Романько Марина Євгенівна. Перекисне окислення ліпідів та його регуляція в організмі тварин за умов радіонуклідного впливу та при ентеросорбції: Дис... канд. біол. наук: 03.00.04 / УААН ; Інститут експериментальної і клінічної ветеринарної медицини. - Х., 2002. - 177арк. - Бібліогр.: арк. 135-170.
Анотація до роботи:
Романько М.Є. Перекисне окислення ліпідів та його регуляція в організмі тварин за умов радіонуклідного впливу та при ентеросорбції. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.04 – біохімія. Харківський національний університет ім. В.Н. Каразіна, Харків, 2002.
Дисертацію присвячено вивченню інтенсивності ПОЛ та стану антиоксидантної і монооксигеназної систем за умов впливу 137Cs різної активності та ентеросорбентів. Встановлено, що в результаті впливу 137Cs реєструється посилення інтенсивності ПОЛ у тканинах щурів та в крові сільськогосподарських тварин, зниження активності ферментативної та неферментативної антиоксидантної системи у крові та адаптивне зростання активності антиоксидантних ферментів і показників монооксигеназної системи у печінці щурів. В крові корів та бугайців за даних умов впливу 137Cs активність антиоксидантної системи пригнічувалась. Застосування штучного (атоксу) та природних (вермикуліту, цеоліту) сорбентів за умов впливу 137Cs сприяло відновленню прооксидантно-антиоксидантної рівноваги організму дослідних тварин.
У тканинах щурів, корів та бугайців за умов аліментарного впливу 137Cs встановлено посилення інтенсивності ПОЛ з відповідними змінами його регуляції. За даної моделі визначено, що протективна дія ентеросорбентів зумовлена упередженням надмірного накопичення продуктів ПОЛ, відновленням показників антиоксидантної та монооксигеназної систем та гальмуванням розвитку токсичних змін у тканинах тварин, що в цілому підтверджує ключову роль даних процесів у радіаційному патогенезі.
Активація ПОЛ відбувається у щурів на 22-у добу впливу 137Cs (зростання у плазмі крові та печінці вмісту ГПЛ і ТБК-активних продуктів на 33 і 57 % відповідно; посилення у печінці інтенсивності спонтанного ПОЛ на 64 %). У крові корів та бугайців підвищення вмісту ГПЛ реєструється на 10-у добу досліду, залишаючись на цьому рівні навіть на 10-8-у добу після припинення впливу 137Cs (р 0,05).
Встановлено, що за умов впливу 137Cs активація ПОЛ супроводжується посиленням активності ферментів АОС (GSH-Р, GSH-S-Т, IСDG і MDG) у печінці та пригніченням активності ферментативної і неферментативної АОС (GSH-P, GSH-R, АОА, ПРЕ) у крові щурів (р 0,05).
Виявлено одночасне підвищення активності МОС (зростання вмісту цитохрому Р450 на 24 % та активності N-деметилази амінопірину і n-гідроксилази аніліну на 52 і 36 % відповідно) і активності глутатіон-S-трансферази у плазмі та печінці щурів на 30 і 61 % відповідно (р 0,05).
Активність GSH-P і GSH-R еритроцитів корів і бугайців за умов впливу 137Cs на ранніх строках досліду знижується (р 0,05), при цьому у корів додатково зменшується рівень АОА на 19 % та зростає активність G-6P-DG на 50 %; після переведення тварин на “чисті” корми активність GSH-Р зростає у корів та пригнічується у бугайців (р 0,05).
Введення до забруднених 137Cs кормів вермикуліту, атоксу та цеоліту в однаковій мірі сприяє утриманню інтенсивності ПОЛ у тканинах щурів та крові корів і бугайців на рівні значень у групі “чистого” контролю.
Ентеросорбція сприяє нормалізації більшості показників АОС у щурів, корів і бугайців; ефективність дії сорбентів можна уявити в такому порядку: вермикуліт=атоксцеолітпалигорскіт.
Застосування атоксу, на відміну від вермикуліту, сприяє нормалізації всіх показників МОС (вміст цитохрому Р450, активність N-деметилази амінопірину і n-гідроксилази аніліну) до значень у “чистому” контролі.
Встановлено антитоксичні властивості сорбентів за умов дії 137Cs. Нормалізація рівня альбумінів (щури) та загальних протеїнів (корови, бугайці), креатиніну та сечовини (щури) з подальшим відновленням активності АсАТ, АлАТ і ЛФ (щури, корови, бугайці) до значень у “чистому” контролі вказує на усунення пострадіаційних метаболічних зрушень.
За підсумком аналізу досліджуваних показників ефект детоксикації при дії вермикуліту виявлено на більш ранніх строках досліду, що вказує на доцільність застосування даного сорбенту з метою коригування метаболічних зрушень в напрямку підтримання функціонального стану клітин, що уражені 137Cs. Виходячи з одержаних результатів, розроблено пакет нормативної документації на препарат “Сорбовер” (ТУ У 46.15.411-99).
Публікації автора:
Фукс П.П., Нікітченко Ю.В., Романько М.Є. Вплив сорбуючої домішки на стан перекисного окислення ліпідів та антиоксидантну активність крові бичків на фоні годівлі контамінованими 137Cs кормами // Науковий вісник національного аграрного ун-ту. – К., 1998. - № 11. – С.112-115.
Вплив аліментарного радіонуклідного навантаження на стан гепато-ренальної системи щурів / П.П. Фукс, Г.О. Богданов, М.Є. Романько, Л.В. Коваленко, О.В. Михайлов // Біологія тварин. – 1999. – Т. 1, № 2. – С. 145-148.
Перекисне окиснення ліпідів крові корів та його регуляція при ентеросорбції за умов аліментарного радіонуклідного впливу / П.П. Фукс, М.Є. Романько, Ю.В. Нікітченко, Г.О. Богданов // Вісник Білоцерківського держ. аграрного ун-ту. – Б. Церква, 2000. – Вип. 14. – С. 261-267.
Стан прооксидантно-антиоксидантної системи крові великої рогатої худоби за умов аліментарного радіонуклідного впливу / М. Романько, П. Фукс, Г. Богданов, Ю. Нікітченко, В. Дзюба // Біологія тварин. – 2001. – Т. 3 , № 1. – С. 152-156.
Пероксидне окислення ліпідів і його регуляція у крові та печінці щурів за умов експериментального аліментарного радіонуклідного впливу (137Cs) / Ю.В. Нікітченко, М.Є. Романько, В.М. Дзюба, П.П. Фукс // Укр. біохім. журн. – 2001. – Т. 73, № 5. – С. 43-48.
Фукс П.П., Романько М.Є., Руденко О.П. Біохімічні аспекти порушень гомеостазу організму корів в умовах радіоактивного навантаження // Вет. медицина: Міжвід. темат. наук. зб. – Харків, 1999. – Вип. 76. - С. 222-226.
Зниження гепатотоксичної дії радіонуклідів в організмі щурів при ентеросорбції /П.П. Фукс, Г.О. Богданов, М.Є. Романько, Л.В. Коваленко, В.О. Ушкалов, О.В. Михайлов // Науково-техн. бюл. Інституту землеробства і біології тварин (Серія – фізіологія і біохімія). – Львів, 1999. – Вип. 1(3). – С. 285-288.
Фукс П.П., Головко А.М., Ушкалов В.О., Романько М.Є. Щодо механізму дії ентеросорбентів при еферентних методах терапії // Вет. медицина: Міжвід. темат. наук. зб. – Харків, 2000. – Вип. 77. - С. 313-318.
Богданов Г.О., Фукс П.П., Квачов В.Г., Сокирко Т.О., Нікітченко Ю.В., Романько М.Є. Імунопатологічні і біохімічні аспекти порушень фізіологічного стану тварин в умовах різного радіоактивного навантаження // Тези доп. наук.-практ. конф. “Наука. Чорнобиль-98.” – К., 1999. – С. 50-51.
Богданов Г.О., Фукс П.П., Квачов В.Г., Сокирко Т.О., Романько М.Є., Ушкалов В.О. Роль ентеросорбції в підтриманні імунологічного та метаболічного гомеостазу великої рогатої худоби при згодовуванні забруднених радіоцезієм кормів // Тези доп. наук.-практ. конф. “Наука. Чорнобиль-98” – К., 1999. – С. 48-49.