Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Дитяча хірургія


500. Мехтиханов Мехтихан Селимович. Підвищення ефективності антибактеріальної терапії гострих деструктивних пневмоній у дітей (експериментально-клінічне дослідження): дис... канд. мед. наук: 14.01.09 / Інститут невідкладної і відновної хірургії ім. В.К.Гусака АМН України. - Донецьк, 2004.



Анотація до роботи:

Мехтиханов М.С. Підвищення ефективності антибактеріальної терапії гнійних деструктивних пневмонії у дітей. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.09 – дитяча хірургія. – Інститут невідкладної і відновної хірургії ім. В.К. Гусака АМН України, Донецьк, 2004.

Дисертація присвячена удосконаленню лікування гострої деструктивної пневмонії в дитячому віці. У роботі обґрунтовані і розроблені методи використання “Ліпіну” для збільшення концентрації антибіотика в тканинах уражених деструктивним процесом, і дозволяють пролонгувати їх терапевтичний вплив з одночасним зменшенням антибактеріального навантаження на органи і системи організму, а також дозволяють підвищити енергозабезпечення клітини за рахунок поліпшення метаболічних і антиоксидантних властивостей.

В експериментальній частині роботи обґрунтовані параметри застосування методу. Подальші гістологічні, біохімічні та імунологічні дослідження показали, що антибіотик-ліпіновий комплекс веде до доброякісного перебігу гнійного процесу, активує антиоксидантний захист і енергетичний обмін організму, підвищує імунну відповідь та виживання тварин. На підставі цих даних була обґрунтована доцільність застосування антибіотик-ліпінового комплексу. Про поліпшення результатів лікування свідчить динаміка ряду клініко-лабораторних показників, а також зниження тривалості лікування з 31,25±6,35 ліжко/днів до 20,93±4,21 ліжко/днів.

  1. У дисертації наведено теоретичне обґрунтування і нове рішення актуальної задачі по підвищенню ефективності лікування гострих деструктивних пневмоній у дітей. Це досягається за допомогою активної хірургічної тактики і застосуванням комбінованої з ліпосомами антибактеріальної терапії, за рахунок чого підвищується концентрація антибіотиків у вогнищі запалення, збільшується тривалість терапевтичного ефекту і знижується токсичність антибактеріальних препаратів.

  2. Гістоморфологічні структурні зміни в легенях характеризуються зменшенням кількості мікроорганізмів у тканинах легені, активним відновленням повітряності альвеол, зменшенням глибини ушкоджень паренхіматозно-стромальних елементів, попередженням міграції ефекторних клітин у вогнищі запалення, а також зниженням ступеня пневмосклерозу.

  3. Застосування антибіотиків у комплексі з «Ліпіном» приводить до відновлення характеру місцевих імунних реакцій з адекватним співвідношенням основних її ланок, знижує імовірність фіксації імунних комплексів на базальних мембранах судин і бронхів і, тим самим, перешкоджає прогресуванню патологічного процесу.

  4. Тяжкість перебігу ГДП визначається ступенем активації мембранно-деструктивних процесів і станом процесів ПОЛ й АОА крові. Застосування «Ліпіну» у комбінованій антибактеріальній терапії приводить до зниження рівня продуктів ПОЛ й АОА в 2,02 і 1,2 рази відповідно, що сприяє зниженню тяжкості захворювання.

  5. Препарат «Ліпін», застосовуваний разом з антибіотиками, знижує фармакологічну токсичність антибіотиків у 1,5 – 3,3 рази з одночасним збільшенням їхньої концентрації в крові в 1,81 рази і тривалості терапевтичного ефекту більш ніж на 2 години.

  6. Застосування активної хірургічної тактики, що включала відеоторакоскопічну санацію осередку запалення, ранні санаційні бронхоскопії, пошукову оклюзію бронхів та комбіновану антибактеріальну терапію з використанням «Ліпіну» є ефективним методом лікування різних форм ГДП у дітей у порівнянні з традиційними методами лікування. При цьому зменшуються терміни нормалізації лейкоцитарної формули на 5,18±1,1 дня, рівня МСМ на 3,6±0,9 дні, що вказує на більш ранню ліквідацію інтоксикації і сприятливий перебіг захворювання.

  7. Упровадження комплексу антибіотик-ліпін у лікування ГДП ґрунтується на використанні екологічно чистого і безпечного вітчизняного ліпосомального мембраностабілізуючого препарату «Ліпін», що дозволяє зменшити терміни перебування в стаціонарі на 10,32±0,82 ліжко/днів, знизити курсову дозу використаних антибіотиків виражену в умовних одиницях ИАТ з 25,41±6,19 у.о. до 17,76±4,11 у.о.

Публікації автора:

  1. Мехтіханов М.С. Ліпосомальні антибактеріальні форми в лікуванні гострих деструктивних пневмоній у дітей // Педіатрія, акушерство та гінекологія.-2003.-№3.-С.66.

  2. Цыганенко А.Я., Давиденко В.Б., Минухин В.В., Мехтиханов М.С., Красникова Л.В.. Этиологическая структура бронхолегочных инфекционных осложнений у детей // Вісник Сумського державного університету. – 2001. –№11. – С.11–16. Автор особисто виконав клінічні спостереження та аналіз етіології захворювання у дітей.

  3. Мехтиханов М.С., Краснопольский Ю.М., Давиденко В.Б. Экспериментальное изучение эффективности и токсичности липосомальных форм антибиотиков // Експериментальна і клінічна медицина. – 2002. – №2. – С.22–24. Особисто автором було проведено експериментальне дослідження властивостей “Ліпіну” на зміни в ефективності і токсичності антибіотиків та аналіз результатів.

  4. Мехтіханов М.С., Губіна-Вакулік Г.І., Яковцова А.Ф., Давиденко В.Б. Патоморфологічне обґрунтування ефективності застосування антибіотик-ліпінового комплексу в лікуванні деструктивних пневмоній в експерименті // Галицький лікарський вісник. – 2002. – №3. – С.204–205. Автор провів роботу з лабораторними тваринами, моделював експериментальну гостру деструктивну пневмонію, виконав забір матеріалу для гістологічного дослідження.

  5. Цыганенко А.Я., Мехтиханов М.С., Красникова Л.В., Давиденко В.Б. Оценка эффективности лечения экспериментальной деструктивной пневмонии, обусловленной ассоциацией бактерий // Експериментальна і клінічна медицина. – 2002. – №3. – С.69–72. Автором проведені експериментальні дослідження, інтерпретація одержаних даних та обґрунтування ефективності використання “Ліпіну” у лікуванні.

  6. Циганенко А.Я., Мехтіханов М.С., Краснікова Л.В., Мінухін В.В. Методика відтворення експериментальної пневмонії // Експериментальна і клінічна медицина. – 2002. – №3. – С.23–24. Автору належить ідея та методика ії відтворення.

  7. Патент 48684А Україна, МПК 7 А61К9/00. Спосіб лікування гнійних уражень легенів / А.Я. Циганенко, В.Б. Давиденко, В.В. Мінухін, М.С. Мехтіханов, Л.В. Краснікова, Ю.М. Краснопольский (Україна).– Заявлено 12.11.2001; Опубл. 15.08.2002.– Бюл. №8.

  8. Патент 49634А Україна, МПК 7 G09B23/00. Спосіб моделювання гострих гнійно-деструктивних пневмоній / А.Я. Циганенко, В.Б. Давиденко, В.В. Мінухін, М.С. Мехтіханов, Л.В. Краснікова (Україна).– Заявлено 14.01.2002. Опубл. 16.09.2002.– Бюл.№9.

  9. Мехтиханов М.С. Опыт применения «Липина» в лечении острых гнойно-деструктивных пневмоний у детей // Матеріали ХХ з`їзду хірургів України.–Тернопіль. – 2002. – С.328.

  10. Пащенко Ю.В., Мехтиханов М.С., Белопашенцев В.А. Перспективы применения липосом в антибактериальной терапии гнойных заболеваний у детей. // Матеріали ХХ з`їзду хірургів України. – Тернопіль. – 2002. – С.329–330. Особисто автором був проведений аналіз результатів лікування дітей в клініці за 5 років.