Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Траченко Людмила Анатоліївна. Підвищення ефективності управління якістю продукції на підприємствах харчової промисловості : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Траченко Л.А. Підвищення ефективності управління якістю продукції на підприємствах харчової промисловості. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами. – Одеський державний економічний університет, Одеса, 2008.

Дисертаційна робота присвячена проблемі підвищення ефективності управління якістю продукції на підприємствах харчової промисловості.

На основі системного підходу розроблено технологію ефективного управління якістю продукції та впроваджено у виробництво на підприємствах різних підгалузей харчової промисловості.

За допомогою методу статистичного моделювання та прогнозування за квартальними показниками у динаміці на ВАТ “Одеський коровай” спрогнозовано брак продукції за різними його видами, а саме: виробничий брак, експедиційний брак та повернення продукції з торгівлі. Даний підхід дав змогу виробити стратегію щодо зменшення браку продукції та підвищення ефективності управління її якістю. Уперше проведено експериментальні дослідження на підприємствах пивоваріння та підгалузі хлібопекарської з використанням технології ефективного управління якістю продукції. Ідентифіковано параметри якості на першочергові та другорядні з визначенням ступеню впливу кожного параметру на її рівень. Автор пропонує ідентифікувати чинники, що впливають на якість двома способами: 1-ий – за стадіями технологічного процесу; 2-ий – експертним шляхом. Рекомендовано до впровадження у виробництво нововведення - використання в процесі підготовки тари для розливу пива нової тари, доцільність якого підтверджено порівняльним аналізом витрат на якість та розрахунками економічного ефекту. Рекомендовано до впровадження коригувальні заходи щодо поліпшення управління якістю продукції.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукового завдання, що полягає в розробці теоретико-методичних засад та практичних рекомендацій щодо підвищення ефективності управління якістю продукції на підприємствах харчової промисловості.

Дисертаційне дослідження визначеної наукової проблеми дозволило нам сформулювати такі висновки:

1. Системне дослідження теоретичних аспектів управління якістю продукції показало на необхідність удосконалення підходів щодо поліпшення управління якістю продукції на підприємствах харчової промисловості.

2. Об’єктивну оцінку на перспективу щодо підвищення якості продукції можна одержати, використавши показник спрогнозованого браку. Використання в роботі статистичного моделювання та прогнозування за квартальними показниками у динаміці на підприємствах ВАТ „Одеський коровай” за різними видами браку, а саме: виробничим, експедиційним та повернення з торгівлі - дали змогу визначити можливу кількість браку продукції при незмінних виробничих процесах й управлінні якістю продукції. Це створює умови прийняття оптимальних управлінських рішень.

3. Проведений аналіз проблем управління якістю продукції на підприємствах харчової промисловості та існуючих підходів, спрямованих на їх вирішення, дозволив автору розробити технологію ефективного управління якістю продукції. Запропоновані розробки доцільно використовувати підприємствам для створення, впровадження та поліпшення системи управління якістю відповідно до міжнародного стандарту ISO 9001:2000.

4. Експериментальне впровадження запропонованої автором технології ефективного управління якістю продукції в хлібопекарській галузі та пивоварінні дозволило визначити чинники, які негативно впливають на її конкурентоспроможність. Це знижує ринковий потенціал, а також погіршує економічні показники роботи галузі.

5. Використання статистичних методів аналізу та управління якістю продукції дозволило виявити всі чинники, що впливають на якість продукції досліджуваних підприємств харчової промисловості та провести їх ідентифікацію на першочергові й другорядні з визначенням ступеню впливу кожного з них на готову продукцію. У дисертації пропонується проведення ідентифікації у двох напрямках: 1-й - за стадіями технологічного процесу (на прикладі підприємств ВАТ “Одеський коровай”); 2-й – експертним шляхом (на прикладі ЗАТ “Пивоварня “Ефес Україна”). Даний підхід дозволяє максимально врахувати всі можливі причини отримання неякісної продукції. Такий підхід є запорукою для прийняття оптимальних управлінських рішень щодо підвищення ефективності управління її якістю.

6. Дослідження процесу виробництва хлібобулочних виробів показало, що найважливішим першочерговим чинником, що впливає на якість продукції є рівень якості сировини, другорядним – система оцінювання постачальника. З метою визначення впливу цих чинників у роботі запропоновано управлінське рішення (коригувальний захід), а саме: підприємству доцільно використовувати у виробництві продукцію (сировину) та послуги тільки тих постачальників, які відповідають вимогам виробника харчової продукції. Процес затвердження постачальників має ґрунтуватись на основі їх оцінювання. Автором запропоновано удосконалену систему оцінювання постачальника з використанням моделі прийняття типового управлінського рішення щодо його вибору та оцінювання з використанням вагових коефіцієнтів та інтегральної оцінки.

7. Проведене автором дослідження процесу підготовки тари для розливу пива показало, що важливішою першочерговою причиною неякісної продукції є ступінь забруднення тари, другорядною, що на неї впливає – зворотна тара. Результат проведеного дослідження, його апробація дозволили прийняти оптимальні управлінські рішення щодо усунення причин та впровадження коригувальних дій. Зокрема, рекомендовано таке нововведення як використання в процесі розливу тільки нової тари.

8. Порівняльний аналіз витрат на якість при дослідженні підприємства пивоваріння створює можливість диференціювати управління якістю продукції на традиційне та запропоноване. Такий підхід дисертанта забезпечує об’єктивність при прийнятті рішень щодо підвищення його ефективності.

9. Доцільність ефективного управління якістю продукції в роботі підтверджено розрахунком економічного ефекту, що забезпечує можливість достовірного прогнозування економічного стану підприємства, підвищення його конкурентоспроможності.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

1.Траченко Л.А. Кількісні методи аналізу і управління якістю продукції та проблеми їх ефективного використання на підприємствах України // Зб. наук. праць Одеського державного економічного університету “Вісник соціально-економічних досліджень” . – Одеса: ОДЕУ, 2005. - №21. – С. 307 – 314.

2.Траченко Л.А. Роль управлінського персоналу в удосконаленні діяльності компанії // Зб. наук. праць “Науковий вісник”. - Одеса: ОДЕУ, 2005. - №7 (19). – С.73 – 84.

3.Траченко Л.А. Підходи до питань якості та конкурентоспроможність в умовах ринку // Зб. наук. праць “Науковий вісник”. - Одеса: ОДЕУ, 2005. - №6 (18). – С.57 – 66.

4.Траченко Л.А. Статистичні методи управління якістю продукції та їх ефективне використання на прикладі підприємства галузі пивоваріння // Зб.наук.праць “Торгівля і ринок України” . Вип.20. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2005. – С.146 – 154.

5.Траченко Л.А. Технологія ефективного управління якістю // Зб.наук.праць “Економіка та підприємництво”. Вип.16. – Київ: КНЕУ, 2006. – С.133 - 141.

6.Траченко Л.А. Блок-схема управління якістю на підприємствах харчової промисловості // Науковий журнал “Вісник”. Вип. 1 січень-березень 2007. - Тернопіль: “Економічна думка” ТНЕУ, 2007. – С.79 - 86.

7.Траченко Л.А. Підхід до управління якістю на підприємствах харчової промисловості // Науковий журнал “Економіка розвитку”.- Харків: Вид. ХНЕУ, 2008.- №2. – С.95-98.