Кругляк Ганна Олександрівна. Перебіг та лікування розсіяного склерозу (енцефаломієліту) у хворих з персистенцією герпесвірусної інфекції : дис... канд. мед. наук: 14.01.15 / Національна медична академія післядипломної освіти ім. П.Л.Шупика. — К., 2006. — 119арк. : табл. — Бібліогр.: арк. 100-119.
Анотація до роботи:
Кругляк Г.О. Перебіг і лікування розсіяного склерозу (енцефаломієліту) у хворих з персистенцією герпесвірусної інфекції. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.15 – нервові хвороби. – Київська медична академія післядипломної освіти імені П.Л. Шупика МОЗ України, Київ, 2006.
На підставі комплексного клінічного та клініко-лабораторного обстеження досліджено особливості клінічного перебігу, імунного статусу, зокрема нейроспецифічних порушень, та оптимізовано підходи до лікувальної тактики у хворих на РС з герпесвірусною персистенцією.
Встановлено, що клінічні особливості та зміни у цитотоксичному імунітеті у хворих на РС залежать від активності герпесвірусної персистенції.
Комплекс противірусної терапії у хворих на РС з активною герпесвірусною персистенцією позитивно впливає на регрес неврологічної симптоматики та стабілізацію стану хворих. Використання препаратів антигомотоксичного ряду як підтримуючої терапії у хворих на РС без ознак активності герпесвірусної інфекції, а також після противірусної терапії активного вірусного процесу, призводить до зменшення неврологічного дефіциту, нормалізації імунологічних показників, а також серологічних та ПЛР-досліджень.
У дисертації проведено теоретичне узагальнення та нове вирішення рішення наукового завдання, яке полягає в удосконаленні діагностичних підходів та лікувальної тактики у хворих на РС із персистенцією герпесвірусної інфекції на підставі комплексного клінічного, імунологічного та імуновірусологічного дослідження.
Встановлено, що у 92 % хворих на розсіяний склероз виявляються антитіла до вірусів герпес-групи, у 81 % з них – діагностично значуще підвищення титрів антитіл або позитивна ПЛР переважно до EBV, HHV-6 та HSV1/2. У 60 % хворих визначаються маркери до двох та більше маркерів герпесвірусів, у 40 % - до одного.
У хворих на розсіяний склероз з герпесвірусною персистенцією і тривалістю хвороби до 5 років визначається розсіяна неврологічна симптоматика з помірною інвалідизацією – 3,0±0,1 бала за шкалою EDSS. Визначено, що активність герпесвірусної персистенції впливає на вираженість неврологічного дефіциту у хворих на розсіяний склероз: загальний ступінь інвалідизації за шкалою EDSS вірогідно більший за умови активації герпесвірусної інфекції (3,14±0,1 бала) у порівнянні з хронічною персистенцією (2,8±0,1 бала), переважно за рахунок поглиблення рухових порушень.
За умови активації герпесвірусної персистенції в імунному статусі хворих на РС спостерігаються більш значні зміни з боку показників NK-клітин, В-викликаної проліферації, В-клітин, антитілозалежної цитотоксичності мононуклеарів. Активність герпесвірусної інфекції не впливає на показники нейроспецифічного імунітету, які залишаються підвищені у всіх обстежених хворих.
Підтверджено, що для діагностики активності герпесвірусної персистенції у нервовій системі інформативними є визначення ДНК вірусів та підвищених титрів противірусних антитіл у лікворі. Аналогічні показники крові не є вірогідним підтвердженням наявності вірусу у нервовій системі, але вони повинні враховуватись за умови проведення противірусної терапії.
У хворих на розсіяний склероз з ознаками активації герпетичної інфекції необхідно призначати противірусну терапію у поєднанні з препаратами інтерферону та імуноглобулінами. Використання специфічної противірусної терапії за умови активації герпесвірусної інфекції має позитивний вплив на регрес неврологічної симптоматики та стабілізацію стану хворих.
У хворих на розсіяний склероз без активації або після активації гірпесвірусного процесу доцільно проводити підтримуючий курс лікування комплексом антигомотоксичних препаратів – грип-нозод-ін'єль, хепель, енгістол, які нормалізують показники серологічних та ПЛР- досліджень, гуморального та клітинного імунітету, аутоімунних реакцій водночас із зменшенням неврологічного дефіциту та поліпшенням самопочуття хворих.
Публікації автора:
Кругляк Г.О. Розсіяний склероз і герпесвірусна інфекція // Лікарська справа. – 2004. - № 1. – С. 3-8. (Дисертантом особисто проведено підбір та аналіз літератури, підготовка статті до друку).
Соколова Л.І., Кругляк Г.О. Клініко-імунологічні кореляції у хворих на розсіяний енцефаломієліт з герпесвірусною персистенцією // Лікарська справа. – 2005. - № 4. – С. 51-55. (Дисертантом особисто проведено обстеження хворих, оцінка даних клінічного та лабораторного дослідження, статистична обробка отриманих даних, підготовка статті до друку).
Соколова Л.І., Кругляк Г.О. Застосування противірусної терапії у хворих на розсіяний склероз з персистувальною герпесвірусною інфекцією // Український медичний часопис. – 2005. – № 4. – С. 139-141. (Дисертантом особисто проведено обстеження хворих, оцінка даних клінічного та лабораторного дослідження, статистична обробка отриманих даних, підготовка статті до друку).
Кругляк Г.О. Вплив активності та сероваріантів герпесвірусної персистенції на клінічні
прояви розсіяного склерозу // Український медичний часопис. – 2006. – №5. – С. 51-53. (Дисертантом особисто проведено обстеження хворих, оцінка даних клінічного та лабораторного дослідження, статистична обробка отриманих даних, підготовка статті до друку).
Соколова Л.И., Кругляк А.А. Клинико-диагностические аспекты герпетических поражений нервной системы // Доктор. – 2003. – №1. – С. 58-61. (Дисертантом особисто проведено підбір та аналіз літератури).
Соколова Л.І., Кругляк Г.О. Застосування антигомотоксичної терапії у хворих на розсіяний склероз з герпесвірусною персистенцією // Український неврологічний журнал. – 2006. – №1. – С. 106-110. (Дисертантом особисто проведено обстеження хворих, оцінка даних клінічного та лабораторного дослідження, статистична обробка отриманих даних, підготовка статті до друку).
Пат. 69187 UA, МК А61К31/00, А61Р25/00. Спосіб лікування хворих на розсіяний енцефаломієліт з персистенцією герпесвірусною персистенцією: Пат. 69187 UA, МК А61К31/00, А61Р25/00 Соколова Л. І., Муравська Л. В., Кругляк Г. О. (UA); Національний медичний університет ім. О. О. Богомольця; Заявл. 12.12.2003; Опубл. 16.08.04. Бюл. №8. – 3 с.
Пат. 9436 UA, МК А61К31/00. Спосіб лікування хворих на розсіяний енцефаломієліт з герпесвірусною персистенцією: Пат. 9436 UA, МК А61К31/00 Кругляк Г. О., Соколова Л. І., Шамугія Бесік Кукурієвич (UA); Національний медичний університет ім. О. О. Богомольця; Заявл. 20.04.05; Опубл. 15.09.05. Бюл. №9. – 2 с.
Кругляк Г.О. Герпесвірусна інфекція у хворих на розсіяний склероз // Тези доповідей 58 науково-практичної конференції студентів та молодих вчених Національного медичного Університету імені О.О.Богомольця з міжнародною участю “Актуальні проблеми сучасної медицини”, Київ, 28-31 жовтня 2003. – С. 75. (Дисертантом особисто проведено обстеження хворих, оцінка даних клінічного та лабораторного дослідження, статистична обробка отриманих даних)
Соколова Л.И., Кругляк А.А. Антитела к вирусам герпес-группы у больных рассеянным склерозом // Тезисы Всеросийской научно-практической конференции с международным участием, посвященной 300-летию Санкт-Петербурга «Актуальные проблемы современной неврологии, психиатрии и нейрохирургии», Санкт-Петербург, 27-28 ноября 2003. – С. 255-256. (Дисертантом особисто проведено обстеження хворих, оцінка даних клінічного та лабораторного дослідження, статистична обробка отриманих даних)
Соколова Л.І., Кругляк Г.О. Показники цитотоксичності у хворих на розсіяний енцефаломієлит з герпес вірусною персистенцією // Імунологія та алергологія (Тези IV Міждисциплінарної науково-практичної конференції «Епідеміологія, імунопатогенез, діагностика, лікування хламідіозу та TORCH-інфекції», Київ, 14-15 грудня 2004). – 2004. - № 4. – С. 50. (Дисертантом особисто проведено обстеження хворих, оцінка даних клінічного та лабораторного дослідження, статистична обробка отриманих даних).
Соколова Л.І., Кругляк Г.О. Герпесвірусна персистенція у хворих на розсіяний склероз: діагностика, перебіг, лікування // Тези доповідей Міжнародної науково-практичної конференції «Проблеми клінічної неврології: історія, сучасність, перспективи», Львів, 26-28 травня 2005. С. 109. (Дисертантом особисто проведено обстеження хворих, оцінка даних клінічного та лабораторного дослідження, статистична обробка отриманих даних).
Sokolova L.I., Kruglyak A.A. Herpesvirus persistence and Clinico-Immunological features in Multiple Sclerosis (MS) patients // Neurological Sciences ( Abstracts of the XVIII-th World Congress of Neurology, 5-11 November 2005, Sydney, Australia). – 2005. –Vol.238. – P.250. (Дисертантом особисто проведено обстеження хворих, оцінка даних клінічного та лабораторного дослідження, статистична обробка отриманих даних)
Соколова Л. И., кругляк А.А. к вопросу о герпесвирусной персистенции при рассеянном склерозе // Вестник морского врача (Тезисы докладов научно-практической конференции «Актуальные вопросы клинической и военно-морской медицины. Достижения и перспективы», Севастополь, 10-11 ноября 2005. С. 217-218. (Дисертантом особисто проведено обстеження хворих, оцінка даних клінічного та лабораторного дослідження, статистична обробка отриманих даних).