Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фізичне виховання та спорт / Фізична культура, фізичне виховання різних груп населення


Скалій Тетяна Валеріївна. Педагогічний контроль розвитку координаційних здібностей дітей і підлітків : дис... канд. наук з фіз. виховання і спорту: 24.00.02 / Херсонський держ. ун-т. — Херсон, 2006. — 216арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 145-169.



Анотація до роботи:

Скалій Т.В. Педагогічний контроль розвитку координаційних здібностей дітей і підлітків. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата наук з фізичного виховання і спорту за спеціальністю 24.00.02 – Фізична культура, фізичне виховання різних груп населення. – Харківська державна академія фізичної культури, 2006.

Дисертаційне дослідження присвячене питанням контролю розвитку координаційних здібностей дітей 7 – 17 років у процесі фізичного виховання. У роботі проаналізовано зміст тестів та оцінка їх значень, що характеризують розвиток координаційних здібностей. Виявлено ряд загальних проблем щодо тестової надійності, інформативності і зроблені відповідні пропозиції відносно їх покращення. Розроблено і запропоновано блок тестів для оцінки розвитку координаційних здібностей школярів у віці 7 – 17 років. Визначено п’яти-, семи- і дев’ятибальна системи оцінювання за тестовими випробуваннями. Для впровадження розроблених тестів в практику фізичного виховання визначена дванадцятибальна система оцінювання.

Систему педагогічного контролю школярів у процесі фізичного виховання доповнено комплексом інформативних і надійних тестових випробувань для оцінки рівня розвитку координаційних здібностей дітей 7 – 17 років. Основні результати дисертаційного дослідження впроваджені у практику роботи загальноосвітніх шкіл м. Херсона та у навчальний процес студентів вищих навчальних закладів.

1. Аналіз літературних джерел засвідчує, що одним із основних компонентів управління процесом фізичного виховання в школі є педагогічний контроль за розвитком рухових здібностей школярів. Проте вкрай мало наукових робіт, присвячених удосконаленню оцінювання розвитку різних видів координаційних здібностей дітей і підлітків, а ті, що виконані, не передбачали розробку порівняльних норм розвитку координаційних здібностей в досліджуваному віковому діапазоні, які б включали об’єктивні показники, що характеризують рівень різних видів розвитку координаційних здібностей. Зазначені положення вказують на актуальність теми й визначали мету дослідження.

2. Використання нових тестів з оціночними нормативами розширює можливості педагогічного контролю за розвитком координаційних здібностей дітей і підлітків. Було запропоновано 15 тестів для оцінки розвитку чотирьох видів координаційних здібностей:

Контролю розвитку здібності до оцінки і регуляції просторово-часових і динамічних параметрів рухів:

1. Накидання кільця на стійку (1 варіант).

2. Накидання кільця на стійку (2 варіант).

3. Метання тенісного м’яча в ціль.

4. Стрибки на двох ногах руки за головою.

5. Стрибки на двох ногах руки за спиною.

6. Стрибки через бар’єри.

Контролю розвитку здібності до пристосування і перебудови

рухових дій:

1. Стрибок з місця вперед та назад.

2. Стрибок вперед, назад, вправо, вліво.

3. Біг на 15 м обличчям та спиною вперед.

4. Човниковий біг 3ґ10 м обличчям та спиною вперед.

5. Ведення баскетбольного м’яча правою і лівою рукою.

Контролю розвитку здібності до погодження рухових дій:

1. Ведення одночасне двох баскетбольних м’ячів двома руками на дистанції 30 м.

2. Ведення одночасне двох баскетбольних м’ячів двома руками на дистанції човникового бігу 3х10 м.

Контролю розвитку здібності до орієнтації в просторі:

1. Ведення баскетбольного м’яча без зорового контролю на дистанції 10 м.

2. Ведення баскетбольного м’яча без зорового контролю на дистанції 30 м.

Ці тести можна включати до батарей, які дозволяють комплексно визначати розвиток різних видів координаційних здібностей.

3. Отримані результати свідчать про певну онтогенетичну змінюваність розвитку здібності до оцінки і регуляції просторово-часових параметрів рухів у дітей віком 7–17 років. Встановлено, що у хлопців з 7 до 8 років розвиток відбувся незначно – 3,4 %, найбільший приріст виявився у період з 8 до 9 років, який склав 13 %. Загалом, у хлопців в віці 7–17 років спостерігається рівномірний розвиток цієї здібності (ріст склав 55 %). У дівчат відмічено три періоди приросту даної здібності: 7–9 років – на 9 %, 11–12 років – на 11,2 % і 13–16 років – на 22,8 %.

Найбільш інтенсивний розвиток здібності до пристосування і перебудови рухової діяльності дітей шкільного віку як у хлопців, так у дівчат спостерігається у віці 7–11 років (21 %). Критичні періоди з тенденцією зменшення результатів виявлено у дітей в 11–12 років. Потім у віці 12–13 років показники стабілізуються. А в 15–16 років також відмічено невисокий розвиток цього виду КЗ (10,2 %).

4. Аналізуючи розвиток здібності до погодження рухових дій у дітей 15–17 років, ми встановили, що у дівчат простежується зниження розвитку даної здібності (особливо у віці 16 – 17 років – 15,9 %), а у хлопців ця здібність майже не змінюється.

Проведені нами експериментальні дослідження свідчать, що найбільший приріст розвитку здібності до орієнтації в просторі у підлітковому віці становив у дівчат 16 – 17 років (43,6 %). У хлопців незначний приріст відбувся з 15 до 16 років, а потім незначно погіршився з 16 до 17 років (на 1,6 %).

5. При аналізі запропоновані нами тести мають неоднакову, але достатню надійність (rtt = 0,78 – 0,97). Найбільш надійними виявилися тести: “Накидання кільця на стійку (1 варіант)” (rtt = 0,95), “Стрибки на двох ногах руки за спиною” (rtt = 0,97), “Стрибки через бар’єри (rtt = 0,95). Тести: “Метання тенісного м’яча в ціль” (rtt = 0,92), “Біг на 15 м обличчям вперед та спиною вперед” (rtt = 0,93), “Стрибок з місця вперед та назад” (rtt = 0,91), “Стрибки на двох ногах руки за головою” (rtt = 0,94) мали хороший рівень надійності. Припустимою надійністю характеризуються тести: “Накидання кільця на стійку (2 варіант)” (rtt = 0,89), “Човниковий біг 3ґ10 м обличчям та спиною вперед” (rtt = 0,88), “Ведення баскетбольного м’яча правою і лівою рукою” (rtt = 0,87), “Ведення одночасно двох баскетбольних м’ячів двома руками на дистанції 30 м” (rtt = 0,87), “Ведення одночасно двох баскетбольних м’ячів двома руками на дистанції човникового бігу 3х10 м” (rtt = 0,80), “Ведення баскетбольного м’яча без зорового контролю на дистанції 10 м” (rtt = 0,84), “Стрибок вперед, назад, вправо, вліво” (rtt = 0,87). Контрольна вправа “Ведення баскетбольного м’яча без зорового контролю на дистанції 30 м” встановила погану надійність (rtt = 0,79), але може використовуватися при вирішенні завдань масових досліджень.

6. Також, дослідження показали, що результати тестування різних КЗ в незначній мірі залежать від індивідуальних властивостей того, хто проводить вимір. При проведенні тестування школярів різними вчителями ми отримали високу і середню ступінь узгодженості запропонованих тестів: “Накидання кільця на стійку (1 варіант)” 0,95 – 0,94, “Накидання кільця на стійку (2 варіант)” 0,89 – 0,91, “Метання тенісного м’яча в ціль” 0,92 – 0,89, “Стрибки на двох ногах руки за головою 0,94 – 0,91”, “Стрибки на двох ногах руки за спиною” 0,97 – 0,93, “Стрибки через бар’єри” 0,95 – 0,94, “Стрибок з місця вперед та назад” 0,91 – 0,93, “Стрибок вперед, назад, вправо, вліво” 0,87 – 0,91, “Біг на 15 м обличчям вперед та спиною вперед” 0,93 – 0,90, “Човниковий біг 3ґ10 м обличчям вперед та спиною вперед” 0,88 – 0,91, “Ведення правою і лівою рукою баскетбольного м’яча на дистанції 30 м” 0,87 – 0,82, “Ведення одночасно двох баскетбольних м’ячів двома руками на дистанції 30 м” 0,82 – 0,86, “Ведення одночасно двох баскетбольних м’ячів двома руками на дистанції човникового бігу 3х10 м” 0,80 – 0,81, “Ведення баскетбольного м’яча без зорового контролю на дистанції 10 м” 0,84 – 0,81, “Ведення баскетбольного м’яча без зорового контролю на дистанції 30 м” 0,79 – 0,78.

7. За результатами тестування розвитку різних видів КЗ були визначенні нормативні оцінки для дітей в віці 7–17 років. Було використано п’яти-, семи- і дев’ятибальну системи оцінювання. Вперше розраховано 12-бальну систему оцінювання результатів у запропонованих тестах.

Найбільш інформативною для спортивного відбору виявилась дев’ятибальна шкала оцінювання. Дана шкала ділиться на інтервали, які містять 50 % всіх результатів від 4 до 6 балів.

Використовуючи перцентильний метод ми розрахували 12 – бальну оцінку результатів по запропонованим тестам, які можуть використовуватися в загальноосвітніх школах півдня України.

Визначені підходи до удосконалення контролю розвитку певних проявів координаційних здібностей дітей 7 – 17 років не претендують на вичерпність і потребують подальшої перевірки та доповнення із проведенням досліджень на інших вікових групах населення, подальшого дослідження потребує комплексний контроль координаційних здібностей людини.

Публікації автора:

1. Селезньова Т.В. Педагогічний контроль координаційних здібностей підлітків // Молода спортивна наука України: Зб. наук. ст. – Львів: ЛДІФК, 2001.– Вип. 5.– Т. 1.– С. 252 – 254.

2. Селезньова Т.В. Визначення рівня розвитку координаційних здібностей дітей підліткового віку за допомогою нестандартних тестів // Молода спортивна наука України: Зб. наук. ст. - Львів: ЛДІФК, 2002.- Вип. 6. – Т. 1.4. – С. 384 – 387.

3. Сергиенко Л., Селезньова Т., Кметь Л., Нам С. Педагогический контроль развития координационных способностей детей и подростков // Наука в олимпийском спорте. Научно-методический журнал.– К., 2002. – № 2. – С. 47–53.

4. Селезньова Т.В. Тестовий контроль рухових здібностей дітей шкільного віку // Молода спортивна наука України: Зб. наук. ст. – Львів: ЛДІФК, 2003.– Вип. 7.– Т. 2.– С. 146 – 149.

5. Селезньова Т.В. Контроль рухових здібностей дітей та підлітків у фізичному вихованні // Наукові записки Тернопільского державного педагогічного університету. Серія: Педагогіка. – 2003. – № 2. – С. 38 – 41.

6. Сергієнко Л.П., Селезньова Т.В. Дидактические основы контроля в физическом воспитании и спорте // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. праць за.ред. Єрмакова С.С. – Харьків – Донецьк: ХДАДМ (ХХIIІ), 2003. – № 23. – С. 99 – 114.

7. Сергієнко Л., Селезньова Т., Козленко А. Тестування рухової підготовленості людей старшого і похилого віку (із досвіду американської системи “Спорт для всіх”) // Актуальні проблеми розвитку руху “Спорт для всіх” у контексті європейської інтеграції України: Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. – Тернопіль, 2004. – С. 344 – 351.

8. Селезньова Т.В. Тестирование развития координационных способностей у детей в возрасте 10 – 13 лет // Адаптаційні можливості дітей: Матеріали всеукр. наук.-практ. конф. – Одеса, 2004. – С. 193 – 196.

9. Селезньова Т. Тести і нормативи для оцінки розвитку координаційних здібностей школярів 7 – 17 років в процесі фізичного виховання / Методичні рекомендації. – Херсон: ХДУ, 2005. – 75 с.

10. Скалій Т. Нові підходи до оцінки розвитку координаційних здібностей школярів 7-17 років // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: наукова монографія за.ред. проф. Єрмакова С.С. – Харьків: ХДАДМ (ХХIIІ), 2006. – № 4. – С. 170 – 172.