Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Біохімія


102. Сімоненко Михайло Михайлович. Пероксидне окиснення ліпідів і показники білкового обміну у курчат- бройлерів при різних системах утримання і респіраторних захворюваннях: дис... канд. с.-г. наук: 03.00.04 / Національний аграрний ун-т. - К., 2005. : табл.



Анотація до роботи:

Сімоненко М. М. Пероксидне окиснення ліпідів і показники білкового обміну в курчат-бройлерів при різних системах утримання і респіраторних захворюваннях. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосопдарських наук за спеціальністю 03.00.04. – біохімія. – Національний аграрний університет, Київ, 2005.

Дисертація присвячена з’ясуванню перебігу білкового обміну та пероксидного окиснення ліпідів у курчат-бройлерів в онтогенезі, при вирощуванні їх в кліткових батареях і на глибокій підлозі а також при лікуванні і профілактиці неспецифічних респіраторних захворювань.

Показано активізацію вільно радикальних процесів – зростання вмісту продуктів ПОЛ та зниження активності антиоксидантних ферментів у курчат віком 30 діб, що більш характерно для птиці, вирощуваної у клітках.

В ході досліджень одержано нові дані щодо вільнорадикальних процесів при неспецифічній респіраторній патології курчат-бройлерів. Результати досліджень розширюють уявлення про вплив застосування антибіотиків (енроксилу, гентаміцину, лінкоміцину та доксину) на показники ПОЛ та білкового обміну.

Показано, що при застосування вігозину з метою неспецифічної профілактики респіраторних захворювань зростає вміст активність СОД і знижується вміст продуктів ПОЛ.

У роботі досліджено вікові зміни показників пероксидного окиснення ліпідів і білкового обміну в сироватці крові курчат-бройлерів при клітковій та підлоговій системах утримання і респіраторній патології; між досліджуваними показниками визначено кореляційні зв’язки.

  1. Стан антиоксидантного захисту курчат-бройлерів із віком змінюється. До 30-денного віку активність СОД знижується в середньому на 82 % (p<0,001), вміст церулоплазміну зменшується на 58 % (p<0,001), збільшився вміст дієнових кон’югатів на 55 % (p<0,001) та гідропероксидів ліпідів на 135 (p<0,001), що відображає зниження потенціалу антиоксидантного захисту організму в період інтенсивного росту та розвитку.

  2. У період інтенсивного росту птиці, протягом перших 30 діб постнатального онтогенезу, спостерігається активація білкового обміну, про що свідчить зростання активності трансаміназ (p<0,001) та вмісту загального білка (p<0,001). Вміст сечової кислоти знижується майже вдвічі.

  3. Виявлена кореляційна залежність між показниками пероксидного окиснення ліпідів та білкового обміну. Вміст загального білка позитивно корелює (r>0,5) з вмістом проміжних продуктів ПОЛ та від’ємно (r<-0,5) – з вмістом МДА й активністю СОД. Зв’язок між окремими компонентами антиоксидантної системи має характерні особливості. Так, активність СОД, каталази, вміст церулоплазміну позитивно корелює (r>0,5) з вмістом МДА і від’ємно (r<-0,5) з вмістом дієнових кон’югатів та гідропероксидів ліпідів.

  4. Встановлена різниця між показниками білкового обміну у курчат, вирощуваних при різних системах утримання. Курчата-бройлери, вирощувані при підлоговій системі утримання, розвиваються швидше, ніж курчата, вирощувані у клітках, що підтверджує вміст в сироватці крові загального білка і активність трансаміназ.

  5. У курчат-бройлерів, утримуваних на підлозі, активність СОД у віці 30 діб перевищує показник кліткових курчат в середньому на 91 % (p<0,05), вміст церулоплазміну – на 62 % (p<0,001). Сироватка крові курчат, вирощуваних на підлозі у порівнянні з клітковою птицею, у віці 42 доби характеризується меншим вмістом продуктів ПОЛ: дієнових кон’югатів – на 56% (p<0,001), гідропероксидів ліпідів – на 24 % (p<0,001).

  6. Наявність патології органів дихання специфічно впливає на процеси ПОЛ. Активність СОД різко знижується – на 50 % (p<0,001), зростає активність каталази – на 109 % (p<0,001) та вміст церулоплазміну – на 78 % (p<0,001). Збільшується вміст досліджуваних продуктів ПОЛ, що свідчить про активацію вільнорадикальних процесів.

  7. При респіраторних захворюваннях курчат-бройлерів у сироватці крові виявлено зміни показників білкового обміну. Відмічено різке зростання активності АсАТ – на 142 % (p<0,001), АлАТ – на 72 % (p<0,001) та лужної фосфатази – на 71 % (p<0,001), що відображає руйнування клітин і вихід в кров’яне русло внутрішньоклітинних ферментів. Зростання вмісту загального білка – на 13 % (p<0,05) (особливо – g- глобулінів – на 12 %) свідчить про наявність інфекційної патології.

  8. Застосування протимікробних засобів (енроксилу, доксину) для лікування респіраторних захворювань курчат-бройлерів супроводжується нормалізацією показників білкового обміну та ПОЛ. Найкращі результати відмічено при застосуванні доксину.

  9. Виявлено позитивний вплив вігозину на показники ПОЛ та білкового обміну. У 35-денної птиці вміст загального білка перевищував контроль на 11% (p<0,05), активність АсАТ – на 16 % (p<0,05), активність СОД – на 15 % (p<0,05). Економічний ефект при застосуванні даного препарату становить 35,5 грн. на 1 грн. витрат.

Публікації автора:

  1. Цехмістренко С. І., Сімоненко М. М., Кононський О. І. Деякі показники білково-нуклеїнового обміну тканин курей в онтогенезі // Науковий вісник Львівської ДАВМ. – Львів. – 2001. – Т. 3. – С. 109-111. (Дисертант особисто взяв участь у відборі матеріалу, та проведенні експериментальних досліджень і їх аналізу).

  2. Сімоненко М. М., Кононський О. І. Показники білкового обміну в організмі курчат-бройлерів при клітковій схемі утримання // Проблеми зооінженерії та ветеринарної медицини. Збірник наукових праць Харківської ЗВА. – 2001. – № 9, 33. – С. 167-169 (Дисертант особисто взяв участь у відборі матеріалу, проведенні експеримен-тальних досліджень і їх аналізу та написанні статті).

  3. Сімоненко М. М., Цехмісренко С. І., Кононський О. І., Сімоненко М. В. Білковий обмін в організмі курчат-бройлерів при клітковому утриманні // Біологія тварин. – 2002. – Т. 4, 1-2. – С. 233-236 (Дисертант особисто взяв участь у відборі матеріалу, проведенні експериментальних досліджень і їх аналізу та написанні статті).

  4. Сімоненко М. М. Білковий обмін у організмі курчат-бройлерів при підлоговому утриманні // Вісник Білоцерківського ДАУ. – 2001. – Вип. 19. – С. 163-165.

  5. Сімоненко М. М. Використання вігозину при вирощуванні курчат-бройлерів // Вісник Білоцерківського ДАУ. – 2003. – Вип. 27. – С. 95-102.

  6. Кононський О. І., Цехмістренко С. І., Михайліна О. В., Сімоненко М. М., Вітинський В. В. Білково-нуклеїновий обмін і пероксидне окиснення ліпідів у органах і тканинах курей в ортогенезі та за дії іонізуючої радіації // Український біохімічний журнал. – 2002. – Том 74, № 4б, (додаток 2). – С. 207. (Дисертант особисто взяв участь у відборі матеріалу, та проведенні експериментальних досліджень і їх аналізу).