Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Державне управління / Місцеве самоврядування


6. Бабаєв Володимир Миколайович. Підвищення ефективності управління великим містом у структурі державного управління: дис... д-ра з держ. упр.: 25.00.04 / Національна академія держ. управління при Президентові України. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Бабаєв В.М. Підвищення ефективності управління великим містом у структурі державного управління. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора наук з державного управління за спеціальністю 25.00.04 – місцеве самоврядування. – Національна академія державного управління при Президентові України. – Київ, 2004.

Дисертація містить концептуальне обґрунтування засобів та механізмів підвищення ефективності управління великим містом, а також феномена великого міста як складної соціально-економічної системи, з одного боку, і важливої структурної одиниці держави, що відображає структурні трансформації у суспільстві, процеси зародження та формування соціальних потреб громадян, задає темпи і напрям формування всієї виробничо-територіальної бази держави, – з другого. Розкривається зміст та пропонуються дійові механізми реального розв’язання основної суперечності в управлінні мегаполісом: між процесами управління функціонуванням та управління розвитком, між сучасністю міста (функціонування) та його майбутнім (розвиток), здатної як позитивно, так і негативно впливати на стан містосистеми.

Аналізується система нормативно-методичного та документального забезпечення муніципального управління, досліджено сучасний стан інформаційного середовища українських муніципалітетів та ситуація у сфері забезпечення інформаційних систем, запропонована технологія впровадження пілотних проектів у структуру управління сучасним мегаполісом.

Отримані наукові результати підтвердили висунуту гіпотезу та дали змогу сформулювати висновки, які свідчать про правильність вихідної методології, досягнення мети та виконання поставлених завдань.

1. У розвитку теорії муніципального самоврядування як окремого напряму сфери науки державного управління, що репрезентує ідеї місцевого самоврядування від перших неокласичних напрацювань і до наших днів, простежуються такі найважливіші етапи, коли здійснювалися активні пошуки ефективних засобів розв’язання суперечностей у розвитку суспільства в цілому та міста зокрема, а саме:

а) друга половина ХІХ – початок ХХ ст. (спроби науково-теоретичного осмислення ролі і значення магдебурзького права в розвитку міст, виокремлення суспільних явищ як об’єкта дослідження, застосування в державному управлінні засобів управління бізнесом, з’ясування причин виникнення міста та ін.);

б) 20-30-ті роки ХХ ст. (розробка системного аналітичного підходу до розв’язання проблем державного управління, виникнення школи наукового менеджменту та чиказької школи соціології міста тощо);

в) 40-50-ті роки ХХ ст. (започаткування досліджень класичної школи управління та обґрунтування ідей щодо врахування в державному управлінні характеру людських відносин, поглиблення досліджень у соціології міста окремих аспектів його життєдіяльності та ін.);

г) 60-70-ті роки ХХ ст. (поглиблення знань у державному управлінні про внутрішні зв’язки, спроби створення загальної теорії міста, посилення інтересу до проблем урбанізації та ін.);

д) 80-ті роки ХХ ст. (актуалізація проблем місцевого самоврядування, комунального управління, розвитку місцевих громад, принципів місцевого самоврядування тощо);

е) 90-ті роки ХХ ст. – початок ХХІ ст. (поєднання теорії та практики місцевого самоврядування в європейській спільноті).

2. Докорінні якісні зміни в українському суспільстві на засадах ринкових відносин вимагають переорієнтації лінійно-функціонального управління містом (суб’єкт-об’єктний вплив), яке переважає сьогодні, на програмно-цільове, проблемно-орієнтоване (структурне) управління, що є можливим, але заздалегідь (об’єктивно), як показують соціальні практики розвинених країн світу, не обумовленим.

3. Оскільки для сучасного великого міста переважають слабко структуровані та неструктуровані проблеми, в процесі його життєдіяльності і розвитку, як правило, виявляється вплив непередбачуваних (випадкових) сил, що порушують стійкість (порядок) містосистеми, вносять у неї елементи невизначеності, порушують усталені функціональні зв’язки. А це означає, що містосистема піддається опису засобами принципово нового “бачення” світу і розуміння його розвитку, тобто засобами синергетики.

4. Домінування у “перехідному” суспільстві муніципального права, яке відіграє роль логіки і навіть частково – семантики для дослідження місцевого самоврядування, є зрозумілим, але невиправданим; якщо юридична наука ґрунтується на конституціоналізації, що розуміється як пріоритет писаного загальнодержавного права над регіональними розпорядчими актами і неписаним правом (культура управління), тяжіє до впорядкування та класифікації в заданій площині, то для науки державного управління регіональна політика, регіональні стратегії та механізми управління, місцева влада, неформальні інститути і практики становлять такий самий інтерес, як і формальні.

5. Вирішення проблем, пов’язаних з управлінням сучасним мегаполісом як складною соціально-економічною системою, вимагає тісної співпраці вчених, фахівців у галузі науки державного управління та управлінців-практиків, муніципальних службовців. Органічне поєднання науки і практики муніципального управління потребує відповідного нормативно-правового врегулювання.

6. Введення в науку державного управління поняття “муніципально-управлінське покоління” за аналогією з політологічним терміном “політичне покоління” фокусує процеси формування та зміни управлінських еліт у муніципальному вимірі, дає змогу розширити об’єкт аналізу внутрішньої динаміки адміністративного реформування на муніципальному рівні та чіткіше конкретизувати інструментарій управління реформуванням адміністративно-територіальної структури держави у форматі великого міста.

7. Варіанти організації системи муніципального самоврядування, що аналізуються в дисертації і є предметом дослідження у сфері муніципального менеджменту (моделі муніципального управління: англосаксонська, континентальна, іберійська, комбінована та організаційні форми муніципального управління: “рада – сильний мер”, “рада – слабкий мер”, “рада – менеджер”, “рада – комісія” і т.ін.), мають сприйматися в Україні не як взірцеві, а як матеріал для визначення точки відліку, як позитивний соціальний досвід щодо виявлення латентних смислів зазначених варіантів та їх упровадження.

8. Раціональне розмежування функцій і повноважень між центральними органами державної виконавчої влади та органами місцевого самоврядування існує лише у вигляді рекомендаційного проекту для подальших трансформацій муніципального управління у країнах-членах Європейського Союзу. Реальний же досвід розвинених країн світу свідчить як про цілковиту відсутність повноважень “муніципальної адміністрації” у сферах освіти, житлового будівництва, соціальних послуг, охорони здоров’я, водопостачання, культури, транспорту, електропостачання, пожежної безпеки тощо (в окремих публікаціях згадуються Австрія, Англія, Голландія, Данія, Ірландія, Норвегія, Швеція), так і про передачу їх на цей рівень майже в повному обсязі (Бельгія, США, Франція).

Проте подібну “статистику”, що її подають окремі видання, не можна сприймати однозначно. Тут, як правило, не враховується спрямованість регламентації, організації і діяльності місцевого самоврядування (“позитивна” чи “негативна”) з множиною можливих наслідків.

В Україні чинне законодавство щодо функцій і повноважень, незважаючи на його недосконалість, використовується органами місцевого самоврядування не повною мірою, зокрема через прийняття власних статутів з можливістю подальших їх доповнень, тобто з перспективою поступового “підвищення рівня” своєї компетенції, коли для цього складаються відповідні умови.

9. Раціонально облаштоване муніципальне управління можна вважати одним із основних чинників розвитку сучасного демократичного суспільства, оскільки воно є найбільш наближеним до реальних інтересів і потреб громадян, здатне забезпечити їх якісними управлінськими послугами щодо організації життєдіяльності; є найсуттєвішим важелем у децентралізації влади і реалізації принципу справедливості у відносинах між державною владою та населенням (міська громада).

Публікації автора:

Монографії, навчальні посібники

  1. Бабаєв В.М. Управління міським господарством: теоретичні та прикладні аспекти: Монографія. – Х.: Вид-во ХРІДУ НАДУ “Магістр”, 2004. – 204 с.

  2. Романовський О.Г., Бабаєв В.М., Пономарьов О.С. Проблеми формування особистості лідера: Монографія. – Х.: Майдан, 2000. – 193 с. (3,0 др.арк. – авторські).

  3. Шумілкін В.А., Бабаєв В.М., Луговий В.І. та ін. Підвищення ефективності місцевого самоврядування в Харкові (на основі науково-технічного соціально-економічного і кадрового потенціалу міста): Монографія. – Х.: НТУ “ХПІ”, 2003. – 399 с. (4,0 др.арк. – авторські).

  4. Бабаєв В.М., Романовський О.Г., Пономарьов О.С. та ін. Психодіагностика в муніципальній кадровій політиці: Монографія. – Х.: НТУ “ХПІ”, 2003. – 390 с. (4,5 др.арк. – авторські).

  5. Tovazhnyansky L., Ilias N., Babaev V., Romanovsky A., Ponomaryov A., Dima N., Andras I. Pedagogika managementului: Monografia. – Petrosani: Editura Universitas, 2004. – 129 p. (1,5 др.арк. – авторські).

Статті в наукових фахових виданнях

  1. Бабаев В.Н. Концептуальные проблемы развития, реконструирования и комплексной адаптации систем и процессов управления коммунальным хозяйством в условиях мегаполиса // Наук. вісн. будівництва. – 2000. - № 9. – С.51-59.

  2. Бабаев В.Н. Проектный менеджмент как инновационная и кризисоразрешающая модель управления реформированием сферы жилищно-коммунального хозяйства крупного индустриального мегаполиса // Шляхи підвищення ефективності будівництва в умовах формування ринкових відносин: Зб. наук. пр. – К.: КНУБА, 2001. – Вип. 9. – С.153-163.

  3. Бабаєв В.М. Інкорпоративна кадрова політика як чинник оновлення муніципальної управлінської еліти // Упр. сучас. містом. – 2002. - № 3,7-9(7). – С.152-155.

  4. Бабаєв В.М. Кредитоспроможність і кредитна політика індустріального мегаполіса в рамках співробітництва з міжнародними фінансовими організаціями (на прикладі Харкова) // Упр. сучас. містом. – 2002. – № 4,10-12(8). – С.3-5.

  5. Бабаев В.Н. Стратегия оптимизации кадровых назначений в органах местного самоуправления на примере индустриального мегаполиса // Проблеми та перспективи формування національної гуманітарно-технічної еліти: Зб. наук. пр. / За ред. Л.Л. Товажнянського та О.Г.Романовського: У 2 ч.– Х.: НТУ “ХПІ”, 2002. – Ч. 1. – С.50-58.

  6. Товажнянский Л.Л., Бабаев В.Н., Романовский О.Г. Управление государственными структурами и органами местного самоуправления гуманитарно-технической элитой в условиях глобализации // Глобализация и устойчиво развитие: Научен алманах. – Варна: Варненски свободен университет “Черноризец Храбър”, 2002. – Кн. 4. – С.81-86. – (Сер. “Общество и личност”). (0.4 др.арк. – авторські).

  7. Бабаєв В.М. Досвід Харківського міського виконавчого комітету в реалізації інвестиційної та інноваційної політики // Упр. сучас. містом. – 2003. - № 1-3(9). – С.139-146.

  8. Бабаєв В.М. Проблеми підвищення ефективності управління сучасним містом // Актуальні проблеми державного управління: Зб. наук. пр.: У 2 ч. – Х.: Вид-во ХРІДУ НАДУ “Магістр”, 2003. - № 2(16). – Ч.1. – С.28-33.

  9. Бабаєв В.М. Формування територіальної громади в місті: організаційні та правові аспекти // Упр. сучас. містом. – 2003. - № 4-6(10). – С.85-89.

  10. Бабаєв В.М. Мегаполіс в системі управління місцевого самоврядування // Актуальні проблеми державного управління: Зб. наук. пр.: У 2 ч. – Х.: Вид-во ХРІДУ НАДУ “Магістр”, 2003. - № 2(17). – Ч.2. – С.55-63.

  11. Бабаєв В.М. Навчальні коаліції – інструмент кадрового оновлення управлінських еліт // Вісн. УАДУ. – 2003. - № 3. – С.293-297.

  12. Бабаєв В.М. Місцеве самоврядування у сучасному мегаполісі: тенденції, проблеми, перспективи // Упр. сучас. містом. – 2003. - № 3/7-9(11). – С.164-169.

  13. Бабаєв В.М. Регіонально-інвестиційні умови співробітництва з іноземними фінансовими організаціями // Актуальні проблеми державного управління: Зб. наук. пр. – Х.: Вид-во ХРІДУ НАДУ “Магістр”, 2003. - № 3(18). – С.58-69.

  14. Бабаєв В.М. Житлово-комунальне господарство: пошук альтернативних рішень // Актуальні проблеми державного управління: Зб. наук. пр. – О.: ОРІДУ НАДУ, 2003. – № 4(16). – С.282-291.

  15. Бабаєв В.М. Муніципальна власність і проблеми соціально-економічної еволюції в умовах мегаполісу // Актуальні проблеми державного управління: Зб. наук. пр. / Редкол.: С.М.Серьогін (голов. ред.) та ін. – Д.: ДРІДУ НАДУ, 2003. – Вип. 3(13). – С.209-219.

  16. Бабаєв В.М. Проблеми управління муніципальними системами // Ефективність державного управління: Зб. наук. пр. / За заг. ред. А.О.Чемериса. – Л.: ЛРІДУ НАДУ, 2003. – Вип. 4. – С.297-305.

  17. Бабаев В.Н. Местное самоуправление в современном мегаполисе: проблемы, тенденции, перспективы // Актуальные проблемы управления крупным городом и территориальными сообществами: Сб. науч. ст. – СПб.: Изд-во СЗАГС, 2003. – С. 45-58.

  18. Бабаєв В.М. Адміністративна реформа і становлення місцевого самоврядування: пошук оптимізації зв’язку // Актуальні проблеми державного управління: Зб. наук. пр. – О.: ОРІДУ НАДУ, 2003. – № 3(15). – С.256-264.

  19. Бабаєв В.М. Інформаційні технології в забезпеченні міського самоврядування // Актуальні проблеми державного управління: Зб. наук. пр. – Х.: Вид-во ХРІДУ НАДУ “Магістр”, 2004. - № 1(19). – С.208-216.

  20. Бабаєв В.М. Технологія запуску пілотних проектів у структурі управління сучасним мегаполісом // Актуальні проблеми державного управління: Зб. наук. пр: У 2 ч. – Х.: Вид-во ХРІДУ НАДУ “Магістр”, 2004. – № 2(20). – Ч. 1. – С.109-121.

  21. Бабаєв В.М. Місто як соціально-управлінська система (Програма підвищення ефективності місцевого самоврядування в м. Харкові) // Упр. сучас. містом. – 2004. – № 1/1-3(13). – С.154-158.

  22. Бабаєв В.М. Зміна механізму формування місцевих рад як засіб підвищення якості та ефективності їх роботи // Вісн. НАДУ. – 2004. – № 1. – С.289 – 293.

  23. Бабаєв В.М. Підвищення ефективності самоврядування на основі використання інтелектуального потенціалу // Актуальні проблеми державного управління: Зб. наук. пр.: У 2 ч.– Х.: Вид-во ХРІДУ НАДУ “Магістр”, 2004. – № 2(21). – Ч.2. – С.65-72.

  24. Бабаєв В.М. Пріоритети сталого розвитку сучасного великого міста // Упр. сучас. містом. – 2004. – № 3/7-9(15). – С.236-240.

  25. Бабаєв В.М. Сталий та безпечний розвиток мегаполіса: економічні, соціальні, екологічні аспекти // Упр. сучас. містом. – 2004. – №2/4-6(14). – С.234-242.

  26. Бабаєв В.М. Формування метрополісів як умова успішної інтеграції України в глобальний політико-економічний простір // Актуальні проблеми державного управління: Зб. наук. пр. / Редкол.: С.М.Серьогін (голов. ред.) та ін. – Д.: ДРІДУ НАДУ, 2004. – Вип. 2(16). – С.34-41.

Статті у наукових та науково-методичних виданнях

  1. Бабаев В.Н. Основные концептуальные направления разработки и реализации коммунальной политики энерго- и ресурсосбережения // Коммунальное хозяйство городов: Науч.-техн. сб. – К.: Техника, 2000. - № 25. – С.3-9.

  2. Бабаев В.Н. Создание инновационных систем управления приоритетными отраслевыми зонами мегаполиса в условиях ресурсной недостаточности // Наук. вісн. будівництва. – 2000. - № 10. – С.29-34.

  3. Бабаев В.Н. Технологии проектного управления проблемными отраслями коммунального хозяйства современного мегаполиса // Шляхи підвищення ефективності будівництва в умовах формування ринкових відносин: Зб. наук. пр. – К.: КНУБА, 2000. – Вип. 8. – С.9-18.

  4. Бабаев В.Н. Организационный моделинг структур управления современным мегаполисом // Теорія і практика управління соціальними системами: філософія, психологія, педагогіка, соціологія. – 2001. – № 1. – С.3-8.

  5. Бабаєв В.М. Проблеми кадрового забезпечення пріоритетного режиму інвестиційної діяльності в індустріальному мегаполісі // Теорія і практика перебудови економіки: Зб. наук. пр. / Ред. В.І. Хомякова. – Черкаси: ЧІТІ, 2001. – С.88-92.

  6. Бабаев В.Н. “Городской проект”: стратегия интеграции Украины в Европейский Союз: Науч.-техн. сб. – Х.: ХГАГХ, 2001. – Вып. 32. – С.5-7.

  7. Бабаев В.Н. Обучающие системы в структуре формирования новых административных поколений // Теорія і практика управління соціальними системами: філософія, психологія, педагогіка, соціологія. – 2001. - № 1(2). – С.3-8.

  8. Бабаев В.Н. Проблемы стратегического планирования муниципального развития в условиях переходных экономик // Коммунальное хозяйство городов: Науч.-техн. сб. – Х.: ХГАГХ, 2002. – Вып. 37. – С.3-6.

  9. Бабаєв В.М., Романовський О.Г., Пономарьов О.С. Проблеми кадрового забезпечення регіонального управління в умовах його реструктуризації // Вісн. РДТУ: Зб. наук. пр. – Рівне, 2002. – Вип. 2(15). – С.10-17.

  10. Бабаєв В.М. Практика муніципального управління: Навч. посіб. – Х.: ХДАМГ, 2002. – 311 с.

  11. Бабаев В.Н., Шутенко Л.Н., Семенов В.Т. “Центр Мегаполис” – инновационная структура для реформирования жилищно-коммунального хозяйства г.Харькова // Коммунальное хoзяйство городов: Науч.-техн. сб. – К.: Техника, 2003. – Вып. 49. – С.3-8. – (Сер. “Технические науки и архитектура”).

  12. Бабаєв В.М. Навчальні коаліції як соціогуманітарна технологія менеджеральної перебудови муніципальної еліти // Теорія і практика управління соціальними системами: філософія, психологія, педагогіка, соціологія. – 2003. – №1. – С.18-22.

  13. Бабаєв В.М. До питання про методологічні засади пошуку ефективних методів управління // Теорія і практика управління соціальними системами: філософія, психологія, педагогіка, соціологія. – 2003. – № 3. – С.11-16.

  1. Бабаев В.Н. Стратегия и пути реализации программы реформирования жилищно-коммунального хозяйства // Коммунальное хoзяйство городов: Науч.-техн. сб. – К.: Техника, 2003. – Вып. 53. – С.3-7. – (Сер. “Технические науки и архитектура”).

  2. Бабаев В.Н., Семенов В.Т., Торкатюк В.И. и др. Совершенствование системы управления инфраструктурой города на основе внедрения стратегического планирования и инновационного менеджмента // Коммунальное хoзяйство городов: Науч.-техн. сб. – К.: Техника, 2003. – Вып. 53. – С.20-37. – (Сер. “Технические науки и архитектура”).

  3. Програма розвитку і реформування житлово-комунального господарства м.Харкова на 2003-2010 рр.: Монографія / Л.М.Шутенко, В.М.Бабаєв, В.Т.Семенов. – Х.: ХДАМГ, 2003. – 205 с. (3,0 др.арк. – авторські).

  4. Лебединський Ю.П., Бабаєв В.М. та ін. Організація роботи голови районної державної адміністрації: Довідник / За ред. В.М.Князєва, Ю.П.Лебединського. – К.: Вид-во РВПС України НАН України, 2003. – 391 с. (2,0 др.арк. – авторські).

  5. Бабаєв В.М. Наукові засади підвищення ефективності управління великим містом: Індикативне планування // Теорія і практика управління соціальними системами: філософія, психологія, педагогіка, соціологія. – 2004. – № 2. – С.52-58.

  6. Бабаєв В.М., Романовський О.Г., Резнік С.М. та ін. Активні методи навчання в управлінській підготовці інженерів: практичні ситуації, вправи, ігри: Навч.-метод. посіб. / За ред. О.Г.Романовського. – Х.: НТУ “ХПІ”, 2004. – 100 с. (1,4 др.арк. – авторські).

Статті у збірниках матеріалів наукових конференцій

  1. Бабаєв В.М. Сучасні системи муніципального управління комунальними послугами // Сучасні системи управління муніципальними послугами: Матеріали міжнар. семінару. – Васильків-Х., 1999. – С.9-13.

  2. Бабаев В.Н., Пономарев О.С., Романовский О.Г. Системность в формировании творческой личности профессиональных руководителей-лидеров // Тр. фил. МГТУ им.Н.Э.Баумана в г. Калуге. Спец. выпуск: Материалы междунар. симпозиума “Наука и предпринимательство”. – Калуга: Изд-во Н.Бочкаревой, 2000. – С.380-383.

  3. Бабаєв В.М. Вимоги до структури вищої освіти з позицій підготовки професійних керівників-лідерів для комунальної сфери та місцевого самоврядування // Інженерна освіта на межі століть: традиції, проблеми, перспективи: Пр. міжнар. наук.-метод. конф. – Х.: ХДПУ, 2000. – С.10-12.

  4. Бабаев В.Н. Оптимизация кадрового обеспечения органов местного самоуправления (на примере индустриального мегаполиса) // Формування механізмів регіонального управління в Україні: Матеріали наук.-практ. конф. Харків, 29 листоп. 2001 р. – Х.: Вид-во ХРІДУ НАДУ “Магістр”, 2002. – С.82-88.

  5. Бабаєв В.М. Кадрове забезпечення ефективності державного і муніципального управління // Сучасні проблеми управління: Зб. матеріалів ІІ Міжнар. наук.-практ. конф. – К.: ІВЦ “Політехніка”, 2003. – Ч. 1. – С.165-166.

  6. Бабаєв В.М. Формування територіальної громади в місті: організаційні та правові аспекти // Ефективність державного управління в контексті глобалізації та євроінтеграції: Матеріали наук.-практ. конф. / За заг. ред. В.І.Лугового, В.М.Князєва. – К.: Вид-во НАДУ, 2003. – С. 374-376.