Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Інфекційні хвороби


Пришляк Олександра Ярославівна. Перебіг лептоспірозу у хворих із супутньою патологією та принципи лікування : Дис... д-ра мед. наук: 14.01.13 / Івано-Франківський держ. медичний ун- т. — Івано-Франківськ, 2005. — 319арк. : табл. — Бібліогр.: арк. 279-319.



Анотація до роботи:

Пришляк О.Я. Перебіг лептоспірозу у хворих із супутньою патологією та принципи лікування Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.13 інфекційні хвороби. Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В. Громашевського АМН України, Київ, 2006.

У дисертації наведені синдромологічні особливості перебігу лептоспірозу на тлі супутньої патології. Визначені зміни клініко-лабораторних показників у хворих на лептоспіроз із супутніми гіпертиреозом, гіпотиреозом, цукровим діабетом, хронічним алкоголізмом. Висвітлені провідні відмінності перебігу лептоспірозу із вказаними фоновими станами. Виявлений у хворих на лептоспіроз міопато-міастенічний синдром, який є найбільше вираженим у хворих із супутнім цукровим діабетом. Рекомендоване лікування таких пацієнтів у невропатолога під час диспансерного спостереження. Виявлено терапевтичний ефект у лікуванні хворих на лептоспіроз із супутньою патологією: при гіпертиреозі включення глутаргіну; при гіпотиреозі уролесану; при цукровому діабеті уролесану і синглетно-кисневої терапії; при хронічному алкоголізмі глутаргіну та синглетно-кисневої терапії. Дисбактеріоз є у половини хворих на лептоспіроз та у більшості пацієнтів із вказаною фоновою патологією. Доведено ефективність активованих форм пробіотиків у хворих на лептоспіроз із супутніми гіпертиреозом, гіпотиреозом, цукровим діабетом, хронічним алкоголізмом.

  1. Представлено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми оцінки перебігу лептоспірозу на фоні гіпертиреозу, гіпотиреозу, цукрового діабету і хронічної алкогольної інтоксикації та оптимізації лікування. Доведено, що вплив супутньої патології і лептоспірозу є взаємно обтяжуючим. Особливості клініко-лабораторних синдромів лептоспірозу із фоновими гіпертиреозом, гіпотиреозом, цукровим діабетом, хронічним алкоголізмом залежать від характеру супутньої патології. Запропонована корекція виявлених змін диференційованим включенням в комплексне лікування препаратів глутаргіну, уролесану, синглетно-кисневої терапії та активованих форм пробіотиків, що дає змогу зменшити вираженість патогенетичних зсувів і попередити несприятливі наслідки захворювання.

  2. При поєднанні лептоспірозу із супутніми гіпертиреозом, гіпотиреозом, цукровим діабетом, хронічним алкоголізмом зростає відносна кількість середньотяжких і тяжких форм захворювання, достовірно збільшується тривалість стаціонарного лікування. Початковий період лептоспірозу із фоновою патологією характеризується значною полісимптомністю проявів, пізнім зверненням за медичною допомогою.

  3. Виявлена суттєва різниця в перебігу лептоспірозу на фоні супутньої патології ендокринної системи і хронічної алкогольної інтоксикації.

Для перебігу лептоспірозу із супутнім гіпертиреозом характерні більш виражені прояви інтоксикації, функціональної недостатності гепатоцитів, дисбалансу гормонів щитоподібної залози.

Для перебігу лептоспірозу із супутнім гіпотиреозом холестатичний і інтоксикаційний синдроми.

Для перебігу лептоспірозу із супутнім цукровим діабетом синдроми інтоксика-ції, цитолізу гепатоцитів та нестабільність глікемії із проявами гіпоксичних змін.

Для перебігу лептоспірозу із хронічним алкоголізмом синдроми гепатиту та хронічного токсикозу.

  1. Період розпалу лептоспірозу характеризується порушеннями перекисного окислення ліпідів, особливо ці зміни виявляються у хворих із поєднаною патологією: надлишкова пероксидація ліпідів, за показниками МДА і ДК, достовірно перевищувала таку як у хворих на лептоспіроз без фонової патології, так і у хворих із супутніми захворюваннями без лептоспірозу.

  2. При перебігу лептоспірозу на фоні гіпертиреозу, хронічного алкоголізму спостерігається достовірне зниження протизапальних та підвищення прозапальних цитокінів, можливо, що є одним із сприяючих факторів рецидивів лептоспірозу та затягування патологічного процесу.

  3. Дисбактеріоз кишечника характерний для хворих на лептоспіроз із супутньою патологією і найбільш вираженим є у пацієнтів із фоновими цукровим діабетом та хронічним алкоголізмом.

  4. Показники електроміографічного дослідження у хворих на лептоспіроз вказують на наявність міастенізації та запально-дегенеративних змін у м’язах. Зміни показників електроміограми є вираженішими і тривалішими у хворих на лептоспіроз із цукровим діабетом.

  5. До показників несприятливого перебігу лептоспірозу на фоні супутньої патології ендокринної сиcтеми та хронічного алкоголізму належать: дисбаланс гормонів щитоподібної залози, нестабільність глікемії, зниження показників антиоксидантного захисту та посилення надлишкової пероксидації, підвищення концентрації ПСМ254 у сироватці крові, показників внутрішньопечінкового холестазу, цитолізу гепатоцитів, зниження протизапальних та підвищення прозапальних цитокінів та дисбіотичні зміни в кишечнику.

  6. Застосування глутаргіну у хворих на лептоспіроз із супутнім гіпертиреозом сприяло достовірному зниженню проявів інтоксикації, скороченню на 10 днів тривалості гіпербілірубінемії, достовірно швидшій нормалізації ниркового синдрому.

  7. Застосування уролесану у хворих із супутнім гіпотиреозом сприяло усуненню холестатичного компоненту зниженню в 2,9 рази рівня загального холестерину в сироватці крові, швидшому зменшенню активності лужної фосфатази до рівня її у хворих на гіпотиреоз, швидшому регресу проявів інтоксикації.

  8. Застосування уролесану і СКТ у хворих із супутнім цукровим діабетом сприяло тому, що швидше минали прояви інтоксикації, достовірно зменшувались тривалість жовтяниці, свербіжу шкіри і гепатомегалії, в 1,5 разу знижувалась концентрація ПСМ254 в сироватці крові.

  9. Застосування глутаргіну та СКТ у хворих із супутнім алкоголізмом сприяло достовірному скороченню тривалості ниркового, менінге-ального та геморагічного синдромів на 3-9 днів, підвищенню рівня загального білка в сироватці крові та підвищенню антиоксидантного захисту.

  10. Лікувальна корекція дисбактеріозу активованими формами пробіотиків сприяє зменшенню кількості умовно-патогенної флори та підвищенню вмісту нормальної кишкової флори і є ефективною у всіх хворих на лептоспіроз, незалежно від наявності супутньої патології.

Публікації автора:

1. Пришляк О.Я. Лептоспіроз в осіб похилого віку // Галицький лікарський вісник. – 2002. – Т. , №1. – С. 106-107.

2. Пришляк О.Я. Середньомолекулярні пептиди і процеси мікросомального окислення у хворих на лептоспіроз з фоновим цукровим діабетом, ускладненим гнійною інфекцією // Галицький лікарський вісник. – 2002. – Т.9, №3. – С. 231-232.

3. Глушко Л.В., Дикий Б.М., Пришляк О.Я., Пюрик В.Ф. Внутрішньосудинні та судинні розлади мікроциркуляції у хворих на лептоспіроз // Галицький лікарський вісник. – 2003. – Т.10, №2. – С.61-62 (особистий внесок здобувача: клініко-лабораторне обстеження пацієнтів, підготувала статтю до друку).

4. Пришляк О.Я., Пюрик В.Ф. Хофітол в комплексному лікуванні хворих на лептоспіроз // Український медичний альманах. – 2004. – Т.7, №3. – С. 97-100 (особистий внесок здобувача: провела клініко-лабораторне обстеження пацієнтів, статистичну обробку отриманих результатів).

5. Пришляк О.Я. Результати катамнестичного спостереження за перехворілими на лептоспіроз // Архів клінічної медицини. – 2004. – №1. – С. 51-52.

6. Пришляк О.Я. Клініко-лабораторні зміни гепатобіліарної системи в реконвалесцентів після лептоспірозу // Буковинський медичний вісник. – 2004. – №4. – С.39-41.

7. Пришляк О.Я. Ультрасонографічна та доплерографічна характеристика нирок при тяжкому перебігу лептоспірозу // Галицький лікарський вісник. – 2004. – Т.11, № 2. – С. 80-81.

8. Пришляк О.Я. Мікроциркуляторні порушення у осіб похилого віку // Український медичний альманах. – 2004. – Т.7, №6. – С. 121-123.

9. Пришляк О.Я. Дисбактеріоз кишок у хворих на лептоспіроз // Сучасні інфекції. – 2004. – №2. – С. 56-59.

10. Пришляк О.Я. Особливості перебігу лептоспірозу в осіб, які зловживають алкоголем // Інфекційні хвороби. – 2004. – №2. – С. 33-34

11. Пришляк О.Я. Функціональні особливості щитоподібної залози у хворих на лептоспіроз // Архів клінічної медицини. – 2004. – №2. – С. 70-71.

12. Пришляк О.Я. Уролесан у комплексному лікуванні хворих на лептоспіроз із супутньою патологією // Інфекційні хвороби. – 2004. – №3. – С. 26-30.

13. Пришляк О.Я. Стан ендогенної інтоксикації та цитокінового профілю у хворих на тяжкі форми лептоспірозу // Буковинський медичний вісник. – 2004. – №3. – С. 112-113.

14. Дикий Б.М., Пришляк О.Я. Клініко-лабораторні критерії діагностики інтоксикаційного синдрому у хворих на лептоспіроз із поліорганними ураженнями // Сучасні інфекції. – 2004. – №3. – С. 53-57 (особистий внесок здобувача: провела клініко-лабораторні дослідження, статистичну обробку матеріалу).

15. Пришляк О.Я. Вираженість інтоксикаційного синдрому у хворих на лептоспіроз, які зловживають алкоголем // Галицький лікарський вісник. – 2004. – №3. – С. 89-91.

16. Пришляк О.Я. Медикаментозна корекція деяких метаболічних показників у хворих на лептоспіроз в поєднанні з фоновою хронічною патологією гепатобіліарної системи // Галицький лікарський вісник. – 2004. – Т.11, №4. – С. 66-68.

17. Пришляк О.Я., Пюрик В.Ф., Будеркевич Л.І., Андрусишин Л.І. Вплив синглетно-кисневої терапії на клініко-лабораторні показники у хворих на лептоспіроз із супутньою патологією // Інфекційні хвороби. – 2004. – №4. – С. 38-40 (особистий внесок здобувача: огляд літератури, клініко-лабораторне обстеження хворих, статистичну обробку матеріалу).

18. Дикий Б.М., Пришляк О.Я., Кіріяк О.П., Мурзова Л.І., Пюрик В.Ф. Лептоспіроз: актуальність, епідеміологія // Галицький лікарський вісник – 2005. – Т.12, №1. – С. 72-74 (особистий внесок здобувача: провела опис та аналіз клініко-епідеміологічного матеріалу для публікації статті, підготувала статтю до друку).

19. Пришляк О.Я. Ефективність глутаргіну в комплексній терапії лептоспірозу на тлі хронічної алкогольної інтоксикації // Інфекційні хвороби. – 2005. – №1. – С. 46-48.

20. Дикий Б.М., Пришляк О.Я., Остяк Р.С. Клінічні прояви лептоспірозу у хворих із дифузним токсичним зобом // Галицький лікарський вісник. – 2005. – Т.12, №1.– С. 16-18 (особистий внесок здобувача: провела клініко-лабораторне обстеження пацієнтів, статистичну обробку результатів дослідження).

21 Дикий Б.М., Пюрик В.Ф., Пришляк О.Я., Нікіфорова Т.О., Грижак І.Г. Особливості перебігу лептоспірозу та стан судинно-тромбоцитарного гемостазу у хворих похилого віку // Інфекційні хвороби. – 2005. – №2. – С. 24-27 (особистий внесок здобувача: опрацювала літературу з даної проблеми, провела опис результатів та аналіз матеріалу для публікації).

22. Дикий Б.М., Пітик М.І., Пришляк О.Я. Нервово-м’язові ураження у хворих на лептоспіроз // Архів клінічної медицини. – 2005. – №1. – С.17-19 (особистий внесок здобувача: опрацювала літературу з даної проблеми, провела опис результатів та аналіз матеріалу для публікації).

23. Деклараційний патент 50267А. Україна, МПК7 А61К35/74. Спосіб лікування кишкового дисбактеріозу активованими формами пробіотиків / Грижак І.Г., Дикий Б.М., Матейко Г.Б., Пришляк О.Я., Бойчук О.П. – №2001128496; Заявл. 10.12.2001; Опубл. 15.10.2002. – Бюл. №10.

24. Дикий Б.Н., Пришляк А.Я., Никифорова Т.А., Пюрик В.Ф., Засуха Г.П., Василик Л.В. Энтеросорбция в лечении вирусных гепатитов, лептоспироза и острых кишечных инфекций // Инфектология. Достижения и перпективы: Юбилейная научная конференция, посвящ. 100-летию первой в России кафедры инфекционных болезней. – Санкт-Петербург, 1996. – С. 55-57.

25. Дикий Б.М., Пришляк О.Я., Пюрик В.Ф. Діагностичні помилки при лептоспірозі на догоспітальному етапі // Інфекційні хвороби: Збірник наукових робіт. – Львів, 1997. – вип.V. – С. 92.

26. Дикий Б.М., Пришляк О.Я., Матейко Г.Б., Нікіфорова Т.О. Ехографія в диференціальній діагностиці жовтяниць // Матеріали наук.-практ. конф. і пленуму інфекціоністів України (Мукачево). – 1998. – С. 103-104.

27. Пришляк О.Я., Матейко Г.Б., Грижак І.Г., Пюрик В.Ф. Стан мікросомальної окислювальної активності печінки у хворих на гепатит В і лептоспіроз // Стратегия и тактика борьбы с инфекционными заболеваниями: Мат. Междунар. науч. конф. – Харьков, 1998. – С.42

28. Пришляк О.Я., Пюрик В.Ф. Середньомолекулярні пептиди і процеси мікросомального окислення у хворих на лептоспіроз // Важливі зоонози; Мат. наук.-практ. конф. – 1999. – С. 95-96

29. Дикий Б.М., Пришляк О.Я., Нікіфорова Т.О., Матейко Г.Б., Кобрин Т.З., Засуха Г.П., Остяк Р.С. Спосіб лікування вірусних гепатитів і лептоспірозу з допомогою синглетно-кисневої терапії // Нові наукові здобутки та передовий досвід у вітчизняній медицині: Збірник наукових праць МОЗ. – Київ, 2000. – С. 28-29.

30. Дикий Б.М., Пришляк О.Я., Нікіфорова Т.О., Матейко Г.Б., Пюрик В.Ф. Особливості перебігу лептоспірозу у хворих з НВs-антигенемією // Нове в діагностиці, терапії інфекційних хвороб: Матер. наук.-практ. конф. і пленуму Асоціації інфекціоністів України (Львів). – Тернопіль: Укрмедкнига, 2000. – С. 98-99.

31. Дикий Б.М., Пришляк О.Я., Нікіфорова Т.О., Пюрик В.Ф. Ефективність синглетно-кисневої терапії у хворих на лептоспіроз // Збірник наукових праць. – Київ, 2000. – С. 112-113.

32. Нікіфорова Т.О., Пюрик В.Ф., Пришляк О.Я. Діагностика уражень печінки у хворих на безжовтяничну форму лептоспірозу // Нове в діагностиці і терапії інфекційних хвороб: Матер, наук.-практ. конф. і пленуму Асоціації інфекціоністів України (18-19.05.2000 р., Львів). – Тернопіль: Укрмедкнига, 2000. – С. 134-136.

33. Пришляк О.Я. Особливості перебігу лептоспірозу у хворих з НВs-антигенемією. // Нове в діагностиці і терапії інфекційних хвороб: Матер. наук.-практ. конф. і пленуму Асоціації інфекціоністів України (18-19 травня 2000 р., Львів). – С. 88-89.

34. Пришляк А.Я., Пюрик В.Ф., Никифорова Т.А. Использование этамзилата натрия и рибоксина в лечении больных лептоспирозом // Инфекционные болезни: диагностика, лечение, профилактика. VI Российско-итальянская научная конференция «Инфекционные болезни». Санкт-Петербург, 2000. – С. 63-64.

35. Дикий Б.М., Глушко Л.В., Пришляк О.Я., Пюрик В.Ф. Мікроциркуляторні зміни у хворих на лептоспіроз // Інфекційні хвороби в практиці терапевта. – Харків, 2001. – С. 115-117.

36. Пришляк О.Я. Іктерогеморагічний лептоспіроз у поєднанні із супутньою НВs-антигенемією // Проблеми вірусних гепатитів, що передаються парентеральним шляхом та їх наслідки у новому тисячолітті. Матер. наук.-практ. конференції. – Київ, 2001. – С. 87.

37. Глушко Л.В., Пюрик В.П., Пришляк О.Я., Грижак І.Г. Кардіогемодинамічні ураження у хворих на лептоспіроз // Клінічні проблеми боротьби з інфекційними хворобами: Мат. VI з’їзду інфекціоністів України (25-27 вересня 2002 р., Одеса). – Тернопіль: Укрмедкнига, 2002. – С. 105-107.

38. Пришляк О.Я. Функціональний стан печінки у хворих на лептоспіроз із патологією щитоподібної залози // Клінічні проблеми боротьби з інфекційними хворобами: Мат. VI з’їзду інфекціоністів України (25-27 вересня 2002 р., Одеса). – Тернопіль: Укрмедкнига, 2002. – С. 88-89.

39. Пришляк А.Я. Использование препарата уролесан в комплексном лечении больных на лептоспироз // Проблема инфекции в клинической медицине: Матер. Международной конф. по инфекционным болезням. –Санкт-Петербург, 2002. – С. 273-274.

40. Пришляк О.Я., Пюрик В.Ф., Грижак І.Г. Стан білковосинтезуючої функції печінки у хворих на лептоспіроз // Тяжкі форми інфекційних хвороб і невідкладні стани: Матер. наук.-практ. конференції і пленуму Асоціації інфекціоністів України (16-17 травня 2002 р., Дніпропетровськ). – Тернопіль: Укрмедкнига, 2002. – С. 181-183.

41. Пришляк О.Я. Використання глутаргіну в комплексному лікуванні хворих на лептоспіроз // Глутаргин: применение нового украинского препарата в клинической практике. – Харків, 2003. – С. 103-104.

42. Пришляк А.Я., Дикий Б.Н., Матейко Г.Б, Пюрик В.Ф. Течение лептоспироза у больных сахарным диабетом // Матер. международной конф. по инфекционным болезням. – Санкт-Петербург, 2003. – С. 70-71.

43. Пришляк О.Я., Пюрик В.Ф., Мазурок У.Я. НВV-інфекція і лептоспіроз // Керовані інфекції: Матер. наук.-практ. конференції і пленуму Асоціації інфекціоністів України (Яремча). – Тернопіль: Укрмедкнига, 2003. – С. 169-171.