Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Дятел Віталій Миколайович. Підвищення економічної ефективності виробництва винограду в сільськогосподарських підприємствах : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Дятел В.М. Підвищення економічної ефективності виробництва винограду в сільськогосподарських підприємствах. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (економіка сільського господарства та АПК). – Південний філіал «Кримський агротехнологічний університет» Національного аграрного університету, Сімферополь, 2008.

Дисертація присвячена дослідженню теоретичних і практичних проблем підвищення економічної ефективності виробництва винограду в ринкових умовах. Опрацьовані методичні підходи оцінки ефективності виробництва винограду, що ґрунтуються на застосуванні традиційних та показників методу «аналізу оболонки даних» (DEA). Проаналізовано фактори та ринкові умови ефективного виробництва винограду в сільськогосподарських підприємствах. Досліджено сучасний стан виробництва винограду в сільськогосподарських підприємствах регіону та його економічну ефективність. Удосконалено систему ціноутворення на виноград. Обґрунтовано умови і напрями підвищення інтенсивності та алокативної ефективності виробництва винограду в сільськогосподарських підприємствах.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове розв’язання наукової проблеми підвищення економічної ефективності виробництва винограду в ринкових умовах, що полягає у розробці теоретико-методичних підходів до оцінки рівня економічної ефективності виробництва винограду, напрямів підвищення інтенсивності та алокативної ефективності виробництва винограду, удосконалення ціноутворення на виноград. Основні висновки і пропозиції полягають у наступному.

  1. У дисертаційній роботі ефективність виробництва винограду визначено як прагнення суб'єктів господарювання домагатися оптимальних значень діяльності, що забезпечують мінімальне співвідношення між витратами й результатами. Якщо витрати та (або) результати мають вартісний вигляд, то слід використовувати термін «економічна ефективність».

  2. У дисертації обґрунтована доцільність використання системи методів для дослідження ефективності виробництва винограду у сільськогосподарських підприємствах. Нами запропоновано, що для оцінки економічної ефективності діяльності сільськогосподарських підприємств та виробництва винограду в ринкових умовах, окрім традиційних показників (собівартість 1 ц винограду, прибуток на 1 ц винограду й на 1 га насаджень, рівень рентабельності) доцільно використовувати показники ефективності виробництва методу DEA. Запропонована система показників економічної ефективності виробництва винограду характеризує ступінь його результативності й забезпечує можливість здійснення порівняльної оцінки в динаміці або по конкретних підприємствах.

  3. Проведені дослідження розвитку виробництва винограду в сільськогосподарських підприємствах АР Крим (2002-2006 рр.) свідчать про те, що у силу політичних і економічних причин перехідного періоду площі виноградників за останні 25 років скоротилися на 53 тис.га, врожайність по деяким господарствам впала у 2-2,5 рази, зрідженість досягає 50% і більше. Підсилюється зональна концентрація виробництва винограду: більше 80% виноградників зосереджені в підприємствах південної, передгірної і степової ґрунтово-кліматичних зон. Основний обсяг виробництва винограду сконцентровано у 18 великомасштабних підприємствах: близько 50% площ виноградників та до 70% всього врожаю АР Крим, середня врожайність вище 40 ц/га.

  4. Проведені дослідження економічної ефективності виробництва винограду в сільськогосподарських підприємствах АР Крим (2002-2006 рр.) свідчать про те, що виноградарство є прибутковою галуззю, що характерно в основному для великих підприємств. Висока економічна ефективність виноградарства залежить від високої врожайності, низької собівартості винограду й організаційно-правової форми підприємства. Встановлено, що підвищення врожайності на 32 ц/га у передгірній зоні призводить до зменшення витрати праці у 2 рази, а собівартості - на 30%. Стримуючими факторами високої економічної ефективності є підвищення ресурсоємності виробництва в підприємствах на 19,6% через зменшення адаптованості виробництва до мінливих кліматичних умов (16,4%) та погіршення технологічного менеджменту (3,2%) через брак обігових коштів.

  5. Проведені дослідження свідчать, що економічна ефективність виробництва винограду підвищується за рахунок зростання інтенсивності та поліпшення організаційно економічних чинників виробництва. Розраховано, що найвищі показники економічної ефективності зумовлені такими параметрами: для степової зони - виноградники у площі сільськогосподарських угідь займають більше 10%, площа плодоносних виноградників у межах 500-900 га, рівень виробничих витрат не менше 1,5 тис. грн.; для передгірної зони відповідно - більше 40%, у межах 900-1300 га, більше 3 тис. грн.; для південної зони відповідно - більше 80%, до 500 га, у межах 9-12 тис. грн. Встановлено, що використання запропонованого рівняння визначення оптимального рівня витрат на виробництво з урахуванням ринкових цін на виноградарську продукцію дозволяє підвищити економічну ефективність виробництва винограду більше, ніж у 2 рази.

6. Нами доведено, що ціноутворення на виноград у ринкових умовах доцільно здійснювати на основі змінних витрат. Процес формування ціни необхідно здійснювати в наступній послідовності: розрахунок ціни виробника на основі необхідного виробникові або інвесторові прибутку, розрахунок ринкової ціни на підставі цінової еластичності попиту, зіставлення рівня націнки із критерієм Г.К. Сьоміна (діапазон 51-200%), обґрунтування відхилень від базової ціни, уточнення ціни з урахуванням її психологічного сприйняття.

7. Доведено, що для обґрунтування стану й перспектив підвищення алокативної ефективності виробництва винограду доцільно використати кінетичну виробничу функцію Коба-Дугласа. Встановлено, що у короткостроковій перспективі можливо у два рази підвищити алокативну та економічну ефективність виробництва винограду за рахунок повної забезпеченості підприємств оборотними коштами. У довгостроковій перспективі підвищення алокативної ефективності вимагає інноваційної політики держави. Враховуючи зміну цін на фактори виробництва та виноград за синтетичним сценарієм при досягненні високої алокативної ефективності у 2012 р. економічна ефективність виробництва винограду зросте на 11% до 19,6 тис. грн/га прибутку. Однак посилення фінансової кризи в економіці України може привести до скорочення прибутку до 3,7 тис. грн/га, що при низькій алокативній ефективності рівнозначно збитковості виробництва винограду.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

1. Дятел В.М. Вплив ефективності розподілу ресурсів на економічну ефективність виробництва винограду/ В.М. Дятел // Вісник ЖДТУ: економічні науки. – Житомир: ЖДТУ,2006. – №2 (36) – С. 201-205.

2. Дятел В.Н. Состояние и перспективы развития виноградарства Крыма/ М.М. Караман, В.Н. Дятел // Вісник ЖДТУ: економічні науки. – Житомир: ЖДТУ, 2007. – №1 (39). - С. 292-301. (особистий внесок здобувача: розробка індексу структурних змін та оцінка ефективності структурних зрушень у регіональному розвитку виноградарства).

3. Дятел В.Н. Особенности ценообразования на продукцию виноградарства/ В.Н. Дятел // Економічні науки: наук. праці ПФ «КАТУ» НАУ.– Сімферополь, 2007. – Вип. 99. – С. 169 – 178.

4. Дятел В.Н. Особенности построения и анализа производственной функции в виноградарстве / В.Н. Дятел // Економічні науки: наук. праці ПФ «КАТУ» НАУ.– Сімферополь, 2007. – Вип. 103. – С. 122-130.

5. Дятел В.Н. Механизм образования земельной ренты и цены земли на основе предельных показателей в виноградарстве / В.Н. Дятел // Економічні науки: наук. праці ПФ «КАТУ» НАУ.– Сімферополь, 2007. – Вип. 106. – С. 207-214.

6. Дятел В.Н. Экономическая эффективность интенсификации производства винограда в АР Крым/ М.М. Караман, В.Н. Дятел //Економіка: проблеми теорії та практики: збірник наукових праць. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2008. – Випуск 239: в 5 т. – Т ІІ. – С. 443-457. (особистий внесок здобувача: виявлення рівня впливу зросту інтенсивності та поліпшення організаційно економічних чинників виробництва на економічну ефективність виробництва винограду, розробка методики визначення оптимального рівня витрат на виробництво винограду).

7. Дятел В.Н. Идентификация факторов повышения технологической эффективности производства винограда/ В.Н. Дятел// Економічні науки: наук. праці ПФ «КАТУ» НАУ.– Сімферополь, 2008. – Вип. 115. - С. 29-36.

Матеріали і тези конференцій:

8. Дятел В.Н. Теоретические основы развития виноградарских предприятий в рыночных условиях хозяйствования/ В.Н. Дятел // Научни дни – 2008: материали за 4-а международна научна практична конференция. – София: «Бял ГРАД-БГ» ООД, 2008. - Том 5. Икономика. – С. 29-33.

9. Дятел В.Н. Институциональные основы повышения эффективности производства винограда/ В.Н. Дятел //Теория и практика экономики и предпринимательства: материалы 5-й Юбилейной Международной научно-практической конференции: Алушта, 5-7 мая 2008. – Симферополь, 2008. - С. 106-107.