Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Єлісєєв Андрій Валентинович. Податкове планування на підприємстві: дисертація канд. екон. наук: 08.06.01 / Національний ун-т "Львівська політехніка". - Л., 2003.



Анотація до роботи:

Єлісєєв А.В. Податкове планування на підприємстві. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – Економіка, організація та управління підприємствами. – Національний університет “Львівська політехніка”, Львів, 2003.

Дисертація присвячена теоретико-концептуальним, методичним та прикладним аспектам податкового планування на виробничих та комерційних підприємствах під час їх заснування, діяльності (виробництво та збут продукції, робіт і послуг), реорганізації чи закриття.

У дисертації обгрунтована необхідність податкового планування на підприємстві та розроблена його концепція як елемента фінансового та податкового менеджменту, визначені основні способи та принципи податкового планування, розроблено пропозиції щодо організації служб податкового планування на підприємстві, а також систему показників оцінки ефективності податкового планування й основні напрями та алгоритми мінімізації податкових платежів.

У дисертаційній роботі поставлено й розв’язано наукове завдання розроблення концептуальних засад, науково-методичних положень та практичних рекомендацій щодо податкового планування на підприємстві. На основі вивчення матеріалів та проведення досліджень зроблено такі висновки.

1. У системі методів державного регулювання підприємницької діяльності податки є ефективним непрямим регулятором економічних процесів як на макро-, так і на мікрорівні. У дисертаційній роботі здійснено системний науковий аналіз податкової системи України, яка формувалась в умовах реформування економіки держави на ринкових засадах та економічної нестабільності, і встановлено її недоліки, які негативно впливають на діяльність суб’єктів підприємництва. Це і нестабільність та громіздкість податкового законодавства, і зміщення пріоритетів зі стимулювальної функції до фіскальної, і здеформоване співвідношення між прямими та непрямими податками, й інші недоліки. Ці недоліки роблять податкову систему неадекватною умовам перехідної економіки і негативно впливають на платоспроможність і фінансову стійкість підприємств, формування їх фінансових ресурсів та інвестиційну діяльність, конкурентоспроможність продукції. Негативний вплив чинної системи оподаткування на фінансово-господарську діяльність суб’єктів господарювання можна послабити як реформуванням податкової системи, так і реалізацією на підприємстві концепції податкового планування.

2. Податкове планування на рівні підприємства – це вибір між різними варіантами здійснення фінансово-господарської діяльності і розміщення активів підприємства з метою досягнення найнижчого рівня податкових зобов’язань, що виникають при цьому. Податкове планування реалізується тільки в рамках чинного податкового законодавства, а в його основі лежать максимальне використання усіх визначених законом податкових пільг та реалізація оптимізаційних податкових схем. Економісти, які розробляють стратегію податкового планування на підприємстві на основі матеріалів дисертаційного дослідження можуть обгрунтовувати основні принципи податкового планування, його види та інструменти, чинники альтернативності, а також систему показників оцінки податкового навантаження на підприємство та ефективності податкового планування (ефективності діяльності служби податкового планування підприємства).

3. Реальних результатів від реалізації на підприємстві принципів податкового планування можна досягти тільки за умови його правильної організації, чіткого формулювання завдань, розмежування функцій виконавців, правової оцінки реальності та законності схем мінімізації податкових платежів, а також

адміністративного контролю за їх реалізацією. Менеджери підприємств можуть використовувати результати дослідження для розробляння організаційних засад формування служб податкового планування на підприємствах.

4. Реалізація концепції податкового планування за умов податкового середовища, яке істотно впливає на ефективність діяльності підприємницької структури, а також схем внутрішньодержавного та міжнародного податкового планування дають змогу бухгалтерам та фінансистам знизити податкове навантаження на підприємство.

5. На підставі результатів дисертаційного дослідження автор вносить такі рекомендації:

5.1. Міністерству освіти і науки України ввести розділ “Податкове планування на підприємстві” в дисципліну “Податковий менеджмент” для студентів напряму “Економіка і підприємництво”;

5.2. Міністерству економіки та з питань європейської інтеграції України спільно з Головною державною податковою адміністрацією України розробити типові методичні рекомендації щодо використання методів податкового планування суб’єктами підприємницької діяльності.

Публікації автора:

Публікації у фахових виданнях

1. Єлісєєв А.В. Податкове планування як стратегія виживання підприємства в сучасних економічних умовах // Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку. Вісник Держ. ун-ту “Львівська політехніка”, №368. – Львів: Вид-во Держ. ун-ту “Львівська політехніка”, 1999. – С. 129 – 134

2. Єлісєєв А.В. Податкове планування при застосуванні офшорних компаній // Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку. Вісник Держ. ун-ту “Львівська політехніка”; №369. – Львів: Вид-во Держ. ун-ту “Львівська політехніка”, 1999. – С. 120–123.

3. Єлісєєв А.В. Шляхи мінімізації впливу дозвільних методів регулювання підприємницької діяльності на витрати підприємства // Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку. Вісник Нац. ун-ту “Львівська політехніка”, №405. – Львів: Вид-во Нац. ун-ту “Львівська політехніка”, 2000. – С. 14–18.

4. Загородній А.Г., Єлісєєв А.В. Формування та оцінка податкової політики підприємства // Науковий вісник Волинського держ. ун-ту. Економічні науки. – Луцьк; Вежа, 2001. – №4. – С.182–184. Особистий внесок здобувача – обгрунтування альтернативності оподаткування підприємницької діяльності.

5. Загородній А.Г., Єлісєєв А.В. Податкове планування в системі фінансового менеджменту підприємництва // Фінанси України. – 2001. – №8. – С. 131 – 134. Особистий внесок здобувача – суть податкового планування, його принципи та місце в системі фінансового менеджменту підприємства.

6. Загородній А.Г., Єлісєєв. А.В. Офшорні компанії та міжнародне податкове планування // Проблеми економічної інтеграції України в Європейський Союз:

європейські порівняльні студії. Частина 2. Вісник Тернопільської академії народного господарства. № 18. – Тернопіль: Економічна думка, 2001. – С. 132 – 134. Особистий внесок здобувача – розкрита роль офшорних територій та офшорних компаній в міжнародному податковому плануванні.

7. Загородній А.Г., Єлісєєв А.В. Податкове планування суб’єктів підприємництва та шляхи його реалізації на сучасному етапі господарювання // Проблеми економіки та управління. Вісник Нац. ун-ту “Львівська політехніка”, №448. – Львів: Вид-во Нац. ун-ту “Львівська політехніка”, 2002. – С.67 – 74. Особистий внесок здобувача – обгрунтовано етапи податкового планування та напрями його реалізації.

8. Кухаренко І., Єлісєєв А. Удосконалення системи оподаткування заробітної плати // Науковий вісник: Збірник наукових праць. – Ірпінь: Видавничий центр Академії державної податкової служби України, 2002. – С. 269-271. Особистий внесок здобувача – обґрунтовано напрями податкового планування оплати праці.

Публікації, що додатково відображають наукові результати дисертації

9. Єлісєєв А. Податковий календар на серпень 1995 р. // Вісник податкової служби України. – 1995. – №1. – С. 62.

10. Петрович Й.М., Єлісєєв А.В. Формування податкової системи в Україні: перманентна невизначеність // Податки в України: теорія і практика. Збірник наукових праць. – Луцьк: Вид-во Волинського держ. ун-ту Вежа, 1995. – С. 14 – 17. Особистий внесок здобувача – аналіз впливу нестабільності податкової системи на підприємницьку діяльність.

11. Єлісєєв А. Податки: озирнись без гніву // Галицькі контракти. – 1995. – №2. – С. 26 – 30.

12. Єлісєєв А. Як торгувати на базарі, уникаючи штрафів податкової інспекції. – Львів: Оскарт. 1995. – 112 с.

13. Єлісєєв А.В. Як мінімізувати податкові платежі. – Львів: “Галицькі контракти”, 1997. – 48 с.

14. Єлісєєв А. Податкове планування в системі інвестиційного менеджменту // Сучасна іноваційно-промислова політика України: інвестиційні пріоритети та інфраструктура: Тези Х міжнародної науково-практичної конференції (6–8 квітня 1999р.). Чернівці: Рута. – 1999. – Том III, С. 112 – 116.

15. Єлісєєв А. Оптимізація податкових платежів при виплаті працівникам зарплати // Податкове планування. – 2000. – №2. – С. 22 – 24.

16. Єлісєєв А., Загородній А. Податкове планування та планування податкових платежів // Податкове планування. – 2001. – №1. – С. 7 – 8. Особистий внесок здобувача – обгрунтування критеріїв розмежування між податковим плануванням і плануванням податкових платежів.

17. Єлісєєв А. Податкове планування як стратегія виживання // Податкове планування. – 2000. – №1. – С. 4 – 5.

18. Єлісєєв А., Загородній А. Податкове планування як метод оптимізації податкових платежів підприємства // Стратегічні пріоритети розвитку регіонів у

системі економічної політики в Україні. Науковий вісник ЧТЕІ. – Чернівці, 2001. – С. 182 – 185. Особистий внесок здобувача – визначені основні напрями оптимізації податкових платежів.

19. Єлісєєв А., Загородній А. Оцінка податкового навантаження на підприємство та заходи для його зменшення // Податкове планування. – 2001. – №7. – С. 31 – 32. Особистий внесок здобувача – розроблена система показників оцінки ефективності податкового планування.

20. Єлісєєв А., Загородній А. Види податкового планування // Податкове планування. – 2001. – №9. – С. 22. Особистий внесок здобувача – дана характеристика видів податкового планування.

21. Загородній А.Г., Єлісєєв А.В. Чинники альтернативності міжнародного податкового планування // Міжнародна науково-прикладна конференція “Менеджмент і міжнародне підприємництво”: Зб. матеріалів. – Львів: Вид-во Нац. ун-ту “Львівська політехніка”, 2001. – С. 35. Особистий внесок здобувача – розкриті чинники, які зумовлюють альтернативність рішень щодо міжнародного податкового планування.

22. Загородній А.Г., Єлісєєв А.В. Податкове планування та оцінка його ефективності: Конспект лекцій з курсу “Податкова система” для студентів напряму підготовки 0501 “Економіка і підприємництво”. – Львів: Вид-во Нац. ун-ту “Львівська політехніка”, 2002. – 32 с. Особистий внесок здобувача – розкрито суть, напрями, принципи, етапи та критерії оцінки податкового планування.

23. Елисеев А., Пидлужный Н. Налоговое планирование. Минимизация налогообложения законными способами. – Днепропетровск: Баланс. 2002. – 221 с. Особистий внесок здобувача – розроблено схеми та інструменти внутрішньодержавного і міжнародного податкового планування.

24. Загородній А.Г., Єлісєєв А.В. Методи оцінки податкового навантаження на підприємство та ефективність податкового планування // Психолого-педагогічні основи гуманізації навчального процесу в школі та вузі. Зб. наукових праць. – Рівне: Волинські обереги, 2002. – С. 239 – 241. Особистий внесок здобувача – обгрунтована система показників, використовуваних для оцінки ефективності податкової політики підприємства.

25. Єлісєєв А., Загородній А. Організація податкового планування на підприємстві // Податкове планування. – 2002. – №8. – С. 56. Особистий внесок здобувача – обгрунтована доцільність організації та структура служби податкового планування на підприємстві.

26. Єлісєєв А., Загородній А. СЕЗ як інструмент податкового планування // Податкове планування. – 2002. – №10. – С. 5–8. Особистий внесок здобувача – розроблено алгоритм податкового планування ефективності реалізації інвестиційних проектів у СЕЗ.

27. Загородній А.Г., Єлісєєв А.В. Податкова система України та її вплив на фінансово-господарську діяльність підприємств: Конспект лекцій з курсу “Податкова система” для студентів напряму підготовки 0501 “Економіка і

підприємництво”. – Львів: Вид-во Нац. ун-ту “Львівська політехніка”, 2002. – 52 с. Особистий внесок здобувача – оцінка впливу системи оподаткування на фінансово-господарську діяльність суб’єктів підприємництва.

28. Загородній А., Єлісєєв А. Суть та види податкового планування підприємницької діяльності // Економічні проблеми ринкової трансформації України. Тези доповідей Всеукраїнської науково-практичної конференції. 3 – 4 грудня 2002 р. – Львів: ЛБІ НБУ, 2002. – С. 96-98. Особистий внесок здобувача – класифікація видів податкового планування.