Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фізичне виховання та спорт / Олімпійський і професійний спорт


Станкевич Людмила Григорівна. Підвищення ефективності тренувальної діяльності спортсменів шляхом використання комплексу антиоксидантів. : Дис... канд. наук: 24.00.01 - 2007.



Анотація до роботи:

Станкевич Л.Г. Підвищення ефективності тренувальної діяльності спортсменів шляхом використання комплексу антиоксидантів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата наук з фізичного виховання і спорту за спеціальністю 24.00.01 - Олімпійський та професійний спорт.- Національний університет фізичного виховання і спорту України, Київ, 2006.

Дисертація присвячена питанням розробки нового комплексу антиоксидантів і дослідженню його впливу на показники фізичної працездатності, антиоксидантний статус організму, процеси відновлення, стабільність мембран еритроцитів і м'язової тканини спортсменів-триатлоністів на передзмагальному етапі змагального періоду. Запропоновано новий підхід для підвищення ефективності тренувального процесу в спорті, що пов’язано з підвищенням якості медико-біологічного забезпечення тренувального процесу кваліфікованих триатлоністів.

Эргогенні, метаболічні, мембранопротекторні ефекти нового антиоксидантного комплексу надають широкі можливості для його подальшого використання з метою оптимізації тренувального процесу у триатлоні, а також в інших видах спорту, які супроводжуються проявом витривалості з переважно аеробним енергозабезпеченням.

Основні результати роботи впроваджено в тренувальний процес збірних команд України з легкої атлетики, п’ятиборства, триатлону та учбовий процес у Національному університеті фізичного виховання та спорту України.

1. Аналіз літератури свідчить про те, що значні фізичні навантаження супроводжуються межовим вичерпанням резервних можливостей організму спортсменів, що призводить до значних змін у тканинах і органах і є одним із чинників зниження фізичної працездатності. Одним із шляхів вирішення цієї проблеми є використання при напруженій м'язовій діяльності антиоксидантів, як ерогенних чинників, дані про використання яких як неспецифічних засобів підвищення ефективності тренувальної діяльності та прискорення відновлювальних процесів, найчастіше носять розрізнений та суперечливий характер і тому вимагають подальшої розробки й уточнення.

2. В процесі дослідження установлено, що відносна потужность критичного навантаження, найбільша у триатлоністів і найменша у легкоатлетів. Виявлено, що антиоксидантна здатність крові, найменша – у представників триатлону (1667±63,1, р<0,05, нмоль мл-1). У зв’язку з одержаними даними, спортсменам-триатлоністам було доцільно підсилити антиоксидантний статус организму, одним із шляхів коррекції якого є використання антиоксидантів.

3. Дослідження з використанням модельної системи жовткових ліпопротеїнів, дозволили обґрунтувати склад і розробити антиоксидантний комплекс, що включає вітаміни С, Е, ліпоєву кислоту та селен у таких добових дозах: аскорбінова кислота - 500 мг, вітамін Е-500 мг, ліпоєва кислота - 500 мг, селен – 400 мкг.

4. Використання триатлоністами запропонованого АО комплексу протягом двох ударних тренувальних мікроциклів на передзмагальному мезоциклі змагального періоду при виконанні бігу на 5 і 10 км, а також велоперегонах на 10 км дало можливість істотно поліпшити спортивні результати, які склали відповідно 15,2±0,35 хв (р<0,05) і 37,66±1,28 хв (р<0,05), 19,68±0,41 хв (р<0,05) відносно вихідних даних 16,03±0,49 хв; 38,65±1,18 хв; 20,28 ±0,11 хв.

5. Виявлено, що АО комплекс вплинув на показники метаболізму у крові триатлоністів, що проявилося у зниженні вмісту лактату при виконанні забігу на 10 км до 6,6±0,60 ммоль л-1 порівняно із контрольною групою (8,4±0,8 ммоль л-1), (р<0,05). Виявлена закономірність зумовлена підвищенням економічності енергозабезпечення у спортсменів.

АО комплекс не спричинив впливу на внесок білків у енергозабезпечення м'язової діяльності триатлоністів, і, у той же час, викликав істотні зрушення у ліпідному обміні у бік стимуляції розпаду жирів, виявлене за підвищеним рівнем гліцеролу у крові. Даний ефект розглядається як ергогенний, що зумовлює захист запасів глікогену від виснаження та запобігає розвитку стомлення у триатлоністів на передзмагальному етапі підготовки.

6. Використовуваний комплекс викликав підвищення АО статусу організму на передзмагальному етапі підготовки, про що свідчить зниження вмісту ТБК-активних продуктів у крові як у стані спокою (241,21±16,9 нмоль мл-1) (р<0,05), так і після бігу на 10 км (194,25±15,59 нмоль мл-1), (р<0,05). Взаємозв’язок між вмістом ТБК-активних продуктів та спортивним результатом підтвердився результатами кореляційного аналізу (r=0,672). Покращення спортивного результату супроводжувалося підвищенням Кат-ної і СОД-ної активності у крові після фізичного навантаження і СОД-активності у стані спокою, що свідчить про зростання можливостей відповідних ланок АО-системи, внаслідок чого запобігається підсилення ПОЛ і його негативні ефекти у триатлоністів.

7. Процеси відновлення у триатлоністів за показниками ЧСС після фізичного навантаження і сечовини у крові в умовах стандартного спокою (р>0,05) під впливом АО комплексу істотно не змінилися. Поза тим під його впливом підвищилась швидкість усунення лактату із крові, а також пероксидна резистентність еритроцитів у крові триатлоністів, узятої на 3 і 7 хв відновлювального періоду, а також вранці наступного дня, яка вказує на стимуляцію процесів відновлення і стабілізуючий вплив комплексу на еритроцитарні мембрани, що сприяє підтримання кисневої ємності крові у триатлоністів на передзмагальному етапі підготовки.

Під впливом АО комплексу після 10 км бігу, а також вранці наступного дня у стані спокою, виявлено також зниження КФК-активності крові, що свідчить про мембранопротекторний вплив АО комплексу на м'язову тканину та стимуляцію процесів відновлення у триатлоністів, що має особливе значення у передзмагальний етап підготовки.

8. Отримані дані свідчать про ефективність використання триатлоністами запропонованого АО-комплексу, який сприяє підвищенню фізичної працездатності та прискоренню процесів відновлення шляхом корекції метаболізму під впливом АО комплексу. У цьому зв'язку АО-комплекс у складі вітамінів С, Е, ліпоєвої кислоти та селену може бути рекомендований для використання на передзмагальному етапі змагального періоду підготовки триатлоністами, а також представниками інших спеціалізацій, спортивна діяльність яких пов’язаних із проявом витривалості з переважним внеском аеробного механізму енергозабезпечення.

Використовуваний комплекс не є єдиним і найбільш ефективним із дозволених для застосування у спорті ергогенних засобів. У зв'язку із цим наукові дослідження в даному напрямку доцільно продовжити з метою пошуку інших ефективних ергогенних засобів, що стимулюють підвищення фізичної працездатності та прискорення процесів відновлення у спортсменів.

Публікації автора:

  1. Станкевич Л.Г., Земцова І.І. Стан субстратного метаболізму та антиоксидантного статусу спортсменів - триатлоністів під впливом комплексу антиоксидантів //Молода спортивна наука України: Зб. наук. праць. - Львів, 2004. – Вип. 8. - Т. 2 – С. 336 -340. У публікації здобувачу належить самостійне проведення дослідження, здійснення математичної обробки результатів, висновків.

  2. Станкевич Л.Г., Земцова И.И., Путро Л.М. Влияние комплекса антиоксидантов на показатели физической работоспособности триатлонистов в предсоревновательный период подготовки // Физическое воспитание студентов творческих специальностей: Сб. научн.тр. под ред. С.С. Ермакова – Харьков: ХГАДИ (ХХПИ), 2005. - № 2. – С.14-22. У публікації здобувачу належить проведення дослідження, здійснення математичної обробки результатів, формування висновків.

  3. Станкевич Л.Г. Використання показників резистентності еритроцитів у практиці спорту // Теорія і методика фізичного виховання і спорту. -2003. - № 1.- С.98 - 100.

  4. Станкевич Л.Г. Дослідження антиоксидантних властивостей крові спортсменів із застосуванням жовткових ліпопротеїдів // Теорія і методика фізичного виховання і спорту.- 2004. - № 1.- С.119 - 121.

  5. Станкевич Л.Г., Земцова І.І. Метаболічні ефекти використання антиоксидантного комплексу в процесі підготовки спортсменів - триатлоністів // Теорія і методика фізичного виховання і спорту. - 2005.-№ 2-3.- С. 79-82. У публікації здобувачу належить самостійне проведення дослідження, здійснення математичної обробки результатів, частково зроблені висновки.

  6. Станкевич Л.Г., Земцова І.І. та ін. Дослідження антиоксидантної здатності різних концентрацій вітамінів С, Е, селену і ліпоєвої кислоти в модельній системі жовточних ліпопротеїдів. // Актуальні проблеми фізичної культури і спорту: Зб. наук. праць ДНДІФКС. - К., 2004. - №3. – С. 91-97. У публікації здобувачу належить проведення інструментальних досліджень, математична обробка результатів, частково зроблені висновки.

  7. Земцова И.И., Путро Л.М., Станкевич Л.Г. и др. Использование биологически активных добавок, обладающих антиоксидантным действием при занятиях физической культурой и спортом //Спортиная медицина. - 2003.- №1.- С.99-107. Частково зроблені висновки.

  8. Земцова И.И., Станкевич Л.Г., Путро Л.М. Содержание ТБК-активных продуктов в крови и уровень некоторых функциональных и метаболических показателей организма спортсменов-баскетболистов при напряженной мышечной деятельности // Современный олимпийский спорт и спорт для всех: VII Межд.научн.конгресс.- М., 2003. – Т. II.- С. 129-130. У публікації здобувачу належить самостійне проведення дослідження, частково зроблені висновки, здійснення математичної обробки результатів.

  9. Станкевич Л.Г., Земцова І.І. Вплив комплексу антиоксидантів на показники метаболізму, стан антиоксидантної системи крові та фізичну працездатність юних легкоатлетів // Матеріали симпозіуму. – Черкаси.- 2003. - 1 с. У публікації здобувачу належить проведення дослідження, математична обробка результатів, частково зроблені висновки.