Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фізичне виховання та спорт / Олімпійський і професійний спорт


Коваль Ілона Василівна. Підвищення ефективності тренувальної і змагальної діяльності спортсменів за допомогою корекції супероксиддисмутазної ланки антиоксидантної системи : Дис... канд. наук: 24.00.01 - 2003.



Анотація до роботи:

Коваль І.В. Підвищення ефективності тренувальної і змагальної діяльності спортсменів за допомогою корекції супероксиддисмутазної ланки антиоксидантної системи. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата наук з фізичного виховання і спорту за спеціальністю 24.00.01. – Олімпійський і професійний спорт. –Державний науково-дослідний інститут фізичної культури і спорту, Київ, 2003.

Дисертація присвячена проблемі пошуку факторів підвищення ефективності тренувальної та змагальної діяльності за допомогою засобів корекції СОД-ланки АО-системи організму.

У дисертації висвітлюються питання щодо характеру змін антиоксидантного статусу в крові (вміст МДА і СОД-активність) під час граничного за потужністю фізичного навантаженні у спортсменів різних спортивних спеціалізацій.

Отримані дані є підставою для оцінки можливої ролі СОД-активності у загальному антиоксидантному статусі крові в умовах напруженої м’язової діяльності, зокрема у виявленні спортсменами швидкісно-силових можливостей, а також обґрунтовують доцільність використання фармакологічних засобів корекції СОД-активності для підвищення ефективності тренувальної і змагальної діяльності спортсменів.

  1. Виявлено взаємозв’язок між загальним статусом антиоксидантної системи в крові спортсменів та величиною максимальної потужності м’язового навантаження. Встановлено, що характер взаємозв’язку величини потужності фізичного навантаження, яке спортсмен максимально розвиває, зі станом антиоксидантної системи може мати не тільки протилежну спрямованість, але і різний ступінь взаємозалежності у спортсменів з різним рівнем тренованості. Спортсменам з високим показником Wmax притаманні як менша вихідна концентрація малонового діальдегіду в крові, так і високий ступінь взаємозв’язку між ними, що не є характерним для представників видів спорту з меншими величинами критичної потужності м’язової роботи.

  2. У дослідах in vitro встановлено підвищення супероксиддисмутазної активності під впливом як металів-кофакторів супероксиддисмутази (Cu2+ +69 ОАмл-1, Mn2+ +32 ОАмл-1) і мідьвміщуючого білка - церулоплазміну, (+74 ОАмл-1), так й інших антиоксидантів, зокрема, аскорбінової кислоти (+27 ОАмл-1) і N-ацетилцистеїну (+26 ОАмл-1). Найбільший активуючий вплив на супероксиддисмутазну активність виявляє церулоплазмін.

  3. Церулоплазмін підвищує фізичну працездатність, що встановлено як в експерименті на тваринах, так і за тестувальним фізичним навантаженням у веслярів-академістів, про що свідчить більш висока ефективність виконання початкової фази роботи, пов’язаної з проявом швидкісно-силових можливостей (в середньому на 17 Вт).

  4. Встановлено ергогенний ефект металів-кофакторів супероксиддисмутази, який супроводжується сприятливим впливом на результати педагогічного тестування, пов’язаного з проявом швидкісно-силових можливостей спортсменів (біг на 100 м - 13,82±0,62 с в дослідній групі і 14,38±0,23 с в контрольній, підтягування на перекладині – відповідно 17,00±0,81 і 13,00±1,20). При цьому підвищення значень показників у зазначених тестах відбувається на фоні більш ефективного функціонування антиоксидантної системи крові (підвищення активності супероксиддисмутази з 0,38±0,050 до 0,59±0,078 ОАмгHb-1 і зниження рівня вмісту малонового діальдегіду з 38,4±3,6 до 22,8±2,9 нмольмл-1).

  5. Встановлено, що одноразове попереднє (за 1 годину до тестувального фізичного навантаження) вживання N-ацетилцистеїну проявляє ергогенний ефект, про що свідчить підтримання максимальної потужності роботи (290,1±2,0 Вт в контрольній групі та 352,2±5,2 Вт – в дослідній) на фоні зниження вмісту малонового діальдегіду в крові у спортсменів дослідної групи (66,3±16,9 нмольмл-1 у дослідній групі та 107,9±12,2 нмольмл-1 в контрольній); при цьому N-ацетилцистеїн не виявляє впливу на супероксиддисмутазну активність крові спортсменів.

  6. Застосування досліджуваних засобів корекції супероксиддисмутазної ланки антиоксидантної системи (препарату церулоплазмін, який містить мідь, комплексу металів-кофакторів супероксиддисмутази, а також N-ацетилцистеїну) в період підготовки до змагань збірних команд з волейболу та академічного веслування позитивно позначилося на фізичній підготовленості спортсменів та на результатах їх виступів. Так, волейбольна команда "Динамо-Академія" в сезоні 2001/2002 р. посіла 1-е місце в Першій Лізі і вийшла до Вищої Ліги, тоді як в сезоні 2000/2001 р. команда посіла 3-е місце. Цей факт підтверджує доцільність запропонованого підходу корекції супероксиддисмутазної ланки антиоксидантної системи з метою підвищення стійкості організму до фізичних навантажень та ефективності тренувального процесу.

Публікації автора:

  1. Коваль І.В. Ергогенний ефект церулоплазміну при м'язовій діяльності // Молода спортивна наука України: Зб. наук. статей з галузі фізичної культури та спорту. – Львів: ЛДІФК, 2001. – Вип. 5, т. 2. – С. 39–41.

  2. Коваль І.В. Супероксиддисмутазна ланка антиоксидантної системи крові як можливий об'єкт фармакологічної корекції працездатності спортсменів // Теорія і методика фізичного виховання і спорту. – 2001. – № 2-3. – С. 49–52.

  3. Коваль И.В. О взаимосвязи супероксиддисмутазной активности с уровнем лактата в крови спортсменов // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. праць / за ред. С.С. Єрмакова. – Харків: ХХПІ, 2001. – № 22. – С. 57–62.

  4. Коваль І.В. Дослідження можливостей фармакологічної корекції супероксиддисмутазної ланки антиоксидантної системи з метою підвищення стійкості організму спортсменів до напруженої мязової діяльності // Молода спортивна наука України: Зб. наук. праць з галузі фізичної культури та спорту. – Львів: ЛДІФК, 2002. – Вип. 6, т. 2. – С. 326–329.

  5. Коваль И.В., Смульский В.Л., Земцова И.И., Богачева Л.Г., Вдовенко Н.В. Активность антиоксидантних ферментов в тканях экспериментальных животных и в крови спортсменов при физических нагрузках // Наука в олимпийском спорте. Специальный выпуск. ГНИИФКС. – 2000. – С. 33–39.

  6. Коваль И.В., Смульский В.Л., Земцова И.И., Богачева Л.Г., Вдовенко Н.В. Тканевая специфичность активности антиоксидантних ферментов в организме при мышечной деятельности // Олімпійський спорт і спорт для всіх: проблеми здоров'я, рекреації, спортивної медицини і реабілітації: Тези IV Між нар. конгр. – Київ: Олімпійська література. – 2000. – С. 254.

  7. Коваль И.В., Смульский В.Л., Курищук К.В., Рядская Л.С. Тканевые медьсодержащие белки и их влияние на физическую работоспособность // Врачебное дело. – 2001.– № 4. – С. 18–26.

  8. Коваль И.В., Вдовенко Н.В. Взаимосвязь между показателями антиоксидантной активности крови и некоторыми показателями аэробной и анаэробной работоспособности гребцов-академистов // Physical education and sport: Сб. научн. ст. – Warsawа: Scientific publishers pwn, 2002. – P. 492–493.