Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Кардіологія


Забіяка Людмила Климентіївна. Периферичний кровообіг і кисневе забезпечення тканин у хворих похилого віку на гіпертонічну хворобу та їх зміни під впливом гіпотензивної терапії. : Дис... канд. наук: 14.01.11 - 2002.



Анотація до роботи:

Забіяка Л.К. Периферичний кровообіг і кисневе забезпечення тканин у хворих похилого віку на гіпертонічну хворобу та їх зміни під впливом гіпотензивної терапії. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.11. – кардіологія. – Інститут кардіології ім. акад. М.Д. Стражеска АМН України, Київ, 2002.

Використано клініко-інструментальний комплекс (добове моніторування АТ, тетраполярна грудна реографія, лазерна доплерівська флоуметрія, телевізійна біомікроскопія і мікрофотографія капілярів нігтьового ложа кисті руки, бульбарна біомікроскопія, полярографія) у 121 хворого на гіпертонічну хворобу похилого та зрілого віку з метою вивчення вікових змін мікроциркуляції і кисневого забезпечення тканин та їх зміни під впливом еналаприлу, амлодипіну і атенололу. Встановлено, що з віком у хворих на ГХ погіршується капілярний кровообіг, що характеризується зменшенням кількості функціонуючих капілярів, сповільнюється швидкість шкірного кровотоку, зменшується діаметр артеріальних браншів; спостерігається подовження та звивитість капілярів, що зумовлює розвиток циркуляторної і тканинної гіпоксії. Проведений порівняльний аналіз ефективності еналаприлу, амлодипіну і атенололу з оцінкою їх впливу на центральну гемодинаміку, мікроциркуляцію і кисневое забезпечення тканин у хворих на гіпертонічну хворобу похилого та зрілого віку показав, що поряд з нормалізацією АТ відбувається покращення мікроциркуляції, про що свідчить збільшення ОШШК, покращення характеру і швидкості кровотоку в капілярах. При цьому найбільш значущі позитивні зміни в системі мікроциркуляції та кисневого постачання тканин спостерігалися у хворих на ГХ, що приймали амлодипін, потім еналаприл, і меншою мірою вони були виражені при лікуванні атенололом.

1. На підставі проведеного клініко-інструментального комплексного обстеження хворих на ГХ виявлені зміни з боку центральної та периферичної гемодинаміки, які зумовлюють розвиток циркуляторної гіпоксії, а також вивчено ефективність використання еналаприлу, амлодипіну та атенололу у хворих на ГХ з оцінкою впливу препаратів на мікроциркуляцію і кисневе забезпечення тканин, що необхідно враховувати в геріатричній практиці.

  1. У хворих на ГХ похилого віку поряд з гемодинамічними порушеннями спостерігаються виражені зміни в системі мікроциркуляції. До цих змін треба віднести зменшення васкуляризації тканин (шкіра, бульбарна кон’юнктива), зниження об’ємної швидкості шкірного кровотоку, зміни судинної реактивності.

  2. Порушення в системі мікроциркуляції і судинної реактивності у хворих на ГХ пов’язані також зі зниженням ендотеліальної функції, що проявляється посиленням пресорної реакції мікросудин на холодовий подразник.

  3. У хворих на ГХ має місце циркуляторна і тканинна гіпоксія, яка більше виражена у хворих похилого віку. Серед факторів, які зумовлюють розвиток циркуляторної гіпоксії, чільне місце займають порушення в системі мікроциркуляції.

  4. Після курсової монотерапії амлодипіном, еналаприлом і атенололом поряд з нормалізацією АТ відбувається покращення мікроциркуляції, про що свідчить збільшення об’ємної швидкості шкірного кровотоку, покращення характеру і швидкості кровотоку в капілярах. При цьому найбільш важливі позитивні зміни відмічені при прийомі амлодипіну, потім еналаприлу, і меншою мірою при прийомі атенололу.

  5. Застосування гіпотензивних препаратів (амлодипін, еналаприл, атенолол) поряд з нормалізацією АТ, здійснює нормалізуючий вплив на стан судинної реактивності: скорочується час появи судинної реакції на холодовий подразник, зменшується відновний період після його дії, що пов’язано з покращенням ендотеліальної функції судин.

  6. Гіпотензивна терапія у хворих на ГХ поряд з покращенням периферичного кровообігу здійснювала позитивний вплив на зменшення вираженості циркуляторної і тканинної гіпоксії.

  7. Серед вивчених антигіпертензивних препаратів найбільш значущі позитивні зміни в системі мікроциркуляції і покращенні кисневого постачання тканин спостерігалися у хворих на ГХ, що приймали амлодипін, потім еналаприл, і меншою мірою це проявилося до атенололу.

Публікації автора:

1. Забияка Л.К. Особенности состояния микрогемодинамики у лиц пожилого возраста с гипертонической болезнью II ст. // Проблемы старения и долголетия. – 2000. – №3. – С.273-279.

2. Коркушко О.В., Саркисов К.Г., Забияка Л.К., Лишневская В.Ю., Чижо-
ва В.П. Влияние амлодипина на параметры центральной и периферической гемодинамики при гипертонической болезни у пациентов пожилого возраста //Укр. кардіол. журнал. – 2001. – №6. – С.43-48. (особисто провела дослідження хворих, статистично опрацювала матеріали дослідження, узагальнила одержані результати, оформила статтю до друку).

3. Коркушко О.В., Забияка Л.К., Саркисов К.Г., Лишневская В.Ю. Состояние тканевого кислородного обмена у пациентов пожилого возраста с гипертонической болезнью //Укр. терапевт. журнал. – 2001. – №4. – С.22-24. (самостійно провела дослідження хворих, статистично опрацювала матеріали дослідження, узагальнила одержані результати, оформила статтю до друку).

4. Коркушко О.В., Забияка Л.К., Саркисов К.Г., Лишневская В.Ю. Оценка гипотензивного действия блокаторов бета-адренорецепторов на микроциркуляторное русло при гипертонической болезни у больных пожилого возраста //Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім. П.Л. Шупика.– Київ. – 2001. – Вип.10. – С.745-752. (особисто провела клініко-інструментальне обстеження хворих, статистично опрацювала матеріали дослідження, узагальнила одержані результати, оформила статтю до друку).

5. Забияка Л.К. Особенности микроциркуляции и кислородного снабжения тканей у больных гипертонической болезнью II ст. пожилого и зрелого возраста и их изменения под влиянием лечения препаратом эднит //Мат-лы I Украинской конференции молодых ученых – Киев,2000. – С.40-45.

6. Забияка Л.К., Саркисов К.Г., Лишневская В.Ю. Влияние эналаприла (эднита) на изменение состояния микроциркуляторного русла у больных гипертонической болезнью IIст. пожилого возраста //Тезы III Национального Конгресса геронтологов и гериатров Украины. – Киев, 2000. – С.74. (самостійно провела дослідження хворих, статистично опрацювала матеріали дослідження, узагальнила одержані результати, оформила тези до друку).

7. Саркисов К.Г., Коркушко О.В., Лишневская В.Ю., Чижова В.П., Забияка Л.К. Состояние микроциркуляторного русла у больных гипертонической болезнью II ст. пожилого возраста // Тезы III Национального Конгресса геронтологов и гериатров Украины. – Киев, 2000. – С.80. (особисто провела дослідження хворих, статистично опрацювала матеріали дослідження, узагальнила одержані результати, оформила тези до друку).

8. Забияка Л.К. Влияние антигипертензивной терапии амлодипином на тканевой кислородный обмен у больных гипертонической болезнью пожилого возраста //Мат-лы конференции "Сучасні проблеми кардіології і ревматології – від гіпотез до фактів". – Киев, 2001. – С.122.

9. Забияка Л.К., Лишневская В.Ю. Оценка эндотелиальной дисфункции микрососудов в развитии нарушений микроциркуляции у больных гипертонической болезнью пожилого возраста //Мат-лы II Украинской конференции молодых ученых. – Киев, 2001. – С.37-38. (особисто провела дослідження хворих, статистично опрацювала матеріали дослідження, узагальнила одержані результати, оформила тези до друку).

10. Коркушко О.В., Забияка Л.К., Лишневская В.Ю., Саркисов К.Г. Изучение фармакологических воздействий на периферическое кровообращение у больных гипертонической болезнью пожилого возраста методом лазерной допплеровской флоуметрии //Рецепт (приложение). Тезисы докладов Х съезда терапевтов Беларуси. – Минск, 2001. – С.65-66. (самостійно провела дослідження хворих, статистично опрацювала матеріали дослідження, узагальнила одержані результати, оформила тези до друку).

11. Коркушко О.В., Забияка Л.К., Лишневская В.Ю., Саркисов К.Г. Лазерная допплеровская флоуметрия в оценке эффективности гипотензивной терапии амлодипином у больных гипертонической болезнью зрелого и пожилого возраста //Материалы международной конференции по гемореологии.– Ярославль, 2001. – С.104-105. (особисто провела дослідження хворих, статистично опрацювала матеріали, оформила тези до друку).

12. Забияка Л.К. Особенности изменения кислородного обмена в тканях у больных гипертонической болезнью пожилого возраста под влиянием монотерапии амлодипином и атенололом //Мат-ли III Української конференцїї молодих вчених. – Київ, 2002. – С.68-69.