Cван Ольга Борисівна. Патогенетичні особливості ураження печінки в умовах стресу і локальної гіпотермії шкіри та його корекція : Дис... канд. наук: 14.03.04 - 2008.
Анотація до роботи:
Сван О.Б. Патогенетичні особливості ураження печінки в умовах стресу і локальної гіпотермії шкіри та його корекція. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.03.04 – патологічна фізіологія. – державний вищий навчальний заклад “Тернопільський державний медичний університет імені І.Я. Горбачевського” МОЗ України, Тернопіль, 2008 р.
Дисертація присвячена патогенетичному обґрунтуванню ксенодермопластики для попередження порушень морфо-функціонального стану печінки в умовах гострого холодового стресу і кріоураження шкіри.
Встановлено, що в умовах кріодеструкції ІІІ ступеня 10 % поверхні шкіри впродовж 14 діб відмічається зниження показників жовчоутворювальної, жовчовидільної, поглинально-видільної та глікоген-синтезувальної функцій печінки з наступною їх нормалізацією до 28 доби. Комбінація гострого холодового стресу та кріоураження зумовлюють більше порушення функціонального стану печінки вже на 3-7 добу та сповільнюють його відновлення. Видалення через 1 добу після кріоураження нежиттєздатних тканин і ксенодермопластика запобігають порушенням морфо-функціонального стану печінки продовж перших 14 діб після нанесеної травми. Одержані результати націлюють на застосування ксенодермотрансплантатів для корекції обморожень у клініці.
У дисертаційній роботі наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення актуального наукового завдання, що виявляється у вивченні динаміки функціонального і морфологічного стану печінки після гострого холодового стресу і локальної кріодеструкції шкіри та встановлено ефективність раннього видалення нежиттєздатних тканин і ксенодермопластики, що має важливе значення для практики як теоретичне підґрунтя для застосування ксенодермотрансплантатів для корекції обморожень у клініці.
1. В умовах локальної кріодеструкції ІІІ ступеня 10 % поверхні шкіри відмічається суттєве зниження показників функціональної активності печінки, максимум якого настає на 14 добу. У цей термін спостереження в жовчі концентрація загальних жовчних кислот зменшується на 32,9 %, прямого білірубіну – на 46,2 %, швидкість жовчовиділення сповільнюється на 44,7 %, тривалість елімінації бромсульфалеїну з жовчі подовжується на 75,8 %, концентрація глікогену в печінці знижується на 11,3 % (р<0,001). До 28 доби більшість показників функціонального стану печінки нормалізується.
2. Моделювання локальної кріодеструкції ІІІ ступеня 10 % поверхні шкіри на тлі гострого холодового стресу вже з 3 доби після травмування зумовлює виражені порушення показників функціональної активності печінки, які на 7 добу експерименту досягають максимуму. У жовчі концентрація загальних жовчних кислот зменшується на 32,6 %, прямого білірубіну – на 45,7 %, швидкість жовчовиділення сповільнюється на 47,9 %, тривалість елімінації бромсульфалеїну з жовчі подовжується на 80,9 %, концентрація глікогену в печінці знижується на 17,9 % (р<0,001). До 28 доби досліджувані показники покращуються, проте не досягають вихідного рівня.
3. Проведення раннього видалення нежиттєздатних тканин і ксенодермопластики в умовах кріодеструкції ІІІ ступеня 10 % поверхні шкіри запобігає порушенням функціонального стану печінки впродовж перших 14 діб після нанесеної травми. У цей термін спостереження на тлі ксенодермопластики швидкість жовчовиділення більша на 32,5 %, швидкість екскреції загальних жовчних кислот – на 51,4 %, прямого білірубіну на – 64,2 % (р<0,05-0,001) порівняно з некорегованими тваринами. На 21 добу при застосуванні ксенодермотранспластики відмічається погіршення показників функціональної активності печінки, які до 28 доби покращуються, проте не досягають контрольного рівня.
4. Застосування ранньої некректомії з ксенодермотрансплантацією в умовах гострого холодового стресу і низькотемпературного ураження шкіри порівняно з некорегованими тваринами зумовлює менші порушення показників функціонального стану печінки в усі терміни спостереження, проте на 28 добу вони не досягають величин контролю.
5. Патогенними проявами гострого холодового стресу на тлі кріоураження шкіри, корегованого накладанням стерильної пов’язки, є суттєве зниження показників жовчовидільної і поглинально-видільної функцій печінки на 3-7 доби експерименту, порушення утворення глікогену у всі терміни спостереження, а також сповільнення загоєння рани та збільшення ступеня деструктивних змін у печінці починаючи з 7 доби експерименту. На тлі ксенодермопластики відмічається суттєве порушення більшості досліджуваних показників на 3 і 7 доби експерименту, проте інтенсивність їх відновлення на 21 добу істотно більша, ніж у нестресованих тварин. На 28 добу експерименту показники морфо-функціонального стану печінки у тварин з модельованим гострим холодовим стресом незалежно від методів корекції не досягають вихідного рівня.
6. Раннє видалення нежиттєздатних тканин і накладання ліофілізованих ксенодермотрансплантатів при локальній кріодеструкції шкіри створюють сприятливі умови для загоєння рани на 7-14 добу експерименту. Площа ран у ці терміни на 10,7 і 16,5 % (р<0,001) менша, ніж за відсутності корекції. Застосування запропонованого методу лікування в умовах поєднання гострого холодового стресу і кріоураження шкіри теж покращує загоєння рани, проте її площа стає статистично достовірно меншою (на 30,0 %, р<0,001) лише на 28 добу експерименту.
7. На тлі кріодеструкції шкіри і гострого холодового стресу застосування ліофілізованої ксеношкіри має виражений профілактичний вплив на морфологічний стан печінки, який прослідковується в усі терміни спостереження і проявляється нижчим ступенем дистрофічних і некротичних процесів у печінці, наростанням явищ регенерації. У нестресованих тварин ксенодермопластика теж позитивно впливає на структуру печінки, проте на 21 добу виникає дифузна лімфо-гістіоцитарна інфільтрація портальних трактів моноцитами, лімфоцитами та еозинофілами, яка до 28 доби стихає.
Публікації автора:
1. Сван О. Б. Вплив локальної кріодеструкції шкіри на динаміку функціональної активності печінки та її корекція / О. Б. Сван, А. А. Гудима // Актуальні проблеми транспортної медицини. — 2007. — № 3. — С. 108-111. (Дисертантка самостійно здійснила дослідження, статистичну обробку, підготовку матеріалів до друку).
2. Сван О. Б. Вплив холодового стресу і локальної кріодеструкції шкіри на функціональний стан печінки в експерименті та його корекція / О. Б. Сван // Медична хімія. — 2007. — Т. 9, № 4. — С. 6-9.
3. Гудима А. А. Порушення морфофункціонального стану печінки в умовах локальної кріодеструкції шкіри та його корекція / А. А. Гудима, О. Б. Сван, Т. В. Дацко // Здобутки клінічної і експериментальної медицини. — 2007. — № 2. — С. 183-188. (Дисертантка самостійно здійснила дослідження, статистичну обробку, підготовку матеріалів до друку).
4. Гудима А. А. Використання лабораторних білих щурів як об’єкту вивчення лікувальних властивостей ліофілізованих ксенодермотрансплантатів / А. А. Гудима, О. Б. Сван // Здобутки клінічної і експериментальної медицини: XLIX підсумкова наук.-практ. конф., 2 червня 2006 р.: матер. конф. — Тернопіль : Укрмедкнига, 2006. — С. 157-158. (Дисертантка самостійно здійснила дослідження, статистичну обробку, підготовку матеріалів до друку).
5. Модифікація методу визначення вмісту глікогену в печінці / О. Сван, О. Максимова, Ю. Підгірний, О. Гудима // Х міжнародний медичний конгрес студентів і молодих вчених, 11-13 травня 2006 р. : матер. конгр. — Тернопіль: Укрмедкнига, 2006. — С. 196-197. (Дисертантка самостійно здійснила дослідження, статистичну обробку, підготовку матеріалів до друку).
6. Підгірний В. Особливості застосування тіопенталу натрію для знечулення лабораторних білих щурів / В. Підгірний, О. Сван, О. Максимова // Х міжнародний медичний конгрес студентів і молодих вчених, 11-13 травня. 2006 р. : матер. конгр. — Тернопіль : Укрмедкнига, 2006. — С. 192. (Дисертантка самостійно здійснила дослідження, статистичну обробку, підготовку матеріалів до друку).
7. Гудима А. А. Застосування ліофілізованих ксенодермотрансплантатів при механічних дефектах шкірного покриву в експерименті / А. А. Гудима, О. Б. Сван // Політравма – сучасна концепція надання медичної допомоги: ІІ всеукраїнська науково-практична конф. з між нар. участю, 18-19 травня 2006 р. : тези. доп. — Київ, 2006. — С. 114-115. (Дисертантка самостійно здійснила дослідження, статистичну обробку, підготовку матеріалів до друку).
8. Сван О. Вплив холодового стресу і механічної травми на функціональний стан печінки в експерименті / О. Сван, Т. Секела, М. Бондарук // 11 ювілейний міжнародний медичний конгрес студентів і молодих вчених, 10-12 травня 2007 р. : матеріали конгр. — Тернопіль: (Дисертантка самостійно здійснила дослідження, статистичну обробку, підготовку матеріалів до друку).
9. Гудима А. А. Структурний стан печінки після механічної травми шкірних покривів і його корекція ліофілізованими ксенодермотрансплантатами / А. А. Гудима, О. Б. Сван, Т. В. Дацко // Досвід і проблеми застосування сучасних морфологічних методів досліджень органів і тканин у нормі та при діагностиці патологічних процесів, 22-25 травня 2007 р. : зб. матеріалів — Тернопіль: Укрмедкнига, 2007. — С. 32-34.
10. Гудима А. А. Вплив холодового стресу і локальної кріодеструкції шкіри на функціональний стан печінки в експерименті / А. А. Гудима, О. Б. Сван, Т. Я. Секела// Здобутки клінічної і експериментальної медицини: підсумкова науково-практ. конф., 8 червня 2007 р. : зб. матеріалів. — Тернопіль: Укрмедкнига, 2007. — С. 135-136. (Дисертантка самостійно здійснила дослідження, статистичну обробку, підготовку матеріалів до друку).
11. Сван О. Б. Застосування ліофілізованих ксенодермотрансплантатів шкіри свині для корекції обморожень в експерименті / О. Б. Сван, А. А. Гудима // Бюлетень VI читань ім. В.В. Підвисоцького, привчених до 150-річчя з дня народження, 31 травня - 1 червня 2007 р. — Одеса, 2007. — С. 105-106. (Дисертантка самостійно здійснила дослідження, статистичну обробку, підготовку матеріалів до друку).