Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Падерін Іван Дмитрович. Підвищення економічної ефективності промислового підприємства : Дис... д-ра наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Падерін І.Д. Підвищення економічної ефективності промислового підприємства. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – Економіка та управління підприємствами (переробна промисловість). – Інститут економіки промисловості НАН України, Донецьк, 2008.

У дисертації розроблено нову цілісну наукову концепцію щодо підвищення економічної ефективності промислового підприємства як основи для досягнення сучасного рівня за умов перехідної економіки. Для реалізації даної концепції обґрунтовано категорію «сучасне підприємство», рівень сучасності підприємства, економіко-математичну модель оптимального вкладення інвестицій у промислове підприємство, досліджено планування, маркетинг та менеджмент на підприємстві в умовах перехідної економіки, надано кількісну оцінку соціально-економічній результативності підприємства і визначено синергетичний ефект. Згідно з інноваційним розвитком підприємств розроблено економічний механізм реалізації концепції. Запропоновано методичний підхід для збільшення частки сучасних підприємств в Україні. Досліджено фактори, що визначають розвиток малих промислових підприємств у регіоні. Сформовано науково-методичні рекомендації та практичні рішення, сукупність яких створює реальні передумови для підвищення економічної ефективності діяльності промислових підприємств. На прикладі ВАТ «Дніпропетровський шинний завод», ЗАТ «Дніпропетровський приладобудівний завод», ВАТ «Дніпропетровський силікатний завод» наведено докази ефективності і практичної значущості результатів досліджень.

У дисертаційній роботі викладено теоретичні обґрунтування та нові вирішення актуальної науково-прикладної проблеми щодо підвищення економічної ефективності вітчизняних промислових підприємств на основі розробки цілісної наукової концепції підвищення економічної ефективності підприємств до сучасного рівня.

Основні висновки дисертаційного дослідження полягають у такому.

  1. Загальні тенденції економічного розвитку вітчизняних промислових підприємств свідчать, що для забезпечення сталого розвитку підприємств необхідною умовою є пріоритет сучасних підприємств у промисловій політиці, а також цілеспрямована концентрація зусиль з комплексної реалізації заходів щодо підвищення економічної ефективності підприємств до сучасного рівня за умов перехідної економіки.

  1. Аналіз визначень поняття «сучасне підприємство» показав, що його необхідними ознаками є господарська одиниця, базова ланка суспільного поділу праці, самостійність, самооплатність, а достатніми ознаками за ринкових умов є наявність служби маркетингу, ринкової структури управління і менеджменту, конкурентоспроможність продукції, інвестиційна привабливість, зовнішньоекономічна діяльність, постійне підвищення кваліфікації персоналу, широке використання комп'ютерної техніки та сучасних засобів зв'язку за умови обов'язкової екологічної чистоти виробництва. Виходячи із зазначених ознак сформульовано економічну категорію «сучасне підприємство» та розроблено метод визначення рівня сучасності підприємства.

  2. Запропоновано і реалізовано економіко-математичну модель оптимізації інвестиційної діяльності промислового підприємства, що полягає у визначенні на основі його статистичних даних рівнянь регресії капітальних вкладень та прибутку від ряду факторів з використанням програми STATISTICA для досягнення сучасного рівня.

  3. Визначено основні фактори підвищення економічної ефективності промислового підприємства; розроблено метод оцінки соціально-економічної результативності промислового підприємства; запропоновано інтегральний показник, а також кількісно оцінено синергетичний ефект.

  4. Обґрунтовано, що маркетинг на промисловому підприємстві є одним із важливих факторів підвищення економічної ефективності та істотним елементом системи управління підприємством. Виявлено вплив окремих факторів на формування служби маркетингу і надано кількісну оцінку її діяльності. Маркетинг промислового підприємства розглядається як сукупність взаємозалежних елементів об'єкта управління у складі комплексу маркетингу конкретних товарів і суб'єкта управління у складі служби маркетингу на чолі з її керівником. Прямий зв'язок у системі включає управлінські рішення, рекламу та форми стимулювання продажів, а зворотний – результати маркетингових досліджень і звітність. Теоретичні розробки автора підкріплено практичним досвідом щодо створення маркетингових служб в акціонерних товариствах «Дніпропетровський приладобудівний завод» і «Дніпропетровський силікатний завод».

  5. Планування на промисловому підприємстві за умови перехідного періоду до ринкових відносин являє собою комплексну систему взаємозалежних планів у складі стратегічного, тактичного й оперативного у сполученні з бізнес-плануванням, прогнозуванням і основами бюджетування та з використанням методики техпромфінплану. Запропоновано й апробовано методику розробки цільової програми щодо підвищення економічної ефективності на промислових підприємствах.

  6. На прикладі акціонерних товариств «Дніпропетровський силікатний завод» і «Дніпропетровський приладобудівний завод» обґрунтовано метод комплексного аналізу діяльності підприємства за сучасних умов з урахуванням специфіки заводів. Здійснено економічний і фінансовий аналіз функціонування зазначених підприємств, підготовлено висновки і пропозиції, на основі яких розроблено цільові програми щодо підвищення економічної ефективності, реалізація яких забезпечує прибутковість підприємства на перспективу.

  7. Обґрунтовано, що менеджмент промислового підприємства включає процеси планування, взаємодії, мотивації та контролю для досягнення поставлених цілей. У роботі запропоновано алгоритм менеджменту з урахуванням перехідної економіки і надано кількісну оцінку рівню управління на промисловому підприємстві.

  8. Малі промислові підприємства в Україні та в регіонах стали невід'ємною частиною економіки, носіями інноваційних ідей та їх виконавцями. Вони відіграють важливу роль у підвищенні рівня зайнятості працездатного населення і поповненні бюджетів усіх рівнів. Найбільш плідне вирішення проблем малого підприємництва безпосередньо пов'язане з політикою держави в цій сфері, її реалізацією в регіонах шляхом підкріплення організаційним механізмом і створення конкретних сприятливих умов для функціонування законодавчих та нормативних актів. На процес формування, розвитку і стабілізації функціонування суб'єктів малого бізнесу промислового регіону впливає багато різних факторів, які за своїм характером впливу систематизовано в дисертації за результатами дослідження в чотири групи: соціально-економічні; організаційно-правові; фінансово-ресурсні; психолого-професійні. За умови цілеспрямованого впливу у комплексі вони становлять систему підтримки малих підприємств, насамперед промислових, які включено до програми підтримки малого бізнесу м. Дніпропетровська та області на 2003-2004 рр.

У ВАТ «Дніпропетровський шинний завод», ЗАТ «Дніпропетровський приладобудівний завод», ВАТ «Дніпропетровський силікатний завод» наведено докази ефективності і практичного значення результатів дослідження.

Публікації автора:

Монографії

  1. Падерин И.Д. Методические основы и направления повышения экономической эффективности промышленного предприятия до современного уровня. – Днепропетровск: ДГФА, 2005. – 272 с.

  2. Падерин И.Д. Научные и практические аспекты повышения экономической эффективности современного предприятия: планирование, прогнозирование, управление. – Днепропетровск: ДГФЭИ, 2002. – 338 с.

  3. Малое предпринимательство в промышленном регионе: социально-экономическое развитие, формы и методы регулирования, механизмы экономического роста / Т.Ю. Александрюк, О.А. Гетьман, А.В. Гилюн, В.Г. Городяненко, Ю.А. Долгоруков, О.Ю. Дудчик, Т.А. Дулик, О.В. Ермократьева, Л.А. Колесник, Е.В. Комарова, С.А. Корниенко, О.Н. Кужман, М.И. Лысак, Л.Г. Маркова, Л.Ш. Олейник, И.Д. Падерин, Г.Ф. Петрушанская, Е.В. Пискунова, Т.М. Рева, Н.И. Редина, А.А. Рядно, В.В. Семенюта, В.А. Табинский. – 2-е изд., перераб. и доп. – Днепропетровск: ДГФЭИ, 2004. – 352 с.

Особистий внесок: обґрунтовано фактори, які визначають розвиток малого бізнесу; стан малого підприємництва у Дніпропетровській області; методику розробки бізнес-плану.

Публікації в наукових фахових виданнях

  1. Долгоруков Ю., Падерін І. Збільшення частки сучасних підприємств – важливий напрямок промислової політики // Економіка України. – 2005. – №2. – С. 24-28.

Особистий внесок: розроблено методику визначення рівня сучасності підприємства.

  1. Падерин И.Д. Оценка социально-экономической результативности промышленного предприятия // Вісник економічної науки України. – 2005. – №1. – С. 95-99.

  2. Яновчик В.А., Падерин И.Д., Пискунова Е.В. Экономико-математическая модель оптимального вложения инвестиций в промышленное предприятие для достижения современного уровня // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. праць. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2005. – Вип. 204, т. 3. – С. 35-43.

Особистий внесок: розроблено методику визначення оптимальних вкладень інвестицій у промислове підприємство.

  1. Булеев И.П., Падерин И.Д. Синергетический эффект повышения эффективности предприятия до современного уровня // Економіка. Фінанси. Право. – 2006. – №1. – С. 15-21.

Особистий внесок: розраховано синергетичний ефект.

  1. Падерін І.Д. Сучасні проблеми організації служби маркетингу на підприємствах // Вісник Дніпропетровського державного фінансово-економічного інституту: Сер.: Економічні науки. – 2002. – №1. – С. 87-89.

  2. Падерин И.Д., Сорока Е.А. Комплексный подход к управлению маркетингом на промышленном предприятии // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. праць. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2005. – Вип. 202, т. 3. – С. 539-546.

Особистий внесок: запропоновано методику управління маркетингом на основі комплексу маркетингу.

  1. Падерін І.Д., Сорока К.О. Антиреклама на сучасному ринку // Економіка. Фінанси. Право. – 2005. – №9. – С. 21-23.

Особистий внесок: здійснено аналіз та групування ознак антиреклами на сучасному ринку.

  1. Падерин И.Д., Полевая Л.М. Система планирования на промышленном предприятии в условиях переходной экономики // Вісник Хмельн. нац. ун-ту. Сер.: Економічні науки. – 2005. – №5. – Ч. 2, т. 1. – С. 102-111.

Особистий внесок: запропоновано методику планування діяльності на підприємстві.

  1. Падерин И.Д. Методы ценообразования на промышленном предприятии в условиях переходной экономики // Економіка промисловості. – 2005. – №3. – С. 127-135.

  2. Падерін І.Д., Олійник В.Я. Бізнес-планування у забезпеченні економічного розвитку: методологічні проблеми та практика // Вісник Дніпропетровського державного фінансово-економічного інституту: Сер.: Економічні науки. – 2004. – №1. – С. 59-62.

Особистий внесок: обґрунтовано методику розробки бізнес-плану на великому підприєстві.

  1. Падерин И.Д., Сухарева Л.А. Методика и опыт разработки бизнес-планов начинающими предпринимателями // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. праць. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2005. – Вип. 203, т. 3. – С. 843-848.

Особистий внесок: розроблено методику розробки бізнес-планів для підприємців-початківців.

  1. Падерин И.Д. Методика и опыт разработки целевой программы повышения экономической эффективности промышленного предприятия // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. праць. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2005. – Вип. 206, т. 3. С. 626-633.

  2. Падерин И.Д. Методика оценки состояния экономики ремонтных служб промышленных предприятий // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. праць. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2005. – Вип. 205, т. 3. – С. 636-640.

  3. Падерін І.Д. Методи прогнозування діяльності промислових підприємств в умовах перехідної економіки // Економіка. Фінанси. Право. – 2005. – № 7. – С. 6-9.

  4. Падерин И.Д. Методика и сравнительный анализ структуры бизнес-планов // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. праць. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2005. – Вип. 207, т. 4. – С. 1199-1203.

  5. Падерин И.Д., Комарова Е. В. Оценка уровня менеджмента на промышленном предприятии // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. праць. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2005. – Вип. 201, т. 3. – С.734-741.

Особистий внесок: сформовано методику оцінки рівня менеджменту на підприємстві.

  1. Редина Н.И., Падерин И.Д., Комарова Е.В., Шукис И.З., Гавяда В.В., Сорока Е.А. Исследование методом «фокус-групп» проблем малого бизнеса в Днепропетровской области // Вісник економічної науки України. – 2007. – № 1. – С. 124-129.

Особистий внесок: упроваджено методику проведення «фокус-груп».

  1. Долгоруков Ю.А., Падерин И.Д. Методы измерения рисков в малом бизнесе в условиях неопределенности // Економіка промисловості. – 2005. – № 4. – С. 15-21.

Особистий внесок: запропоновано методику розрахунку рівня ймовірності ризику на малому підприємстві.

  1. Долгоруков Ю.А., Падерин И.Д., Ермократьева О.В. Факторы, определяющие развитие малого бизнеса в Украине // Економіка промисловості. – 2005. – № 1. – С. 72-80.

Особистий внесок: систематизовано фактори підтримки малого бізнесу.

  1. Падерін І.Д. Аналіз діяльності малих підприємств за результатами анкетування // Економіка. Фінанси. Право. – 2005. – № 12. – С. 38-39.

  2. Падерин И.Д. Роль малых промышленных предприятий в становлении рыночной экономики // Економіка. Фінанси. Право. – 2005. – № 11. – С. 3-6.

  3. Падерин И.Д., Полевая Л.М. Основы бюджетирования на промышленном предприятии в условиях переходной экономики // Економіка. Фінанси. Право. – 2006. – № 2. – С. 6-8.

Особистий внесок: запропоновано основи бюджетування на підприємстві.

Матеріали наукових конференцій

  1. Падерин И.Д. Проблемы повышения экономической эффективности работы промышленных предприятий и пути их решения в современных условиях // Материалы Междунар. науч.-практ. конф. «Проблемы повышения эффективности производства». – Екатеринбург: УГЭУ, 1999.– С. 66-67.

  2. Долгоруков Ю.А., Редина Н.И., Падерин И.Д. Актуальные вопросы развития малого предпринимательства в Украине // Материалы Всеукраинской науч.-практ. конф. «Проблемы и перспективы развития предпринимательства в Украине». – Донецк: ДИРСП, 2000. – С.25-27.

Особистий внесок: розроблено методику дослідження малого підприємства регіону.

  1. Редина Н.И., Рядно А.А., Падерин И.Д. Обучение молодежи бизнес-планированию в сфере малого предпринимательства Украины // Материалы Междунар. симпозиума «Молодежный рынок труда в странах переходной экономики». – Днепропетровск: УГХТУ, 2001. – С. 108-110.

Особистий внесок: обґрунтовано методику розробки бізнес-плану в умовах малого підприємства.

  1. Мургулец Л.В., Падерин И.Д. Методика определения индекса удовлетворённости клиента банка // Матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. «Проблеми та перспективи розвитку фінансів місцевого самоврядування в Україні». – Дніпропетровськ: ДДФЕІ, 2002. – С. 138-139.

Особистий внесок: розраховано індекс задовільності клієнта.

  1. Долгоруков Ю.А., Редина Н.И., Падерин И.Д. Увеличение доли современных предприятий как фактор повышения эффективности промышленного производства // Матеріали ІV Міжнар. наук.-практ. конф. «Теорія і практика сучасної економіки». – Черкаси: ЧДТУ, 2003. – С. 6-7.

Особистий внесок: сформовано методику визначення рівня сучасності підприємства.

  1. Долгоруков Ю.А., Падерин И.Д., Ермократьева О.В. Факторы, определяющие развитие малого бизнеса в промышленном регионе // Матеріали Першої всеукраїнської наук.-практ. конф. «Сучасні проблеми фінансово-господарського контролю». – Кривий Ріг: КЕІ КНЕУ, 2005.– С. 83-84.

Особистий внесок: структуровано фактори малого бізнесу регіону.

  1. Падерин И.Д., Сорока Е.А. Системный подход к управлению маркетингом на предприятии // Матеріали Міжнар. конф. «Розвиток економіки в трансформаційний період: глобальний та національний аспекти». – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – Т. 1. – С. 127-128.

Особистий внесок: запропоновано методику управління маркетингом на підприємстві на основі комплексу маркетингу.

  1. Падерин И.Д., Комарова Е. В. Оценка уровня менеджмента на промышленном предприятии // Матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. «Дні науки – 2005». – Т. 8. Економіка підприємства та промисловості. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – С. 66-67.

Особистий внесок: розроблено методику визначення рівня менеджменту на підприємстві.

  1. Яновчик В.А., Падерин И.Д., Пискунова Е.В. Экономико-математическая модель оптимального вложения инвестиций в промышленное предприятие для достижения современного уровня // Матеріали Наук.-практ. конф. «Комп’ютерне моделювання та інформаційні технології».– Кривий Ріг: КЕІ КНЕУ, 2005. – С. 242-245.

Особистий внесок: обґрунтовано методику економіко-математичної моделі промислового підприємства.

  1. Падерин И.Д., Смирнова Е.И. Проблема повышения економической эффективности промышленного предприятия в условиях переходной экономики // Матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. «Управління підприємством: проблеми та шляхи їх вирішення». Донецьк: ДДУЕТ, 2005. – С. 111-115.

Особистий внесок: обґрунтувано напрям підвищення ефективності промислових підприємств.

Навчальні посібники та інші видання

  1. Падерин И.Д. Маркетинг: Учеб. пособие. Днепропетровск: ДГФЭИ, 2001. – 152 с.

  2. Падерин И.Д. Бизнес-планирование: Учеб. пособие. – Днепропетровск: ДГФЭИ, 2001. – 56 с.

  3. Падерин И.Д. Менеджмент на предприятии: Учеб. пособие. –Днепропетровск: ДФИСА, 2002. – 57 с.

  4. Падерин И.Д. Научные и практические аспекты разработки финансового плана предприятий и фирм в современных условиях // Природа людини і динаміка соціально-економічних процесів. – Дніпропетровськ: ДМА. – 1998. Вип.1. – С. 80-83.

  5. Шукіс І.З., Падерін І.Д., Калініна В.А. Новітнє наповнення дисциплін «Маркетинг» і «Менеджмент» // Ситуаційна методика навчання. Український досвід. К.: CEUME, 2000. – С. 127-130.

Особистий внесок: запропоновано методику використання кейсу в дисципліні «Маркетинг».

  1. Падерін І.Д. Ситуаційна вправа (кейс) «Інвестиційний проект промислового підприємства» з дисципліни «Бізнес-планування». – Дніпропетровськ: ДДФЕІ, 2001. – 29 с.

  2. Малое предпринимательство в промышленном регионе / Под ред. проф. Н.И. Рединой. – Днепропетровск: ДГФЭИ, 2002. – 281 с.

Особистий внесок: розроблено бізнес-планування в умовах малого підприємства.