Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Офтальмологія


294. Івахненко Олена Михайлівна. Підвищення ефективності профілактики прогресування міопії під час вагітності та післяпологовому періоді шляхом застосування антиоксидантної терапії: дис... канд. мед. наук: 14.01.18 / Інститут очних хвороб і тканинної терапії ім. В.П.Філатова АМН України. - О., 2004.



Анотація до роботи:

Івахненко О.М. Підвищення ефективності профілактики прогресування міопії під час вагітності та в післяпологовому періоді шляхом застосування антиоксидантної терапії. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.18 – очні хвороби. Інститут очних хвороб і тканинної терапії ім. В.П.Філатова АМН України, Одеса 2004.

Дисертація присвячена проблемі профілактики прогресування міопії у жінок під час вагітності і в післяпологовому періоді. Обстеження епібульбарної кон’юнктиви виявило особливість появи біомікроангіоскопічних симптомів: у вагітних з еметропією у середньому на 9, у жінок з міопією різного ступеня на 8 і при прогресуючому перебігу міопії на 6 тижні вагітності. Визначені реоофтальмографічні критерії прогресування міопії: зниження еластичності судинної стінки очей під час вагітності у жінок з міопією слабкого ступеня більш 30%, середнього ступеня 21% і високого ступеня – 13%. А також зниження кровонаповнення судин ока на 15%, 10% і 6% відповідно ступеня міопії. Вивчення стану перекисного окислення ліпідів та антиоксидантної системи довело, що з ІІ триместра вагітності у жінок з міопією має місце пригнічення АОС та активація системи ПОЛ. При прогресуванні міопії в післяпологовому періоді під час вагітності відмічалось напруження адаптації гормональної системи: підвищення рівня інсуліну на 42% в порівняння з незмінним рівнем інсуліну. Для профілактики прогресування міопії призначались вітаміни А, Є та 1% розчин тіотріазоліну, що призводило до активації АОС і зниження токсичного впливу продуктів ПОЛ на стінку судин. Обстеження жінок у віддалені строки після пологів, які не отримували антиоксидантів під час вагітності, показало стабільний перебіг міопічного процесу у 82,2% і прогресуючий у 17,8%.

1. Міопія займає 70% всієї офтальмологічної патології. Прогресування міопії - поліетіологічний процес, пов"язаний з порушенням гемодинаміки, офтальмотонусу, тривких якостей склери, баланса систем ПОЛ-АОС і продукції гормонів стресу. Проблема прогресування міопії під час вагітності і в післяпологовому періоді є актуальною і не вирішеною.

2. Доведено, що біомікроангіоскопічним критерієм прогресування міопії в післяпологовому періоді у жінок з міопією різного ступеня є поява відсутності паралелізму в ході артеріол і венул, посилення звивитості судин, розширення венозної бранші аркад на 6-му тижні вагітності. Аналогічні зміни у жінок з еметропією і стаціонарною міопією виникають лише на 9 тижні.

3. Доведено, що критерієм прогресування міопії є зниження еластичності судинної стінки у вагітних з міопією слабкого ступеня під час вагітності більш 30%, з міопією середнього ступеня на 21%, з міопією високого ступеня на 13%. А також зниження кровонаповнення судин ока на 15%, 10% і 6 % відповідно ступеня міопії.

4. У жінок з міопією різного ступеня, починаючи с другого триместру вагітності, відбувається пригнічення антиоксидантної системи і накопичення продуктів пероксидації. Збільшення перекисного інтегрального індексу (ПОЛ\АОС) більш ніж вдвічі за час вагітності у жінок з міопією є фактором ризику прогресування міопії в післяпологовому періоді.

5. При прогресуванні міопії в післяпологовому періоді відмічалось напруження адаптації гормональної системи, що відображалось в підвищенні рівня кортизолу на 42% в порівнянні з незмінним рівнем інсуліну.

6. Запропонований ефективний спосіб профілактики прогресування міопії під час вагітності та в післяпологовому періоді, який полягає в застосуванні антиоксидантної терапії (вітаміни А, Є і 1% розчин тіотриазоліну) у вагітних курсовими дозами в ІІ та ІІІ триместрах вагітності.

10

Публікації автора:

1. Івахненко О. М. Стан гемодинаміки ока у вагітних з еметропією і міопією // Буковинський медичний вісник.- 2000. –Т.4, №2. - С. 62-67.

2. Івахненко О. М. Стан гемодинаміки ока в залежності від процесів перекисного окислення ліпідів і антиоксидантної системи у вагітних з еметропією і міопією різного ступеня // Науковий вісник Ужгородського університету.-2000. Вип. 12. – С. 216-219.

3. Ивахненко Е.М., Бушуева Н.Н. Состояние гемодинамики, перекисного окисления липидов и антиоксидантной системы у женщин с миопией при беременности и в послеродовом периоде // Офтальмол. журн.-2002.-№2.-С. 8-11. (Особистий внесок здобувача в обстеженні жінок, обробці матеріалу, аналізі отриманих результатів і написанні статті).

4. Ивахненко Е.М., Бушуева Н.Н. Современный подход к профилактике прогрессирования миопии во время беременности // Запорожский медицинский журнал.-2004.-№2.-С.52-54. (Особистий внесок здобувача в застосуванні методу лікування в клініці, обробці матеріалу, аналізі отриманих результатів і написанні статті).

5. Максименко С. Ф., Булат Е. М.* Частота и структура патологии органа зрения у беременных женщин по данным клинического родильного дома №3 // Материалы 58-й итоговой научно-практич. конф. Запорожского института усовершенствования врачей: Сб.научн.трудов.-Запорожье, 1998.-С. 120-121. (Особистий внесок здобувача в узагальненні отриманих результатів і написанні роботи).

6. Максименко С. Ф., Булат Е. М.* Особенности гемодинамических изменений у беременных с миопией // Материалы 59-й итоговой научно-практич. конф. Запорожского института усовершенствования врачей: Сб.научн.трудов.-Запорожье, 1998.–С. 39-40. (Особистий внесок здобувача в застосуванні методу обстеження, наборі клінічного матеріалу, узагальненні отриманих результатів, написанні роботи).

7. Івахненко О. М., Луценко Н. С., Івахненко Н. Т. Вибір методу розродження вагітних жінок з міопією // Збірник наукових праць Запорізького державного

інституту удосконалення лікарів по матеріалам 60-ї підсумкової науково-практичної конференції.-Запоріжжя, 1999.–С. 37-38. (особистий внесок здобувача у підборі клінічного матеріалу та написанні роботи).

8. Івахненко О. М. Реоофтальмографія у вагітних з еметропією і міопією. // 4-й Міжнародний медичний конгрес студентів і молодих вчених.-Тернопіль, 2000.-С. 58.

9. Ивахненко Е. М. Состояние гемодинамики у беременных с эмметропией и миопией на фоне физиологической беременности // Тези ХІІ міжнародного Одеса-Генуя офтальмологічного симпозіуму “Хірургічне та медикаментозне відновлення зору”.-Чернівці, 2001. – С. 160-161.

10. Максименко С. Ф., Івахненко О. М. Вплив фізіологічної вагітності та пологів на подальший перебіг короткозорості // Збірник наукових праць Запорізького державного інституту удосконалення лікарів по матеріалам 61-ї підсумкової науково-практичної конференції.-Запоріжжя, 2001. – С. 62-63. (Особистий внесок здобувача в наборі клінічного матеріалу, аналізі отриманих результатів та написанні роботи).

11. Івахненко О. М. Фактори ризику прогресування міопії під час вагітності // 5-й Міжнародний медичний конгрес студентів та молодих вчених.- Тернопіль, 2001. - С.- 233.

12. Ивахненко Е.М. Влияние метода родоразрешения на гемодинамику миопических глаз // Тези Х з’їзду офтальмологів України.-Одеса,2002. - С.284.

Примітка* - прізвище авторки Булат змінено на Івахненко

11

13. Ивахненко Е.М. Показатели прогрессирования миопии у женщин во время беременности и в послеродовом периоде // Тези Х з’їзду офтальмологів України.-Одеса, 2002.- С.285-286.

14. Ивахненко Е.М., Бушуева Н.Н. Особенности прогрессирования миопии у женщин во время беременности // Тези IV Українсько-Польської конференції з офтальмології.-Київ, 2003. - С.146-147. (Особистий внесок здобувача у наборі клінічного матеріалу, аналізі отриманих результатів та написанні роботи).