Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Демографія, економіка праці, соціальна економіка і політика


Абашина Олена Василівна. Підвищення рівня зайнятості молоді на регіональному ринку праці : Дис... канд. екон. наук: 08.09.01 / Кіровоградський національний технічний ун-т. — Кіровоград, 2006. — 222арк. : табл. — Бібліогр.: арк. 184-196.



Анотація до роботи:

Абашина О.В. Підвищення рівня зайнятості молоді на регіональному ринку праці. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.09.01 – Демографія, економіка праці, соціальна економіка і політика. – Інститут економіко-правових досліджень Національної академії наук України, Донецьк, 2006.

Здійснено комплексне дослідження зайнятості молоді в регіоні. Поглиблено методологію дослідження молоді як суб’єкта економічної зайнятості, формування та функціонування ринку праці молоді. Встановлені причини зниження рівня зайнятості молоді. Розроблено методи визначення рівня зайнятості молоді на регіональному ринку праці. Виявлені проблеми та перепони на цьому шляху, визначені основні складові молодіжної зайнятості. Встановлені домінуючі тенденції зайнятості молоді, існуючі проблеми та чинники, що їх визначають. Розкриті причини розбалансованості попиту та пропозиції робочої сили молоді на регіональному ринку праці, високого рівня молодіжного безробіття. Здійснена оцінка механізму формування робочої сили молоді в системі освіти. Визначені чинники, які формують конкурентоспроможність молоді на ринку праці. Розроблено шляхи покращення молодіжної політики зайнятості та методику оцінки ефективної зайнятості молоді регіону. Обґрунтовані концептуальні засади та напрями формування регіональної політики молодіжної зайнятості.

У дисертаційній роботі запропоновано вирішення науково-практичного завдання щодо теоретичних і методичних основ підвищення рівня та покращення ефективної зайнятості молоді в регіоні. На основі організаційно-економічного забезпечення відповідних заходів основні висновки і результати, отримані в ході дослідження, полягають у такому:

1. Молодь розглядається як специфічна частка населення, яка має певні вікові межі, виконує важливі соціально-економічні функції (освітньо-професійну, соціодемографічну, функцію соціалізації) і виступає суб’єктом економічної і соціальної діяльності. Комплексне дослідження молоді дало змогу уточнити її вікові межі, виявити притаманні їй характеристики та дати визначення соціально-економічної категорії молоді як суб’єкта економічної зайнятості, яке розкриває її характерні риси та роль у суспільному розвитку.

2. Ринок праці не забезпечує повного та ефективного використання робочої сили молоді. В ньому існує розбалансованість за кількісними та якісними параметрами попиту та пропозиції робочої сили молоді. Внаслідок нижчої конкурентоспроможності молоді на ринку праці, недостатнього попиту на дану робочу силу, не привабливих для неї умов зайнятості значна частка молоді стає безробітною, або працевлаштовується у тіньовому секторі економіки. В сучасних умовах механізм працевлаштування молоді виштовхує значну її частку із офіційного ринку праці у тіньовий.

3. Розроблені методи визначення рівня зайнятості молоді регіону дозволила виявити низку проблем та перепон на шляху працевлаштування молоді та виокремити основні складові молодіжної зайнятості: офіційну, неформальну (тіньову) та нетоварну зайнятість у межах економіки регіону та країни; міжнародну офіційну та нелегальну зайнятість; маргіналізовану молодь. Зроблені розрахунки показують, що в Кіровоградській області 43,3% всієї молоді віком 15-29 років зайнято в офіційній економіці, 19% – у тіньовому секторі економіки та близько 9% – у неформальній сфері – домашньому господарстві, маргіналізована молодь складає 1,7%.

4. У Кіровоградській області виявлені негативні тенденції на ринку праці: спостерігається скорочення частки молоді в структурі економічно активного населення та зайнятих, зниження попиту на робочу силу молоді, перевищення чисельності вивільнених молодих працівників із підприємств над заявленою потребою підприємств в робочій силі молоді, високий рівень молодіжного безробіття, який перевищує середньоукраїнські показники. В області склалися менш сприятливі умови зайнятості молоді порівняно з іншими регіонами України. Недостатній розвиток промисловості та інших сфер економічної діяльності, непривабливі економічні умови зайнятості (значно нижчий рівень заробітної плати) робить значну частку робочих місць регіону непривабливими для молоді, а недалекоглядна кадрова політика підприємств не забезпечує її ефективне залучення до трудової діяльності.

5. У роботі встановлено, що обсяги підготовки в системі професійної освіти зростають, особливо у вищих навчальних закладах ІІІ–IV рівнів акредитації (за 2000-2004 рр. на 17%), що свідчить про підвищення освітньо-професійного рівня молоді. В той же час у системі професійної освіти накопичилась низка проблем, що знижує якість підготовки: недостатнє фінансування, застаріла матеріально-технічна база, недостатньо високий рівень кваліфікації професорсько-викладацьких кадрів. Недосконалість профорієнтаційної роботи, переважна орієнтація молоді на здобуття престижних професій, неефективне формування держзамовлення на підготовку кадрів та його невиконання обумовлює невідповідність структури підготовки за напрямами та спеціальностями потребам економіки регіону. Поширеність платної підготовки у вищих навчальних закладах не дає змогу отримати якісну професійну освіту молоді з малозабезпечених сімей.

6. Конкурентоспроможність молоді на ринку праці визначається освітньо-професійним рівнем, професійною мобільністю молоді, характеристиками її здоров’я, економічним становищем та ментальними рисами. Освітній чинник позитивно впливає на конкурентоспроможність молоді, оскільки більша її частка задоволена обраною професією і якістю навчання, здобуває додаткові знання, має особистий план професійного розвитку. Негативними чинниками конкурентоспроможності молоді є: недостатність практичної підготовки, відсутність практичного досвіду роботи, погіршення здоров’я, низький рівень доходів, більша вразливість до соціально обумовлених хвороб та антисоціальної поведінки.

7. У системі вищих навчальних закладів зародився та формується новий вид робочої сили – робоча сила молоді вищих кваліфікаційних рівнів, яка спроможна виконувати творчу та інноваційну роботу і в недалекому майбутньому буде визначати прогресивний соціально-економічний розвиток країни. Вона характеризується тим, що здобула поглиблену підготовку у вищому навчальному закладі не нижче ІІІ рівня акредитації, має розвинені творчі здібності, її метою на ринку праці є розвиток кар’єри, отримання високої заробітної плати, підвищення власної конкурентоспроможності.

8. Визначені основні напрями удосконалення регіональної політики молодіжної зайнятості, яка охоплює заходи щодо більш якісного формування як робочої сили молоді, так і робочих місць та удосконалення організаційного механізму працевлаштування молоді. Авторські розробки знайшли підтримку в Головному управлінні праці та соціального захисту населення Кіровоградської обласної держадміністрації, Кіровоградського обласного центру зайнятості, Кіровоградського міськрайонного центру зайнятості, в Кіровоградському національному технічному університеті

9. Для покращення ефективної зайнятості молоді було обґрунтовано визначення ефективної зайнятості, для чого була виконана оцінка ефективної зайнятості молоді регіону на основі застосування методу дисперсійного аналізу. Оцінка показала, що ефективна зайнятість молоді регіону на третину поступається середньоукраїнському показнику. Складові цієї оцінки дозволяють визначити шляхи підвищення ефективної зайнятості.

10. Розроблені концептуальні засади удосконалення регіональної молодіжної політики зайнятості, які уточнюють економічний профіль області та містять основи підвищення рівня та покращення ефективної зайнятості молоді у відповідності до стратегічних перспектив розвитку. Концептуальні засади спрямовані на модернізацію галузевої структури регіону, удосконалення системи формування робочої сили молоді та системи працевлаштування, а також підвищення соціального захисту молоді. Їх реалізація забезпечує вихід на високий рівень зайнятості, значне покращення ефективної зайнятості з наступним зростанням цих показників.

Публікації автора:

  1. Абашина О.В. Робоча сила вищих кваліфікаційних рівнів як соціально-економічна категорія // Економіка: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2000. – Вип.56. – С. 84-89.

  2. Абашина О.В. Робоча сила вищих кваліфікаційних рівнів як об’єкт ринкових відносин, що оптимізуються // Вестник Харьковского политехнического университета. Сер.: Технический прогресс и эффективность производства. – Харьков: ХТУ “ХПИ”. – 2000. – Вып.122. – Ч. 2. – С. 198-201.

  3. Абашина О.В. Формування ринку праці в адміністративно-економічному регіоні // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Податкова та фінансово-кредитна політика держави і механізми її реалізації в регіонах України. – Львів: ІРД НАН України. – 2001. – Вип. ХХІV. – С. 533-543.

  4. Абашина О.В. Оптимізація ринку праці стосовно умов його функціонування // Вестник Национального технического университета “ХПИ”. Сер.: Технический прогресс и эффективность производства. – Харьков: НТУ “ХПИ”. – 2001. – Вып. 24. – Ч. 2. – С. 30-32.

  5. Абашина О.В. Особливості оплати праці робочої сили вищих кваліфікаційних рівнів в транзитивній економіці // Вісник Технологічного університету Поділля. Сер.: Економічні науки. – 2001. – № 2. – Ч. 3. – С. 97-100.

  6. Абашина О.В. Основні особливості та недоліки минулої економічної системи // Економіка: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2002. – Вип. 130. – С. 143-152.

  7. Абашина О.В. Удосконалення обліку та аналізу економічної діяльності ресурсів молоді для праці на підприємстві // Вестник Национального технического университета “ХПИ”. Сер.: Технический прогресс и эффективность производства. – Харьков: НТУ “ХПИ”. – 2003. – № 23 – С. 46-50.

  1. Абашина О.В. Управління ресурсами молоді для праці як основною рушійною силою в побудові регіональної ринкової економіки (соціально-політичний аспект) // Вісник Українського державного університету водного господарства та природокористування. Сер.: Економіка. – Рівне: Вид-во УДУВГП. – 2003. – Вип. 1(20). – С. 373-378.

  2. Абашина О.В. Молодь – найважливіший резерв трудових ресурсів // Наукові праці Кіровоградського державного технічного університету. Сер.: Економічні науки. – Кіровоград: Вид-во КДТУ. – 2003. – Ч. ІІ. – Вип. 4. – С. 105-110.

  3. Абашина О.В. Підприємництво та малий бізнес – сфера ефективного використання ресурсів молоді для праці в регіоні // Науковий вісник Буковинського державного фінансово-економічного інституту. Сер.: Економічні науки. – Чернівці: Вид-во БДФЕІ. – 2003. – Вип. 4. – С.68-70.

  4. Абашина О.В. Основа стратегії управління молодіжними трудовими ресурсами в регіоні // Вісник Національного університету водного господарства та природокористування. Сер.: Економіка. – Рівне: Вид-во НУВГП. – 2004. – Ч. 3. – Вип. 4(28). – С. 224-230.

  1. Абашина О.В. Щодо характеристики демографічного стану населення Кіровоградської області // Матеріали Міжнар. наук.-метод. конф. “Соціально-економічні аспекти збалансування потреб в трудових ресурсах”. – Кіровоград: Вид-во КДТУ. – 2000. – С. 28-30.

  2. Абашина О.В. Багатофакторні зв’язки робочої сили вищих кваліфікаційних рівнів в умовах ринку праці // Матеріали IV Міжнар. конф. “Наука і освіта ‘2001”. Економічні науки. – Дніпропетровськ: Наука і освіта. – 2001. – Т. 1. – С. 3-4.

  3. Абашина О.В. Стан ринкової економіки соціального спрямування та ефективна зайнятість населення // Матеріали I Всеукр. наук.-прак. конф. “Україна наукова ‘2001”. Економічні науки. – Дніпропетровськ: Наука і освіта. – 2001. – Т. 10. – С. 3-4.

  4. Абашина О.В. Оцінка умов економічного зростання в Україні // Матеріали V Міжнар. наук.-прак. конф. “Наука і освіта – 2002”. Економіка. – Дніпропетровськ: Наука і освіта. – 2002. – Том 7. – С.3-4.

  5. Абашина О.В. Ресурси молоді для праці в ринкових умовах // Матеріали Республ. наук.-прак. конф. “Розширення ринку праці в центральному економічному регіоні України”. – Кіровоград: Вид-во КНТУ. – 2002. – С. 46-47.

  6. Абашина О.В. Підвищення рівня зайнятості молоді – одна з сучасних проблем економіки підприємства // Матеріали Міжнар. наук.-прак. конф. “Актуальні проблеми сучасних наук: теорія і практика”. Економічні науки. – Дніпропетровськ: Наука і освіта. – 2005. – Т. ІІ. – С. 3-5.

  7. Абашина О.В. Формування робочої сили молоді в регіоні // Materialy II Mezinarodni vdecko–prakticka konference “Perspektivni novinky vdy a technici – 2005”. Ekonomicke vdy. – Praha: Publishing House Education and Science s.r.o. – 2005. – Dil 9. – С. 3-9.

  8. Миценко І.М., Абашина О.В. Методичні рекомендації по покращенню формування робочої сили молоді в системі освіти Кіровоградської області. – Кіровоград: Вид-во КНТУ, 2004. – 36 с. (Особистий внесок здобувача: досліджено формування робочої сили молоді в системі професійно-технічної освіти, на виробництві, у вищих навчальних закладах І-ІІ та ІІІ-ІV рівнів акредитації та конкурентоспроможність молоді на ринку праці).

  9. Абашина О.В., Миценко І.М., Стежко Н.В. Вирішення проблем зайнятості молоді в м. Кіровограді. – Кіровоград: Вид-во КНТУ, 2005. – 40 с. (Особистий внесок здобувача: досліджено основні тенденції та проблеми зайнятості молоді в регіоні, запропоновано , розроблена методика оцінки ).

  10. Абашина О.В., Миценко І.М., Стежко Н.В. Концепція підвищення рівня зайнятості молоді в Кіровоградській області. – Кіровоград: КНТУ, 2005. – 20 с. (Особистий внесок здобувача: розроблено концептуальні основи підвищення рівня зайнятості молоді в аграрно-промисловому регіоні).