Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Потишняк Олена Миколаївна. Підвищення економічної ефективності функціонування ринку насіння соняшнику та продуктів його переробки в регіоні : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Потишняк О.М. Підвищення економічної ефективності функціонування ринку насіння соняшнику та продуктів його переробки в регіоні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю за спеціальністю 08.00.04 - економіка та управління підприємствами (економіка сільського господарства і АПК). – Миколаївський державний аграрний університет, м. Миколаїв, 2008.

У дисертаційній роботі досліджено теоретичні, методичні та практичні аспекти ефективного функціонування ринку насіння соняшнику та продуктів його переробки в регіоні. Проведено аналіз та систематизацію поглядів науковців відносно сутності ринку насіння соняшнику та продуктів його переробки. Визначено методичні підходи до оцінки його ефективної діяльності.

Проаналізовано розвиток сучасного стану та ефективності виробництва насіння соняшнику та продуктів його переробки у досліджуваному регіоні, оцінено діяльність переробних підприємств регіону, охарактеризовано формування ціни, попиту та пропозиції на ринку насіння соняшнику та продуктів його переробки.

За результатами проведеного дослідження визначені основні напрями та перспективи розвитку ефективного функціонування ринку насіння соняшнику та продуктів його переробки в регіоні, шляхи підвищення конкурентоспроможності продукції на вітчизняному та іноземних ринках, розроблено рекомендації щодо удосконалення організації реалізації продукції та економічних відносин партнерів по ринку у контексті входження України до світової співдружності.

У дисертаційній роботі зроблено теоретичне узагальнення та наведено нове рішення наукових завдань, що полягають у розробці практичних рекомендацій та пропозицій щодо ефективного функціонування ринку насіння соняшнику та продуктів його переробки в регіоні. Це дозволило визначити основні напрямки визначення факторів ефективного функціонування ринку насіння соняшнику та шляхи підвищення конкурентоспроможності продукції на вітчизняному та іноземних ринках.

На основі узагальнення наукових матеріалів дослідження запропоновано наступні наукові та практичні результати роботи.

  1. Насіння соняшнику та соняшникова олія на світовому ринку виділяються високою конкурентоспроможністю.

  2. Ефективність функціонування ринку насіння соняшнику та продуктів його переробки залежить від багатьох факторів, які перебувають і тісному взаємозв’язку. До зовнішніх факторів відносяться: ціни конкурентів на аналогічну продукцію якість продукції, міжнародні стандарти якості. Внутрішні фактори: урожайність олійних культур, якість сировини і готової продукції, попит на продукцію, кваліфікація робітників, олійно-переробне устаткування, ступінь використання виробничих потужностей, комплексне використання сировини (випуск продукції із вторинної сировини), удосконалення засобів і методів контролю якості продукції, ринкова інфраструктура, маркетингова політика.

  3. Для оцінки ефективності діяльності переробних формувань (олійні) у дисертації запропоновано застосовувати наступні показники: коефіцієнт використання виробничих потужностей; відсотки виходу основної та побічної продукції; енергомісткість одиниці продукції; обсяг виробництва продукції в розрахунку на одного працівника та 100 грн. заробітної плати; працемісткість та собівартість одиниці готової продукції; розмір прибутку на 1 тонну переробленої сировини та 1 тонну готової продукції; середній заробіток 1 працівника, задіяного в даній сфері; рівень рентабельності виробництва продукції та надання послуг з переробки; рентабельність продажу.

  4. Серед міст та районів в Миколаївській області перше місце по виробництву олії належить підприємствам обласного центру (м. Миколаїв), якими забезпечено 88,5%. загального випуску олії. Значні обсяги виробництва продукції забезпечувалися також підприємствами Кривоозерського та Веселинівського районів від 273 до 2912 т.

  5. Встановлено, що важливою складовою експортного потенціалу області є насіння соняшнику. Найбільші експортні поставки насіння соняшнику були зафіксовані в 2000 році 275,9 тис.т. на суму 45,6 млн.дол.США. Основними покупцями були країни Європи. Південний регіон України за виробництвом соняшникової олії у 2007 році у загальнодержавному виробництві займав 21%. Серед областей Південного регіону найбільшу питому вагу зайняла Одеська область - 45,6%. Це пояснюється тим, що для переробки рафінованої олії Одеська область сформувала значні виробничі потужності. У 2006 році потреби населення Миколаївської області в олії забезпечували 411 підприємств-юридичних осіб, найбільш відомі та великі з яких: ПМП "Алсу", БТ "Південний Буг", ТОВ ЦТС "П'ятий океан", ЗАТ "Магазин №142". На ці підприємства припала третина обсягів продажу олії торгової мережі області.

  6. Ефективне функціонування ринку насіння соняшнику та продуктів його переробки не можливо без державного регулювання. Суть такого регулювання полягає в забезпеченні збалансованості кількісних та якісних параметрів попиту і пропозиції, їхньому оптимальному співвідношенні

  7. Основними шляхами підвищення конкурентоспроможності продукції на вітчизняному та іноземних ринках є розробка маркетингової стратегії, яка включає в себе такі етапи: активна рекламна діяльність про потенційні можливості підприємства, інформаційна інтервенція по усіх засобах інформаційного забезпечення про діяльність підприємства та його продукцію, забезпечення високої якості продукції, дотримання міжнародних стандартів.

  8. З метою створення конкурентоспроможних виробничих потужностей, та вирішення проблем стосовно зберігання насіння соняшнику після збирання, а також ефективної роботи кооперативної олійні розроблений бізнес-план створення сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу та переробці олійних культур. Вартість проекту становить 650 тис.грн., термін реалізації п’ять років, починаючи з 2008 року.

  9. Для пошуку рішення, за якого прибуток від вирощування соняшнику буде максимальним, що забезпечить максимально економічну ефективність роботи підприємства, розроблена економіко-математична модель. З розглянутих сортів за результатами розрахунку найбільш економічно доцільним, для вирощування обрано сорт Олівер на площі 250га, який може забезпечити отримання максимального прибутку в розмірі 604915 тис. грн.

  10. Встановлено, що для подальшого розвитку вітчизняного ринку насіння соняшнику та продуктів його переробки важливим завданням є підвищення його рівня до вимог COT. В умовах функціонування на зовнішньому ринку важливу роль нині для підприємців відіграє і оцінка якості інформації. При оцінці останнього важливим є дотримання наступних критеріїв: корисність, своєчасність, цінність, надійність, достовірність.

Публікації автора:

Наукові статті у фахових виданнях:

1. Потишняк О.М. Виробництво та розвиток ринку насіння соняшнику та продуктів його переробки в Миколаївській області / О.М. Потишняк // Вісник аграрної науки Причорномор’я. – Миколаїв. – 2006. – С. 65 - 68.

2. Потишняк О.М. Аналіз стану ринку насіння соняшнику та продуктів його переробки на Півдні України / О.М. Потишняк // Вісник аграрної науки Причорномор’я. – Миколаїв. – 2006. – С. 139 – 143.

3. Потишняк О.М.Розвиток ринку насіння соняшнику та продуктів його переробки в Миколаївській області / О.М. Потишняк // Вісник Харк. нац. техн. ун-ту сільського господарства: економічні науки. Вип. 35. – Х.: ХНТУСГ, 2006 р. – С. 247 – 251.

4. Потишняк О.М. Функціонування ринку насіння соняшнику в контексті вступу України до СОТ / О.М. Потишняк // Вісник аграрної науки Причорномор’я. – Миколаїв. Спец.вип. 3(42) – 2007.- С.151-155.

5. Потишняк О.М. Економічна ефективність виробництва соняшнику в сільськогосподарських підприємствах Миколаївської області / О.М. Потишняк // Економіка: проблеми теорії та практики: Збірник наукових праць. – Випуск 228: В 4 т. – Т.І. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2007. – С. 38 – 42.

6. Потишняк О.М. Особливості регулювання експорту насіння соняшнику та продуктів його переробки / О.М. Потишняк // Аграрний вісник Причорномор’я. – Одеса. – 2007. – С. 244 – 247.

В інших виданнях:

  1. Економічний і соціальний розвиток України в ХХІ столітті: національна ідентичність та тенденції глобалізації: матеріали ІІІ між нар. наук.-практ. конф. молодих вчених [«Елементи та важелі державного регулювання економіки], (Тернопіль, 23 -24 лютого 2006р.) / М-во аграр. політики, Терноп. держ. економ. ун-т. – Т.: Економічна думка, 2006.- 639 с.

  2. Причорноморська регіональна науково-практична конференція професорсько-викладацького складу [«Аналіз стану ринку насіння соняшнику та продуктів його переробки на півдні України»], (Миколаїв, 26-28 квітня 2006р.) / М-во аграр. політики, Микол. держ. аграр. ун-т. - М: Микол. Держ. Аграр. ун-т, 2006. – 158 с.

  3. Причорноморська регіональна науково-практична конференція професорсько-викладацького складу [«Оцінка конкурентоспроможності насіння соняшнику та продуктів його переробки на вітчизняному ринку»], (Миколаїв, 11-13 квітня 2007р.) / М-во аграр. політики, Микол. Держ. Аграр. ун-т. - М: Микол. держ. аграр. ун-т, 2007. – 200 с.