Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Психіатрія


Бобир Галина Михайлівна. Подружня дисгармонія у безплідному шлюбі при хронічному аднекситі у жінок та її психотерапія. : Дис... канд. наук: 14.01.16 - 2002.



Анотація до роботи:

Бобир Г.М. Подружня дисгармонія у безплідному шлюбі при хронічному аднекситі у жінок та її психотерапія. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.16 – психіатрія. Український науково-дослідний інститут соціальної і судової психіатрії та наркології МОЗ України. Київ, 2002 р. На основі системного підходу до вивчення сексуального здоров’я розкрито причини, механізми розвитку і клінічні особливості сексуальних розладів у жінок із хронічним аднекситом і безплідністю. Визначено роль психогенних, соціогенних, негативних соціально-психологічних та біогенних чинників у формуванні різних варіантів подружньої дисгармонії в умовах інфертильного шлюбу і запропоновано їх диференційно-діагностичні критерії. Розроблено ефективну систему психотерапевтичної корекції порушення гармонії подружньої пари, у якій дружина хворіє на хронічний аднексит із безплідністю.

  1. У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове розв’язання актуальної проблеми порушення подружньої гармонії при хронічному аднекситі і безплідності у жінок. Проблему розв’язано з позицій системного підходу до дослідження причин і механізмів розвитку подружньої дисгармонії і розробки системи її психотерапії.

  2. Подружня дисгармонія при хронічному аднекситі у жінок розвивається у результаті дії соматогенних, але набагато частіше – соціогенних та психогенних чинників. При цьому формуються чотири варіанти подружньої дисгармонії: дисгармонія внаслідок сексуальної дисфункції у жінок, обумовленої хронічним аднекситом із больовим синдромом, і дезадаптивні варіанти: дисгармонія внаслідок сексуально-еротичної дезадаптації, неправильної інтерпретації подружжям своїх сексуальних проявів через недостатню поінформованість у питаннях сексу і соціально-психологічної дезадаптації подружжя.

  3. Причиною соматогенного варіанта подружньої дисгармонії є стрижневе ураження генітальної складової біологічного компонента сексуального здоров’я. Сексуальна дисфункція у жінок розвивається поступово, відповідно до розвитку запального процесу в геніталіях і появи генітальгій.

Особливістю патогенезу сексуальної дисфункції є вторинна патогенетична титуляризація – персистуюча після санації гінекологічного осередку зміна міжцентральних нервових відношень, яка призводить до того, що у 70 ± 9 % жінок генітальгії не зникають і оргазм не відновлюється після ліквідації патологічного процесу.

  1. Основним при сексуально-еротичній дезадаптації подружжя є сукупне ураження соціокультурної та інформаційно-оцінної складових соціального компонента, при неправильній інтерпретації подружжям своїх сексуальних проявів – ізольоване ураження інформаційно-оцінної складової даного компонента, при соціально-психологічній дезадаптації – сукупне ураження психологічного і соціально-психологічного компонентів. Перший із цих варіантів починається з самого початку подружнього життя, другий – невдовзі після його початку, при третьому варіанті відзначається чіткий зв’язок подружньої дезадаптації з деструктивними конфліктами.

Посилюючим чинником, а при сексуально-еротичній дезадаптації – її причиною є несприятливе поєднання в подружній парі психосексуальних типів чоловіка і жінки, а також розбіжність у подружжя типів сексуальної мотивації.

  1. У жінок із хронічним аднекситом і безплідністю мають місце невротична структура особистості і формування своєрідного невротичного симптомокомплексу – феномена інфертильної невротизації, який проявляється розладом особистості, трансформацією домінуючої мотивації і ціннісних орієнтацій, невротизацією, сексуальною дезактуалізацією. Безплідність, що розцінюється жінками як вітально-особистісна неповноцінність, є хронічною психотравмою, що посилює дисгармонію подружньої пари.

Безплідність і сексуальна дисгармонія, як порушення функцій сім’ї, є основними причинами переоцінки цінностей подружжям. Дисгармонуючими чинниками є невідповідність самооцінки і взаємооцінки, неадекватність рівня домагань, зниження порогу фрустраційної толерантності сімейних пар в безплідному шлюбі.

  1. Сприяє збереженню сім’ї при безплідності у жінок і подружньої дисгармонії добре виконання жінками інших сімейних функцій (духовної, емоційної, господарсько-побутової, функції персоналізації), що компенсує порушення репродуктивної та сексуальної функцій сім’ї, позитивне ставлення чоловіка до дружини, надія на ліквідацію подружньої дисгармонії і безплідності, збереження почуття любові.

  2. Корекція порушення подружньої гармонії та репродуктивного здоров’я при хронічному аднекситі і безплідності у жінок має являти собою систему, що грунтується на принципах комплексності, диференційованості і послідовності і проводиться у двох напрямах: лікування основної патології у жінок і психотерапія подружньої дезадаптації.

Психотерапевтичні заходи мають бути спрямовані на підвищення адаптації подружжя на тому рівні взаємодії, порушення якого стало причиною наявного в них варіанта дисгармонії. Основними методами психотерапії є при сексуальній дисфункції у жінок – потенцююча психотерапія і аутотренінг, при сексуально-еротичній дезадаптації – раціональна психотерапія, статеворольовий і сексуально-еротичний тренінг, при дезінформації подружжя в питаннях психогігієни статевого життя – раціональна психотерапія, бібліотерапія, при соціально-психологічній дезадаптації – групова, подружня психотерапія, гіпносугестія, персоналістична психотерапія.

Публікації автора:

  1. Бобир Г.М. Нарушение сексуального здоровья в бесплодном браке при хроническом аднексите у женщин // Международный медицинский журнал. – 2000. – Т.6, №4. – С.56-58.

  2. Бобир Г.М. Психотерапевтическая коррекция сексуальной дисгармонии при хроническом аднексите и бесплодии у женщин // Международный медицинский журнал. – 2001. – Т.7, № 2. – С.76-78.

  3. Бобир Г.М. Механизмы развития сексуальной дисгармонии супругов при бесплодии у женщин // Международный медицинский журнал. – 2001. – Т.7, №1. – С.43-45.

  4. Бобир Г.М. Психотерапевтическая коррекция нарушений сексуального здоровья при хроническом аднексите и бесплодии у женщин // Український вісник психоневрології. – 2001. – Т.9, вип.1 (26). – С.101-103.

  5. Бобир Г.М. О типах сексуальной культуры женщин с сексуальной дисфункцией при хроническом аднексите и бесплодии // Нові технології в медицині: Матеріали науково-практичної конференції молодих вчених Харківська медична академія післядипломної освіти. – Харків, 2000. – С.37-38.

  6. Бобир Г.М. О механизмах развития сексуальной дисфункции у женщин при хроническом аднексите и бесплодии // Медицинские исследования. – 2001. – Т.1, вып.1 (тематический). – Харьков, 2001. – С.114-115.