Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Ніколашин Андрій Олександрович. Побудова системи облікової інформації в сільськогосподарських підприємствах в умовах комп’ютеризації : Дис... канд. наук: 08.00.09 - 2008.



Анотація до роботи:

Ніколашин А.О. Побудова системи облікової інформації в сільськогосподарських підприємствах в умовах комп’ютеризації. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.09 – Бухгалтерський облік, аналіз та аудит (за видами економічної діяльності). – Національний науковий центр „Інститут аграрної економіки” УААН, Київ, 2007.

Дисертація присвячена теоретичному та методологічному обґрунтуванню та практичним рекомендаціям з побудови та удосконалення системи облікової інформації в сільськогосподарських підприємствах в умовах комп’ютеризації, що сприятиме формуванню бухгалтерської комп’ютерної системи та ефективному її використанню в цих підприємствах.

У дисертаційній роботі досліджується поняття системи облікової інформації в умовах комп’ютеризації. Запропоновано до застосування термін бухгалтерська комп’ютерна система. Сформований перелік її складових та визначено послідовність взаємозв’язків між її підсистемами, а також проведений розрахунок економічної ефективності її впровадження.

Проаналізовано та класифіковано ринок програмного забезпечення з комп’ютеризації бухгалтерського обліку в сільськогосподарських підприємствах. Удосконалено оцінку електронного документообігу з позицій не тільки руху документів, а й передачі прав на їх використання. Сформовано перелік обов’язкових реквізитів електронного документа, що дозволить їм отримати юридичну силу.

У дисертації наведені теоретичні положення та практичні рекомендації для вирішення наукової проблеми побудови системи облікової інформації в сільськогосподарських підприємствах в умовах комп’ютеризації, що сприятиме формуванню бухгалтерської комп’ютерної системи та ефективному її використанню в сільськогосподарських підприємствах

  1. Запропоновано до застосування термін „бухгалтерська комп’ютерна система”. Це система бухгалтерського обліку з можливостями самоконтролю, що використовує людську і машинну працю, та складається з відповідних підсистем, що групуються в методичну, технічну та організаційну підсистеми. Задачами цієї системи є збирання, реєстрація, обробка, систематизація, зберігання та передача необхідної облікової інформації за допомогою сучасних технічних, програмних і технологічних засобів та рішень.

  2. Обґрунтовано підходи до впровадження бухгалтерської комп’ютерної системи шляхом формування послідовності стадій та етапів її створення і запровадження. Одним з головних етапів є розробка Технічного завдання, де повинні розглядатися практичні рекомендації не лише щодо порядку створення, а й до вибору основних складових: програмного та технічного забезпечення, побудови комп’ютерної мережі, структури облікового апарату тощо.

  3. Проведений розрахунок економічної ефективності бухгалтерської комп’ютерної системи довів, що вона може бути досить висока за умови правильної послідовності створення і впровадження цієї системи. Виявлено, що зменшення витрат на придбання технічного та програмного забезпечення є невиправданим, оскільки в структурі витрат на функціонування бухгалтерської комп’ютерної системи найбільший відсоток займають витрати на заробітну плату та накладні витрати.

  4. Аналіз законодавчої бази України виявив значні прогалини в сфері застосування комп’ютерних технологій у бухгалтерському обліку, в тому числі, і в сільськогосподарських підприємствах. Закони України „Про електронні документи та електронний документообіг” та „Про електронний цифровий підпис” дають лише загальні пояснення щодо комп’ютеризації бухгалтерського обліку. Тому постає невідкладна потреба в доповненні нормативно-правової бази України положеннями, які б чітко регламентували правила використання комп’ютерної техніки та технологій в бухгалтерському обліку сільсько-господарських підприємств.

  5. Дослідження ринку бухгалтерського програмного забезпечення для сільськогосподарських підприємствах дозволило згрупувати його в три групи: універсальні програми із стандартним переліком виконуваних функцій, які придатні лише для часткової комп’ютеризації обліку; програми науково-дослідних інститутів, які враховують особливості обліку в сільському господарстві, але є мало розповсюдженими; спеціалізовані програми, що придатні для комплексної комп’ютеризації обліку різних за розмірами сільськогосподарських підприємств, але на ринку пропонуються лише програми-”надбудови”, що можуть працювати тільки разом з головною програмою.

  6. Виявлено, що у зв’язку зі значним зниженням трудомісткості при комплексній комп’ютеризації бухгалтерського обліку виникає потреба в перегляді нормативів робочого часу працівників бухгалтерського апарату, а саме „Міжгалузевого нормативу чисельності працівників бухгалтерського обліку”. Крім того, з’являється необхідність в нових поправочних коефіцієнтах: коефіцієнту ведення електронного документообігу для визначення загального часу на друк документів та коефіцієнту введення допоміжних даних для визначення додаткового часу на занесення допоміжної інформації по даних, що надходять вперше.

  7. Визначення електронного документообігу, як звичайного документо-обігу, але з використанням комп’ютерної техніки, є не точним, оскільки електронний документообіг – це не тільки рух документів, а й передача прав на їх використання з повідомленням про це користувачів. Це пов’язано з тим, що рух електронних документів проходить в базі даних комп’ютера, і користувач має можливість відслідковувати рух документів лише по особливим відміткам – передачі прав на використання електронного документа.

  8. Юридична сила електронних документів може бути доведена лише за наявності обов’язкових реквізитів, які повинні включати стандартні реквізити, що містяться в документі незалежно від його форми, позначки про зміни та доповнення, що дозволяють юридично підтвердити будь-які зміни документа та електронний цифровий підпис, що ідентифікує користувача документа.

  9. Головними передумовами розвитку бухгалтерської комп’ютерної системи в сільськогосподарських підприємствах повинні бути: розробка законодавчо-нормативної бази, забезпечення пільгами (банківські кредити, зменшення податків тощо) сільськогосподарські підприємства при впровадженні бухгалтерської комп’ютерної системи, підтримка навчальних закладів, особливо в питаннях забезпечення необхідним програмним та технічним забезпеченням тощо.

Публікації автора:

У фахових виданнях:

  1. Ніколашин А.О. Особливості комп'ютеризації бухгалтерського обліку в сільському господарстві: Зб. наук. праць Подільської держ. аграр.-техн. акад./ За ред. проф. М.І. Бахмата. – Кам’янець-Подільський, 2002. - №10. - С. 172-173.

  1. Ніколашин А.О. Використання комп’ютерних технологій при підготовці фахівців з спеціальності „Бухгалтерський облік і аудит”: Зб. наук. праць Подільської держ. аграр.-техн. акад. / За ред. проф. М.І. Бахмата. – Кам’янець-Подільський, 2003. - № 11. - С. 260-262.

  2. Ніколашин А.О. Юридичне підтвердження електронних облікових документів: Зб. наук. праць Подільської держ. аграр.-техн. акад. / За ред. проф. М.І. Бахмата. – Кам’янець-Подільський, 2004. - № 12. – Т. 2. - С. 219-221.

  3. Ніколашин А.О. Організація бухгалтерського апарату при бухгалтерський комп’ютерній системі: Зб. наук. праць Подільського держ. аграр.-техн. ун-ту / За ред. проф. М.І. Бахмата. – Кам’янець-Подільський, 2005. – № 13. – С. 336-338.

  4. Ніколашин А.О. Бухгалтерська комп’ютерна система // Облік і фінанси в АПК. – 2005. – № 6. – С. 25-28.

  5. Ніколашин А.О. Розрахунок економічної ефективності використання бухгалтерської комп’ютерної системи в сільськогосподарських підприємствах // Облік і фінанси в АПК. – 2005. – № 8. – С. 47-50.

  6. Ніколашин А.О. Характеристика сучасних комп’ютерних форм обліку: Збірник наукових праць Подільського держ. аграр.-техн. ун-ту / За ред. проф. М.І. Бахмата. – Кам’янець-Подільський, 2006. – № 14. – Т. 2. – С. 240-243.

  7. Ніколашин А.О. Поняття облікового регістру, форми та системи обліку при впровадженні комп’ютерних технологій. // Облік і фінанси в АПК. – 2007. – № 6-7. – С. 93-95.

Тези науково-практичних конференцій:

  1. Ніколашин А.О. Реформування комп’ютеризації бухгалтерського обліку в сільському господарстві: Ринкова трансформація економіки АПК. Ч.3: Фінансово-кредитна система. / За ред. П.Т. Саблука, В.Я. Амбросова, Г.Є. Мазнєва.– К.: ІАЕ, 2002.- С. 326-329.

  2. Ніколашин А.О. Характеристика ринку бухгалтерських програм для сільського господарства: Реформування обліку, звітності та аудиту в системі АПК України: стан та перспективи. Ч.2: Науково-методична робота з обліку та звітності АПК: стан та перспективи. / За ред. П.Т. Саблука, М.Я. Дем’яненка, В.М. Жука. – К.: ІАЕ, 2003. – С. 178-182.