Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіко-математичне моделювання


Лелик Любов Іванівна. Планування і регулювання освітніх послуг та їх ефективність в умовах трансформації економіки України. : Дис... канд. наук: 08.03.02 - 2004.



Анотація до роботи:

Лелик Л. І. Планування і регулювання освітніх послуг та їх ефективність в умовах трансформації економіки України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.02.03 – Організація управління, планування і регулювання економікою / Львівський національний університет імені Івана Франка. – Львів, 2004.

У дисертації досліджуються проблеми та перспективи планування і регулювання освітніх послуг, їх ефективність та особливості надання освітніх послуг в умовах трансформації економіки. Аналізується вітчизняний та зарубіжний досвід розвитку нових форм освітніх послуг, особливо дистанційної форми навчання. Особливу увагу приділено впливу дистанційної освіти на розвиток галузей економіки та підприємництва.

Запропоновано та обґрунтовано основні підходи щодо оцінювання економічної ефективності підготовки фахівців, підвищення їх кваліфікації за дистанційною формою навчання; систему оперативного оцінювання, атестації та анкетування студентів і працівників; основні принципи регулювання освітніх послуг за допомогою економетричного моделювання.

Досліджено вплив на освітні послуги основних економічних показників, пов’язаних із наданням освітніх послуг у вищих навчальних закладах. Побудовано моделі трендів основних показників освітніх послуг, на основі яких обчислено прогнозні оцінки на найближчу перспективу.

У дисертації викладено теоретичні узагальнення щодо планування та регулювання освітніх послуг і науково обґрунтовано практичні рекомендації вирішення їх завдань в умовах трансформації економіки України.

Проведений аналіз особливостей планування і регулювання освітніх послуг, основних критеріїв їх ефективності та оцінювання, а також регулювання освітніх послуг за допомогою економетричного моделювання в умовах трансформації економіки дає можливість зробити і сформулювати такі висновки і пропозиції.

1. Аналіз розвитку економіки України, економічних відносин підприємницьких структур, динаміки підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації спеціалістів, а також огляд вітчизняних та зарубіжних наукових праць, практичних розробок, присвячених дослідженню розвитку освітніх послуг, дає підстави стверджувати, що теоретична база планування і регулювання взаємовідносин між виробничими структурами та навчальними закладами у сфері підготовки кадрів, особливо її організаційна база, перебуває у стадії становлення. З метою прискорення ефективної реалізації освітніх послуг повинні бути спроектовані досконалі механізми планування та регулювання освітніх послуг, удосконалена нормативна та законодавча база.

2. Досить багато труднощів щодо запровадження дистанційної форми навчання було зумовлено досить пізнім прийняттям нормативно-правової бази, у зв’язку з чим навчальні заклади не змогли застосувати всі переваги дистанційної освіти і використовували методи дистанційної освіти як доповнення до очної та заочної форм навчання, а також використовували її як електронну підтримку навчання, особливо на заочному відділенні. Це, звичайно, стало гальмом у розробленні механізмів, форм та методів дистанційного навчання, а також широкого розроблення дистанційних курсів і модулів.

3. Кожна галузь економіки повинна розробляти свою концепцію підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації фахівців, у якій чітко визначати стратегічні напрями формування кваліфікаційного кадрового потенціалу, включати основні принципи його підготовки і, що особливо важливо, зазначати джерела фінансування на основі системи планування та регулювання підготовки кадрів, виходячи із потреб галузі.

4. Державні органи управління повинні сприяти збільшенню фінансування на підвищення кваліфікації кадрів, а приватним підприємствам, які власні кошти спрямовують на підготовку кадрів та підвищення їх кваліфікації, надавати відповідні пільги.

5. Взаємозв’язки між навчальними закладами та виробничим сектором економіки мають ще не досить виражений характер. Ще не створено ефективних механізмів щодо якісної підготовки фахівців, особливо для конкретних “галузей і виробничих процесів”. Потребують удосконалення механізми фінансування якісної освіти та підготовки спеціалістів для конкретних виробництв, установ, організацій та підприємств.

6. Встановлено значні переваги системи дистанційної освіти: студент менше часу проводить у навчальному закладі, оскільки він користується навчальними матеріалами в електронній формі і може фактично в будь-який час навчатись, не обмежуючись у часі, а це суттєво знижує фінансові витрати; програми дистанційного навчання є досить гнучкими і чутливими до зміни як нормативного характеру, так і конкретних професійних знань, які потрібні при запровадженні новітніх технологій та нового обладнання тощо.

7. Реорганізація освітніх закладів в умовах трансформації української економіки та необхідності входження в міжнародний освітній простір – це насамперед процес їх адаптації до ринкових умов та вимог міжнародних стандартів освіти. У зв’язку з цим реструктуризація є своєрідною реакцією на вимоги зовнішнього середовища, спрямованою на поліпшення стратегічної позиції школи на ринку освітніх послуг, підвищення професійної підготовки випускників та досягнення потрібних для успішного функціонування економічних і соціальних результатів діяльності.

8. Перспективами розвитку дистанційної освіти є:

- удосконалення навчальних програм, планів та графіків навчального процесу, а також системи контролю знань студентів і слухачів;

- розширення мережі надання освітніх послуг;

- постійне оновлення існуючої бази навчально-методичних матеріалів;

- створення мультимедійних підручників, аудіо- та відеоматеріалів тощо;

- використання дистанційних матеріалів для перепідготовки та підвищення кваліфікації спеціалістів різних галузей економіки.

9. Одержані в роботі оцінки прогнозних значень кількості учнів та студентів можуть бути використані Міністерством освіти і науки України, навчальними закладами і місцевими органами під час планування підготовки кваліфікованих робітників та спеціалістів.

10. Побудовані в дисертації регресійні моделі залежності кількості студентів від впливу основних економічних показників можуть бути використані навчальними закладами під час планування своєї діяльності і надання якісних освітніх послуг.

Публікації автора:

У фахових виданнях:

    1. Лелик Л. І. Стратегія розвитку бізнес-освітнього закладу: Збірник матеріалів першої Міжнародної науково-практичної конференції „Сучасні проблеми управління" (м. Київ, 30 листопада – 1 грудня 2001 р.) / МОН України, НТУУ „КПІ”, МАУП; Уклад.: Б. В. Новиков, В. А. Гайченко та ін. – К.: ІВЦ „Політехніка", 2001. – С. 228–229.

    2. Приймак В. І., Твердохліб І. П., Лелик Л. І. Аналіз цілей реформування вищої школи України у контексті світових освітніх тенденцій // Актуальні проблеми підготовки фахівців в умовах реструктуризації органів регіонального управління (Збірник наукових праць): Вісник Рівненського державного технічного університету. Економіка; Редкол.: Наук. ред. акад. Академії наук вищої школи України та Академії економічних наук України Е. А. Зінь. – Рівне, 2001. – Вип. 2 (9). – С. 67–74.

    3. Мойсеєнко І., Лелик Л. Розвиток партнерських відносин у бізнес-освіті // Вісник ЛДАУ, Економіка АПК: Наук. вид.; Редкол.: Відп. ред. д-р ф.-м.н. М. С. Сявавко. – Львів, 2002. – № 9. – С. 135–139.

    4. Лелик Л. І. Удосконалення реформування вищої школи // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Інноваційний розвиток економіки (Збірник наукових праць) / НАН України. Інститут регіональних досліджень; Редкол.: Відп. ред. акад. НАН України М. І. Долішній.– Львів, 2003. – Вип. 6 (XLIV): У 4-х ч. – Ч. 4. – С. 127–135.

    5. Лелик Л. І., Поплавський В. Т. Економічні аспекти інноваційного розвитку // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Механізми реалізації регіональної політики (Збірник наукових праць) / НАН України. Інститут регіональних досліджень; Редкол.: Відп. ред. акад. НАН України М. І. Долішній. – Львів, 2003. – Вип. 2 (XL). – Ч. 2. –– С. 268–273.

    6. Лелик Л. І., Сухомлин Л. Є. Особливості організації навчального процесу у вищих навчальних закладах (досвід США – Університет Міссурі Канзас-Сіті) / Науково-методичний центр вищої освіти Міністерства освіти і науки України // Науково-методичний збірник. – 2004. – Вип. № 37. – С. 33-36.

    7. Лелик Л. І. Особливості розроблення модулів та навчальних програм для дистанційного навчання // Вісник Львівського національного університету. – (Серія економічна). – Львів: ЛНУ імені Івана Франка, 2004. – Вип. 33. – С.122-128.

    8. Лелик Л. І. Основні аспекти використання різних видів навчальних програм при дистанційному навчанні // Вісник Львівського національного університету. – (Серія економічна). – Львів: ЛНУ імені Івана Франка, 2003. – Вип. 32. – С. 231-238.

    В інших виданнях:

        1. Реверчук С. К., Вовчак О. Д., Ковалюк О. М., Крупка М. І., Лелик Л. І. та інші. Інтернет-економіка: бізнес, фінанси, безпека: Навч. посібник / За ред. д-ра екон. наук, проф. С. К. Реверчука. – Львів: ВПВ ЛвЦНТЕІ, 2002. – 205 с.

        2. Яворський М. С., Лелик Л. І. Співпраця центру науково-технічної і економічної інформації та вищого навчального закладу // Всеукраїнська науково-практична конференція „Управління в світі”: Тези доповідей. – Львів: Національний університет „Львівська політехніка”, 2003. – С. 61–62.

        3. Мойсеєнко І., Гинда О., Лелик Л. Основи підприємництва. Курс „АВС підприємництва”: Навчальні модулі. – Львів, 2002. – 63 с.

        4. Мойсеєнко І., Лелик Л. Напрямки реорганізації закладів бізнес-освіти // Матеріали Третьої щорічної національної конференції „Розбудова менеджмент-освіти в Україні”. – К.: Консорціум із удосконалення менеджмент- освіти в Україні, 2001. – С. 121–124.

        5. Лелик Л. І. Організація виробничих практик для студентів бізнес-освіти // Міжнародна наукова конференція „Розвиток підприємницької діяльності на Україні: Історія і сьогодення”. – Тернопіль: Інститут економіки і підприємництва, 2003. – С. 52.

        6. Кульчицький І. І., Лелик Л. І., Яворський М. С. Проект інформаційно-освітнього регіонального порталу в мережі Інтернет на базі ЛВ ЦНТЕІ – ЛФ МАУП // Сучасні проблеми науки та освіти: Матеріали 5-ї Міжнародної міждисциплінарної науково-практичної конференції, 27 червня – 4 липня 2001 р., м. Керч. – Харків: Українська Асоціація „Жінки в науці та освіті”, Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна, 2001. – Ч. 1. – С. 198–199.

            1. Коваль У. О., Лелик Л. І., Яворська І. Ю. Сучасні методики освіти: особливості різноманітних моделей, плюси і мінуси // Матеріали Міжнародної міждисциплінарної науково-практичної конференції „Сучасні проблеми науки та освіти”. – Харків: Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна, Харківський інститут управління, 2001. – Ч. 2. – С. 23–24.

            2. Лелик Л. І., Огірко О. В. Проблеми батьків і дітей // II Міжнародна науково-практична конференція „Управління у державі третього тисячоліття”. – Львів: Львівський інститут МАУП, Львівський ЦНТЕІ, 2003. – С. 87–91.

            3. Лелик Л. І., Огірко О. В. Моральність людських вчинків // I Міжнародна науково-практична конференція „Управління державою третього тисячоліття”. – Львів: Львівський центр науково-технічної і економічної інформації, Львівський інститут МАУП, 2002. – С. 187–191.

            4. Лелик Л. І. Сучасні вимоги до підготовки кадрів для ринкової економіки // Материалы Международной научно-практической конференции “Постсоветское пространство начала XXI века: основные тенденции развития (Научное издание). – Тирасполь: Московская академия экономики и права, Тираспольский филиал НОУ МАУП, 2002. – С. 122–124.

            5. Григор’єв М. А., Турко Ф. М., Чаплига В. М., Лелик Л. І. Система електронної підтримки розвитку персоналу // Сучасні проблеми науки та освіти: Матеріали 5-ї Міжнародної міждисциплінарної науково-практичної конференції, 30 квітня – 10 травня 2004 р., м. Алушта. – Харків: Українська Асоціація „Жінки в науці та освіті”, Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна, 2004. – С. 213.