Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Психіатрія


Романова Ганна Олексіївна. Подолання терапевтичної резистентності у хворих на параноїдну шизофренію в процесі лікування методом краніоцеребральної гіпотермії : Дис... канд. наук: 14.01.16 - 2009.



Анотація до роботи:

Романова Ганна Олексіївна. Подолання терапевтичної резистентності у хворих на параноїдну шизофренію в процесі лікування методом краніоцеребральної гіпотермії. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.16. – психіатрія. ДУ «Інститут неврології, психіатрії АМН України», Харків 2009.

Обстежено 130 хворих на параноїдну шизофренію з терапевтичною резистентністю (ТР). Було виявлено провідні психопатологічні синдроми. Хворим трьох основних груп (100) було проведено 1-3 сеанси КЦГ. Контрольна група (30) одержувала попередню медикаментозну терапію. Було відокремлено провідні психопатологічні синдроми, характерні для резистентної параноїдної шизофренії, а також види ТР. Була встановлена висока ефективність методу КЦГ для подолання ТР. При подоланні ТР відбулося посилення парасимпатичної спрямованості вегетативних реакцій. В результаті психодіагностичного обстеження з використанням тесту Люшера і опитувальника MMPI встановлена пряма кореляція зміни кольорового вибору та висоти шкал MMPI з динамікою афективної, дереалізаційно-деперсоналізаційної, іпохондричної симптоматики, зменшився сумарний показник тривоги. В результаті нейрофізіологічного обстеження (ЕЕГ) було встановлено прогностичні критерії для призначення кількості сеансів КЦГ, а також три види особливостей ЕЕГ та їх динаміку після подолання ТР. Метод КЦГ може бути рекомендований для подолання ТР у хворих на параноїдну шизофренію в поєднанні з оптимізацією психофармакотерапії.

1. Проведено нове теоретичне узагальнення і рішення актуальної задачі, яка стає в розробці схем подолання ТР у хворих на параноїдну шизофренію за допомогою методу КЦГ у новому режимі на підставі комплексного дослідження клініко-психопатологічних, патопсихологічних, вегетативних та нейрофізіологічних показників.

2. Відповідно даним клініко-психопатологічного обстеження було встановлено, що для всіх груп хворих з ТР була характерна виражена поліморфність психотичної симптоматики, поєднання психопатологічних синдромів (Кандинського-Клерамбо, дереалізації-деперсоналізації, сенесто-іпохондричного, афективно-параноїдного, вербального галюцинозу), а також приєднання окремих кататонічних симптомів (рухова загальмованість, мутизм, негативізм, імпульсивність), зорових і мовнорухових псевдогалюцинацій. В результаті лікування відмічалась вірогідна редукція таких психопатологічних синдромів, як афективно-параноїдного, дереалізаційно-деперсоналізаційного, сенесто-іпохондричного (р<0,05) при всіх видах ТР, галюцинаторно-параноїдного при псевдорезистентності, інтолерантності, вторинній резистентності (адаптації до препаратів) (р<0,05). Також відмічалось вірогідне покращення апатіко-абулічної дефіцитарної симптоматики при всіх видах ТР (р<0,05).

3. Результати обстеження за шкалою PANSS вказують на те, що у хворих на параноїдну шизофренію з ТР значній позитивній динаміці передувало тимчасове загострення продуктивної психотичної симптоматики за такими симптомами, як «маячні ідеї», «галюцинаторна поведінка», «збудження» (p<0,05), що було позитивною прогностичною ознакою і свідчило о змінах функціонального стану нервової системи хворих.

4. При параноїдній шизофренії з псевдорезистентністю (26 хворих), а також інтолерантністю до препаратів (10 хворих), продемонстрована редукція значної кількості симптомів через три тижні після проведення першого сеансу КЦГ, що відображено у вірогідній (р<0,05) редукції більшості позитивних, негативних та загальних симптомів шкали PANSS більш 50%. Динаміка негативної симптоматики наступала раніше, ніж позитивної.

5. При параноїдній шизофренії з вторинною ТР (35 хворих) та інтолерантністю (6 хворих), динаміка показників шкали PANSS більш 50% наступила після проведення 2-х сеансів КЦГ з інтервалом в три тижні, що також відображено в вірогідній (р<0,05) редукції більшості позитивних, негативних та загальних симптомів.

6. При параноїдній шизофренії з істиною (6 хворих) та вторинною ТР до атипових нейролептиків (17 хворих) зі значною давністю захворювання для досягнення статистично значної динаміки балів шкали PANSS знадобилось проведення 3-х сеансів КЦГ з інтервалом в три тижні. При цьому загальна редукція балів шкали PANSS складала 34%. Вірогідної редукції за більшістю позитивних симптомів в даній групі отримано не було. При цьому статистично вірогідно (р<0,05) відмічалась редукція таких симптомів, як «сплощення афекту», «емоційна відчуженість», «пасивно-апатична соціальна відторгненість», «недостатність спонтанності і плавності мови», «рухова загальмованість», «недоступність», «активне ухилення соціальних контактів».

7. У хворих на параноїдну шизофренію з ТР встановлені стійкі зміни показників ВНС, що проявлялось значною інертністю, зниженою, порушеною реактивністю, розщепленістю, послабленістю, перевагою в ВНС симпатикотонії (p<0,001). Позитивна динаміка психопатологічної симптоматики, що було відображено в редукції балів за шкалою PANSS більш 50%, прямо (r= 0,79, 0,82, 0,84) корелювала з посиленням парасимпатичної спрямованості вегетативних реакцій. Після лікування методом КЦГ вірогідно частіше (p<0,001) було зареєстровано парасимпатикотонічну спрямованість ВНС.

8. В результаті психодіагностичного обстеження з використанням тесту Люшера і опитувальника MMPI встановлена пряма кореляція зміни кольорового вибору з динамікою афективної, дереалізаційно-деперсоналізаційної, а також іпохондричної симптоматики у хворих на параноїдну шизофренію з ТР. В процесі подолання ТР методом КЦГ за допомогою повторного тестування методом Люшера було виявлено вірогідну (p<0,05) зміну характеру кольорового вибору. Після лікування методом КЦГ вірогідно зменшився сумарний показник тривоги [!] (p<0,05). Зниження висоти шкал депресії, іпохондрії, психастенії, інтроверсії, гіпоманія опитувальника MMPI корелювало з редукцією балів за шкалою PANSS більш 50% в 1-й и 2-й групах. Було виявлено у 9 хворих одночасне підвищення шкал депресія і гіпоманія, що свідчило за наявність замаскованої депресії і суіцидальних тенденцій.

9. В результаті проведення двократного динамічного ЭЭГ дослідження хворих на параноїдну шизофренію з ТР були виявлені три види особливостей ЭЭГ та їх вірогідна динаміка (p<0,05), яка прямо корелювала з лікувальним ефектом КЦГ і подоланням ТР. Перший вид особливостей ЕЕГ характеризувався наявністю альфа ритму, схоронність бета ритму в передніх відділах ГМ, схоронністю регіональних відмінностей, достатньою виразністю реакції на функціональні проби. Другий вид особливостей ЕЕГ відрізнявся зменшенням функціональної асиметрії, більш низькою амплітудою коливань, наявністю тета-активності в усіх відведеннях, які несли синхронізований білатеральний характер. При гипервентиляційній пробі посилювалась виразність тета активності. Третій вид особливостей ЕЕГ виявився прогностичним критерієм відсутності подолання ТР методом КЦГ та характеризувався відсутністю функціональної асиметрії, сплощенням ЕЕГ. Реакція на функціональні проби була слабо виражена або відсутня. Позитивний лікувальний ефект КЦГ (подолання ТР) прямо (r=0,84) корелював зі збільшенням амплітуди коливань, відновленням функціональної асиметрії, покращенням реакції на функціональні проби.

10. Підтверджена ефективність та безпека методики КЦГ у новому режимі з використанням нового складу літичної суміші для гібернації з метою подолання таких видів ТР, як псевдорезистентність, інтолерантність, вторинна резистентність. Розроблено схеми поєднаного використання КЦГ і психофармакотерапії в залежності від виду ТР у хворих на параноїдну шизофренію. Ефективність методу КЦГ підтверджена катамнестичним обстеженням хворих через 2 роки після подолання ТР .

Публікації автора:

  1. Романова Г. О. Психодіагностичні особливості хворих резистентною параноїдною шизофренією в процесі лікування методом краніоцеребральної гіпотермії / Г. О. Романова // Український вісник психоневрології. -2007. – Т. 15. вип 2 (51) - С.108-110.

  1. Романова Г. О. Особливості ЭЭГ хворих резистентною параноїдною шизофренією в процесі лікування методом краніоцеребральної гіпотермії / Г. О. Романова // Український вісник психоневрології. –додаток 2007. – Т. 15, вип. 1 (50), - С. 232-233.

  2. Романова Г. О. Прогнозування ефективності методу краніоцеребральної гіпотермії для подолання терапевтичної резистентності у хворих на параноїдну шизофренію на основі електроенцефалографічних показників / Г. О. Романова // Вісник психіатрії та психофармакотерапії. -2007- № 2(12) - С.107-109.

  3. Романова Г. О. Динаміка психопатологічної симптоматики у хворих на параноїдну шизофренію з терапевтичною резистентністю в процесі лікування методом краніоцеребральної гіпотермії / Г. О. Романова // Журнал психіатрії і медичної психології. - 2006 г.- №1 (16). - С. 18-23.

  4. Бачериков А. М. Подолання резистентності у хворих з неперервною течією параноїдної шизофренії методом краніоцеребральної гіпотермії / А. М. Бачериков, Г. О. Романова // Архів психіатрії. – 2004. – Т. 10. №1 (36). - С. 35-37. (Автором особисто описана психопатологічна характеристика хворих, робота підготовлена до друку).

  5. Бачериков А. М. Шляхи подолання резистентності до психотропних препаратів з поєднаним застосуванням краніоцеребральної гіпотермії і рисполепту (опис клінічного випадку) /А. М. Бачериков, Г. О. Романова // Український вісник психоневрології. –2003.- Т. 11. вип. 3 (36). – С. 26-27 (Автором особисто розроблено схеми поєднання КЦГ та препарату рисполепт, проведений літературний огляд, проведено аналіз клінічного випадку, підготовлено роботу до друку).

  6. Пат. 4341. МПК А61К31/00 Літична суміш для проведення гібернації і гіпотермії / Волошин П. В., Бачериков А. М., Ткаченко Т. В., Романова Г. О. / ИНПН АМНУ. -3. №20040403105; заявл. 27. 04. 04; опубл. 17. 01. 05, Бюл. 1. (Автором взята участь у зборі матеріалів, аналізі отриманих даних).

  7. Пат. 63708А. МПК А61Ь19/00 Спосіб лікування психотичних і непсихотичних психічних розладів / Волошин П. В., Бачериков А. М., Шестопалова Л. Ф., Підкоритов В. С., Реміняк В. І., Ткаченко Т. В., Романова Г. О., Гончарова І. Є., Пайкова Л. М., Ломакін І. І., Бабійчук Г. О., ИНПН АМНУ. -3. №2003065046; заявл. 02. 06. 03; опубл. 15. 01. 04, Бюл. 1. (Автором проводився добір матеріалу, виконаний аналіз отриманих результатів).

  8. Застосування краніоцеребральної гіпотермії при лікуванні депресивних розладів у хворих із суіцидальною поведінкою. Методичні рекомендації. [Марута Н. О., Бачериков А. М., Воробйова Т. М., та ін.]. Харків - 2007. –16 с. (Автором проведений літературний огляд, взята участь у зборі матеріалів, аналізі отриманих даних).