Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Хірургія


Ткачук Олексій Володимирович. Патогенетичні основи нейрохімічної та імунологічної дизрегуляції в самців-щурів із синдромом пренатального стресу : Дис... канд. наук: 14.01.03 - 2005.



Анотація до роботи:

Ткачук Олексій Володимирович. Патогенетичні основи нейрохімічної та імунологічної дизрегуляції в самців щурів із синдромом пренатального стресу. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.03.04 – патологічна фізіологія. – Тернопільський державний медичний університет ім. І.Я. Горбачевського МОЗ України, Тернопіль, 2005 р.

Дисертація присвячена вивченню патогенетичних ланок нейроімуноендокринної дизрегуляції у самців-щурів із синдромом пренатального стресу.

На основі вивчення впливів пренатального стресу на систему циклічних нуклеотидів (цАМФ та цГМФ) у тимусі, реакцію структурно-функціональних зон тимуса контрольних та пренатально стресованих самців-щурів на іммобілізаційний стрес за показниками інтенсивності пероксидного окиснення ліпідів, активності ферментів антиоксидантного захисту, інтенсивності флуоресценції катехоламінів, змін структури лімфоїдної популяції, морфометричних і денситометричних характеристик тимоцитів дійшли висновку, що стресорні впливи впродовж пренатального онтогенезу суттєво модифікують реактивність тимуса до дії несприятливих чинників у постнатальному періоді.

Дослідження зворотних зв’язків між тимусом та нейроендокринною системою, проведене шляхом п’ятиденного уведення комплексу тимічних пептидів Т-активіну показало, що пренатальний стрес порушує характер двосторонніх зв’язків між серотонінергічною, в-ендорфінергічною системами лімбіко-гіпоталамічних структур і тимічними пептидами, викликає довготривалу модифікацію функціонування зворотного зв’язку в системі тимічні пептиди – гіпоталамо-гіпофізарно-тиреоїдна вісь та посилює вплив тимічних пептидів на секрецію пролактину.

Отримані дані мають значення для розуміння природи нейроімуноендокринних модифікацій при дії несприятливих чинників в період раннього онтогенезу та на дорослий організм і можуть лягти в основу розробок практичних рекомендацій для вагітних щодо запобігання стресорним пошкодженням нейроімуноендокринної системи плода.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення та експериментальні докази вирішення наукової задачі, яка стосується механізмів порушення двосторонніх нейроімуноендокринних взаємовідносин у самців-щурів із синдромом пренатального стресу.

  1. Пренатальний стрес модифікує конститутивний вміст цАМФ в усіх структурних зонах вилочкової залози, за винятком мозкової речовини, а цГМФ – лише в премедулярній зоні, що свідчить про переважання цАМФ-залежної трансдукції сигналу впродовж пренатального періоду онтогенезу тимуса.

  2. Пренатальний стрес не впливає на конститутивні показники інтенсивності флуоресценції катехоламінів у всіх зонах тимуса, проте на 30% (р<0,01) послаблює реакцію катехоламінів на гострий іммобілізаційний стрес у субкапсулярній зоні та усуває реакцію на хронічний іммобілізаційний стрес у внутрішній зоні кіркової речовини.

  3. Модифікуючий вплив пренатального стресу на конститутивні показники інтенсивності ліпопероксидації та/або антиоксидантного захисту проявляється у всіх структурно-функціональних зонах тимуса за винятком субкапсулярної. За наслідками хронічної іммобілізації пренатальний стрес має більший вплив на ферменти антиоксидантного захисту, ніж на показники інтенсивності ліпопероксидації.

  4. Пренатальний стрес знижує загальну щільність клітин лімфоїдної популяції в субкапсулярній, глибокій кірковій зонах та збільшує – у медулярній зоні, внутрішньочасточкових периваскулярних просторах тимуса, головним чином за рахунок відповідних змін у субпопуляції малих лімфоцитів.

  5. У контрольних тварин хронічна іммобілізація збільшує загальну щільність лімфоцитів у субкапсулярній зоні, глибокій корі, внутрішньочасточкових периваскулярних просторах та знижує – у медулярній зоні, а також призводить до перерозподілу в структурі лімфоїдної популяції. Пренатальний стрес модифікує показник загальної щільності та реакцію малих лімфоцитів у внутрішньочасточкових периваскулярних просторах.

  6. Пренатальний стрес модифікує морфометричні параметри малих лімфоцитів у глибокій корі, малих і середніх – у медулярній зоні й внутрішньочасточкових периваскулярних просторах, оптичну щільність - у всіх структурно-функціональних зонах тимуса. Стрес-індукована реакція морфометричних та денситометричних показників окремих популяцій лімфоїдних клітин зазнає змін у всіх відділах залози пренатально стресованих щурів.

  7. У контрольних тварин Т-активін знижує вміст в-ендорфіну в преоптичній ділянці й мигдалеподібному комплексі (на 55% та 67% відповідно, р<0,005) та підвищує - у медіобазальному гіпоталамусі (на 39%, р<0,005), що свідчить про можливість його ефектів у мозку за принципом як up-, так і down-регуляції. Пренатальний стрес усуває вплив тимічних пептидів у преоптичній ділянці та медіобазальному гіпоталамусі.

  8. Між тимічними пептидами та серотонінергічними системами мозку контрольних щурів існує негативний зворотний зв’язок, про що свідчить зниження рівня серотоніну після уведення Т-активіну на 56%, 51%, 32%, 21% (р<0,01) у перегородці, преоптичній ділянці, медіобазальному гіпоталамусі та мигдалику відповідно. Пренатальний стрес порушує характер двосторонніх зв’язків між серотонінергічною системою лімбіко-гіпоталамічних структур та призводить до їх функціональної інактивації в системах вилочкова залоза – перегородка мозку та вилочкова залоза – мигдалеподібний комплекс.

  9. Пренатальний стрес викликає довготривалу модифікацію функціонування зворотного зв’язку в системі вилочкова залоза – гіпоталамо-гіпофізарно-тиреоїдна вісь та посилює вплив тимічних пептидів на секрецію пролактину.

  10. Пренатальний стрес модифікує: окремі конститутивні показники фібринолітичної активності в усіх структурах за винятком преоптичної ділянки; протеолітичної активності – у преоптичній ділянці й медіобазальному гіпоталамусі; реакцію фібринолітичної активності на уведення тимічних пептидів у преоптичній ділянці, медіобазальному гіпоталамусі та мигдалику; реакцію протеолітичних систем на уведення Т-активіну в перегородці, преоптичній ділянці та мигдалику.

Публікації автора:

  1. Ткачук О.В. Особливості реагування в-ендорфінергічної системи мозку на тимічні пептиди в самців з пренатальним стрес-синдромом // Буковинський медичний вісник. - 2003. - Т.7, №1-2. - С.147-149.

  1. Ткачук О.В. Особливості функціональних взаємовідносин між серотонінергічними системами лімбіко-гіпоталамічних структур мозку та вилочковою залозою в щурів з пренатальним стрес-синдромом // Клінічна та експериментальна патологія - 2004. – Т.ІІІ, № 1. – С. 82-84.

  2. Ткачук О.В. Модифікація вмісту циклічних нуклеотидів у вилочковій залозі самців-щурів пренатальними стресорними впливами // Клінічна та експериментальна патологія. - 2004. – Т.ІІІ, № 2, Ч.1. – С. 167-169.

  3. Ткачук О.В. Особливості впливу тимічних пептидів на стан фібрино- та протеолітичної активності в структурах мозку щурів з синдромом пренатального стресу // Клінічна та експериментальна патологія. - 2004. – Т.ІІІ, № 3, – С. 85-89.

  4. Ткачук О.В. Особливості процесів ліпопероксидації та антиоксидантного захисту у загруднинній залозі щурів із пренатальним стрес-синдромом //Науковий вісник Ужгородського університету. Серія "Медицина".– 2004.– Вип. 23. – С. 29-31.

  5. Ткачук О.В., Мислицький В.Ф., Данилюк А.В., Злотар О.В. Особливості функціональної взаємодії гіпоталамо-гіпофізарно-тиреоїдної системи й пролактину з вилочковою залозою в самців щурів з синдромом пренатального стресу // Буковинський медичний вісник. -2004. -Т.8, №.3-4. - С. 288-290. (Дисертант самостійно здійснив дослідження, статистичну обробку, підготовку матеріалів до друку).

  6. Ткачук О.В., Мислицький В.Ф. Вплив гострого та хронічного іммобілізаційного стресу на реакцію біоамінвмісних структур тимуса контрольних та пренатально стресованих самців щурів // Клінічна та експериментальна патологія.- 2004.– Т.ІІІ, № 4.– С. 73-76. (Здобувачем самостійно проведено експериментальні втручання, статистичну обробку та підготовку матеріалів до друку).

  7. Ткачук О.В. Модифікація стрес-індукованих змін морфогенезу лімфоїдної популяції загруднинної залози пренатальними стресорними впливами // Науковий вісник Ужгородського університету. Серія "Медицина". – 2005. – Вип. 23. – С. 29-31.

  8. Ткачук О.В. Пренатальна стресова модифікація реактивності тимуса в самців щурів // Клінічна та експериментальна патологія.- 2005.– Т.ІУ, № 1– С. 98-103.

  9. Ткачук О.В., Ткачук В.В. Особливості стрес-протекторних взаємовідносин в-ендорфінергічної системи вилочкової залози та мелатоніну у щурів з синдромом пренатального стресу // Українські медичні вісті. - 2001. – Т.4, Число 1(62) // УI з’їзд Всеукраїнського лікарського товариства. - Чернівці, 2001. - С. 109. (Дисертант самостійно здійснив дослідження, статистичну обробку та аналіз одержаних результатів).

  10. Ткачук О.В., Філіпова Л.О., Мислицький В.Ф. Деякі нейроімуноендо-кринні прояви синдрому пренатального стресу// Ендокринологія. – 2001. – Т.6, додаток. – С. 299 // Матеріали У1 з’їзду ендокринологів України. – Київ, 2001. (Здобувачем самостійно проведено експериментальні втручання, статистичну обробку та аналіз одержаних результатів).

  11. Ткачук О.В., Філіпова Л.О., Мислицький В.Ф., Соломатіна М.О. Модифікуючий вплив пренатального стресу на участь простаноїдів мозку в стрес-реакції //Запорожский медицинский журнал. – 2002.- Т.13, № 3. – С.51. (Автор самостійно здійснив дослідження, статистичну обробку та аналіз одержаних результатів, підготовку матеріалів до друку).

  12. Ткачук О.В. Роль ГАМК в обмеженні проявів синдрому пренатального стресу //Матеріали міжнародної конференції, присвяченої пам’яті проф. Шостаковської І.В. – Львів, 2002. – С. 81.

  13. Філіпова Л.О., Ткачук О.В., Соломатіна М.О. Функціональний стан щитоподібної і вилочкової залози при дії несприятливих чинників довкілля // Матеріали міжнародної конференції, присвяченої пам’яті проф. Шостаковської І.В. – Львів, 2002.– С. 84. (Дисертант самостійно здійснив експериментальну частину роботи, статистичну обробку та аналіз одержаних результатів).

  14. Ткачук О.В. Деякі показники нейроімуноендокринного статусу в самців щурів з синдромом пренатального стресу // Екологічні проблеми міст і промислових зон: шляхи їх вирішення / Тези доповідей Міжнародної конференції студентів і молодих вчених. – Львів: Сполом, 2003. – С. 137-138.

  15. Ткачук О.В. Особливості взаємодії нейропептидних механізмів лімбіко-гіпоталамічних структур мозку та тимічних пептидів у самців з синдромом пренатального стресу // Тези міжнародної наукової конференції "Гомеостаз: фізіологія, патофізіологія, фармакологія і клініка".- Одеса, 2003.– С.61.

  16. Ткачук О.В. Профілактика порушень гормонального статусу та статевої поведінки в самців з синдромом пренатального стресу //Тези 58 науково-практичної конференції студентів та молодих вчених Національного медичного університету ім. О.О. Богомольця з міжнародною участю "Актуальні проблеми сучасної медицини". – Киев, 2003. – С. 101.

  17. Ткачук А.В. Особенности клеточного состава и нейропептидных механизмов вилочковой железы у самцов с пренатальным стресс-синдромом //Всероссийская конференция с международным участием "Нейроэндокринология - 2003". - Санкт-Петербург, 2003. – С. 151-152.

  18. Філіпова Л.О., Олійник І.Ю., Ткачук О.В. Вплив солей свинцю на стан систем фібринолізу й протеолізу в загруднинній залозі // Буковинський медичний вісник.- 2004.- Т.8, №. 3-4.- С. 325-326. (Автором здійснено експериментальні втручання, статистичну обробку).

  19. Ткачук О.В. Особливості впливу тимічних пептидів на деякі ендокринні показники у самців з синдромом пренатального стресу // Тези 59-ї науково-практичної конференції студентів та молодих вчених Національного медичного університету ім. О.О. Богомольця "Актуальні проблеми сучасної медицини". – Киев, 2005. – С. 145.

  20. Ткачук О.В. Інтратимічні особливості реакції циклічних нуклеотидів на дію пренатального стресу // Матеріали науково-практичної конференції з міжнародною участю, присвяченої 200-річчю з дня заснування Харківського державного медичного університетуту "Від фундаментальних досліджень – до прогресу в медицині".– Харків, 2005.– С.61.