Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Стоматологія


Романенко Інесса Геннадіївна. Патогенез, клініка і лікування гландулярного та ангулярного хейлітів у хворих на цукровий діабет. : Дис... д-ра наук: 14.01.22 - 2009.



Анотація до роботи:

Романенко І.Г. Патогенез, клініка і лікування гландулярного та ангулярного хейлітів у хворих на цукровий діабет. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.22 – стоматологія. – Вищий державний навчальний заклад України ”Українська медична стоматологічна академія”. - Полтава, 2009.

Дисертація присвячена підвищенню ефективності лікування хейлітів, як самостійніх, так і на тлі цукрового діабету типу 1 і типу 2, на основі розробки нових підходів до патогенетично спрямованої фармакологічної корекції виявлених порушень імунного і гемокоагуляційного гомеостазу.

На основі проведених епідеміологічних досліджень встановлено високу поширеність захворювань червоної кайми губ: ангулярного хейліту, гландулярного хейліту і гландулярного з екзематизацією. Проаналізовані можливі причини виникнення і механізми розвитку клінічних проявів хронічного запального процесу в тканинах губ у хворих на цукровий діабет. Виділено новий варіант клінічного перебігу гландулярного хейліту – гландулярний хейліт з екзематизацією. Розроблені схеми патогенезу цих форм хейлітів. Рекомендоване місцеве застосування тималіну. Запропоновані патогенетично обгрунтовані схеми лікування хейлітів залежно від їх форми і типу цукрового діабету.

Установлено, що позитивний клінічний ефект нових схем лікування хейлітів зумовлений дією застосованих препаратів на лімітуючі ланки їх патогенезу. Новий підхід до лікування уражень червоної кайми губ сприяв підвищенню терапевтичної ефективності і запобіганню рецидивів у 78,6 – 93,3% хворих.

У дисертаційній роботі представлений новий напрямок у вирішенні актуальної наукової проблеми стоматології – підвищення ефективності лікування гландулярного та ангулярного хейлітів у хворих на цукровий діабет на підставі глибокого теоретичного узагальнення і сучасного наукового аналізу в конкретизації ролі порушень імунного і гемокоагуляційного гомеостазу в розвитку різних форм хейліту; розроблені нові підходи до патогенетично спрямованої фармакологічної корекції виявлених порушень.

1. Установлено, що у мешканців Криму поширеність досліджуваних хейлітів у хворих на тлі цукрового діабету в 1,4 рази вище, ніж у хворих, котрі не страждають на цукровий діабет. У хворих ангулярним хейлітом вона вища в 1,6 рази, гландулярним – в 1,4 рази. Серед жителів сільської місцевості хейліти зустрічаються в 2,6 рази частіше, ніж у міських; при цьому у сільських жителів, котрі страждають на цукровий діабет, розповсюдженість в 1,3 рази вище, ніж в осіб, котрі не страждають на цукровий діабет, у міських – в 1,7 рази, відповідно. Відзначається тенденція збільшення частоти хейлітів з віком хворих.

2. В особливостях клінічних проявів гландулярного хейліту, що протікає на тлі цукрового діабету, відзначена перевага серозної форми захворювання (76,31±3,98%), у хворих ангулярним хейлітом – кандидозної форми (84,77±2,92%); у хворих без діабету при наявности ангулярного хейліту превалює стрето-стафілококова форма (89,58±3,12%). Обидва види хейліту у хворих на цукровий діабет мають стійко рецидивуючий характер і резистентні до традиційної терапії, характеризуються більш тривалими (в 1,5 рази по відношенню к хворим без цукрового діабету) періодами загострень, скороченням термінів (у 2,5 рази) клінічної ремісії. Загострення обох видів хейліту збігаються зі зміною рівня компенсації діабету (у 72,03±3,8% спостережень). Тривалість захворювання хейлітом залежить від тривалості і важкості діабету і не залежить від його типу. У хворих на цукровий діабет типу 2 хейліти, у порівнянні з цукровим діабетом типу 1, діагностуються в 1,5 рази частіше. При цьому гландулярний хейліт зустричається частіше в 1,7 рази, ангулярний – у 1,6 рази.

3. У хворих з хейлітами на тлі цукрового діабету, незалежно від його типу, в ротовій рідині має місце низька активність лізоциму, секреторного імуноглобуліну А, падіння фібринолітичної активності, порушення опсоно-фагоцитарного механізму з вираженим зрушенням системного імунного гомеостазу; підвищення концентрації фібронектину; зниження поглинальної здатності мононуклеарних фагоцитів при паралельному підвищенні показників рівня киснезалежних систем мікробіцидності. Відмічается дисфункція Т-клітинної ланки імунітету (зниження кількості рецепторів до С компоненту комплементу при серозному гландулярному хейліті в 1,8-2 рази, гландулярному з екзематизацією в 2,3-2,7 рази, ангулярному кандидозному в 1,5-1,7 рази, до Fс-фрагменту імуноглобулінів М і G при серозному гландулярному хейліті в 1,8-2 рази, гландулярному з екзематизацією в 2,6 рази, ангулярному кандидозному хейліті в 1,6-1,7 рази), що підтверджує дисбаланс мукозального імунітету у хворих з хейлітами на тлі цукрового діабету.

4. Установлено порушення фізіологічних процесів регенерації епітелію слизової оболонки губ у хворих хейлітами на тлі цукрового діабету: при серозному гландулярному хейліті зниження його здатності до елімінації в 2 рази, при гландулярному хейліті з екзематизацією - в 2,3 рази, при ангулярному кандидозному хейліті - в 1,9 рази; достовірне зниження адгезуючої здатності, порушення епітеліально-макрофагальних взаємовідносин, що є одним із провідних патогенетичних ланок розвитку хейлітів.

5. У хворих гландулярним і ангулярним хейлітами, що протікають на тлі цукрового діабету, під дією антигенів тканин губ in vitro виявлено феномен потенціювання місцевого імунного дисбалансу, що проявляється достовірним зниженням індексу міграції лейкоцитів (тип 1 ГХ 43,6%, ГЕХ 50,6% і АХ 36,6%, тип 2 ГХ 28,6%, ГЕХ 30,6%, АХ 25,8%), підвищенням КонА-індукованої хелперної при паралельному зниженні КонА-індукованої супресорної активності (для цукрового діабету типу 1) і зниженням функціональної КонА-індукованої хелперно/супресорної активності (для цукрового діабету типу 2).

Відзначено посилення гемокоагуляційних порушень у хворих з хейлітами під дією антигенів тканин губ за рахунок переважно зовнішніх тромбопластинових механізмів коагуляції, антиактиваторного ефекту і зниження клітинно-опосередкованих механізмів фібринолізу.

6. В експериментах in vitro з короткостроковими культурами клітин епітелію губ застосування препарату тимусу (тималіну) призводило до достовірного підвищення адгезуючої здатності епітелію червоної кайми губ і експресії рецепторів до С5 і С3 компонентам комплементу, що є патогенетичним обґрунтуванням імуномодулюючої терапії.

7. На підставі отриманих даних розроблені і впроваджені в практику охорони здоров'я для лікування хворих з хейлітами, що протікають на тлі цукрового діабету типу 1, богатокомпонентні мазі з включенням су-інсуліну, на тлі діабету типу 2 – поряд з місцевим лікуванням обгрунтовано застосування курсу ин’єкцій тималіну.

8. Застосування місцево богатокомпонентної мазі із включенням су-інсуліну у хворих з обоіми видами хейлітів, що протікають на тлі цукрового діабету типу 1 дозволіло отримать у найближчий (21 добу) термін спостереження позитивний клінічний єфект: при серозному гландулярному хейліті у 68,8±4,1% хворих, при гландулярному з екзематизацією - у 60,0±2,9% хворих, при ангулярному - у 72,2±2,6% хворих. У хворих гландулярним хейлітом, гландулярним з екзематизацією, ангулярним хейлітом на тлі цукрового діабету типу 2, у комплекс лікування яких входив курс ін'єкцій тималіну, позитивні результати зафіксовані відповідно в 64,7±4,8%, 62,5±3,1%, 68,4±2,7% спостережень. Cтійка клінічна ремісія через 18 місяців була констатована у хворих на тлі цукрового діабету типу 1: при серозному гландулярному хейліті у 78,6±3,7%, при гландулярному хейліті з екзематизацією – у 84,6±1,9%, при ангулярному - у 93,3±2,3% пацієнтів. На тлі цукрового діабету типу 2 відповідно у 78,6±2,0%, у 76,9±11,9%, у 86,7±8,8% досліджуваних.

Публікації автора:

  1. Романенко И.Г. Иммунные механизмы патогенеза гландулярного хейлита /И.Г. Романенко // Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения: тр. Крым. мед. ин-та им. С.И. Георгиевского. – Симферополь, 1996. – Т. 132, Ч. І. – С. 164-168.

  2. Романенко И.Г. Влияние фонофореза лекарственной смеси гепарина и мирамистина на пролиферативную способность лябиального эпителия у больных гландулярным хейлитом с экзематизацией, протекающей на фоне сахарного диабета /И.Г. Романенко // Вестник физиотерапии и курортологии. – 1997. – № 1. – С. 29-31.

  3. Романенко И.Г. Репаративная и адгезирующая активность эпителия слизистой оболочки губ – факторы естественной защиты /И.Г. Романенко // Вісник стоматології. –1997. – № 4 (16).– С. 520-521.

  4. Романенко И.Г. Рецепторное поле эпителиальных клеток слизистой оболочки губ в норме и у больных хейлитом /И.Г. Романенко // Вісник проблем біології та медицини. – 1997. – Вип. 16. – С. 125-127.

  5. Романенко И.Г. Содержание фибронектина в слюне у больных хейлитами, протекающими в том числе на фоне сахарного диабета 1 и 2 типов/И.Г. Романенко // Вісник проблем біології та медицини. – 1998. – Вип. 22. – С. 28-32.

  6. Романенко И.Г. Содержание лизоцима в слюне у больных хейлитом, протекающим на фоне сахарного диабета /И.Г. Романенко // Вісник стоматології. – 1998. – № 2. – С. 35-37.

  7. Романенко И.Г. Влияние цитокинов лябиального эпителия больных на фоне сахарного диабета на реакцию бластной трансформации лимфоцитов /И.Г. Романенко // Вісник стоматології. – 1998. – № 3 (19). – С. 20-22.

  8. Романенко И.Г. Влияние цитокинов лябиального эпителия на количество аутологических лимфоцитов у больных хейлитами, протекающими на фоне сахарного диабета 1 типа /И.Г. Романенко // Вестник проблем биологии и медицины. – 1998. – Вип. 11. – С.71-76.

  9. Романенко И.Г. О значении влияния цитокинов лябиального эпителия у больных хейлитами, протекающими на фоне сахарного диабета 1 типа на динамику CД3+, аутологичных лимфоцитов /И.Г. Романенко // Вісник Білоцерківського державного аграрного ун-ту. – 1998. – Вип. 6, Ч. 2. – С. 202-204.

  10. Романенко И.Г. Снижение фибринолитической активности слюны – проявление дисфункции слюнных желез у больных хейлитами, протекающими на фоне сахарного диабета І и ІІ типов /И.Г. Романенко // Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения: тр. Крым. мед. ун-та им. С.И. Георгиевского. – Симферополь, 1998. – Т. 134, Ч. ІІ. –С. 376-380.

  11. Романенко І.Г. Адгезія часток латексу эпітеліальними клітинами слизової губ у хворих на хейліти, що перебігають на тлі цукрового діабету 1 і 2 типів, і вплив на неї розчіну тактивіну /І.Г. Романенко // Одеський мед. журн. –1999. – № 3 (53). – С. 51-53.

  12. Романенко И.Г. Сравнительная характеристика локальных аутоиммунных процессов у больных хейлитом, протекающим без и с сахарным диабетом /И.Г. Романенко // Експерим. та клініч. фізіологія і біохімія. – 1999. – № 3. – С. 100-102.

  13. Романенко И.Г. Фибринолитическая (активаторная) активность, экспрессия рецепторов к активаторам плазминогена эпителиальными клетками слизистой оболочки губ у больных сахарным диабетом /И.Г. Романенко // Таврический медико-биол. вестн. – 2000. –Т. 3, № 3-4. – С. 147-149.

  14. Романенко И.Г. Развитие хейлита у больных сахарным диабетом 1 типа – признак прогрессирующего иммунодефицита /И.Г. Романенко // Медицина сегодня и завтра. – 2001. – № 2. – С. 76-77.

  15. Романенко И.Г. Клиническая диагностика и лечение усугубления иммунодепрессии у больных сахарным диабетом /И.Г. Романенко // Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения: тр. Крым. мед. ун-та им. С.И. Георгиевского. – Симферополь, 2001. – Т. 137, Ч. ІІ. – С. 125-126.

  16. Романенко И.Г. Взаимосвязь между содержанием СД3+, СД4+, СД8+ лимфоцитов периферической крови и динамикой элиминации эпителиальных клеток слизистой оболочки губ у больных сахарным диабетом /И.Г. Романенко // Буковинський мед. вісн. – 2001. – Т. 5, № 3-4. – С. 237-239.

  17. Романенко И.Г. Особенности клинического течения хейлита у больных сахарным диабетом /И.Г. Романенко // Український мед. альманах. – 2003. – Т. 6, № 1. – С. 107-110.

  18. Романенко И.Г. Содержание секреторного иммуноглобулина А в слюне у больных хейлитом, протекающим на фоне сахарного диабета /И.Г. Романенко // Таврический медико-биол. вестн. – 2003. – Т. 6, № 1. – С. 118-121.

  19. Романенко И.Г. Местная иммунокоррегирующая терапия ангулярного хейлита /И.Г. Романенко // Современная стоматология. – 2003. – № 3. – С. 27-29.

  20. Романенко І.Г. Імунні особливості формування хейлітів, що перебігають на тлі інсулінзалежного цукрового діабету /І.Г. Романенко, Л.І. Авдоніна // Медичні перспективи. – 2003. – Т.VIII, № 3,Ч.2. – С.32-34. Здобувачеві належать результати досліджень впливу антигенів епітелію губ на неспеціфічну КонА-індуковану хелперну і супресорну активність лімфоцитів, аналіз та узагальнення результатів досліджень, висновки.

  21. Романенко И.Г. Особенности гемокоагуляционного потенциала у больных хейлитом и сахарным диабетом /И.Г. Романенко // Таврический медико-биол. вестн. – 2003 – Т. 6, № 4. – С. 133-135.

  22. Романенко І.Г. Корекція показників слини при лікуванні хейліту імуномодуляторами тималіном та мірамістином /І.Г. Романенко // Галицький лікарський вісник. – 2003. – Т. 10, № 4. – С. 74-76.

  23. Романенко И.Г. Динамика лизоцима и активаторной активности слюны у больных гландулярным хейлитом под влиянием местного лечения /И.Г. Романенко // Актуальні проблеми сучасної медицини: Вісник Укр. мед. стоматол. академії. – Полтава. –2003. – Т. 3, Вип. 2 (6). – С. 37-39.

  24. Романенко И.Г. Влияние антигенной нагрузки на миграционную способность лейкоцитов у больных хейлитом, протекающим на фоне сахарного диабета /И.Г. Романенко // Таврический медико-биол. вестн. – 2003. – Т. 6, № 2. – С. 118-121.

  25. Романенко И.Г. Влияние лябиального эпителия на поглотительную способность мононуклеарных фагоцитов у больных хейлитом, протекающим на фоне сахарного диабета /И.Г. Романенко // Таврический медико-биол. вестн. – 2003. – Т. 6, № 3. – С. 112-116.

  1. Романенко І.Г. Зміни параметрів місцевого імунітету та неспецифічної резистентності слини у хворих на хейліт у процессі лікування /І.Г. Романенко // Науковий вісник Ужгородського ун-ту: серія “Медицина”. – 2003.–Вип. 21. – С. 140-142.

  2. Романенко И.Г. Динамика содержания секреторного иммуноглобулина А и фибронектина в слюне больных гландулярным хейлитом в процессе лечения /И.Г. Романенко // Медицина сегодня и завтра. – 2003. – № 4. – С. 160-162.

  3. Романенко И.Г. Влияние цитокинов лябиального эпителия на рецепторный аппарат мононуклеарных фагоцитов у больных хейлитом, протекающем на фоне сахарного диабета /И.Г. Романенко // Современная стоматология. – 2004. –№ 1. – С. 76-80.

  4. Романенко І.Г. Вплив лябіального антигену на показник гемокоагуляції у хворих на гландулярний хейліт, який протікає на фоні інсулінозалежного цукрового діабету /І.Г. Романенко // Галицький лікарський вісник. – 2004. – Т. 11, № 1. – С. 94-96.

  5. Романенко І.Г. Вміст моноцитарно-епітеліальних розеток у хворих на хейліти, що протікають на тлі цукрового діабету /І.Г. Романенко // Архів клінічної медицини. – 2004. – № 1(4). – С. 64-66.

  6. Романенко И.Г. Особенности местного гемостаза у больных хейлитами на фоне сахарного диабета /И.Г. Романенко // Актуальні проблеми сучасної медицини: Вісник Укр. мед. стоматол. академії. – Полтава, 2004. – Т. 4, Вип. (1). – С. 46-49.

  7. Романенко И.Г. Пролиферативная активность лимфоцитов у больных хейлитами, протекающими на фоне сахарного диабета /И.Г. Романенко // Таврический медико-биол. вестн. – 2004. – Т. 7, № 2. – С. 210-213.

  8. Романенко И.Г. Влияние цитокинов лябиального эпителия на кислородзависимые механизмы бактерицидности мононуклеарных фагоцитов у больных хейлитами, протекающими на фоне сахарного диабета /И.Г. Романенко // Современная стоматология. – 2004. – № 3. – С. 70-73.

  9. Романенко И.Г. Особенности течения и клиники хейлитов в зависимости от типа сахарного диабета /И.Г. Романенко // “Вопросы экспериментальной и клинической стоматологии”: сб. науч. трудов ХГМУ.– Харьков, 2004. – Вып. 8. – С. 39-42.

  10. Романенко И.Г. Особенности патогенеза ангулярного хейлита /И.Г. Романенко // Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения: тр. Крым. мед. ун-та. им. С. И. Георгиевского. –Симферополь, 2006. – Т. 142, Ч. ІV. – С. 54-57.

  11. Romanenko I.G. Peculiarities of pathogenesis of cheilities glandularis / I.G. Romanenko, V.A. Beloglazov, O.P. Galkina // Таврический медико-биол. вестн. – 2007. – Т.10, № 3. – С.65-69. Здобувачевем виконані клінічні дослідженя, зроблені аналіз та узагальнення результатів досліджень, сформульовані висновки.

  12. Романенко И.Г. Влияние этиологических факторов на клинические проявления гландулярного хейлита с экзематизацией у больных сахарным диабетом / И.Г. Романенко, В.А. Белоглазов, О.П. Галкина // Современная стоматология. – 2007. –№ 4. – С. 65-68. Здобувачем виконані клінічні дослідження, зробленні аналіз та узагальнення результатів досліджень, висновки.

  13. Деклараційний патент на винахід, UA МПК 30826А 6 А 61С 5/14, А 61К 39/00 Спосіб лікування хейліту / Романенко І.Г. – № 98062978; Заявл. 09.06.1998; Опубл. 15.12.2000. – Бюл. № 7 – ІІ.

  14. Романенко И.Г. Синтез и секреция активатора плазминогена клетками лябиального эпителия в культуре, в норме и больных сахарным диабетом /И.Г. Романенко // Українська Академія наук Національного прогресу. Наукові записки: Щорічник. – К., 1997. – Ч. ІІ. – С. 407.

  15. Романенко И.Г. Влияние цитокинов слизистой оболочки губ на содержание CД3+, CД4+, CД8+ лимфоцитов у больных хейлитом, протекающим на фоне сахарного диабета /И.Г. Романенко // Національний конгрес України з імунології, алергології та імунореабілітації: зб. тез. – Алушта, 1998. – С. 152.

  16. Романенко І.Г. Особливості перебігу захворювань м’яких тканин ротової порожнини у хворих на цукровий діабет / І.Г. Романенко // Матеріали І (VIII) з’їзду Асоц. cтомат. України, 30 листоп.-2 груд. 1999 р. – К., 1999. – С. 291.

  17. Романенко И.Г. Прокоагулянтные и фибринолитические свойства эпителия полости рта в норме и патологии / И.Г. Романенко // Морфологія лімфатичних та кровоносних судин: матер. наук.-практ. конф., присвяч. 100-річчю з дня народження проф. О.І. Свиридова. – К., 2000. – С. 74-75.

  18. Романенко И.Г. Роль гемокоагуляционных механизмов в обеспечении гомеостаза у больных хейлитом на фоне сахарного диабета / И.Г. Романенко // Науч.-практ. конф., посвящ. 105-летию со дня рожд. С. И. Георгиевского: сб. тез. – Симферополь, 2003. – С. 131-132.

  19. Романенко И.Г. Распространенность различных форм хейлита у больных сахарным диабетом / И.Г. Романенко // Біофізичні стандарти інформ. Технологіі в медицині: міжнар. наук.-практ. конф., листоп. 2003р.: матер. конф. – Одеса, 2003. – С. 28.

  20. Романенко И.Г. Патогенетическое обоснование лечения хейлитов у больных сахарным диабетом / И.Г. Романенко // Актуальні питання клінічної медицини та післядипломної освіти: наук.-практ. конф. до 25-річчя факультету післядипломної освіти КДМУ ім. С. І. Георгієвського, 13-14 трав. 2004 р.: тези доп. – Ялта, 2004. – С. 180-181.

  21. Романенко И.Г. Особенности местного иммунитета у больных хейлитами на фоне сахарного диабета /И.Г. Романенко // Динаміка наукових досліджень` 2004: III міжнар. наук.- практ. конф., 21-30 червня 2004 р. : матер. конф. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – Т. 58. Клінічна медицина. – С. 25-26.

  22. Романенко І.Г. Характеристика функціональної активності епітелію губ хворих на хейліти на тлі цукрового діабету / І.Г. Романенко // Матеріали Х Конгресу Світової федерації українських лікарських товариств. – Чернівці-Київ-Чікаго, 2004. –С. 553-554.

  23. Романенко И.Г. Коррекция гемостаза у больных хейлитами, протекающими на фоне сахарного диабета / И.Г. Романенко //Стоматология Тавриды: Материалы I Ассоциации съезда стоматологов АР Крым, 25-26 ноября 2004г. – Алушта, 2004. – С. 136-137.

  24. Романенко І.Г. Інтенсивність елімінації лабіального епітелію у хворих на хейліт на тлі цукрового діабету / І.Г. Романенко // Сучасні технології профілактики та лікування в стоматології: матеріали II(IX) з’їзду Асоціації стоматологів України, 1-3 грудня 2004р. – К.: Книга плюс, - 2004. –С. 312.

  25. Романенко И.Г. Клиническая характеристика хейлитов у больных сахарным диабетом / И.Г. Романенко // Вестник морского врача. – 2005. – №1.– С. 211-212.

  26. Романенко И.Г. Факторы риска возникновения ангулярного хейлита у больных сахарным диабетом / И.Г. Романенко, О.П. Галкина, О.В. Дорофеева // Вісник стоматології. – 2008. – № 1(61).– С. 42.

  27. Романенко И.Г. Эпидемиологическая характеристика хейлитов среди жителей Автономной Республики Крым и особенности их клинического течения на фоне сахарного диабета / И.Г. Романенко, О.П. Галкина, Л.Х. Дурягина //Інноваційні технології – в стоматологічну практику: матеріали III(X) з’їзду Асоціації Стоматологів України, 16-18 жовт. 2008р. – Полтава: Дивосвіт, 2008. – С.327.