Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Біохімія


Романько Марина Євгенівна. Перекисне окислення ліпідів та його регуляція в організмі тварин за умов радіонуклідного впливу та при ентеросорбції: Дис... канд. біол. наук: 03.00.04 / УААН ; Інститут експериментальної і клінічної ветеринарної медицини. - Х., 2002. - 177арк. - Бібліогр.: арк. 135-170.



Анотація до роботи:

Романько М.Є. Перекисне окислення ліпідів та його регуляція в організмі тварин за умов радіонуклідного впливу та при ентеросорбції. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.04 – біохімія. Харківський національний університет ім. В.Н. Каразіна, Харків, 2002.

Дисертацію присвячено вивченню інтенсивності ПОЛ та стану антиоксидантної і монооксигеназної систем за умов впливу 137Cs різної активності та ентеросорбентів. Встановлено, що в результаті впливу 137Cs реєструється посилення інтенсивності ПОЛ у тканинах щурів та в крові сільськогосподарських тварин, зниження активності ферментативної та неферментативної антиоксидантної системи у крові та адаптивне зростання активності антиоксидантних ферментів і показників монооксигеназної системи у печінці щурів. В крові корів та бугайців за даних умов впливу 137Cs активність антиоксидантної системи пригнічувалась. Застосування штучного (атоксу) та природних (вермикуліту, цеоліту) сорбентів за умов впливу 137Cs сприяло відновленню прооксидантно-антиоксидантної рівноваги організму дослідних тварин.

  1. У тканинах щурів, корів та бугайців за умов аліментарного впливу 137Cs встановлено посилення інтенсивності ПОЛ з відповідними змінами його регуляції. За даної моделі визначено, що протективна дія ентеросорбентів зумовлена упередженням надмірного накопичення продуктів ПОЛ, відновленням показників антиоксидантної та монооксигеназної систем та гальмуванням розвитку токсичних змін у тканинах тварин, що в цілому підтверджує ключову роль даних процесів у радіаційному патогенезі.

  2. Активація ПОЛ відбувається у щурів на 22-у добу впливу 137Cs (зростання у плазмі крові та печінці вмісту ГПЛ і ТБК-активних продуктів на 33 і 57 % відповідно; посилення у печінці інтенсивності спонтанного ПОЛ на 64 %). У крові корів та бугайців підвищення вмісту ГПЛ реєструється на 10-у добу досліду, залишаючись на цьому рівні навіть на 10-8-у добу після припинення впливу 137Cs (р 0,05).

  3. Встановлено, що за умов впливу 137Cs активація ПОЛ супроводжується посиленням активності ферментів АОС (GSH-Р, GSH-S-Т, IСDG і MDG) у печінці та пригніченням активності ферментативної і неферментативної АОС (GSH-P, GSH-R, АОА, ПРЕ) у крові щурів (р 0,05).

  4. Виявлено одночасне підвищення активності МОС (зростання вмісту цитохрому Р450 на 24 % та активності N-деметилази амінопірину і n-гідроксилази аніліну на 52 і 36 % відповідно) і активності глутатіон-S-трансферази у плазмі та печінці щурів на 30 і 61 % відповідно (р 0,05).

  5. Активність GSH-P і GSH-R еритроцитів корів і бугайців за умов впливу 137Cs на ранніх строках досліду знижується (р 0,05), при цьому у корів додатково зменшується рівень АОА на 19 % та зростає активність G-6P-DG на 50 %; після переведення тварин на “чисті” корми активність GSH-Р зростає у корів та пригнічується у бугайців (р 0,05).

  6. Введення до забруднених 137Cs кормів вермикуліту, атоксу та цеоліту в однаковій мірі сприяє утриманню інтенсивності ПОЛ у тканинах щурів та крові корів і бугайців на рівні значень у групі “чистого” контролю.

  7. Ентеросорбція сприяє нормалізації більшості показників АОС у щурів, корів і бугайців; ефективність дії сорбентів можна уявити в такому порядку: вермикуліт=атоксцеолітпалигорскіт.

  8. Застосування атоксу, на відміну від вермикуліту, сприяє нормалізації всіх показників МОС (вміст цитохрому Р450, активність N-деметилази амінопірину і n-гідроксилази аніліну) до значень у “чистому” контролі.

  9. Встановлено антитоксичні властивості сорбентів за умов дії 137Cs. Нормалізація рівня альбумінів (щури) та загальних протеїнів (корови, бугайці), креатиніну та сечовини (щури) з подальшим відновленням активності АсАТ, АлАТ і ЛФ (щури, корови, бугайці) до значень у “чистому” контролі вказує на усунення пострадіаційних метаболічних зрушень.

  10. За підсумком аналізу досліджуваних показників ефект детоксикації при дії вермикуліту виявлено на більш ранніх строках досліду, що вказує на доцільність застосування даного сорбенту з метою коригування метаболічних зрушень в напрямку підтримання функціонального стану клітин, що уражені 137Cs. Виходячи з одержаних результатів, розроблено пакет нормативної документації на препарат “Сорбовер” (ТУ У 46.15.411-99).

Публікації автора:

  1. Фукс П.П., Нікітченко Ю.В., Романько М.Є. Вплив сорбуючої домішки на стан перекисного окислення ліпідів та антиоксидантну активність крові бичків на фоні годівлі контамінованими 137Cs кормами // Науковий вісник національного аграрного ун-ту. – К., 1998. - № 11. – С.112-115.

  2. Вплив аліментарного радіонуклідного навантаження на стан гепато-ренальної системи щурів / П.П. Фукс, Г.О. Богданов, М.Є. Романько, Л.В. Коваленко, О.В. Михайлов // Біологія тварин. – 1999. – Т. 1, № 2. – С. 145-148.

  3. Перекисне окиснення ліпідів крові корів та його регуляція при ентеросорбції за умов аліментарного радіонуклідного впливу / П.П. Фукс, М.Є. Романько, Ю.В. Нікітченко, Г.О. Богданов // Вісник Білоцерківського держ. аграрного ун-ту. – Б. Церква, 2000. – Вип. 14. – С. 261-267.

  4. Стан прооксидантно-антиоксидантної системи крові великої рогатої худоби за умов аліментарного радіонуклідного впливу / М. Романько, П. Фукс, Г. Богданов, Ю. Нікітченко, В. Дзюба // Біологія тварин. – 2001. – Т. 3 , № 1. – С. 152-156.

  5. Пероксидне окислення ліпідів і його регуляція у крові та печінці щурів за умов експериментального аліментарного радіонуклідного впливу (137Cs) / Ю.В. Нікітченко, М.Є. Романько, В.М. Дзюба, П.П. Фукс // Укр. біохім. журн. – 2001. – Т. 73, № 5. – С. 43-48.

  6. Фукс П.П., Романько М.Є., Руденко О.П. Біохімічні аспекти порушень гомеостазу організму корів в умовах радіоактивного навантаження // Вет. медицина: Міжвід. темат. наук. зб. – Харків, 1999. – Вип. 76. - С. 222-226.

  7. Зниження гепатотоксичної дії радіонуклідів в організмі щурів при ентеросорбції /П.П. Фукс, Г.О. Богданов, М.Є. Романько, Л.В. Коваленко, В.О. Ушкалов, О.В. Михайлов // Науково-техн. бюл. Інституту землеробства і біології тварин (Серія – фізіологія і біохімія). – Львів, 1999. – Вип. 1(3). – С. 285-288.

  8. Фукс П.П., Головко А.М., Ушкалов В.О., Романько М.Є. Щодо механізму дії ентеросорбентів при еферентних методах терапії // Вет. медицина: Міжвід. темат. наук. зб. – Харків, 2000. – Вип. 77. - С. 313-318.

  9. Богданов Г.О., Фукс П.П., Квачов В.Г., Сокирко Т.О., Нікітченко Ю.В., Романько М.Є. Імунопатологічні і біохімічні аспекти порушень фізіологічного стану тварин в умовах різного радіоактивного навантаження // Тези доп. наук.-практ. конф. “Наука. Чорнобиль-98.” – К., 1999. – С. 50-51.

  10. Богданов Г.О., Фукс П.П., Квачов В.Г., Сокирко Т.О., Романько М.Є., Ушкалов В.О. Роль ентеросорбції в підтриманні імунологічного та метаболічного гомеостазу великої рогатої худоби при згодовуванні забруднених радіоцезієм кормів // Тези доп. наук.-практ. конф. “Наука. Чорнобиль-98” – К., 1999. – С. 48-49.