Варга Лайош Лайошович. Післяопераційна реабілітація хворих із портальною гіпертензією : дис... канд. мед. наук: 14.01.03 / Львівський національний медичний ун-т ім. Данила Галицького. - Л., 2006.
Анотація до роботи:
Варга Л.Л. Післяопераційна реабілітація хворих із портальною гіпертензією. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.03 – хірургія. – Львівський національний медичний університет ім.Данила Галицького, Львів, 2006.
Робота ґрунтується на комплексному обстеженні та результатах реабілітаційного лікування 111 прооперованих хворих із синдромом портальної гіпертензії. Аналізуючи характер та динаміку запальних змін і моторних порушень верхніх відділів шлунково-кишкового тракту, вираженості виявів портосистемної енцефалопатії, зміни у складі вільних амінокислот перед та після проведених операцій та після проведення різних форм реабілітаційного лікування встановлено, що комплексна санаторно-курортна в поєднанні з медикаментною реабілітацією з ерадикацією гелікобактерної інфекції у післяопераційних хворих на портальну гіпертензію з гастропатією забезпечує стабільність задовільних результатів на рівні 62,9% протягом 5 років спостереження. Система заходів, спрямованих на покращання функції гепатоцитів у хворих на ЦП після операцій з приводу портальної гіпертензії передбачає комплексне застосування мінеральної води „Поляна Купель” з гепатопротекорами (глутаргін), що приводить до покращання результатів післяопераційної реабілітації. Система заходів для зменшення виявів портальної гастропатії у хворих на ДПГ передбачає ерадикацію Нр та застосування мінеральної води „Поляна Купель” у післяопераційному періоді. При збереженні у післяопераційному періоді ВРВ стравоходу ІІ-ІІІ ступеня доцільним є доповнити реабілітаційні заходи ендоскопічною склеротерапією.
Результати роботи широко застосовуються у діагностично-лікувальному процесі медичних закладів м. Ужгорода та Закарпатської області, а також у проведенні навчального процесу на медичному факультеті УжНУ.
У дисертації наведено теоретичне узагальнення і новий підхід до вирішення наукового завдання, що виявляється у дослідженні динаміки запальних та моторних порушень верхніх відділів травного каналу, змін функції печінки у хворих на портальну гіпертензію після проведення їм хірургічних втручань та впливу на ці зміни різноманітних методів післяопераційної реабілітації з метою оптимізації вибору методу післяопераційної реабілітації хворих на ПГ з портальною гастропатією та покращання найближчих і віддалених післяопераційних результатів.
Портальну гіпертензію супроводжують різноманітні запальні процеси і моторні порушення травного каналу, такі як езофагіт (67,6%), гастрит (84,7%), дуоденіт (44,1%), виразкова хвороба (6,3%), а також гастроезофагальний (66,7%) і дуоденогастральний (36,0%) рефлюкси, частота яких зростає із наростанням печінокової недостатності. У післяопераційних хворих на портальну гіпертензію виявлено динаміку до збільшення випадків езофагіту (84,7%), гастриту (98,2%), а також зростає частота важких форм запалення верхніх відділів травного каналу. Також наростає частота гастроезофагального рефлюкса (83,6%). У зв’язку з цим післяопераційна реабілітація хворих на ПГ набуває великого значення для відновлення працездатності та підвищення якості життя пацієнтів з ПГ.
Серед хворих на ПГ відзначено високий рівень інфікованості на Нр: серед пацієнтів із ЦП – у 91,9% хворих, серед хворих на ДПГ – 83,3%. У Нр-інфікованих пацієнтів відсоток портальної гастропатії у вигляді езофагіту різного ступеня вираженості, гастриту та ГЕР є дуже високим і за рядом показників наближається до 100%. При застосуванні стандартної схеми ерадикації Нр є виражена позитивна динаміка запально-моторних змін з боку верхніх відділів травного каналу.
Мінеральна вода „Поляна Купель” у комплексі із антигелікобактерною терапією має виражений нейтралізуючий ефект на соляну кислоту шлунка, що сприяє зменшенню виявів портальної гастропатії на 25-50%.
Комплексна санаторно-курортна у поєднанні з медикаментною реабілітацією з ерадикацією гелікобактерної інфекції у післяопераційних хворих на портальну гіпертензію з гастропатією забезпечує стабільність задовільних результатів на рівні 62,9% протягом 5 років спостереження.
Прогностичними критеріями ефективності реабілітаційного лікування у хворих на ПГ можуть бути зникнення або зменшення ендоскопічних ознак портальної гастропатії, відсутність рецидивів шлунково-стравохідних кровотеч, покращання або нормалізація біохімічних показників функції печінки, показники амінокислотних індексів АІ1>3,41 і АІ2<0,0648 та відсутність ознак портосистемної енцефалопатії.
Система заходів, спрямованих на покращання функції гепатоцитів у хворих на ЦП після операцій з приводу портальної гіпертензії передбачає комплексне застосування мінеральної води „Поляна Купель” із гепатопротекорами (глутаргін), що призводить до покращання результатів післяопераційної реабілітації. Система заходів, спрямованих на зменшення виявів портальної гастропатії у хворих на ДПГ передбачає ерадикацію НР та застосування мінеральної води „Поляна Купель” у післяопераційному періоді. При збереженні у післяопераційному періоді ВРВ стравоходу ІІ-ІІІ ступеня доцільним є доповнити реабілітаційні заходи ендоскопічною склеротерапією.
Публікації автора:
Архій Е.Й., Сірчак Є.С., Брич Н.І., Варга Л.Л., Русин В.І.. Вплив глутаргіну на гіпербілірубінемію, цитоліз та енцефалопотію у хворих на декомпенсований цироз печінки // Науковий вісник Ужгородського університету. Серія „Медицина”. - 2003. - Випуск 21. - С.58-60.
Русин В.І., Архій Е.Й., Ганич О.М., Сірчак Є.С., Ревес В.Ю., Варга Л.Л. Порівняльна оцінка ефективності лікування хворих на цироз печінки антралем та глутаргіном // Гастроентерологія. Міжвідомчий збірник. – Дніпропетровськ: Журфонд, 2004. - Випуск 35. - С.479-483.
Сірчак Є.С., Москаль О.М., Варга Л.Л., Русин В.І., Архій Е.Й. Ерадикація HELICOBACTER PYLORI для профілактики рецидивів кровотеч із варикозно розширених вен стравоходу та шлунка // Науковий вісник Ужгородського університету. Серія „Медицина”. – 2004. - Випуск 23. - С.108-111.
Сірчак Є.С., Варга Л.Л., Москаль О.М. Частота виявлення HELICOBACTER PYLORI-інфекції у хворих на цироз печінки // Вісник наукових досліджень. – 2004. - №4. - С.44-46.
Варга Л.Л.. Медикаментозне лікування в реабілітації післяопераційних хворих на портальну гіпертензію // Науковий вісник Ужгородського університету. Серія „Медицина”. - 2005. - Випуск 26. - С.10-14.
Деклараційний патент України на винахід А61В17/00. Спосіб зниження тиску в портальній системі / В.І.Русин, А.В.Русин, П.В.Уваров, Л.Л.Варга, О.М.Яворський. - № 38919А; Заявл. 23.11.2000; Опубл. 15.05.2001, Бюл.№4.
Деклараційний патент України на винахід А61В17/00. Спосіб шунтуючої декомпресивної операції при портальній гіпертензії / В.І.Русин, А.В.Русин, Л.Л.Варга, А.І.Логойда, В.І.Стойка, О.М.Яворський. - №39645А; Заявл. 23.11.2000; Опубл. 15.06.2001, Бюл.№5.
Русин А.В., Румянцев К.Є., Болдіжар П.О., Варга Л.Л. Післяопераційна реабілітація хворих при портальній гіпертензії // Архив клинической и экспериментальной медицины. - 2003. - Т.12, №2. - С.38-39.
Архий Э.Й., Русин В.И., Сирчак Е.С., Варга Л.Л., Москаль О.Н. Инфицированность H. PYLORI у больных циррозами печени. // Российский журнал гастроентерологии, гепатологии, колопроктологии. - 2004 г. - Т.XIV, №1. - С.36.
Русин В.І., Переста Ю.Ю., Русин А.В., Уваров П.В., Варга Л.Л. Післяопераційна реабілітація хворих на цироз печінки // Матеріали науково-практичної конференції „Оздоровлююче природне харчування, розвантажувальна дієтотерапія”. - Ужгород, 2000. - С.39-44.