Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.03.02 – патологічна анатомія. – Національний медичний університет імені О.О.Богомольця, Київ, 2006.
Робота містить теоретичне обгрунтування та нове наукове рішення актуальної задачі - встановлення основних морфологічних характеристик епітеліального та неепітеліального компонентів нефробластом різного ступеня катаплазії для забезпечення достовірності й об'єктивізації патогістологічного діагнозу та прогнозу. Матеріалом слугували 110 спостережень нефробластом (95 операційних і 15 – аутопсійних). Застосування сучасних оглядових селективних гістохімічних, морфометричних методів та імуногістохімічне дослідження з використанням антитіл до панцитокератинів, епітеліального мембранного антигену (EMA), віментину, десміну, гладком’язового актину (SMA), з якісною та кількісною оцінкою одержаних результатів дозволило отримати об'єктивні діагностичні критерії. Встановлено, що основними структурними одиницями нефробластоми є епітеліальний та неепітеліальний (мезенхімальний) компоненти різного ступеня диференціювання, які здатні до формування різних типів мікроструктур. Інформативними показниками посилення злоякісності пухлини Вільмса є поєднане зростання рівня мітотичного індексу та питомої ваги патологічних форм мітозів епітеліального і міобластного компонентів. Несприятливий прогноз та злоякісний перебіг мають нефробластоми з наявністю низькодиференційованих та анапластичних структур, особливо міогенного походження.
У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове рішення наукової задачі - встановлення основних морфологічних характеристик епітеліального і неепітеліального компонентів нефробластом різного ступеня катаплазії для забезпечення вірогідності й об'єктивізації патогістологічного діагнозу та прогнозу.
З’ясовано, що епітеліальний і неепітеліальний компоненти є облігатними структурами паренхіми нефробластоми, ступінь тканинного і клітинного диференціювання яких визначають її біологічні властивості і прогноз.
Виявлено, що тканина нефробластоми в дітей у вікових групах до 3-х років, на відміну від старших пацієнтів, морфологічно характеризується низьким ступенем тканинного і клітинного диференціювання компонентів, інфільтративним ростом та деструкцією капсули, атиповим мікрогемоциркуляторним руслом з вираженими розладами кровообігу, високим питомим об’ємом вогнищ некрозу пухлинної тканини (понад 0,0684±0,0192), що відображає агресивність клінічного перебігу нефробластоми і є несприятливою прогностичною ознакою.
Встановлено, що інформативними (р<0,05) показниками підвищення ступеня злоякісності нефробластом є наростання мітотичного індексу в епітеліальному, лейо- і рабдоміобластному компонентах відповідно з 7,2±0,51 до 15,1±0,96, з 15,4±1,3 до 23,6±2,3 і з 16,2±1,9 до 28,1±3,6, а також відсотка патологічних форм мітозів відповідно з 21,5±2,7% до 52,8±3,7%, з 25,1±3,7% до 56,3±4,9%, з 27,1±4,3% до 62,1±7,4%, що є прогностично несприятливим.
Документовано, що високодиференційовані тубулярні, розеткоподібні, сосочкові (псевдоклубочкові) структури епітеліального компонента нефробластом, незважаючи на низьку проліферативну активність (мітотичний індекс до 12,7±0,4 і відсоток патологічних мітозів до 46,1±3,3), здатні в 76% випадків до судинної інвазії з розвитком регіонарних і віддалених метастазів.
Показано, що солідні епітеліальні, низько- і недиференційовані міобластні структури, незалежно від їхнього питомого об’єму, у 100% випадків супроводжуються судинною інвазією пухлинними клітинами, що сприяє ранньому лімфогематогенному метастазуванню і визначає агресивність клінічного перебігу та несприятливий результат.
Визначені характерні морфологічні ознаки епітеліального і неепітеліального компонентів нефробластом різного ступеня катаплазії інформативні для використання у практиці патологоанатомів педіатричного профілю, онкохірургічних педіатричних відділеннях (для оптимізації діагностики та з’ясування прогнозу), а також у педагогічному процесіна кафедрах патологічноїанатомії, онкології, неонатології і дитячої хірургії.
Публікації автора:
Абдуллін Р.Ф. Особливості гістоструктури епітеліального та мезенхімального компонентів нефробластоми (пухлина Вільмса) у дітей // Питання експериментальної та клінічної медицини. – 2006. – Вип.10, Т.1. – С.212-217.
Абдуллін Р.Ф. Клініко-морфологічні критерії перебігу та прогнозу пухлини Вільмса // Вестник неотложной и восстановительной медицины. – 2006. – Т.7, №1. – С.121-125.
Абдуллін Р.Ф. Морфологія нефроепітеліального компонента пухлини Вільмса // Вестник неотложной и восстановительной медицины. – 2006. –Т.7, №2. – С.236-239.
Абдуллін Р.Ф. Імуноекспресія панцитокератинів як маркер ступеня епітеліального диференціювання пухлини Вільмса // Вісник наукових досліджень. – 2006. – №3 (44). – С.94-96.
Абдуллін Р.Ф. Клініко-морфологічна характеристика нефробластом (пухлина Вільмса) у дітей //Медико-соціальні проблеми сім’ї. – 2006. – Т.11, №1. – С.69-74.
Абдуллін Р.Ф., Шлопов В.Г. Морфологічна характеристика нефробластом (пухлина Вільмса) та інтраренальних нейробластом у дітей // Матеріали XI з’їзду онкологів України. – Судак, 2006. – С.203.
Абдуллін Р.Ф. Імуноекспресія панцитокератинів як маркер ступеня епітеліального диференціювання пухлини Вільмса // Морфологічний стан тканин у нормі та при моделюванні патологічних процесів (Матеріали науково-практичної конференції з міжнародною участю) – Тернопіль, 2006. – С.3-5.