Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Оториноларингологія


Кіцера Олександр Олександрович. Патологія вуха та стан слухового аналізатора у дітей із природженим незрощенням піднебіння : дис... канд. мед. наук: 14.01.19 / АМН України; Інститут отоларингології ім. О.С.Коломійченка. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Кіцера О. О. Патологія вуха та стан слухового аналізатора у дітей із природженим незрощенням піднебіння. – Рукопис

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.19 – оториноларингологія. – Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицького, 2005.

У дисертаційній роботі розроблені питання патологічних змін ЛОР-органів, передусім – середнього вуха та слуху в дітей з природженими незрощенням піднебіння.

Підтверджено наявність спадкових форм незрощення, в трьох випадках запідозрено наявність поєднаних вад розвитку піднебіння та ЛОР-органів.

У 120 досліджених дітей виявлено ураження звукопровідного апарату вуха та хронічні хвороби середнього вуха і слухової труби, найчастіше – секреторний отит та тубоотит, що перебігали без виразної суб’єктивної симптоматики.

Повторне обстеження після операції пластики піднебіння виявило покращення аудіологічних показників у 41,2% випадків, особливо – у дітей, прооперованих у віці 5-6 років. Після поетапного консервативного оториноларингологічного лікування покращення стану середнього вуха спостерігалося у 61,9% випадків. Дітям з відсутністю позитивної динаміки при секреторному отиті призначалась тимпанотомія або додатковий курс консервативного лікування, після чого мало місце видужання.

Запропоновано алгоритм обстеження та лікування таких дітей. Оториноларингологічне лікування доцільно проводити поетапно у ранні терміни після операції на піднебінні у віці 5-6 років, необхідно налагодити санітарно-освітню працю з батьками.

  1. Частота народження дітей з незрощенням піднебіння і губи серед усіх новонароджених Львівської області в 1985-2003 роках за даними ретроспективного аналізу медичної документації становила 8,5±1,9 на 10000 новонароджених (379 випадків).

  2. Серед досліджених нами 120 дітей у 31 дитини (25,8%) анамнестично виявлено наявність родинних випадків незрощення піднебіння та губи, в т.ч., у 17 з них – у близьких родичів; в чотирьох випадках виявлено полігенний та аутосомно-домінантний тип успадкування, в трьох дітей (2,5%) запідозрено наявність поєднаних спадкових вад розвитку піднебіння та ЛОР-органів: синдром П’єра Робена (у двох) та велофаціокардіальний синдром (у однієї дитини).

  3. За допомогою отомікроскопії, тональної та імпедансної аудіометрії у всіх дітей з не оперованим природженим незрощенням піднебіння виявлено ураження звукопровідного апарату вуха із незначним зниженням слуху (середня величина аудіометричних порогів сприйняття – 16,33±6,94 дБ) та хронічні хвороби середнього вуха та слухової труби – секреторний отит (41,3%), тубоотит (35,8%), дисфункцію слухової труби без середнього отиту (22,9%).

  4. Патологічні зміни середнього вуха, пов’язані з наявністю природженого незрощенням піднебіння, у переважної більшості дітей при первинному (88,3%) і першому повторному (86,2%) дослідженнях, перебігали без виразної суб’єктивної симптоматики, тому іноді батьки неправильно оцінювали стан дітей і не завжди давали згоду на оториноларингологічне обстеження та лікування.

  5. Перше повторне обстеження після операції пластики піднебіння виявило помірне об’єктивне покращення аудіологічних показників у 41,2% дітей, що було статистично невірогідним; повного відновлення звукопровідної функції вуха не виявлено в жодному випадку. Покращення стану середнього вуха після операції на піднебінні практично не залежало від клінічного типу незрощення, однак частіше (55,3%) мало місце у дітей, прооперованих у віці 5-6 років, ніж у дітей молодшого та старшого віку.

  6. За даними аудіологічних досліджень, покращення стану середнього вуха при обстеженні після консервативного оториноларингологічного лікування мало місце у 61,9% випадків і завжди було статистично вірогідним. Недостатній ефект від лікування в інших випадках ми пояснювали фізіологічною неповноцінністю м’язів слухової труби, яка в результаті операції на піднебінні не відновлювалася. У контрольній групі дітей, що не лікувалися, звукопровідна функція вуха відновлювалася лише в 4,8% випадків. Різниця щодо всіх аудіологічних показників поміж контрольною та дослідною групами була статистично вірогідною (P<0,01).

  7. Після консервативного оториноларингологічного лікування констатовано відсутність патологічних змін вуха у 59,3% дітей з тубоотитом; у 76,6% дітей з секреторним отитом спостерігалося покращення, у 10,7% з них - видужання; у решти дітей секреторний отит залишився і після лікування без позитивної динаміки. Дітям з повною відсутністю позитивної динаміки при секреторному отиті призначалась тимпанотомія або додатковий курс лікування, після чого спостерігалося видужання.

  8. У дітей з незрощенням піднебіння, яким оториноларингологічне лікування було проведено у ранні терміни (до 6 місяців) після операції на піднебінні, частіше (68,8%), ніж у дітей, пролікованих через 1-2 роки після цієї операції (46,3%), відновлювалася звукопровідна функція вуха.

Публікації автора:

1. Кіцера О.О. Патологія середнього вуха та слуху при розщелинах піднебіння // VIII Конгрес СФУЛТ, Львів-Трускавець. Тези доповідей. – 2000. – С.318-319.

Автор провів обробку літературних даних щодо питання патології середнього вуха та слуху при природжених розщелинах піднебіння, підготував матеріал до друку.

2. Кіцера О.О. Патологія середнього вуха та слуху при природжених незрощеннях піднебіння // Журн. вушних, носових і горлових хвороб. – 2000. - №5. – С. 96-98.

Автор дослідив ЛОР-органи та слух у дітей з незрощенням піднебіння, провів статистичну обробку, підготував матеріал до друку.

3. Kicera A., Kicera N. Ocena wartoi bada audiologicznych oraz genealogicznych u dzieci z rozszczepami podniebienia // 40 Zjazd Polskiego Towarzystwa Otolaryngologow Chirurgow Glowy i Szyi, Biaystok-Mikolajki (Polska). Streszczenia. – 2002. – S.43.

Автор провів дослідження ЛОР-органів та слуху в дітей з незрощенням піднебіння та генеалогічне дослідження родин досліджених дітей, підготував матеріал до друку.

4. Готь І.М., Кіцера О.О., Винарчук-Патерега В.В., Кіцера О.О. Дослідження стану середнього вуха та слуху в дітей із природженими незрощеннями піднебіння // Acta Medica Leopoliensia. – 2001. – V.7, №2. – C. 14-16.

Автор провів дослідження ЛОР-органів та слуху в дітей з незрощенням піднебіння, проаналізував результати аудіологічних досліджень.

5. Кіцера О.О. Вплив природжених дефектів піднебіння на стан середнього вуха та функцію слуху // Журн. вушних, носових і горлових хвороб. – 2001.- №5 (додаток).– С.28-29.

Автор провів комплексне дослідження ЛОР-органів та слуху в дітей з незрощенням піднебіння до операції на піднебінні та після цієї операції, підготував матеріал до друку.

6. Кіцера О.О. Лікування оториноларингологічної патології у дітей з природженими незрощеннями піднебіння – етичні аспекти // Журн. вушних, носових і горлових хвороб. – 2002.- №3-c. – С.173.

Автор провів обробку літературних даних з питання лікування патології ЛОР-органів при незрощенні піднебіння, запропонував та провів лікування ЛОР-органів в цих дітей.

7. Кіцера О.О., Кіцера О.О. Патологія ЛОР-органів у дітей з природженими незрощеннями піднебіння // ІХ Конгрес світової федерації українських лікарських товариств, Луганськ. Тези доповідей. – 2002. – С.153-154.

Автор комплексно дослідив ЛОР-органи та слух у дітей з незрощенням піднебіння до та після операції на піднебінні, визначив вплив цієї операції на стан слуху.

8. Кіцера О.О. Дані імпедансної аудіометрії у дітей з природженими незрощеннями піднебіння Журн. вушних, носових і горлових хвороб. – 2003.-№3-с. – С.195.

Автор проаналізував літературні дані з діагностики патології середнього вуха та слуху при незрощенні піднебіння, провів імпедансометричне дослідження в цих дітей до та після операції на піднебінні, статистичний аналіз, підготував матеріал до друку.

9. Кіцера О.О. Динаміка аудіометричних даних у дітей з природженими незрощеннями піднебіння після реконструктивної операції // Журн. вушних, носових і горлових хвороб. – 2003.- №5-c. – С. 100.

Автор провів комплексне аудіометричне дослідження дітей з незрощенням піднебіння до операції на піднебінні та в різні терміни після цієї операції, проаналізував результати.

10. Kicera A. Wyniki audiometrii impedancyjnej u dzieci z rozszczepami podniebienia // XIII Dni Otolaryngologii Dzieciecej, Lublin (Polska). Streszczenia. – 2003. – S.25.

Автор провів імпедансометричне дослідження, зокрема дослідження слухової труби методом Вільямса в дітей з незрощенням піднебіння до та після операції на піднебінні.

11. Кіцера О.О. Діагностика та лікування хвороб середнього вуха у дітей з природженими незрощеннями піднебіння // Журн. вушних, носових і горлових хвороб. – 2004. - №3-с. – С.206-207.

Автор провів дослідження вуха та слуху в дітей з незрощенням піднебіння до та після операції на піднебінні, призначив та обґрунтував комплексне лікування таким дітям.

12. Zmiany danych audiometrycznych u dzieci z rozszczepami podniebienia po leczeniu zabiegowym // 41 zjazd Polskiego Towarzystwa Otolaryngologow Chirurgw Glowy i Szyi, Lublin (Polska). Streszczenia. – 2004. – S.362.

Автор визначив стан слуху дітей з незрощенням піднебіння до операції на піднебінні і після цієї операції та оториноларингологічного лікування.

13. Кіцера Н.І., Гнатейко О.З, .Акопян Г.Р., Федоришин З.М., Осадчук З.В., Грузинцева Н.А., Геник–Березовська С.О., Кіцера О.О., Єфіменко О.К. Частота народження дітей з розщелиною губи і/або піднебіння у Львівській області за 1985–2001 рр. // Журн. вушних, носових, горлових хвороб. – 2004. – №1. – С.27–30.

Автор провів обробку даних епідеміологічних досліджень розщелини губи і піднебіння, у співавторстві вивчив частоту даної патології у регіоні.

14. Кіцера О.О. Принципи оториноларингологічного лікування дітей з природженими незрощеннями піднебіння та його результати // Журн. вушних, носових, горлових хвороб.–2004. – №5-с.– С.125.

Автор обґрунтував принципи та методи комплексного оториноларингологічного лікування дітей з природженим незрощенням піднебіння, підготував матеріал до друку.

15. Заболотний Д.І., Готь І.М., Кіцера О.О., Винарчук-Патерега В.В., Ільницький Я.М. Діагностика та лікування хронічних запальних захворювань середнього вуха і порушень слуху у дітей з природженими незрощеннями піднебіння // Журн. вушних, носових, горлових хвороб . – 2005 . – №1. – С.2-6.

Автор провів комплексне дослідження дітей з незрощенням піднебіння до і після операції на піднебінні, обґрунтував та провів лікування дітей з цією патологією.

16 Кіцера О.О. Принципи комплексної реабілітації дітей з природженим незрощенням піднебіння // Матеріали Х З’їзду оториноларингологів України. - м. Судак. – 2005. – С.458-459.

Автор на підставі власних досліджень обґрунтував основні принципи реабілітації дітей з природженим незрощенням піднебіння, провів статистичну обробку.