500. Мехтиханов Мехтихан Селимович. Підвищення ефективності антибактеріальної терапії гострих деструктивних пневмоній у дітей (експериментально-клінічне дослідження): дис... канд. мед. наук: 14.01.09 / Інститут невідкладної і відновної хірургії ім. В.К.Гусака АМН України. - Донецьк, 2004.
Анотація до роботи:
Мехтиханов М.С. Підвищення ефективності антибактеріальної терапії гнійних деструктивних пневмонії у дітей. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.09 – дитяча хірургія. – Інститут невідкладної і відновної хірургії ім. В.К. Гусака АМН України, Донецьк, 2004.
Дисертація присвячена удосконаленню лікування гострої деструктивної пневмонії в дитячому віці. У роботі обґрунтовані і розроблені методи використання “Ліпіну” для збільшення концентрації антибіотика в тканинах уражених деструктивним процесом, і дозволяють пролонгувати їх терапевтичний вплив з одночасним зменшенням антибактеріального навантаження на органи і системи організму, а також дозволяють підвищити енергозабезпечення клітини за рахунок поліпшення метаболічних і антиоксидантних властивостей.
В експериментальній частині роботи обґрунтовані параметри застосування методу. Подальші гістологічні, біохімічні та імунологічні дослідження показали, що антибіотик-ліпіновий комплекс веде до доброякісного перебігу гнійного процесу, активує антиоксидантний захист і енергетичний обмін організму, підвищує імунну відповідь та виживання тварин. На підставі цих даних була обґрунтована доцільність застосування антибіотик-ліпінового комплексу. Про поліпшення результатів лікування свідчить динаміка ряду клініко-лабораторних показників, а також зниження тривалості лікування з 31,25±6,35 ліжко/днів до 20,93±4,21 ліжко/днів.
У дисертації наведено теоретичне обґрунтування і нове рішення актуальної задачі по підвищенню ефективності лікування гострих деструктивних пневмоній у дітей. Це досягається за допомогою активної хірургічної тактики і застосуванням комбінованої з ліпосомами антибактеріальної терапії, за рахунок чого підвищується концентрація антибіотиків у вогнищі запалення, збільшується тривалість терапевтичного ефекту і знижується токсичність антибактеріальних препаратів.
Гістоморфологічні структурні зміни в легенях характеризуються зменшенням кількості мікроорганізмів у тканинах легені, активним відновленням повітряності альвеол, зменшенням глибини ушкоджень паренхіматозно-стромальних елементів, попередженням міграції ефекторних клітин у вогнищі запалення, а також зниженням ступеня пневмосклерозу.
Застосування антибіотиків у комплексі з «Ліпіном» приводить до відновлення характеру місцевих імунних реакцій з адекватним співвідношенням основних її ланок, знижує імовірність фіксації імунних комплексів на базальних мембранах судин і бронхів і, тим самим, перешкоджає прогресуванню патологічного процесу.
Тяжкість перебігу ГДП визначається ступенем активації мембранно-деструктивних процесів і станом процесів ПОЛ й АОА крові. Застосування «Ліпіну» у комбінованій антибактеріальній терапії приводить до зниження рівня продуктів ПОЛ й АОА в 2,02 і 1,2 рази відповідно, що сприяє зниженню тяжкості захворювання.
Препарат «Ліпін», застосовуваний разом з антибіотиками, знижує фармакологічну токсичність антибіотиків у 1,5 – 3,3 рази з одночасним збільшенням їхньої концентрації в крові в 1,81 рази і тривалості терапевтичного ефекту більш ніж на 2 години.
Застосування активної хірургічної тактики, що включала відеоторакоскопічну санацію осередку запалення, ранні санаційні бронхоскопії, пошукову оклюзію бронхів та комбіновану антибактеріальну терапію з використанням «Ліпіну» є ефективним методом лікування різних форм ГДП у дітей у порівнянні з традиційними методами лікування. При цьому зменшуються терміни нормалізації лейкоцитарної формули на 5,18±1,1 дня, рівня МСМ на 3,6±0,9 дні, що вказує на більш ранню ліквідацію інтоксикації і сприятливий перебіг захворювання.
Упровадження комплексу антибіотик-ліпін у лікування ГДП ґрунтується на використанні екологічно чистого і безпечного вітчизняного ліпосомального мембраностабілізуючого препарату «Ліпін», що дозволяє зменшити терміни перебування в стаціонарі на 10,32±0,82 ліжко/днів, знизити курсову дозу використаних антибіотиків виражену в умовних одиницях ИАТ з 25,41±6,19 у.о. до 17,76±4,11 у.о.
Публікації автора:
Мехтіханов М.С. Ліпосомальні антибактеріальні форми в лікуванні гострих деструктивних пневмоній у дітей // Педіатрія, акушерство та гінекологія.-2003.-№3.-С.66.
Цыганенко А.Я., Давиденко В.Б., Минухин В.В., Мехтиханов М.С., Красникова Л.В.. Этиологическая структура бронхолегочных инфекционных осложнений у детей // Вісник Сумського державного університету. – 2001. –№11. – С.11–16. Автор особисто виконав клінічні спостереження та аналіз етіології захворювання у дітей.
Мехтиханов М.С., Краснопольский Ю.М., Давиденко В.Б. Экспериментальное изучение эффективности и токсичности липосомальных форм антибиотиков // Експериментальна і клінічна медицина. – 2002. – №2. – С.22–24. Особисто автором було проведено експериментальне дослідження властивостей “Ліпіну” на зміни в ефективності і токсичності антибіотиків та аналіз результатів.
Мехтіханов М.С., Губіна-Вакулік Г.І., Яковцова А.Ф., Давиденко В.Б. Патоморфологічне обґрунтування ефективності застосування антибіотик-ліпінового комплексу в лікуванні деструктивних пневмоній в експерименті // Галицький лікарський вісник. – 2002. – №3. – С.204–205. Автор провів роботу з лабораторними тваринами, моделював експериментальну гостру деструктивну пневмонію, виконав забір матеріалу для гістологічного дослідження.
Цыганенко А.Я., Мехтиханов М.С., Красникова Л.В., Давиденко В.Б. Оценка эффективности лечения экспериментальной деструктивной пневмонии, обусловленной ассоциацией бактерий // Експериментальна і клінічна медицина. – 2002. – №3. – С.69–72. Автором проведені експериментальні дослідження, інтерпретація одержаних даних та обґрунтування ефективності використання “Ліпіну” у лікуванні.
Циганенко А.Я., Мехтіханов М.С., Краснікова Л.В., Мінухін В.В. Методика відтворення експериментальної пневмонії // Експериментальна і клінічна медицина. – 2002. – №3. – С.23–24. Автору належить ідея та методика ії відтворення.
Мехтиханов М.С. Опыт применения «Липина» в лечении острых гнойно-деструктивных пневмоний у детей // Матеріали ХХ з`їзду хірургів України.–Тернопіль. – 2002. – С.328.
Пащенко Ю.В., Мехтиханов М.С., Белопашенцев В.А. Перспективы применения липосом в антибактериальной терапии гнойных заболеваний у детей. // Матеріали ХХ з`їзду хірургів України. – Тернопіль. – 2002. – С.329–330. Особисто автором був проведений аналіз результатів лікування дітей в клініці за 5 років.