Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Каламбет Світлана Валеріївна. Податковий потенціал у механізмі регулювання економічного зростання : Дис... д-ра екон. наук: 08.04.01 / Дніпропетровський ун-т економіки та права. — Д., 2003. — 477арк. — Бібліогр.: арк. 422-444.



Анотація до роботи:

Каламбет С.В. Податковий потенціал у механізмі регулювання економічного зростання. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.04.01 – Фінанси, грошовий обіг і кредит. – Інститут економіки промисловості НАН України, Донецьк, 2004.

Дисертацію присвячено розробці теоретичних і організаційно-методичних засад механізму формування і використання податкового потенціалу в Україні. Визначено концептуальні засади дослідження напрямів реформування податкової системи на основі концепції податкового потенціалу. Розвинуто теоретичну концепцію податкового регулювання процесів економічного зростання в Україні. Розроблено концептуальні засади реформування системи оподаткування підприємств на основі визначення податкового потенціалу. Здійснено аналіз податкової системи України на основі стану й тенденцій розвитку податкового потенціалу, рівня податкового навантаження на суб’єкти господарювання та громадян, тенденцій розподілу та перекладання податкового навантаження. Сформульовано методологічні та методичні засади вартісного визначення елементів механізму формування податкового потенціалу. Визначено основні проблеми управління механізмом формування і використання податкового потенціалу в цілому і по елементах. Розроблено напрями реформування податкової системи на основі податкового потенціалу, шляхи удосконалення механізму функціонування податку на прибуток та податку на доходи громадян.

У дисертації виконано теоретичне узагальнення та запропоновано нове вирішення актуальної проблеми формування і ефективного використання податкового потенціалу з метою забезпечення сталого економічного зростання в Україні. Результати дослідження дозволили сформулювати висновки концептуального, теоретичного та науково-практичного спрямування.

1. У теоретичному плані - вирішення важливої наукової проблеми розвитку теоретичних і методичних засад формування податкового потенціалу в Україні.

1.1. Як показало виконане дослідження, податковий потенціал слід розглядати як невід'ємну складову частину економічної системи, що чинить багатогранний вплив на різні сфери життєдіяльності громадян, функціонування суб'єктів господарювання, регіонів, галузей господарського комплексу і держави в цілому. Аналіз податкового потенціалу доцільно проводити з огляду на те, що дана категорія характеризується тісним взаємозв'язком і взаємною обумовленістю розподільних процесів і пов'язаних із ними проблем. А відтак, недоліки або помилки у додержанні оптимальних параметрів функціонування податкового потенціалу позначаються на якісних і кількісних показниках загальнодержавних і місцевих фінансів, фінансів підприємств, доходах громадян, на порушенні залежності між обсягом створеної та розподіленої вартості, формуванні негативних тенденцій у процесі розширеного відтворення в Україні.

1.2. Розробка теоретичних і організаційно-методологічних засад дослідження податкового потенціалу має включати розкриття сутності й визначення категорії "податковий потенціал", а також невід'ємних складників механізму його формування; уточнення на цій основі основних напрямів податкової політики в Україні, виходячи з об'єктивної необхідності підвищення ефективності вітчизняної фінансової системи; визначення на основі концепції податкового потенціалу доцільного рівня податкового навантаження, його розподілу між суб'єктами господарювання і громадянами з метою створення передумов для забезпечення ефективного управління фінансово-промисловими системами і подальшого соціально-економічного розвитку України.

1.3. Концептуальні основи оподаткування необхідно формувати з урахуванням науково визначеного поняття податкового потенціалу. Як показало виконане дослідження, на відміну від відомих підходів, що характеризують податковий потенціал як вартісну величину можливих сукупних податкових надходжень у межах тієї чи іншої території, його доцільно характеризувати через відтворювальні закономірності розвитку національного господарства, що є передумовою забезпечення сталого економічного зростання. З цих методологічних позицій податковий потенціал є реальним національним доходом, зменшеним на суму витрат для відтворення життєво необхідних потреб громадян і капіталу, спрямованого на інвестиційні потреби суб'єктів господарювання.

1.4. Методологічні підходи до вартісного вираження податкового потенціалу повинні базуватися на визначенні взаємозв'язків основних макроекономічних показників. В основі ефективного використання конкретних податкових форм і методів управління відтворенням повинна знаходитися система факторів виробництва: земля, капітал, праця. Виходячи з такого методологічного бачення проблеми було уточнено, що коефіцієнт податкового потенціалу, на якому базується його обчислення, є відношенням сукупної величини ідентифікованої вартості, доданої за рахунок продуктивного використання факторів виробництва (за умови відшкодування певної величини надходжень до суспільних фондів життєзабезпечення і розвитку держави), до вартості постійного і змінного капіталу.

1.5. Концептуальні засади визначення податкового потенціалу на рівні підприємства доцільно формувати виходячи із структурної схеми економічної діяльності з урахуванням її мети, якою звичайно вважається створення прибутку. Відповідно до структури економічної діяльності податковий потенціал є сукупністю статичної та динамічної складової.

2. В аналітичному плані – розвиток методичних основ комплексного аналізу фактичного стану формування і використання податкового потенціалу, визначення рівня податкового навантаження та його розподілу як між елементами механізму формування податкового потенціалу, так і суб'єктами господарювання (на прикладі м. Дніпропетровська).

2.1. З метою створення аналітичних засад для забезпечення сталого економічного зростання на основі концепції податкового потенціалу необхідно забезпечити виконання таких вимог, що висуваються до механізму його формування і використання, як наявність концепції, визначення стратегії і тактики забезпечення розвитку податкового потенціалу, додержання паритету інтересів держави, суб'єктів господарювання і громадян, регіонів і галузей господарського комплексу; сталість і ефективність функціонування податкової системи на основі застосування концепції податкового потенціалу.

2.2. У результаті проведеного аналізу системи національного оподаткування, стану і тенденцій розвитку податкового потенціалу, ступеня податкового навантаження та його розподілу з'ясовано недоліки і прорахунки, які мають як об'єктивний, так і суб'єктивний характер. Зокрема, виконаний розрахунок коефіцієнта податкового потенціалу, який характеризує ефективність використання постійного і змінного капіталу в Україні, свідчить про сталу тенденцію його зменшення і порушення макроекономічних пропорцій розширеного відтворення у державі. Розрахунок коефіцієнта податкового потенціалу на прикладі Дніпропетровської області також показав, що означені тенденції співпадають. Результати порівняльного аналізу визначення сукупного податкового навантаження на суб'єкти господарювання традиційним методом і з використанням податкового потенціалу показали, що останній більш коректно враховує закономірності нормального функціонування підприємств. Це свідчить про те, що, по-перше, за теперішнього рівня податків частина суб'єктів господарювання не має належних можливостей забезпечувати своєчасне розширене відтворення на інноваційній основі; по-друге, що існує певна зворотна залежність податкового навантаження від обсягів виробництва продукції; по-третє, що податкова політика України потребує коригувань у контексті забезпечення ефективного формування і використання податкового потенціалу.

Результати обчислення розмірів податкового потенціалу та його використання складають аналітичний фундамент сформульованого податкового закону відповідності, суть якого полягає в тому, що рівень податкових стягнень повинен відповідати обсягу новоствореної вартості, що залишається після задоволення всіх відтворювальних потреб.

2.3. Як аналітичний апарат для планування сум надходжень від податків та зборів до територіальних бюджетів з урахуванням структурних особливостей системи оподаткування в Україні запропоновано використовувати спеціально розроблену ланцюгову матричну модель, що представляє собою систему економічних показників і узагальнених нормативів (види податків, галузі промисловості, податкові фактори), які включені до комплексу матриць. Вказана модель є універсальною з точки зору використання як малих, так і великих масивів інформації та дозволяє визначати вплив основних факторів на обсяги податкових надходжень, виявляти тенденції розвитку економіки регіону в цілому і за окремими галузями господарства, її важливою особливістю є також те, що вона дозволяє не тільки аналізувати вплив податкових факторів на величину надходжень до територіального бюджету, а й визначити зворотний вплив податків на розвиток господарського комплексу.

3. У практичному плані - розробка на підставі дослідження та порівняння стану, ефективності використання і тенденцій розвитку вітчизняного податкового потенціалу практичних рекомендацій щодо удосконалення податкової політики, удосконалення існуючих форм і методів державного податкового регулювання промислового сектора національної економіки, конкретних пропозицій щодо механізмів дії окремих податків.

3.1. Обґрунтовано, що для підвищення стабільності та передбачуваності податкових надходжень податкова політика держави повинна враховувати особливості стану і процесів розвитку вітчизняного податкового потенціалу, який чинить вплив на дотримання паритетів економічних інтересів держави, суб'єктів господарювання, громадян, регіонів, галузей господарського комплексу. З цією метою необхідно вирішити питання нормативно-правового регулювання податкового потенціалу та узгодити його основні засади з програмою діяльності Уряду та Законом України "Про Державний бюджет України" на відповідний рік; визначити в основних засадах податкової політики на плановий період чіткі кількісні орієнтири використання податкового потенціалу, а також конкретні шляхи реалізації зазначених орієнтирів; забезпечити поступовий перехід від визначення кількісних параметрів зростання податкових надходжень до цільових орієнтирів, що визначають динаміку формування податкового потенціалу.

3.2. Для забезпечення в Україні поступального розвитку інвестиційного процесу, що є запорукою сталого економічного зростання, слід: комплексно оцінити необхідний рівень інвестиційних ресурсів виходячи із заданих темпів економічного зростання; розробити дієві заходи податкового регулювання процесу накопичення в Україні; визначити конкретні податкові механізми стимулювання інвестиційної діяльності суб'єктів господарювання.

Для цього запропоновано:

визначати оптимальний рівень і галузеві нормативи граничного податкового навантаження на основі розрахунку податкового потенціалу та економічного обґрунтування його основних елементів (частки оплати праці, амортизації і чистого прибутку в доданій вартості);

удосконалити правила визначення фінансових результатів господарської діяльності підприємств за рахунок використання різновиду методу нарахувань, що передбачає визначення реалізованого прибутку, заснованого на відомому бухгалтерському принципі відповідності;

перейти до регресивної шкали оподаткування прибутку підприємств, тобто при збільшенні прибутку ставка оподаткування повинна понижуватися, створюючи зацікавленість у зростанні ефективності виробництва;

передбачити можливість поетапного, у міру подальшої стабілізації соціально-економічної системи і закріплення прогресивних тенденцій в економіці України, переходу до пропорційно-регресивного прибуткового податку з громадян, що буде стимулювати продуктивну працю на користь кожного окремо і суспільства в цілому.

Публікації автора:

Монографії

1. Каламбет С.В. Податковий потенціал: теорія, практика, управління. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2001. – 304 с.

2. Скубицька Н.М., Каламбет С.В., Єкімов С.В. Проблеми фінансового планування на підприємстві. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2000. – 182 с.

Особистий внесок: розробка методів фінансового планування на підприємстві з урахуванням структурної діяльності підприємства.

Статті

3.Каламбет С.В., Рублева Н.В. Платежеспособность как составной элемент финансовой устойчивости предприятия в период экономического кризиса промышленности Украины // Придніпровський науковий вісник. – 1997. – №19 (30). – С.5–6.

Особистий внесок: аналіз фінансової діяльності ВО “Павлоградський хімічний завод” і визначення факторів, що обумовили його платоспроможність.

4. Каламбет С.В., Григоренко Ю.В. Проблемы и перспективы развития таможенного дела в Украине // Придніпровський науковий вісник. – 1998. – №10 (77). – Ч. ІІ. – С. 24–29.

Особистий внесок: аналіз експортно-імпортних операцій в Україні та Дніпропетровській області, визначення основних проблем діяльності митних органів України.

5. Каламбет С.В., Водолазская О.А. Концептуальные подходы к налоговой политике // Придніпровський науковий вісник. – 1997. – №2 (13). – С.35–36.

Особистий внесок: визначення основних етапів проведення податкової реформи в Україні.

6. Каламбет С.В., Водолазская О.А. Направления реформирования налоговой системы Украины // Придніпровський науковий вісник. – 1997. – №3 (14). – С.45–48.

Особистий внесок: запропоновано напрями реформування податкової системи України з урахуванням паритету податкових функцій.

7. Буряковський В.В., Каламбет С.В. Переваги і вади акцизного збору // Вісник податкової служби України. – 1998. – №6. – С.29–31.

Особистий внесок: обґрунтування переваг і недоліків акцизного збору відносно податку на додану вартість, формулювання напрямів удосконалення механізму функціонування акцизного збору в Україні в сучасних умовах.

8. Буряковський В.В., Каламбет С.В. Удосконалення податку на додану вартість // Фінанси України. – 1998. – № 7. – С.74–77.

Особистий внесок: розробка методики нарахування та сплати податку на додану вартість, яка виключає багаторазове оподаткування податком самого податку на додану вартість.

9. Ткаченко В.А., Каламбет С.В. Розвиток теорії оподаткування // Вісник ДДФЕІ: економічні науки. – 1999. – №2. – С.63–64.

Особистий внесок: визначення основних теоретичних напрямів дослідження оподаткування в сучасних умовах, обґрунтування основних засад конструювання податкового механізму, адекватного сучасним умовам становлення ринкових відносин в Україні, формулювання поняття “податковий потенціал”, концептуальних основ оподаткування на базі науково визначеного податкового потенціалу.

10. Каламбет С.В., Криницька Т.В. Методологічні підходи визначення податкового навантаження // Економіка: проблеми теорії та практики: Міжвузівський зб. наук. пр. – Дніпропетровськ: ДДУ. – 2000. – Вип. 5.– С.71–74.

Особистий внесок: розробка методологічного підходу визначення податкового навантаження.

11. Каламбет С.В., Кухарева О.А. Влияние налогов на финансовые результаты предприятия // Економіка: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ: ДДУ. – 2000. – Вип. 11.– С.82–86.

Особистий внесок: визначення впливу податків на фінансові результати діяльності підприємств м. Дніпропетровська та формування основних підходів щодо удосконалення системи оподаткування.

12. Каламбет С.В. Удосконалення оцінки вартості життя // Економіка: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ: ДДУ. – 2000. – Вип. 43. – С.35–39.

13. Каламбет С.В. Податкове навантаження на економіку і задачі її оптимізації // Економіка: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ: ДДУ. – 2000. – Вип. 44. – С.45–49.

14. Каламбет С.В., Антонов А.В. Податкове регулювання інвестиційної діяльності // Економіка: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2000. – Вип. 45. – С.68–74.

Особистий внесок: обґрунтовано необхідність податкового регулювання інвестиційної діяльності в Україні, запропоновано систему податкового регулювання інвестиційної діяльності.

15. Ткаченко В.А., Каламбет С.В. Розвиток філософії оподаткування на основі визначення податкового потенціалу // Фінанси України. – 2001. – №1. – С.30–33.

Особистий внесок: формулювання концепції податкового потенціалу на основі розвитку філософії оподаткування, визначення податкового потенціалу як фактора, обумовлюючого розміри податкових надходжень, визначення механізму формування відносного та абсолютного податкового потенціалу.

16. Каламбет С.В. Розвиток податкового регулювання через систему пільг // Економіка. Фінанси. Право. – 2001. – №3. – С.31–33.

17. Каламбет С.В. Удосконалення механізму оподаткування прибутку з метою ефективного регулювання інвестиційної діяльності підприємств в Україні // Вісник податкової служби України. – 2001. – №8. – С.61–62.

18. Каламбет С.В., Антонов А.В. Удосконалення формування податкової системи // Фінанси України. – 2001. – №5. – С.82–86.

Особистий внесок: розроблено та обґрунтовано напрями реформування податкової системи України, запропоновано класифікацію податків на основі структурної діяльності підприємства.

19. Ткаченко В.А., Каламбет С.В., Кармазін Ю.А. Удосконалення податкового механізму на основі визначення податкового потенціалу // Фінанси України. – 2001. – №7. – С.99–103.

Особистий внесок: надано визначення податкового потенціалу, обґрунтовано необхідність податкових реформ на основі визначеного податкового потенціалу.

20. Каламбет С.В. Удосконалення податку на прибуток з метою стимулювання інвестиційної діяльності підприємств // Економіка: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2001. – Вип. 69. – С.65–68.

21. Каламбет С.В. Визначення розміру податкових ставок на основі податкового потенціалу // Економіка: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2001. – Вип. 79. – С.21–25.

22. Каламбет С.В. Ефективність функціонування податкового механізму // Культура народов Причерноморья. – 2001. – №24. – С.274–276.

23. Каламбет С.В., Куличенко Т.И. Эффективность работы налоговой службы в условиях экономического кризиса // Економіка: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2001. – Вип. 100. – С.49–55.

Особистий внесок: запропоновано систему показників, що характеризує ефективність діяльності податкової служби в умовах економічної кризи.

24. Каламбет С.В., Грабчук О.М. Прогнозування податкового ризику // Економіка: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2002. – Вип. 132. – С.193-198.

Особистий внесок: запропоновано підхід щодо прогнозування податкових надходжень на основі ланцюгової матричної моделі та прогнозування податкових ризиків.

25. Каламбет С.В., Осіпчук С. Стимулююче оподаткування прибутку підприємств як податковий метод регулювання формування прибутку // Економіка: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ: ДНУ. –2002. – Вип. 137. – С.173–178.

Особистий внесок: запропоновано стимулююче зниження ставки податку на прибуток з метою підвищення зацікавленості розвитку українського бізнесу.

26. Каламбет С.В., Вотінцева О.Ю. Прибутковий податок з громадян в Україні та шляхи подолання податкового тиску, що він спричиняє // Економіка: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2002. – Вип. 138. – С.197–203.

Особистий внесок: проаналізовано системи оподаткування доходів громадян, запропоновано напрями удосконалення елементів механізму функціонування прибуткового податку в Україні.

27. Каламбет С.В. Принципові основи класичного оподаткування // Економіка: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2002. – Вип. 147. – С.126–133.

28. Каламбет С.В. Розвиток теорії розподілу та перекладання податків // Економіка: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2002. – Вип. 148.– С.26–32.

29. Каламбет С.В. Розвиток державного регулювання макроекономічних процесів // Економіка: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2002. – Вип. 155. – С.156–160.

30. Каламбет С.В. Розвиток теорії прибуткового оподаткування // Економіка: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2002. – Вип. 158. – С.37–42.

31. Каламбет С.В., Водолазська О.А. Екологічні податки як елемент регулювання екологічної поведінки суб’єктів господарювання // Науковий вісник Академії державної податкової служби України. – Ірпінь: Видав. центр Академії ДПС України. – 2002. – Вип. №4 (18). – С.223–225.

Особистий внесок: визначення принципів і методів екологізації податкової системи.

32. Буряковський В.В., Каламбет С.В. Оцінка інвестиційного потенціалу в Україні та основні напрямки його реалізації // Экономика и управление. – 2002. - №6 (37). – С.35–37.

Особистий внесок: дано визначення інвестиційного потенціалу та нереалізованого інвестиційного потенціалу на основі аналізу співвідношення інвестицій в основний капітал і валових заощаджень в Україні.

33. Каламбет С.В. Теоретичні основи визначення податкового навантаження на основі податкового потенціалу // Вісник Донецького державного університету економіки і торгівлі. – 2002. – №4 (16). – Ч ІІ. – С.143–147.

Публікації в матеріалах конференцій

34. Каламбет С.В. Реформирование налога на добавленную стоимость в Украине // Матеріали наук.-практ. конф. “Проблеми перехідної економіки”. – Дніпропетровськ: Державна металургійна академія України. – 1998. – С.141-143.

35. Каламбет С.В., Криницкая Т.В. Методологические основы определения размера налогового бремени предприятия // Матеріали третьої міжнар. конф. “Наука і освіта 2000”. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2000. – Т.1. – С.28–33.

Особистий внесок: проаналізовано підходи щодо визначення податкового навантаження на макро- та мікрорівні, визначено недоліки та переваги наведених методів.

36. Каламбет С.В., Криницкая Т.В. «Тенизация» экономики и ее особенности в Украине // Матеріали VI міжнар. конф. “Франція та Україна, науково-практичний досвід у контексті діалогу національних культур”. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2000. – Т.2. - С.20–23.

Особистий внесок: аналіз рівня тінізації економіки України, визначення чинників, що її обумовили.

37. Каламбет С.В. Методологічні підходи виміру вартості життя // Тези доп. Всеукраїнської наук.-практ. конф. “Шляхи зміцнення фінансово-економічної самостійності регіонів України”. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2000. – С.112–113.

38. Каламбет С.В. Прогнозирование налоговых доходов // Матеріали VIІ міжнар. конф. “Франція та Україна, науково-практичний досвід у контексті діалогу національних культур”. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2001. – Т.2. – С.115–116.

39. Каламбет С.В. Структура механізму формування податкового потенціалу // Матеріали Всеукраїнської наук.-практ. конф. “Підвищення ролі фінансових відносин у комплексному соціально-економічному розвитку регіону”. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2001. – С.39.

40.Каламбет С.В. Регулювання механізму перекладання податків // Матеріали VІІІ міжнар. конф. “Франція та Україна, науково-практичний досвід у контексті діалогу національних культур”. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2002. – Т.2. – С.87–88.

41.Каламбет С.В. Трансформація державного регулювання на сучасному етапі суспільного розвитку // Матеріали Всеукраїнської наук.-практ. конф. “Проблеми формування та реалізації інвестиційної стратегії господарюючого суб’єкта”. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2002. – С.32.

Навчальні посібники

42. Буряковський В.В., Кармазін В.Я., Каламбет С.В., Водолазська О.А. Податки: Навч. посіб. – Дніпропетровськ: Пороги, 1998. – 642 с.

Особистий внесок: систематизація теоретичних і практичних напрацювань у галузі оподаткування в Україні.

43. Буряковський В.В., Кармазін В.Я., Каламбет С.В. Фінанси підприємств: Навч. посіб. – Дніпропетровськ: Пороги, 1998. – 246 с.

Особистий внесок: систематизація теоретичних і практичних напрацювань у галузі фінансів підприємств в Україні.