Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Урологія


Бойко Андрій Іванович. Патологічні зміни в нирці при нирковій коліці. Тактика лікування і профілактика ускладнень: дисертація канд. мед. наук: 14.01.06 / Інститут урології АМН України. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Бойко Андрій Іванович. Патологічні зміни в нирці при нирковій коліці. Тактика лікування і профілактика ускладнень. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.06 – урологія. Інститут урології АМН України, Київ 2003.

Дисертація присвячена вивченню патологічних змін в нирці у хворих при нирковій коліці. За даними ангіонефросцинтіграфії і статичної сцинтіграфії у всіх хворих з нирковою колікою виявлена місцева ниркова венна гіпертензія (МНВГ). Установлені 3 стадії перебігу патологічних змін в нирці (компенсації, субкомпенсації, декомпенсації). Характерною особливістю є те, що при відновленні уродинаміки в компенсованій стадії кровообіг і ниркові процеси протягом 1-2 діб повертаються на початковий рівень. Відновлення уродинаміки в субкомпенсованій стадії не приводить до початкового рівня кровообігу та ниркових процесів. Третя стадія характеризується декомпенсованим кровообігом і нирковими процесами, тобто так званою шоковою ниркою. Запропонована тактика лікування і профілактика ускладнень у хворих з нирковою колікой.

  1. При аналізі виконаних нефректомій, як гнійних ускладнень у хворих з нирковою колькою, ми виділяємо “ранню” нефректомію до 7 діб від факту нападу ниркової кольки і “пізню” до місяця і більше. Близько половини з цих хворих займались самолікуванням, у решті випадків ниркова колька була купована медикаментозно медпрацівниками швидкої допомоги і подальше обстеження і лікування не відбувалося.

  1. При гострому порушенні уродинаміки виникає місцева ниркова венна гіпертензія(МНВГ), яка і є пусковим механізмом порушення ниркових функціональних процесів, на що вказує показник ефективності венозного відтоку (ПЕВВ) 18,7%, при його значенні у здорових людей від 48,5%. При відсутності проявів запального процесу в нирці та відновленні уродинаміки в ній на 7-10 добу ПЕВВ достовірно збільшується –46,9%, наближаючись до показника у здорових людей.

    1. При хронічному порушенні уродинаміки на протязі одного місяця і більше завдяки тривалій МНВГ наступають незворотні зміни в нирці і навіть при відновленні уродинаміки ПЕВВ збільшується 43,9%, але в порівнянні із здоровими людьми 48,5% залишається значимо зниженим (Р<0,02).

      1. Встановлекно три стадії перебігу патофункціональних змін в нирці при гострому порушенні уродинаміки: перша – компенсації, друга – субкомпенсації і третя – декомпенсації.

        1. Функція нирок за даними транспорту кальцію в нирках у хворих з нападом ниркової кольки порушена. Концентрація кальцію в клубочковому фільтраті і реабсорбуємій фракції значимо підвищена. Процеси фільтрації і канальцевої реабсорбції кальцію в нирках знижена в 2 і більше рази, при чому, більш виражені порушення канальцевих процесів ніж фільтраційних.

          1. По даним статичної сцинтіграфії накопичення РФП, який має подібний метаболізм з кальцієм, у хворих з нирковою колькою, в паренхімі нирки підвищено в 1,9 рази відносно хворих з контрольної групи (Р<0,001), і на 14,45% більше ніж в хребту.

          1. Всі хворі з нападом ниркової кольки повинні проходити детальне обстеження і лікування в умовах урологічного стаціонару, що дає змогу своєчасно відновити уродинаміку і таким чином запобігти розвитку функціональних та патологічних змін в нирці. Цей захід несе в собі значний медичний, соціальний і економічний ефект.