практично здорових осіб, робітників хімічного підприємства та хворих на хронічну патологію порожнини глотки та рота, а також способів експрес-діагностики станів місцевого секреторного та системного (плазмового) гомеостазу, розкриття патофізіологічних механізмів розвитку перед- і власне патологічних станів.
1. Стан імунологічної реактивності практично здорових осіб залежить від сезонів року та циркадних біологічних ритмів при дослідженні ротоглоткових змивів і плазми крові за допомогою ЛКС-метрії самостійно та в порівнянні з результатами оцінки гуморальної ланки імунної системи: восени зареєстровано вірогідне зниження концентрації імуноглобулінів, а влітку – циркулюючих імунних комплексів, наприкінці робочого дня концентрація імуноглобулінів зменшувалася, а циркулюючих імунних комплексів – збільшувалася.
2. Дослідження стану місцевого секреторного гомеостазу слизових оболонок верхніх дихальних шляхів робітників Одеського припортового заводу виявило відхилення в ЛК-спектрах ротоглоткових змивів від “нормологічних”, кількісний склад котрих не змінювався в осіб протилежних статей, а залежав від характеру виробництва та стажу роботи: в чоловіків – від 16,0 % (цех перевантаження аміаку зі стажем роботи більше 10 років) до 60,0 % (цехи виробництва та перевантаження карбаміду з виробничим стажем до 10 років), у жінок – відповідно від 26,0 % (цехи виробництва карбаміду, перевантаження аміаку та карбаміду) до 34,0 % (заводоуправління, цех громадського харчування, цехи побутового обслуговування).
3. Патофізіологічні механізми патогенних впливів несприятливих хімічних чинників на стан імунологічної реактивності на підставі висновків ЛКС-метрії ротоглоткових змивів і плазми крові реалізуються розвитком у переважній більшості патологічних процесів за дегенеративно-дистрофічним, інтоксикаційним, алергічним, автоімунним і катаболічним типами. Застосування програми семіотичного класифікаційного аналізу встановило, що в робітників виробничих цехів Одеського припортового заводу відхилення в макромолекулярному складі ротоглоткових змивів відбуваються здебільшого за алергічним типом патологічного процесу (50,0 %), у робітників перевантажувальних цехів – головним чином за інтоксикаційним типом патологічного процесу (28,0 %).
4. Встановлені відхилення в робітників Одеського припортового заводу відповідали змінам у дезінтоксикаційній, дихальній і серцево-судинній системах. При застосуванні методів функціональної діагностики серед робітників цеху перевантаження карбаміду зі стажем роботи більше 10 років виявлено збільшення інтегрального показника системи дезінтоксикації, що становив 2,6, при частоті зустрічальності стану функціональної напруги в 55,0 % обстежених, перенапруги – в 30,0 %. У робітників цехів перевантаження хімічної сировини та готової продукції з виробничим стажем більше 10 років відзначено вірогідне зниження життєвої ємності та максимальної вентиляції легенів при незмінній бронхоальвеолярній провідності. Відхилення від норми в системі регуляції ритму серця зареєстровано серед працівників “умовно-нешкідливих” цехів зі стажем роботи більше 10 років (відповідно 2,7 – 65,0 % – 8,0 %), в яких у виробничому процесі внесок психоемоційного напруження є більшим.
5. У хворих на компенсовану форму хронічного тонзиліту за даними ЛКС-метрії РГЗ зареєстровано здебільшого інтоксикаційний тип патологічних процесів у помірному ступені (стадія загострення), а також інтоксикаційні та дегенеративно-дистрофічні відхилення в початковому ступені (стадія ремісії), на декомпенсовану форму хронічного тонзиліту – переважання автоімунних патологічних процесів у помірному ступені (стадія загострення), а також початкового ступеня подібного типу відхилень (стадія ремісії). У хворих на пародонтит зареєстровано переважно помірні та виражені ступені інтоксикаційного типу патологічних процесів, на пародонтоз – помірні та виражені ступені дегенеративно-дистрофічного та виражені ступені інтоксикаційного типів відхилень, на протезний запально-кандидозний стоматит – помірний і виражений ступені змішаних типів, на протезний алергічний стоматит – початкові ступені інтоксикаційного типу та помірний ступінь змішаного типу патологічних процесів. У післялікувальній динаміці зазначених нозологічних форм відзначено позитивні зміни макромолекулярного складу ротоглоткових змивів.
6. Донозологічному діагнозові “норма” відповідає співвідношення між дискретно-динамічними зонами ЛК-спектру як 1,0 : 0,9 : 1,1 : 1,3 : 1,2, стану функціональної напруги – реєстрація початкових ступенів ЛК-спектрів, перенапруги – помірних ступенів ЛК-спектрів, преморбідного стану – виражених ступенів ЛК-спектрів за різними патологічними типами.
7. Розроблено, апробовано й адаптовано методику отримання нативних високоякісних ротоглоткових змивів, підготовки даних біологічних зразків до біофізичного дослідження, а також способи експрес-діагностики станів місцевого секреторного та системного (плазмового) гомеостазу, що відбувається шляхом проведення лазерної кореляційної спектроскопії відповідно ротоглоткових змивів і плазми крові, що є придатною до виконання в умовах масових моніторингових і клінічних профілактичних і динамічних обстежень.
Публікації автора:
1. Біоритмологічні коливання змін макромолекулярного гомеостазу біологічних рідин здорових людей / Бажора Ю.І., Пашолок С.П., Носкін Л.О., Кисельов М.Ф., Комаров Г.Д. // Буковинський медичний вісник. – 2001. – Т. 5, №2. – С. 26-32 Співставлення власних результатів із одержаними в регіонах країн СНД; реєстрація біоритмологічних коливань ЛК-спектрів ротоглоткових змивів і плазми крові, а також показників гуморальної ланки імунітету.
2. Стан макромолекулярного гомеостазу слизових оболонок ротоглотки у працівників хімічного підприємства за даними лазерної кореляційної спектроскопії / Бажора Ю.І., Кресюн В.Й., Пашолок С.П., Носкін Л.О., Кирилюк О.О. // Одеський медичний журнал. – 2001. – №3 (65). – С. 4-7 Проведення комплексу біофізичних досліджень і співставлення усереднених гістограм робітників Одеського припортового заводу за статтю.
3. Пашолок С.П. Стан системного та місцевого рівнів гомеостазу в робітників аміачного виробництва за даними лазерної кореляційної спектроскопії (Семіотичний принцип) // Одеський медичний журнал. – 2001. – №5 (67). – С. 95-98.
4. Біофізичний моніторинг осіб, які зазнають впливу несприятливих професійних факторів / Бажора Ю.І., Кресюн В.Й., Пашолок С.П., Носкін Л.О., Соколовський В.С., Кирилюк О.О. // Современные проблемы токсикологии. – 2001. – №3. – С. 51-54 Виконання комплексу біофізичних досліджень, обстеження об’єктивного стану функціональних систем.
5. Оцінка функціонального стану систем життєзабезпечення з використанням інтегральних коефіцієнтів / Соколовський В.С., Пашолок С.П., Носкін Л.О., Кирилюк О.О., Кресюн В.Й., Бажора Ю.І. // Експериментальна та клінічна медицина. – 2001. – №3. – С. 156-160 Виконання біофізичних досліджень, розрахунок інтегральних коефіцієнтів, процентного складу осіб із передпатологічно-напруженим функціонуванням у системах життєзабезпечення, “групи ризику” та статистичних показників.
6. Діагностичні можливості лазерної кореляційної спектроскопії у стоматології / Бажора Ю.І., Косенко К.М., Чулак Л.Д., Пашолок С.П., Носкін Л.О., Максименко П.В. // Вісник стоматології. – 2001. – №2 (30). – С. 7-10 Обґрунтування доцільності проведення обстежень, виконання біофізичних досліджень, розрахунок статистичних показників.
7. Патент 43018А України, МПК А61В5/00. Спосіб експрес-діагностики стану місцевого гомеостазу / Бажора Ю.І., Носкін Л.О., Пашолок С.П. – Рішення про встановлення дати подання заявки на винахід (корисну модель) № 2000126964; Заявлено 05.12.2000 р.; Дата прийняття рішення про видачу деклараційного патенту від 28.05.2001 р.; Опубл. 15.11.2001 р. – Бюл. №10. – 2 с — Проведення комплексу біофізичних досліджень.
8. Патент 42248А України, МПК А61В5/02, А61В5/08, G01N33/487. Спосіб експрес-діагностики стану системного гомеостазу / Бажора Ю.І., Носкін Л.О., Соколовський В.С., Пашолок С.П. – Рішення про встановлення дати подання заявки на винахід (корисну модель) № 2000126963; Заявлено 05.12.2000 р.; Дата прийняття рішення про видачу деклараційного патенту від 06.06.2001 р.; Опубл. 15.10.2001 р. – Бюл. №9. – 2 с — Проведення біофізичних досліджень.
9. Пашолок С.П. Особливості імунного статусу практично здорових людей – мешканців екологічно “безпечного” району м. Одеси та вплив на нього різноперіодичних біологічних ритмів / Тези доповідей ІІІ Національного конгресу патофізіологів України з міжнародною участю, присвяченого 100-річчю від дня народження академіка АМН СРСР М.М. Горєва. – Одеса, 29-31.05.2000 р. // Фізіологічний журнал НАН України, Інституту фізіології ім. О.О. Богомольця. – 2000. – Т. 46, №2(а). – С. 62-63.
10. Пашолок С.П. Метод лазерної кореляційної спектроскопії у вивченні кореґуючих гомеостатичних відхилень / Тези доповідей VIIІ конгресу СФУЛТ. – Львів–Трускавець, 13-17.08.2000 р. // Львів: Українське лікарське товариство в м. Львові, 2000. – С. 456.
11. Вікові особливості гомеостазу в працівників аміачного виробництва за даними лазерної кореляційної спектроскопії / Бажора Ю.І., Кресюн В.Й., Пашолок С.П., Кирилюк О.О., Носкін Л.О. – Тези доповідей Міжнародної наукової конференції “Механізми проліферації, інтенсивність регенерації та вікові зміни адаптивності”. – Харків, 24-26.04.2001 р. // Фотобиология и фотомедицина. – 2001. – Т. IV, № 1/2. – С. 56 Виконання біофізичних досліджень, аналіз вікових змін ЛК-спектрів.
12. Комплексна біофізична діагностика професійних захворювань, що спричинено галоїдозаміщеними аліфатичними вуглеводнями / Кресюн В.Й., Бажора Ю.І., Носкін Л.О., Соколовський В.С., Пашолок С.П., Кирилюк О.О., Тичинський А.Д. // Тези доповідей І з’їзду токсикологів України. – Київ, 11-12.10.2001 р. – С. 101-102 Формування референтної групи досліджуваних осіб, виконання та статистична обробка комплексних біофізичних обстежень.