Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


Петренко Світлана Анатоліївна. Підготовка майбутніх вихователів до формування у дітей дошкільного віку основних рухових умінь і навичок : дис... канд. пед. наук: 13.00.04 / Інститут педагогічної освіти і освіти дорослих АПН України. — К., 2007. — 297арк. — Бібліогр.: арк. 186-208.



Анотація до роботи:

Петренко С.А. Підготовка майбутніх вихователів до формування у дітей дошкільного віку основних рухових умінь і навичок. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04. – теорія і методика професійної освіти. – Інститут педагогічної освіти і освіти дорослих АПН України. – Київ, 2007 р.

Дисертація присвячена проблемі підготовки майбутніх вихователів до фізичного виховання дітей дошкільного віку. У науковому дослідженні визначено психолого-педагогічні аспекти професійної підготовки студентів до формування у дошкільників основних рухових умінь і навичок. Визначено критерії діагностування професійної підготовки майбутніх фахівців дошкільного виховання до формування у дошкільників основних рухових умінь і навичок. Охарактеризовано функціональні обов’язки вихователя дошкільного навчального закладу підготовленого до навчання дітей життєво-важливих рухів в сучасній професіограмі педагога. Визначено зміст педагогічних умінь фахівця дошкільного виховання з урахуванням специфіки професійної діяльності.

Підтверджено ефективність запропонованої моделі поетапної підготовки студентів дошкільного виховання із застосування адекватних меті та завданням навчання форм та методів. Теоретично обґрунтовано умови, які забезпечують ефективність процесу підготовки майбутніх вихователів до формування у дошкільників основних рухових умінь і навичок. Визначено важливі аспекти досліджуваної проблеми, які потребують подальшого вивчення.

Проведене дослідження і здобуті результати щодо розв’язання проблеми підготовки майбутніх вихователів до формування у дітей дошкільного віку основних рухових умінь і навичок дали можливість зробити такі висновки:

1. На основі аналізу психолого-педагогічної літератури обгрунтовано поняття „професійна підготовка”: процес оволодіння знаннями та уміннями; сукупність спеціальних знань, умінь і навичок, якостей, трудового досвіду і норм поведінки особистості, які забезпечують можливість успішної праці за обраною професією; процес повідомлення учням відповідних знань і умінь; здобуття кваліфікації за відповідним напрямом підготовки або спеціальністю.

2. Проведене емпіричне дослідження засвідчило, що система підготовки майбутніх вихователів до формування в дітей дошкільного віку основних рухових умінь і навичок перебуває в такому стані, коли ще недостатньо вирішуються зв’язок навчання та виховання студентів у процесі вивчення дисципліни з „Теорії та методики фізичного виховання дітей дошкільного віку”; теоретична підготовка студентів превалює над практичною; майбутні вихователі недостатньо мотивовані на засвоєння техніки (якісних показників) рухів, на використання інноваційних методів навчання дітей рухів; недостатня теоретико-практична підготовка студентів негативно відбивається на їх педагогічній діяльності після закінчення вищого навчального закладу. У практиці ВНЗ і дошкільних навчальних закладів недосконала модель формування основних рухових умінь і навичок у дітей дошкільного віку, сучасна професіограма з чіткими професійними уміннями та знаннями щодо навчання дітей рухів.

3. Науково обґрунтовано модель підготовки майбутніх вихователів до формування основних рухових умінь і навичок у дошкільників та методику її реалізації, які враховують специфіку підготовки студентів до майбутньої професійної діяльності з фізичного виховання дітей дошкільного віку. Основними перевагами моделі є: поетапна підготовка майбутніх вихователів до формування основних рухових умінь і навичок у дітей дошкільного віку (теоретично-пошуковий, практично-пошуковий, діяльнісно-творчий); створення оптимальних умов для підвищення мотивації навчальної діяльності студентів; використання варіативних змін у формах організації навчальної діяльності студентів, шляхом доцільного вибору інтерактивних методів навчання, диференціації завдань з урахуванням індивідуальних особливостей, інтересів та потреб студентів; розробка та реалізація в навчальному процесі серії спеціальних вправ та завдань, що враховують специфіку майбутньої професійної діяльності; проведення різних видів практично-лабораторних занять.

Доведено, що методика навчання студентів, ураховуючи певну послідовність, має свою специфіку на різних етапах фахової підготовки: теоретично-пошуковому, практично-пошуковому, діяльнісно-творчому. Перший етап полягав в оволодінні студентами знаннями теорії та методики організації рухової діяльності дітей. Основною метою другого етапу було оволодіння майбутніми вихователями професійними уміннями формування основних рухових умінь і навичок у дошкільників. Третій етап передбачав комплексне, творче застосування студентами професійних умінь у процесі безпосередньої взаємодії з дітьми під час проведення лабораторних занять та проходження практики в дошкільному навчальному закладі.

4. Уточнено показники мотиваційного, теоретичного та діяльнісного критеріїв, які дозволили об’єктивно оцінити наявний рівень готовності майбутніх вихователів до формування основних рухових умінь і навичок у дошкільників. Вивчення сучасного стану готовності студентів до формування у дітей дошкільного віку основних рухових умінь та навичок за розробленими критеріями свідчить про недостатній її рівень. Так, у констатувальному експерименті високий рівень професійної готовності до формування у дошкільників основних рухових умінь і навичок продемонстрували 4,70 % студентів ЕГ, 5,04 % студентів КГ, середній рівень виявлено у 40,94 % студентів ЕГ, 42,45 % – КГ і низький – 54,36 % – ЕГ, 52,51 % – КГ.

5. Експериментальний пошук вибору форм та методів фахової підготовки засвідчив, що найбільш ефективними виявилися ті, що забезпечували активну діяльність студентів, а саме: дискусії, колективне обговорення проблем, ділові ігри, розігрування ситуацій в ролях, педагогічні брейн-ринги, проблемно-пошукові, інтерактивні методи: моделювання ситуацій, обговорення в малих групах, робота в парах, мозковий штурм, коло ідей; творчі вправи та завдання, педагогічні ігри, розробка конспектів нетрадиційних занять з фізичної культури, складання різноманітних ситуацій, графічне зображення рухів, структурування тем.

6. Порівняльний аналіз здобутих результатів формувального експерименту свідчить про ефективність розроблених педагогічних умов, моделі та методики підготовки майбутніх вихователів до формування у дітей дошкільного віку основних рухових умінь та навичок. Було виявлено, що в експериментальних групах високий рівень готовності студентів до формування у дошкільників основних рухових умінь та навичок зріс на 25,5 %, у контрольних – на 13,67 %, а низький рівень зменшився в (ЕГ) – на 35,56 %, в (КГ) – на 18,70 %. Загалом, в (ЕГ) кількість студентів, які мають середній і високий рівні готовності до формування у дошкільників основних рухових умінь та навичок, становить 81,21%, а в (КГ) – 66,18%.

7. Обґрунтовано та експериментально перевірено комплекс педагогічних умов підготовки майбутніх вихователів до формування у дітей дошкільного віку основних рухових умінь і навичок, які охоплювали всі етапи становлення особистості студента і забезпечували їх професійну готовність до фізкультурно-педагогічної діяльності.

В результаті проведеного дослідження встановлено, що процес підготовки студентів до формування у дошкільників основних рухових умінь і навичок успішно здійснюється за таких умов: наявність професійних знань, вагомою складовою яких є знання про техніку виконання основних рухів, методику навчання дітей дошкільного віку; наявність здібностей, що забезпечують швидкість вироблення педагогічних умінь; педагогічна спрямованість, яку визначають професійні мотиви; психолого-педагогічні чинники, провідними серед яких, є усвідомлення перспективи щодо застосування отриманих знань і умінь у практичній діяльності за фахом, усвідомлення відповідальності за стан здоров’я та фізичний розвиток дітей дошкільного віку; наявність матеріальної бази: методичне забезпечення необхідними підручниками, таблицями, схемами; відповідне обладнання аудиторій для проведення практичних занять; проведення лабораторних занять на базі дошкільних навчальних закладів тощо.

Отримані результати засвідчують, що визначені завдання дослідження реалізовані, мета досягнута, одержані наукові висновки мають суттєве значення для теоретичної та практичної професійної підготовки майбутніх вихователів дошкільних навчальних закладів. Розроблена модель і методика її реалізації можуть використовуватись викладачами педагогічних училищ, інститутів, університетів для роботи зі студентами спеціальності „Дошкільне виховання”, а також вихователями дошкільних навчальних закладів з метою самовдосконалення.

Проведене дослідження не вичерпує всіх аспектів зазначеної проблеми. Потребують подальшого удосконалення зміст, форми і методи роботи щодо підготовки студентів до формування у дошкільників основних рухових умінь і навичок. Особливу увагу слід звернути на проблему творчого застосування умінь у професійній діяльності вихователя, організацію управління процесом самовдосконалення педагогічних умінь студентів у нових умовах та з позицій сучасних вимог до фахівця дошкільної освіти, які набувають постійних динамічних змін.

Публікації автора:

1. Петренко С.А. Структура педагогічної діяльності вихователя з навчання дошкільників основним рухам // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання та спорту: Зб. наук. праць за ред. Єрмакова С.С. – Харків: ХДАДМ (ХХПІ), 2003 – № 24 – С. 66-72.

2. Петренко С.А. Самостійна робота у системі підготовки студентів до формування основних рухових умінь та навичок у дітей дошкільного віку // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання та спорту: Зб. наук. праць // за ред. Єрмакова С.С. – Харків: ХДАДМ (ХХПІ), 2004 – № 15 – С. 103-109.

3 Петренко С.А. Застосування інтерактивного навчання у процесі підготовки студентів до формування у дошкільників основних рухових умінь та навичок // Вісник Київського міжнародного університету. Серія: Педагогічні науки: Зб. наук. праць – К.: КиМУ, 2005. – Випуск № 6. – С. 210-217.

4. Петренко С.А. Модель підготовки майбутнього вихователя до формування основних рухових умінь та навичок у дошкільників. // Вісник Глухівського державного педагогічного університету Серія: Педагогічні науки. Випуск №6. – Глухів: ГДПУ, 2005. – С. 110-115.

5. Петренко С.А. Творча діяльність педагога як важливий засіб формування у дошкільників основних рухових умінь та навичок // Вісник Київського міжнародного університету. Серія: Педагогічні науки: Зб. наук. праць – К.: КиМУ, 2005. – Випуск № 7. – С. 186-195.

6. Петренко С.А. Визначення сутності професійної готовності студентів до формування основних рухових умінь і навичок у дітей дошкільного віку. // Вісник Глухівського державного педагогічного університету Серія: Педагогічні науки. Випуск № 7. – Глухів: ГДПУ, 2006. – С. 232-235.

7. Петренко С.А. Вивчення стану проблеми професійної готовності студентів до формування основних рухових умінь і навичок у дітей дошкільного віку в практиці роботи ВНЗ. // Вісник Глухівського державного педагогічного університету Серія: Педагогічні науки. Випуск 8. – Глухів: ГДПУ, 2006. – С. 174-179.

8. Петренко С.А. Педагогічні аспекти професійної підготовки студентів до навчання дошкільників основних рухів // Науково-дослідна діяльність молодих вчених: особливості підготовки майбутнього вчителя: Матеріали звітної науково-практичної конференції 19-20 травня 2003 р. / Укл.: П.В.Дмитренко, Л.Л.Макаренко, І.О.Нікуліна. – К.: НПУ ім. М.П.Драгоманова, 2003. – С. 188-192.

9. Петренко С.А. Напрямки професійної педагогічної підготовки студентів до формування основних рухових умінь і навичок у дітей дошкільного віку // Актуальні проблеми гуманітарної освіти: Зб. наук. праць / За заг. ред. докт. пед. наук, проф. Онкович Г.В. та канд. фіз.-мат. наук, проф. Ломаковиза А.М. – К., – Кременець: РВЦКОГПІ ім. Тараса Шевченка. – 2004. – С. 179-183.

10. Петренко С.А. Проблемне навчання в системі підготовки майбутніх вихователів до формування основних рухових умінь і навичок у дітей дошкільного віку // Фізична культура, спорт та здоров’я нації : Зб. наук. праць. – Випуск № 5. / Редкол.: К.П.Козлова (голова) та ін. – Вінниця: ДОВ „Вінниця”, 2004. – С. 304 - 309.