Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Ступницька Тетяна Михайлівна. Підвищення ефективності використання основного капіталу підприємств харчової промисловості : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Ступницька Т.М. Підвищення ефективності використання основного капіталу підприємств харчової промисловості. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 - Економіка та управління підприємствами (підприємства харчової промисловості). – Інститут проблем ринку та економіко-екологічних досліджень НАН України, Одеса, 2007.

Мета дослідження полягає у розробці теоретичних положень і практичних рекомендацій щодо підвищення ефективності використання основного капіталу та вдосконалення на їх основі системи управління господарською діяльністю підприємств харчової промисловості. Об'єктом дослідження є процеси використання основного капіталу підприємств харчової промисловості. Предметом дослідження є теоретичні й методичні підходи до підвищення ефективності використання основного капіталу. Наукова новизна отриманих результатів полягає в розробці теоретичних і методичних положень щодо підвищення ефективності використання основного капіталу на базі вдосконалення системи управління господарською діяльністю підприємств харчової промисловості. Практичне значення проведених досліджень складається в розробці науково обґрунтованих рекомендацій з підвищення використання ОК на основі удосконалення системи управління господарською діяльністю підприємств харчової промисловості.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі, що полягає у розробці теоретичних положень і практичних рекомендацій щодо підвищення ефективності використання основного капіталу підприємств харчової промисловості. Основні наукові і прикладні результати, рекомендації з їх використання полягають у наступному:

1. В ході дослідження дисертантом доведено, що стан і використання ОК є одним з найважливіших чинників підвищення ефективності діяльності промислового підприємства (особливо харчової промисловості), однак часті зміни в чинному законодавстві призводять до уточнення його визначення й пошуку показників, що відображають реальну ефективність його використання. Розвиток промисловості України повною мірою залежить від ефективного використання і управління ОК, що займає найбільшу питому вагу в загальній величині капіталу підприємств.

2. В дисертаційної роботі автором встановлено, що основний капітал – це частина капіталу промислового підприємства (у грошовій, матеріальній і нематеріальній формах), інвестована в його необоротні активи. Проведений аналіз економічних публікацій дозволив уточнити сутність категорій «необоротні активи», «основні засоби», «основні фонди», «управління діяльністю підприємства за рахунок використання основного капіталу», а також запропонувати класифікацію ОК для підприємств харчової промисловості.

3. На підставі аналізу в дисертації автором встановлено, що для оцінки руху і ефективності використання ОК, доцільно виділяти приватні та загальні показники, що дозволило ввести новий показник – коефіцієнт ефективності ОК.

4. В дисертаційній роботі здобувачем розроблено 8-факторна модель розрахунку рентабельності ОК, задіяного в операційній і фінансовій діяльності промислових підприємств, яка найбільш повно дозволяє визначити чинники, що впливають на її зміну. З метою підвищення ефективності використання ОК, а також удосконалення такої функції управління як економічний аналіз, автором розроблено методичні рекомендації з розрахунку вартісної оцінки чинників, що впливають на зміну рентабельності ОК у харчовій промисловості на основі розробленої 8-факторної моделі, у якій розглядаються п'ять чинників, що впливають на рентабельність ОК, вкладеного в операційні необоротні активи, а три чинники – у фінансові. Дана модель дозволяє не тільки зробити вартісну оцінку чинників і розробити заходи щодо посилення впливу позитивних і усунення впливу негативних чинників, а й оцінити ефективність розміщення ОК по видах діяльності підприємства харчової промисловості.

5. В роботі автором удосконалено систему управління господарською діяльністю підприємств харчової промисловості, що включає політику управління рентабельністю ОК, амортизаційну та інвестиційну політики на базі зміни змісту функцій управління використанням основного капіталу, а саме: аналізу, мотивації, політики управління та контролю.

6. В дисертації здобувачем розроблені етапи формування амортизаційної політики підприємств харчової промисловості з метою прискорення процесу відновлення ОК, вкладеного в операційні необоротні активи. З урахуванням чинників, що впливають на вибір методу нарахування амортизації, розроблено комбінований метод нарахування амортизації для підприємств харчової промисловості, який враховує особливості класифікаційних груп основних засобів.

7. Проведений аналіз інвестиційної діяльності досліджуваних підприємств харчової промисловості Одеської області, а також вивчення наукових економічних публікацій з цієї проблеми, дозволив автору виділити основні принципи, що розкривають сутність ефективної інвестиційної політики (цілісності, послідовності, передбачливості, самофінансування, максимальної ефективності, інноваційності, стабільності), а також запропонувати етапи формування інвестиційної політики для підприємства харчової промисловості.

8. Проведені дослідження інвестиційної діяльності підприємств харчової промисловості Одеської показали відсутність інвестиційної політики на підприємствах як такої, що призвело до низької ефективності й негативної структури інвестицій.

9. В дисертаційної роботі доведено, що необхідно використовувати політику управління ОК, тому автором запропонована логічна модель процесу його розширеного відтворення на підприємствах харчової промисловості. Ефективне розширене відтворення ОК охоплює його елементи в матеріальній і нематеріальній формі, що впливає на результат від використання ОК – доход від усіх видів його діяльності, що дозволяє оцінити запропонований автором показник ефективності ОК, який відображає його доходність. Економічний ефект розширеного відтворення ОК визначає обсяг чистого прибутку від усіх видів діяльності, а показником, що його відображає, є рентабельність.

10. Вперше в практиці галузі здобувачем для підвищення ефективності використання ОК показана необхідність внутрішнього контролю за його рухом і використанням. Функцію внутрішнього контролю може виконувати служба внутрішнього аудиту, яку пропонується організувати на підприємствах харчової промисловості. Автором розроблена модель внутрішнього аудиту ОК підприємств харчової промисловості, що відображає організаційний, правовий, оперативний і бухгалтерський фінансовий контроль.

Публікації автора:

Статті в наукових фахових виданнях

  1. Ступницкая Т.М. Тенденции развития пищевой промышленности региона // Економічні інновації: Зб. наук. праць. – Одеса, 2004. – Вип. 19. – С. 237 – 243.

  2. Ступницька Т.М. Сутність інвестиційної діяльності як економічної категорії для підвищення ефективності роботи підприємства харчової промисловості // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. праць. – Дніпропетровськ, 2005. – Вип. 207, Т. V. – С. 1397 – 1403.

  3. Ступницька Т.М. Особливості впливу чинників зовнішнього середовища на інвестиційну діяльність промислових підприємств // Економічні інновації: Зб. наук. праць. – Одеса, 2006. – Вип. 24. – С. 156 – 160.

  4. Ступницкая Т.М. Анализ показателей эффективности использования основного капитала промышленного предприятия // Економіка: проблеми теорії і практики: Зб. наук. праць. – Дніпропетровськ, 2007. – Вип. 222,
    Т. II. – С. 351 – 356.

  5. Ступницкая Т.М. К вопросу о классификации основного капитала промышленного предприятия и эффективности его использования // Економічні інновації: Зб. наук. праць. – Одеса, 2007. – Вип. 30. – С. 368 – 377.

Матеріали і тези конференцій

  1. Ступницкая Т.М. К вопросу о классификации основного капитала промышленного предприятия // Загально – економічні та фінансові аспекти формування інноваційного потенціалу регіону: Матеріали всеукр. наук. –практ. конф. Полтава, 29 – 30 березня 2007 р. – Полтава, 2007. – С. 167 – 170.

  2. Ступницька Т.М. До питання про інвестиційну діяльність підприємств харчової промисловості // Сучасні проблеми інноваційного розвитку держави: Матеріали Міжнар. наук. – практ. конф. Дніпропетровськ,
    26 – 27 жовтня 2005 р. – Дніпропетровськ, 2005. – Т. 2. – С. 61 – 63.

  3. Ступницкая Т.М. К вопросу об эффективности использования основного капитала промышленного предприятия // Сучасні проблеми економіки та управлянні підприємствами: Материали Міжнар. наук. – практ. конф. Жовті Води, 23 – 24 лютого 2007 р. – Жовті Води, 2007. – С.32 – 35.

  4. Ступницкая Т.М. К вопросу о сущности основного капитала промышленного предприятия как экономической категории // Наукові концепції і практика реалізації стратегій інноваційного розвітку держави: Матеріали IX Міжнар. наук. – практ. конф. Донецьк, 22 березня 2007 р. – Донецьк, 2007. – Ч. 2. – С. 212 –213.

  5. Ступницкая Т.М. К вопросу об особенностях реструктуризации инвестиционной деятельности предприятий пищевой промышленности // Теорія и практика економіки і підприємництва: Матеріали II Міжнар. наук. – практ. конф. Сімферополь, 10–12 мая 2005 г. – Сімферополь, 2005. –
    С. 94 – 95.