Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Хірургія


Отчиченко В’ячеслав Віталійович. Первинно-відновлювальні операції при хірургічному лікуванні обтураційної непрохідності дистальних відділів товстої кишки. : Дис... канд. наук: 14.01.03 - 2008.



Анотація до роботи:

Отчиченко В.В. Первинно-відновлювальні операції при хірургічному лікуванні обтураційної непрохідності дистальних відділів товстої кишки. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.03 – хірургія. – Харківський національний медичний університет, Харків, 2007.

Автором вивчено безпосередні результати лікування, стан гемодинаміки та внутрішньочеревний тиск у 114 хворих з обтураційною непрохідністю дистальних відділів товстої кишки, які перенесли первинно-відновлювальні операції. Поряд зі змінами центральної гемодинаміки виявлено порушення мікроциркуляції в зоні міжкишкового анастомозу, більш виражені в супрастенотичній ділянці товстої кишки, установлено їх виразність від рівня внутрішньочеревного тиску. Доведено нормалізуючий вплив інтраопераційного та післяопераційного лаважу та декомпресії ободової кишки у сполученні з тривалою епідуральною анестезією на стан регіонарної гемодинаміки в зоні міжкишкового анастомозу. Запропонована тактика хірургічного лікування хворих з обтураційною непрохідністю дистальних відділів товстої кишки дозволяє об’єктивізувати та розширити показання до виконання первинно-відновлювальних операцій, сприяє підвищенню надійності анастомозу та зниженню частоти післяопераційних ускладнень та летальності.

Дисертаційна робота містить теоретичне обгрунтування та нове вирішення актуальної задачі сучасної хірургії – лікування хворих з обтураційною непрохідністю дистальних відділів товстої кишки пухлинного генезу, які дозволяють покращити безпосередні результати хворих за допомогою удосконалення тактики їх хірургічного лікування шляхом підвищення механічної міцності міжкишкового анастомозу, усунення внутрішньокишкової та внутрішньопорожнинної гіпертензії, корекції порушень мікроциркуляції, а також за допомогою більш точної об’єктивізації показань до первинно-відновлювальних операцій.

1. У структурі ускладнень первинно-відновлювальних операцій, виконаних у хворих з обтураційною непрохідністю дистальних відділів товстої кишки пухлинного генезу, переважають післяопераційний парез, бронхолегеневі ускладнення та інтраабдомінальні ускладнення гнійно-запального характеру.

2. Внутрішньопорожнинна тетраполярна реографія з реєстрацією потенціалів на рівні привідних та відвідних відділів товстої кишки за допомогою декількох пар циркулярних електродів на трубці зі співставленням абсолютних значень реографічних показаників на різних рівнях дозволяє об'єктивно оцінити стан регіонарної гемодинаміки й здійснювати її післяопераційний моніторинг.

3. Порушення регіонарного кровотоку у хворих з обтураційною непрохідністю товстої кишки найбільш виражені в супрастенотичній ділянці ободової кишки й проявляються зменшенням у порівнянні з відвідною ділянкою артеріального припливу й венозного відтоку (у середньому на 30%), а також збільшенням індексу периферичного опору (у середньому на 26%), які збільшуються в міру прогресування явищ непрохідності й найбільш виражені на 1–3 добу після операції.

4. При зниженні інтенсивності артеріального притоку в привідній ділянці товстої кишки в порівнянні з відвідною ділянкою більш ніж на 25% необхідна додаткова корекція регіонарного кровотоку за допомогою тривалої епідуральної блокади; при його зниженні більш ніж на 50% – від первинного відновлення безперервності товстої кишки слід утриматися.

5. Інтраопераційний лаваж ободової кишки в сполученні з тривалою епідуральною блокадою 2 % розчином лідокаїну на рівні ThXII-LI сприяють зниженню внутрішньокишкового й внутрішньочеревного тиску з нормалізацією мікроциркуляції в зоні анастомозу на 1–3-ю добу після операції при компенсованій і на 3–5-у добу – при субкомпенсованій кишковій непрохідності.

6. Використання у хворих з обтураційною непрохідністю дистальних відділів товстої кишки інвагінаційного міжкишкового анастомозу на трубці, у сполученні з лаважем і трансанальною декомпресією ободової кишки на фоні тривалої епідуральної блокади дозволяє знизити частоту неспроможності міжкишкового анастомозу й летальності в порівнянні з традиційними методами хірургічного лікування з 7,5% до 1,6%.

Публікації автора:

1. Винник Ю.А., Яковцов Е.П., Отчиченко В.В. Хирургические аспекты лечения обтурационной непроходимости толстой кишки // Проблеми медичної науки та освіти. – 2004. – №4. – С.58–62.

2. Винник Ю.А., Отчиченко В.В., Довженко А.Н. Реографический мониторинг состояния регионарной гемодинамики в области колоректальных анастомозов // Врачебная практика. – 2004. – №6. – С.57–60.

3. Винник Ю.А., Отчиченко В.В. Оптимизация исходов первично-восстановительных операций при обтурационной непроходимости толстой кишки // Врачебная практика. – 2006. – №1. – С.72–75.

4. Винник Ю.А., Отчиченко В.В., Гавриков А.Е. Пути улучшения результатов лечения больных с обтурационной непроходимостью толстой кишки // Врачебная практика. – 2006. – №2. – С.66–69.

5. Патент України №2278, МПК7 А61В 5/05 / ХМАПО. Отчиченко В.В., Віннік Ю.О., Германович Г.М., Довженко О.М. – Заяв. №2003054563 від 20.05.2003; Опубл 15.01.2004. Бюл. №1. Пристрій для внутрішньопорожнинної тетраполярної реовазографії кишкової стінки.

6. Патент України №68169, МПК7 А61В 5/05 / ХМАПО. Отчиченко В.В., Вінник Ю.О., Довженко О.М. – Заяв. №2003109736 від 30.10.2003; Опубл. 15.07.2004. Бюл. №7. Спосіб оцінки стану анастомозу.

7. Патент України №5105, МПК7 А61В 17/00 / ХМАПО. Отчиченко В.В., Вінник Ю.О. – Заяв. №20040705386 від 05.07.2004; Опубл. 15.02.2005. Бюл. №2. Спосіб інтраопераційного лаважу ободової кишки при її обтураційній непрохідності.