Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Травматологія та ортопедія


Фурманов Олександр Юрійович. Первинний шов сухожиль згиначів пальців кисті в "критичній" зоні у дітей (клініко-експериментальне дослідження): дисертація канд. мед. наук: 14.01.21 / АМН України ; Інститут травматології та ортопедії АМН України. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Фурманов О.Ю. Первинний шов сухожиль згиначів пальців кисті в “критичній” зоні у дітей.- Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.21 – травматологія та ортопедія. Інститут травматології та ортопедії АМН України, Київ, 2003.

Дисертаційну роботу присвячено покращанню результатів первинного сухожильного шва згиначів пальців кисті в «критичній» зоні у дітей. Визначено причини виникнення негативних результатів. Найголовніші з них - сполучене ушкодження сухожиль з обома власними долонними пральцевими артеріями та вік пацієнтів до 10 років. Ушкодження обох власних долонних пальцевих артерій призводить до виникнення ішемії пальця та підсилення рубцевого процесу в зоні тенорафії. У дітей до 10 річного віку сухожилля відрізняються незрілістю та низькою стійкістю до прорізування лігатур шва. Це приводить до розтягнення анастомозу без розриву та до утворення псевдосухожильної формації в зоні тенорафії. Висічення сухожилля поверхневого згинача пальця приводить до значної втрати сили згинання пальця, до рубцевого переродження кільцеподібних частин волокнистої піхви та до підсилення адгезії поза зоною сухожильного шва глибокого згинача. Для запобігання ішемії пальця впроваджено мікрохірургічне відновлення однієї з двох ушкоджених власних долонних пальцевих артерій. Для дітей віком до 10 років розроблено і впроваждено шов підвищеної міцності до розриву та прорізування в сухожильній тканині. Для запобігання негативним наслідкам висічення сухожилля поверхневого згинача розроблено спосіб його тенодезу. Розроблено алгоритм хірургічного лікування в залежності від віку дитини, вида сполученого ушкодження сухожиль з власними долонними пальцевими артеріями та нервами та в залежності від ділянки критичної зони, де одержано травму. Клінічні дослідження показали високу ефективність алгоритму, використання якого дозволило уникнути поганих результатів, зменшити кількість задовільних результатів та збільшити кількість добрих та відмінних результатів первинного шва сухожиль згиначів пальців у «критичній» зоні у дітей.

В дисертаційній роботі вирішено актуальне хірургічне завдання – покращання функціональних результатів первинного шва сухожиль згиначів пальців кисті в “критичній” зоні у дітей з урахуванням наслідків ішемії пальця та особливостей вікової структури сухожильної тканини, що дозволило створити адекватний алгоритм ефективного лікування.

  1. У “критичній” зоні сполучені ушкодження сухожиль, власних долонних пальцевих артерій та нервів на 1 пальці кисті спостерігали у 51,4%, а на трьохфалангових пальцях - у 75% дітей. Сполучене ушкодження сухожиль та обох власних долонних судинно–нервових пучків виникало в 28,3%.

  2. Найгірші результати первинного шва сухожиль згиначів пальців в “критичній” зоні пальців кисті у дітей виникали при сполучених ушкодженнях сухожиль та обох власних долонних пальцевих артерій на трьохфалангових пальцях кисті (54,6% поганих результатів) та у дітей молодше семирічного віку (30,0% поганих результатів).

  3. Ушкодження обох власних долонних пальцевих артерій приводить до утворення ішемії та субкомпенсованого кровообігу пальця. Наслідками ішемії пальця є грубі рубцеві зміни сухожилля в зоні анастомозу та утворення стійких тендогенних та артрогенних контрактур. Ішемія погіршує реінервацію пальця після первинного шва власних долонних пальцевих нервів.

  4. При ушкодженні власних долонних пальцевих нервів необхідно виконувати первинну нейрорафію, а при ушкодженні обох власних долонних пальцевих артерій – мікрохірургічний шов однієї з них. Ці етапи хірургічного втручання вимагають володіння мікрохірургічною технікою та мають виконуватись в умовах спеціалізованного мікрохірургічного відділення.

  5. У дітей з віком відбувається фізіологічне дозрівання сухожильної тканини, яке характеризується зменшенням кількості пухкої тканини та аморфної речовини, збільшенням товщини капсули сухожилля, потовщенням колагенових волокон першого порядку та збільшенням щільності їх упаковки в колагенових волокнах другого порядку. Структура сухожилля у дітей набуває зрілості на межі 10 – річного віку.

  6. У дітей молодше 10 років негативні результати операцій сухожильного шва обумовлені віковими особливостями будови сухожиль. Внаслідок недосконалої структури сухожиль після операції настає повільне розтягнення сухожильного анастомозу і утворення псевдосухожильної формації. Методом запобігання цього є використання шва підвищеної міцності, розробленого для дітей.

  7. Відновлення сухожилля тільки глибокого згинача приводить до значної втрати сили згинання пальця, рубцевих змін кільцеподібних частин волокнистої піхви та адгезії поза зоною анастомозу, що супроводжується недосконалим відновленням функції. Методом запобігання цього при неможливості одночасного відновлення обох сухожиль згиначів є запропонований первинний тенодез сухожилля поверхневого згинача.

  8. Застосування розробленого комплексу хірургічних втручань при свіжих ушкодженнях сухожиль згиначів пальців в “критичній” зоні у дітей збільшило суму відмінних та добрих результатів їх первинного шва з 67% до 90,7% та зменшило сумарну кількість задовільних та незадовільних результатів з 33% до 9,3% .

Публікації автора:

1. Фурманов А.Ю. Применение микрохирургической техники в лечении повреждений сухожилий сгибателей пальцев кисти во 2-3 зонах у детей // Тезисы II Славянского Международного конгресса «Кардиостим» и 4 Всероссийской конференции по электрокардиостимуляции и клинической электрофизиологии сердца.- Санкт – Петербург.- Вестник аритмологии.- 1995.- №4.- C. 82

2. Карчемський В.І., Фурманов О.Ю., Живодерніков Є.В. Відновлення функції кисті при поєднаних ушкодженнях верхньої кінцівки у дітей // Тези II конгресу хірургів України.- Донецьк, 1998.- C. 388-389 (Особистьий внесок дисертанта полягає в обстеженні групи пацієнтів зі сполученими ушкодженнями сухожиль, нервів та судин кінцівок та визначення у них ступеню порушення кровообігу.

3. Фурманов А.Ю. Исследование разрывной прочности некоторых видов сухожильных швов // Вісник ортопедії, травматології та протезування.- 2000.-№1.- C.77-78

4. Фурманов А.Ю. Сравнительная оценка деформации сухожильной ткани после наложения различных видов сухожильных швов // Український медичний часопис.- 2000.-

5. Дольницький О.В., Фурманов О.Ю., Карчемський В.І. Вплив хронічної ішемії на результат реінервації пальця у дітей при сполучених ушкодженнях сухожиль згиначів у «критичній» зоні кисті // Травма.- 2002.- Т 3.- №2.- С. 202-204

(Особистий внесок дисертанта полягає у тому, що він показав порушення реінервації пальця внаслідок ішемії, яка виникала при сполученому ушкодженні сухожиль згиначів та обох власних долонних судинно – нервових пучків та визначив прямі показання до відновлення одної з ушкоджених власних долонних пальцевих артерій при таких ушкодженнях).

6. Фурманов О.Ю. Морфологічні особливості сухожиль згиначів трьохфалангових пальців кисті в «критичній» зоні у дітей та їх клінічне значення// Збірник наукових праць співробітників КМАПО імені П.Л.Шупика.-2001.- Випуск 10.- Книга 1.- С. 253-259

7. Дольницький О.В., Фурманов О.Ю., Карчемський В.І., Савицька І.М., Ярославська С.М. Особливості сполучених ушкоджень сухожиль згиначів пальців кисті в «критичній» зоні у дітей // Збірник наукових праць ХІІІ з’їзду ортопедів – травматологів України.- Донецьк.: 2001.- C.306-309 (Особистий внесок дисертанта полягає в тому, що він показав виникнення ішемії пальця при сполученому ушкодженні сухожиль згиначів пальця та обох власних долонних пальцевих артерій, вплив ішемії на посилення рубцевого процесу в зоні сухожильного анастомозу та визначив показання до відновлення одної з ушкоджених власних долонних пальцевих артерій при таких ушкодженнях).

  1. Патент України № 54889А МКІ А61В17/00. Фурманов О.Ю., Галич С.П.

Спосіб хірургічного лікування пошкодження сухожилків згиначів пальця. Заявл. 30.04.2002. Опубл. 17.03.2003.// Пром. власність. - Бюл. №3.

  1. Патент України № 54890А МКІ А61В17/00. Фурманов О.Ю., Галич С.П.

Спосіб накладання сухожильного шва. Заявл 30.04.2002. Опубл. 17.03.2003.// Пром. власність. - Бюл. №3.