Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Гастроентерологія


719. Стефанюк Володимир Дмитрович. Патологія шлунка і дванадцятипалої кишки у осіб, які контактували зі сполуками хрому: клінічні особливості, морфологічні та функціональні зміни: дис... д-ра мед. наук: 14.01.36 / Івано-Франківська держ. медична академія. - Івано-Франківськ, 2004.



Анотація до роботи:

Стефанюк В.Д. Патологія шлунка і дванадцятипалої кишки у осіб, які контактували зі сполуками хрому: клінічні особливості, морфологічні та функціональні зміни.-Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.36 – гастроентерологія. – Івано-Франківська державна медична академія; Івано-Франківськ, 2004.

Дисертація присвячена дослідженню клінічних особливостей, морфологічних та функціональних змін, токсикокінетики хрому, лікуванню виразкової хвороби та хронічного гастродуоденіту у контактуючих з хромом. Виявлено, що ця патолоґія зустрічається у (56,3±2,7)% контактуючих, а зі збільшенням шкідливого професійного стажу зростає її частота. У всіх цих хворих зустрічається патолоґія гепатобіліарної системи. Виявлені особливості клінічного перебігу хвороби: періодичні болі, зменшення диспепсичного синдрому зі збільшенням професійного стажу, часті шлунково-кишкові кровотечі, перфорації, малосимптомний початок захворювання, монотонний перебіг, знижена секреторна функція шлунка, не характерна обтяжена спадковість та сезонність загострень. Доведено, що крім паренхіматозних органів хром кумулюється і в шлункових залозах, що підтверджується його високою концентрацією у шлунковому секреті, а тому шлункові залози є одним з основних середовищ кумуляції хрому в організмі, і це може опосередковано слугувати показником його кумулятивної дії, що веде до пошкодження слизової оболонки шлунка та ДПК і розвитку в них запальних і/або дистрофічних, фіброзних та некротичних змін. З’ясовано, що зі збільшенням шкідливого стажу роботи значно зростає концентрація хрому в крові та шлунковому вмісті. Доведено, що при збільшенні професійного стажу спостерігається зниження секреторної функції шлунка, значне зменшення захисних та різке наростання агресивних властивостей шлункового секрету, які не залежать від віку та статі хворих. У хворих на виразкову хворобу та хронічні гастродуоденіти не виявлено достовірних відмінностей у показниках швидкості евакуації пробного сніданку зі шлунка. Встановлено, що у хворих з атрофічними гастритами зростає частота фіброзування слизової шлунка зі збільшенням шкідливого професійного стажу, а у хворих з атрофічними дуоденітами фіброзування слизової ДПК розвивається уже у перші роки контакту з хромом. Підвищене фіброзування слизової оболонки шлунка і ДПК можна пояснити негативним впливом на них сполук хрому, порушенням мікроциркуляції, що веде до розвитку гіпоксії, яка завжди супроводжується активацією фібробластів, які продукують колаген. Доведена висока ефективність запропонованої методики лікування виразкової хвороби з включенням тіосульфату натрію, аскорбінової кислоти й ентеросгелю, про що свідчать зниження концентрації хрому в крові й одночасне підвищення в сечі та шлунковому вмісті, подавлення оксидантної та різка активація загальної антиоксидантної систем, відновлення мікроциркуляторного русла, частин елементів сполучної тканини, поверхневого епітелію та власних залоз шлунка.

1. У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми токсичного впливу сполук хрому на морфофункціональний стан шлунка, ДПК, розроблено комплекс діагнорстичних, лікувальних та профілактичних заходів, обгрунтовано доцільність застосування антидотного середника, антиоксиданта та ентеросорбента в комплексному лікування хворих на ВХ і ХГД, які контактували зі сполуками хрому, що дозволяє знизити захворюваність на ВХ та ХГД.

2. На обстежених підприємствах (ювелірний завод, ВАТ "Кінескоп", НДІ "Еротрон" , ВАТ "Львівський автобусний завод", завод ЛОРТА) є спільним третій клас умов праці за ступенем шкідливості і небезпечності. Шкідливі умови праці за ступенем гігієнічних нормативів та вираженості можливих змін в організмі працюючих на цих підприємствах відносяться до першого та другого ступеня.

3. Патологія ГДС у осіб, які контактували зі сполуками хрому, зустрічається у (56,3±2,7)% пацієнтів, що на 1,3 раза вище, ніж у тих робітників, які не мали такого контакту, що обумовлено дією факторів виробничого середовища, в першу чергу сполук хрому, важкістю та напруженістю трудового процесу.

4. Зі збільшенням стажу роботи у шкідливих умовах зростає частота ВХ та ХГД з секреторною недостатністю. У хворих на ВХ ерозивні ураження шлунка і ДПК частіше виявляються при стажі від 1 до 10, а при ХГД з секреторною недостатністю – від 11 до 20 та більше років. Максимальна захворюваність на цю патологію припадає на вік від 41 до 60 років та стаж роботи більше 20 років. ВХ та ХГД у осіб, які контактували зі сполуками хрому, як правило, протікають з ураженням гепатобіліарної системи, яке при стажі більше 20 років виявляється у всіх робітників.

5. Особливостями перебігу ВХ та ХГД у осіб, які контактували зі сполуками хрому, є поступовий початок захворювання, зменшення диспепсичного синдрому зі збільшенням стажу роботи у шкідливих умовах, часті шлунково-кишкові кровотечі, не характерна обтяжена спадковість та сезонність загострень.

6. Крім паренхіматозних органів хром кумулюється і в шлункових залозах, що підтверджується його високою концентрацією у шлунковому секреті, а тому шлункові залози є одним з основних середовищ кумуляції хрому в організмі, і це може опосередковано слугувати показником його кумулятивної дії, що веде до пошкодження слизової оболонки шлунка та ДПК і розвитку в них запальних і/або дистрофічних, фіброзних та некротичних змін.

7. Порушення секреторної функції шлунка у хворих на ВХ та ХГД, які контактували зі сполуками хрому, залежать, в основному, від стажу роботи у шкідливих умовах, а не від статі та віку. При великому стажі спостерігається зменшення кількості шлункового секрету натще, зменшення годинної напруженості секреції, дебіту-години хлористоводневої кислоти, гастромукопротеїдів та різке збільшення концентрації пепсину в обох фазах секреції.

8. Як при ВХ, так і при ХГД частота атрофічних змін з фіброзуванням строми у слизовій оболонці шлунка зростала зі збільшенням стажу роботи у шкідливих умовах, а у хворих з атрофічними дуоденітами фіброзування слизової ДПК розвивалося уже в перші роки контакту зі сполуками хрому. Підвищене фіброзування слизової оболонки свідчить про негативний вплив на них сполук хрому і порушення мікроциркуляції з розвитком гіпоксії, яка завжди супроводжується активацією фібробластів, що продукують колаген.

9. Найбільш важливими патогенетичними механізмами розвитку ВХ у осіб, які контактували зі сполуками хрому, є вплив сполук хрому, фізичне та психоемоційне перевантаження, активація гелікобактерної інфекції, активація оксидантної та різке пригнічення загальної антиоксидантної систем організму, порушення мікроциркуляції у слизовій оболонці шлунка та ДПК, нейрогуморальних механізмів, порушення імунітету та структури слизової оболонки, що викликає порушення системи захисту та активацію механізмів агресії ШКК і сприяє формуванню виразки.

10. У хворих на ВХ та ХГД, які контактували зі сполуками хрому, найбільш ефективним комплексним лікуванням є включення до базисної терапії антидотного середника - тіосульфату натрію, антиоксиданту - аскорбінової кислоти та ентеросорбенту - ентеросгелю, що значно покращує динаміку суб’єктивних і об’єктивних симптомів та подовжує ремісію хвороби в середньому на 12 місяців.

Публікації автора:

1. Стефанюк В.Д. Патоморфологічні зміни слизової оболонки шлунка і дванадцятипалої кишки у робітників, які контактують із сполуками хрому на рівні і незначному перевищенні гранично допустимих концентрацій у повітрі робочих приміщень // Вісник наукових досліджень.Тернопіль, 2001. -N 2(23). -С. 34-38.

2. Стефанюк В.Д. Патоморфолоґічні зміни слизової оболонки шлунка і дванадцятипалої кишки у робітників, які контактують із сполуками хрому // Експериментальна та клінічна фізіолоґія і біохімія.Львів, 2001. -N3. - C. 76-81.

3. Стефанюк В.Д. Особливості та основні шляхи виведення хрому з організму // Гигиена труда: Зб.наук.праць.Київ, 2001. -Вип. 32. - С. 236-244.

4. Патент на винахід N 23538, бюллетень N 4 від 31.08.1998. Спосіб лікування виразкової хвороби у хворих з хронічною хромовою інтоксикацією / В.Д. Стефанюк.

5. Стефанюк В.Д., Поспішіль Ю.О., Тихоненко І.В. Лікування хворих на виразкову хворобу, які контактують із сполуками хрому // Медична освіта. -2002. - N1.- Тернопіль, C. 58-61. (Ідея дослідження, його мета й виконання, статистична обробка результатів повністю належать В.Д.Стефанюк. Проф. Поспішіль Ю.О. допомагав на етапі формулювання висновків. Аспірант Тихоненко І.В. допомагала на етапі статистичної обробки та при коректування роботи).

6. Стефанюк В.Д. Вплив хрому та його сполук на шлунково-кишковий тракт // Львівський медичний часопис. -1999. -V.5, N 1. -С. 73-78.

7. Стефанюк В.Д. Стан секреторної функції шлунка у хворих на виразкову хворобу та хронічний ґастродуоденіт, які контактують із малими концентраціями сполук хрому залежно від професійного стажу, віку та статі // Практична медицина. - Львів, 2003. -N2. - С. 142-146.

8. Стефанюк В.Д. Інтоксикація хромом та його сполуками: лікування, профілактика (огляд літератури) // Современные проблемы токсикологии. -К., 2001. - N1. -C. 59-62.

9. Ультрамікроскопічні особливості слизової оболонки шлунка і дванадцятипалої кишки до і після лікування у робітників, хворих виразковою хворобою, які контактують з хромом та його сполуками / Стефанюк В.Д., Зербіно Д.Д., Ковалишин В.І., Тихоненко І.В., Червінська М.Є. // Актуальні проблеми медицини, біолоґії, ветеринарії і сільського господарства. Львів, 2001. - С. 34-41. (Провідна участь Стефанюк В.Д. полягає в формулюванні мети, наборі хворих, узагальненні результатів, формулюванні висновків. Старший науковий співробітник В.І. Ковалишин проводив електронно-мікроскопічні дослідження; інші співавтори брали участь у підготовці ілюстрацій для участі у конференції).

10. Нарушения моторной и эвакуаторной функции желудка и двенадцатиперстной кишки у больных язвенной болезнью / М.П. Павловский, В.П. Выговский, В.Д. Стефанюк, О.О. Абрагамович, Е.А. Гнатышак, Г.М. Стефанюк, Т.Я. Химко // Врачебное дело. - 1990. - N 6. - C. 48-51. (Стаття написана за результатами власних досліджень В.Д.Стефанюк. Його участь є провідною і полягає у виборі теми статті, проведенні обстежень, аналізі отриманих результатів. Співавтори допомагали на етапі статистичної обробки та при коректуванні роботи).

11. Поспішіль Ю.О., Стефанюк В.Д., Тихоненко І.В. Динаміка вмісту хрому в біолоґічних середовищах орґанізму залежно від професійного стажу, паління та наявності стальних зубних коронок // Експериментальна та клінічна фізіолоґія і біохімія. -Львів, 2002. -N1 (17). - C. 42-45. (Участь В.Д.Стефанюк у написанні статті є визначальною. Здобувачем самостійно зібраний матеріал, проведена статистична обробка даних, написана стаття. Співавтори роботи приймали участь в узагальненні результатів дослідження та в коректуванні статті).

12. Стан моторно-евакуаторної функції шлунка у хворих на виразкову хворобу, які контактують із сполуками хрому / Стефанюк В.Д., Поспішіль Ю.О., Тихоненко І.В., Свердан П.Л., Дячкова В.В., Стефанюк Г.М., Тихоненко А.П. // Медицина сьогодні та завтра. - Харків, 2002. -N2. - С. 62-64. (Участь В.Д.Стефанюк у написанні статті є основною, оскількм ним підібраний контингент хворих, проведена статистична обробка отриманих результатів, зроблені висновки. Участь співавторів полягає у спільному освоєнні методики радіонуклідної гастродуоденографії).

13. Тихоненко І.В., Вдовиченко В.І., Стефанюк В.Д. Комплексне лікування виразкової хвороби та хронічного гастродуоденіту, асоційованих із Helicobacter pylori, у хворих, які контактують із сполуками хрому // Практична медицина. -Львів, 2002. -N4, (том VIII). -C. 91-96. (Здобувачем самостійно обрана тема статті, її ідея та завдання, проведені дослідження та їх узагальнення. Співавтори надавали допомогу при коректуванні статті).

14. Деклараційний патент на винахід N 51235 А, бюлетень N 11 від 15.11.2000. Спосіб лікування виразкової хвороби та хронічного гастродуоденіту, асоційованих із Helicobacter pylori, у хворих, які мають контакт із сполуками хрому / В.І. Вдовиченко, В.Д. Стефанюк, І.В. Тихоненко. (Провідна участь В.Д.Стефанюк полягає у підборі хворих для дослідження, виконанні методик. Участь співавторів обмежилася наданням допомоги в опануванні методики дослідження).

15. Вплив сполук хрому на секреторну функцію шлунка залежно від професійного стажу, наявності сталевих зубних коронок та паління / Поспішіль Ю.О., Стефанюк В.Д., Тихоненко І.В., Стефанюк Г.М., Дячкова В.В., Федечко Т.П., Штинда Н.Д. // Вісник наукових досліджень. -Тернопіль, 2002. -N 2 (27). -С. 17-20. (Участь В.Д.Стефанюк у написанні статті є основною, оскількм ним підібраний контингент хворих, проведена статистична обробка отриманих результатів, зроблені висновки. Участь співавторів полягає у спільному освоєнні методики радіонуклідної гастродуоденографії, проведенні дослідження).

16. Поспішіль Ю.О., Стефанюк В.Д., Тихоненко І.В. Стан моторно- евакуаторної функції шлунка у хворих на хронічний гастродуоденіт, які контактували зі сполуками хрому // Медицина залізничного транспорту України. - 2002. -N4. -С. 97-101. (Ідея дослідження, його мета й виконання, статистична обробка результатів повністю належать В.Д.Стефанюк. Проф. Поспішіль Ю.О. допомагав на етапі формулювання висновків. Аспірант Тихоненко І.В. допомагала на етапі статистичної обробки та при коректування роботи).

17. Стан секреторної функції шлунка робітників з виразковою хворобою та хронічним ґастродуоденітом, які контактують із низькими концентраціями сполук хрому / В.Д. Стефанюк, Ю.О. Поспішіль, В.І. Вдовиченко, І.В. Тихоненко, Г.М. Стефанюк, В.В. Дячкова, Н.Д. Штинда, А.П. Тихоненко. // Експериментальна та клінічна фізіолоґія і біохімія. -Львів, 2002. -N3 (19). -С. 22-25. (Участь В.Д.Стефанюк у написанні статті є основною, оскільки ним підібраний контингент хворих, проведена статистична обробка отриманих результатів, зроблені висновки. Участь співавторів полягає у спільному освоєнні методики радіонуклідної гастродуоденографії, проведенні дослідження).

18. Стефанюк В.Д., Поспішіль Ю.О., Тихоненко І.В. Особливості перебігу виразкової хвороби та хронічного ґастродуоденіту у контактуючих із малими концентраціями сполук хрому // Галицький лікарський вісник. - Ів.Франківськ, 2002. - N4, том 9. - С. 69-74. (Дослідження повністю виконано В.Д.Стефанюк. Участь співавторів полягає в коректуванні висновків).

19. Мікрохімічний аналіз як метод діаґностики в патолоґічній анатомії та клініці / Д.Д. Зербіно, Ю.О. Поспішіль, В.Д. Стефанюк, Т.М. Соломенчук, Ю.І. Кузик, Я.О. Зайченко // Вісник проблем біології і медицини. - Полтава, 2003. - Вип. 2. - С. 34-36. (Участь В.Д. Стефанюк у виконанні дослідження є визначальною - ним встановлена мета, проведено обстеження хворих, узагальнено отримані результати. Співавторами надавалася допомога на етапі опанування методики).

20. Стефанюк В.Д. Перекисне окислення ліпідів та антиоксидантна активність у хворих на виразкову хворобу, які мали контакт із хромом та його сполуками // Львівський медичний часопис. - 2003. - Т. IX, N2. - С. 66-68.

21. Особливості порушення морфолоґії шлунка і дванадцятипалої кишки у хворих на виразкову хворобу, асоційовану з Helicobacter pylori, які контактували зі сполуками хрому / Ю.О. Поспішіль, В.І. Вдовиченко, І.В. Тихоненко, В.Д. Стефанюк // Практична медицина. -2003. -Т. (IX), N 3. - С. 52-54. (Ідея дослідження, його мета й виконання, статистична обробка результатів повністю належать В.Д.Стефанюк. Проф. Поспішіль Ю.О., Вдовиченко В.І. допомагали на етапі формулювання висновків. Аспірант Тихоненко І.В. допомагала на етапі статистичної обробки та при коректування роботи).

22. Динаміка вмісту хрому в біологічних середовищах організму залежно від професій, професійного стажу та статі у хворих на виразкову хворобу та хронічний гастродуоденіт / В.Д. Стефанюк, Ю.О. Поспішіль, В.І. Вдовиченко, І.В. Тихоненко, Г.М. Стефанюк, В.В.Дячкова, Н.Д.Штинда, З.М.Струс // Вестник неотложной и восстановительной медицины. -2003. -Т. 4, N3. -С. 526-529. (Участь В.Д.Стефанюк у написанні статті є основною, оскільки ним підібраний контингент хворих, проведена статистична обробка отриманих результатів, зроблені висновки. Проф. Поспішіль Ю.О., Вдовиченко В.І. допомагали на етапі формулювання висновків. Участь інших співавторів полягає у спільному освоєнні методики та проведенні дослідження).

23. Стефанюк В.Д. Вплив сполук хрому на орґани травлення в експерименті // Матеріали міжнародної наук. практ. конф. “Сучасні проблеми біолоґії, ветеринарної медицини, зооінженерії та технологій продуктів тваринництва”.-Львів, 1997. -С. 398-399.

24. Стефанюк В.Д. Патоморфолоґічні особливості ґастродуоденальної системи у контактуючих з хромом та його сполуками // Матеріали 6 Конґресу патолоґів України “Судинні і еколоґічні захворювання: морфоґенез та еколоґічний патоморфоз”. -Вінниця, 1998. -С. 41-44.

25. Стефанюк В.Д. Перекисне окислення ліпідів та антиоксидантна активність у хворих, які контактують з хромом та його сполуками // Матеріали. 14 з’їзду терапевтів України. - Київ, 1998. -С. 588-589.

26. Стефанюк В.Д. Хром та його сполуки: нез’ясовані питання канцероґенної дії // Матеріали українсько-польського семінару “Сучасна еколоґія і еколоґічна патолоґія людини”. - Львів, 1997.- С. 137-138.

27. Стефанюк В.Д. Перекисне окислення ліпідів та антиоксидантна активність у контактуючих з хромом та його сполуками // Тези доп. VII конґресу СФУЛТ. - Ужгород, 1998. - Т.2. -С. 216.

28. Перекисне окислення ліпідів у робітників, що контактують з хромом та його сполуками / В.Д. Стефанюк, О.О. Абрагамович, М.І. Слобода, Я.З. Жуковський, І.В. Стефанюк // Матеріали українсько-польського семінару “Сучасна еколоґія і еколоґічна патолоґія людини”. - Львів, 1997. - С. 137-138. (Виконання дослідження повністю проведено В.Д. Стефанюк. Участь співавторів полягає в коректуванні висновків).

29. Комплексне лікування хворих на виразкову хворобу, які контактують із сполуками хрому / В.Д. Стефанюк, В.П. Виговський, Л.М. Пронів, І.В. Тихоненко, Я.З. Жуковський, В.М. Томків // Тези доп. VIII конґресу СФУЛТ. - Львів - Трускавець, 2000. - С. 249. (Виконання дослідження повністю проведено В.Д. Стефанюк. Участь співавторів полягає в коректуванні висновків).

30. Вміст хрому в біолоґічних середовищах орґанізму залежно від статі та професійного стажу / В.Д. Стефанюк, О.О. Абрагамович, Б.П Кузьмінов, І. Стефанюк // .”Гіґієнічні проблеми сучасного суспільства”.- Тези доп. - Львів, 1999. - С. 189-190. (Участь В.Д. Стефанюк у написанні статті є основною, оскільки ним підібраний контингент хворих, проведена статистична обробка отриманих результатів, зроблені висновки. Участь співавторів полягає у спільному освоєнні методики та проведенні дослідження).

31. Динаміка вмісту хрому в біолоґічних середовищах орґанізму залежно від професійного стажу та наявності зубних коронок з нержавіючої сталі / В.Д. Стефанюк, О.О. Абрагамович, В.П. Виговський, Б.П. Кузьмінов // ”Гіґієнічні проблеми сучасного суспільства”.- Тези доп. - Львів, 1999. - С. 190-191. (Виконання дослідження повністю проведено В.Д.Стефанюк. Участь співавторів полягає в коректуванні висновків).

32. Ентеросгель як ентеросорбент у комплексному лікуванні хворих на виразкову хворобу, які контактують із хромом / В.Д. Стефанюк, Д.Д. Зербіно, О.О. Абрагамович, І.В. Тихоненко, А.П. Тихоненко, Я.З. Жуковський, В.М. Томків // Праці 2-го західно-українського симпозіуму з адсорбції та хроматоґрафії. - Львів, 2000. - С. 199-200. (Участь В.Д.Стефанюк у виконанні дослідження є визначальною - ним встановлена мета, проведено обстеження хворих, узагальнено отримані результати. Співавторами надавалася допомога на етапі опанування методики).