Фіщенко Оксана Миколаївна. Планування інвестиційної діляьності промислових підприємств : Дис... канд. наук: 08.06.01 - 2003.
Анотація до роботи:
Фіщенко О. М. Планування інвестиційної діяльності промислових підприємств. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – Економіка, організація і управління підприємствами. – Донецький державний університет економіки і торгівлі ім. М. Туган-Барановського Міністерства освіти і науки України, Донецьк, 2003.
Проаналізовано особливості здійснення інвестиційної діяльності на промислових підприємствах України в сучасних умовах господарювання. Досліджено взаємозалежність вибору методу та видів інвестиційного планування, в зв’язку з чим уточнено класифікацію видів планів капіталовкладень. Проведено аналіз підходів до формування елементів платіжних рядів інвестиційних проектів та запропоновано рекомендації до здійснення цієї процедури з урахуванням діючих законодавчих та нормативних документів. Наведено рекомендації по плануванню інвестиційного проекту на основі сітьового моделювання з урахуванням специфіки етапів інвестиційних процесів і критеріїв ефективності планованих проектів, що дозволяє визначити оптимальний план його фінансування і термін реалізації та забезпечує досягнення економічного ефекту за рахунок перерозподілу фінансових ресурсів. Запропоновано модель інвестиційного бюджету промислового підприємства як інструменту формування оптимальної інвестиційної програми в умовах обмежених коштів. Розроблено рекомендації з синхронного планування інвестиційно-фінансової та виробничої програм промислового підприємства, а також рекомендації з оцінки оптимальності довгострокових інвестиційних програм.
У дисертаційній роботі на основі проведених досліджень здійснено систематизацію, теоретичне узагальнення та запропоновано нове вирішення актуальних науково-практичних питань зі здійснення планування інвестиційної діяльності на промислових підприємствах. Основні висновки і результати зводяться до наступного:
Розвиток товарно-грошових відносин, зміна форм власності, динамічне середовище господарювання призвели до значних змін в процедурі управління інвестиційними процесами на промислових підприємствах. Це обумовило необхідність удосконалення методів та інструментів як управління в цілому, так і його основних функцій, що насамперед стосується планування. В роботі виконано дослідження сутності інвестиційного планування, розкриті закономірності та виявлені специфічні риси його здійснення в умовах трансформації економіки. Удосконалення інвестиційного планування повинно спиратися на ряді принципів, що формуються виходячи з закономірностей розвитку як об'єкта, так і практики планування. Враховуючи комплекс специфічних чинників, що впливають на інвестиційний процес у даний час (динамічного середовища, нових показників та критеріїв ефективності проектів, необхідності урахування альтернативних варіантів вкладення коштів, специфіки фінансування інвестицій), у дисертаційній роботі узагальнено та виділено основні принципи планування інвестиційної діяльності промислових підприємств.
Багатогранність задач планування і шляхів їх вирішення обумовили велику кількість видів інвестиційного планування, котрі розрізняються по певних якісних ознаках. В роботі сформульовано ознаки, які дозволяють систематизувати види інвестиційного планування та розроблено їх класифікацію з урахуванням специфіки здійснення інвестиційних процесів в ринкових умовах господарювання.
Встановлення чіткої приналежності планування інвестиційної діяльності до певних груп дає можливість здійснювати вибір найбільше дійових методів і інструментів розробки планів. З огляду на різноманіття методів і широкий аспект проблем, на розв'язання яких спрямовані інвестиційні процеси, та пов'язану з цим значну складність у виборі дійового методу як способу здійснення планування капіталовкладень, у дослідженні узагальнено основні методи формування інвестиційних планів і програм, зокрема уточнено особливості використання окремих методів у залежності від поставлених цілей і задач, визначено межі їх застосування відповідно до проблем, на вирішення яких спрямовані капіталовкладення.
Процедура формування планів капіталовкладень промислового підприємства включає прогнозування вихідної інформації про потоки платежів, можливих у процесі реалізації проекту. Її точність має суттєве значення для побудови якісних планів і визначає характер інвестиційного рішення. Доведено, що процедура формування потоків інвестиційних платежів повинна здійснюватися на базі чинних законодавчих і нормативних документів, основних положеннях системи обліку та звітності. Враховуючи природу амортизаційних відрахувань, які призначені для фінансування відтворювальних процесів, формування інвестиційних платежів слід здійснювати з урахуванням їх економічної сутності і впливу як на величину поточних доходів і витрат, так і на суму коштів, призначених для компенсації інвестиційного капіталу. Різноманіття відзначених аспектів позначається на визначенні показників ефективності проектів і, як наслідок, процесі мотивації. В роботі узагальнено та уточнено підходи до формування інвестиційних платежів з урахуванням особливостей складу елементів платіжних рядів, методів нарахування амортизації та способів розрахунку показників економічної ефективності проектів.
Підготовка та здійснення інвестиційного проекту являє собою складний багатоетапний процес, у ході якого послідовність здійснення окремих етапів, їхня тривалість і витрати на реалізацію обумовлюють підсумкові результати здійснення інвестиції. При цьому важливе значення на стадії планування набуває оптимізація тривалості реалізації окремих етапів та проекту в цілому в узгодженні зі специфікою його фінансування та показниками ефективності. У роботі запропоновано алгоритм планування інвестиційного проекту на основі сітьового моделювання з урахуванням специфіки об'єкта, виділення його основних етапів, умов фінансування та фактора часу. Його використання дозволяє за допомогою маневрування резервами часу окремих робіт проекту визначити оптимальний план його фінансування і термін реалізації. Практичне застосування запропонованих рекомендацій забезпечує досягнення економічного ефекту за рахунок перерозподілу фінансових ресурсів.
В умовах великих потреб у коштах і обмежених фінансових можливостях підприємств загострюється проблема ефективного розподілу капіталу, що набуває особливої актуальності при формуванні інвестиційних програм промислових підприємств. Для вирішення даної задачі в дисертаційній роботі запропоновано рекомендації з побудови моделі бюджету капіталовкладень, яка забезпечує оптимізацію інвестиційної програми в умовах обмежених фінансових ресурсів. Цільова функція базується на одному з можливих показників, що характеризують ефективність планованих проектів з урахуванням фактору часу та задач, які вирішуються за допомогою капіталовкладень. Систему обмежень сформовано, враховуючи умови ліквідності коштів та специфіки технологічних процесів на підприємстві. Практичне використання моделі дозволяє зіставити та врахувати взаємний вплив ефективності планованих інвестиційних об'єктів і потенційних джерел їхнього фінансування.
Якісне планування на промислових підприємствах базується на узгодженні трьох основних взаємозалежних аспектів: інвестиційного планування, фінансового забезпечення діяльності підприємства та виробничого планування. З метою охоплення названих питань на стадії складання інвестиційних планів в роботі запропоновано моделі синхронного планування програм промислового підприємства з урахуванням специфіки формування системи обмежень в залежності від поставлених цілей та можливостей мінімізації упущеної вигоди. При охопленні різних аспектів, пов’язаних із реалізацією інвестиційних програм, змінюється вигляд цільової функції та системи обмежень. Це призводить до розбіжностей як в складі сформованої програми, так і в значенні показників, що характеризують результати її здійснення. Використання запропонованих моделей при довгостроковому плануванні діяльності підприємства дає можливість визначити можливу кількість і види напрямків капіталовкладень, планованих для здійснення в різні періоди часу, оптимізувати склад джерел фінансування всіх етапів реалізації проекту та розрахувати прогнозну величину обсягів виробництва окремих видів продукції в довгостроковій перспективі, виходячи з існуючих або знову впроваджених виробничих потужностей.
Специфіка довгострокового планування обмежує можливість повного урахування чинників, що впливають на параметри інвестиції, визначає динамічність вихідної інформації і найчастіше призводить до погрішностей у кінцевих значеннях прогнозованих величин, що значно погіршує якість планів, що складаються. Тому велике значення при плануванні має достовірність перспективних розрахунків. Зважаючи на те, що в дисертаційній роботі моделі оптимізації інвестиційних програм промислових підприємств подані у виді задачі лінійного програмування, запропоновано рекомендації з оцінки їх оптимальності на основі теорії подвійності з урахуванням специфіки об’єкту планування, цільових показників та підходів до формування системи обмежень як вихідної, так і подвійної задачі.
Публікації автора:
Публікації у фахових виданнях:
Хобта В. М., Фищенко О. Н. Развитие механизма управления промышленным предприятием // Економіка промисловості. – 1997. – № 1.– С. 65-70. (Особистий внесок: визначення ролі та місця планування в загальній системі управління на підприємстві, – 0,3 д.а.).
Фіщенко О. М. Бюджет як інструмент управління інвестиційною діяльністю підприємства // Труды Донецкого государственного технического университета. Серия: экономическая. Выпуск 19. – Донецк, ДонГТУ, 2000. – С. 79–85.
Фіщенко О. М. Фінансове забезпечення інвестиційної діяльності промислових підприємств // Вісник Національного університету “Львівська політехніка” № 417 “Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку. – Львів: Видавництво Національного університету “Львівська політехніка”, 2001. – С. 372–378.
Фіщенко О. М. Синхронне інвестиційно-виробниче планування діяльності промислового підприємства // Регіональні перспективи. – 2002. – № 2 (21). – С. 118–122.
Фіщенко О. М. Планування інвестиційної програми розвитку промислового підприємства // Фінанси України. – 2002. – № 5 (78). – С. 20–30.
Фіщенко О. М. Комплексне планування інвестиційно-фінансового та виробничого аспектів розвитку підприємства // Економіка промисловості. – 2002. – № 1(15). – С. 76–85.
Фіщенко О. Використання подвійних оцінок для визначення якості інвестиційного планування // Вісник Тернопільської академії народного господарства. – Випуск 7/3. – Тернопіль: “Економічна думка”, 2002. – С. 164–168.
Фіщенко О. М. Оптимізація фінансування інвестиційного проекту на основі сітьових моделей // Наукові праці Донецького державного технічного університету. Серія: економічна. Випуск 49. – Донецьк, ДонНТУ, 2002. – С. 163–174.
Публікації за результатами участі у конференціях:
Шилова Л. И., Фищенко О. Н. Основные направления проектного анализа эффективности инвестиций // Экономические инновации. – Вып. 4. Международное и межрегиональное сотрудничество в Черноморском бассейне. – Одесса, 1999. – С. 92-94. (Особистий внесок: уточнення значення впливу якісного планування на формування мотивів інвесторів, – 0,05 д.а.).
Фищенко О. Н. Управление инвестициями в условиях развития рыночной экономики в Украине // Материалы ІІ международной научной конференции молодых ученых-экономистов «Проблемы теории и практики управления в современной экономике». Том 2. Управление экономическими процессами на макроуровне. – Донецк: ДонГТУ Минобразования Украины, ИЭП НАН Украины, ИЭПИ НАН Украины, Юго-Восток, 1999. – с. 157-162.
Шилова Л. И., Фищенко О. Н. Анализ и оценка доходности предприятия // Международная научная конференция «Проблемы теории и практики становления социально-ориентированной рыночной экономики». – Харьков: ХГАДТУ, 1999. – С. 233-234. (Особистий внесок: виділення основних складових потоків інвестиційних платежів, – 0,07 д.а.).
Фіщенко О. М. Використання бюджету для управління інвестиційною діяльністю підприємства // Тези доповідей Всеукраїнської науково-практичної конференції “Шляхи зміцнення фінансово-економічної самостійності регіонів України”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2000. – С. 161–162.
Фищенко О. Н. Проблемы финансового обеспечения инвестиционной деятельности промышленных предприятий // Доповіді та повідомлення ІІ регіональної наукової конференції “Східна Україна: характерні тенденції та особливості розвитку в ХХ столітті”. – Донецьк, 2001. – С. 27–29.
О. М. Фіщенко. Планування інвестиційно-виробничої програми розвитку промислового підприємства // Економічні проблеми розвитку регіонів та підприємств на початку ХХІ століття: Тези доповідей Всеукраїнської науково-практичної конференції. У двох томах. Том 2. – Полтава: ПДТУ ім. Юрія Кондратюка, 2001. – С. 144–146.