Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Акушерство та гінекологія


756. Толкач Наталія Сергіївна. Поетапна реабілітація репродуктивного здоров'я дівчаток, народжених матерями з прееклампсією: дис... канд. мед. наук: 14.01.01 / Львівський національний медичний ун-т ім. Данила Галицького. - Л., 2004.



Анотація до роботи:

Толкач Н.С. “Поетапна реабілітація репродуктивного здоров’я дівчаток, народжених матерями з прееклампсією”. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.01 – акушерство та гінекологія. – Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицького, МОЗ України, Львів. – 2004.

Дисертація присвячена темі, що має велике наукове та медико-соціальне значення, тому що патологічний перебіг вагітності і, зокрема, прееклампсія, впливає на органогенез внутрішніх статевих органів дівчинки, тобто небайдужий для її репродуктивного здоров'я, а вивчення особливостей становлення репродуктивного здоров'я дівчаток-підлітків, народжених матерями з прееклампсією, є актуальним.

Проведено комплексне обстеження 102 дівчаток-підлітків у віці 13-16 років, народжених матерями з прееклампсією в різні терміни гестації, та 40 їхніх здорових ровесниць, народжених від фізіологічних вагітності та пологів. Вивчено особливості фізичного і статевого розвитку, а також дані УЗД репродуктивних органів у дівчаток, народжених матерями з прееклампсією; проведено комплексне вивчення стероїдних і пептидних гормонів, а також вивчено стан системи адаптації (дофамін, норадреналін, адреналін, альдостерон і кортизол) у дівчаток порівнюваних груп; вивчено сенсибілізацію імунокомпетентних клітин організму до кори, стовбура і мозочка головного мозку у цих дівчаток. Завдяки цьому були виявлені фактори ризику виникнення порушень репродуктивного здоров'я у дівчаток, народжених матерями з прееклампсією, а також розроблені та апробовані схеми поетапної реабілітації їхнього репродуктивного здоров'я. Тривалість катамнестичного спостереження склала 3-6 років. Проведена терапія сприяла нормалізації гормонального статусу у дівчаток, народжених матерями з прееклампсією у терміни гестації 36-38 тижнів. Дівчатка, народжені в раніші терміни, мали незначний позитивний ефект, і особливо це відзначалося у народжених у терміни гестації 31-32 тижні. Таким чином, для відновлення репродуктивного здоров'я дівчаток, народжених матерями з прееклампсією, необхідна вимоглива диспансеризація і лікувально-профілактичні заходи.

В дисертаційній роботі приведені дані про стан репродуктивного здоров'я у дівчаток-підлітків, народжених від матерів із прееклампсією. На підставі проведених клініко-гормональних і імунологічних досліджень розроблені лікувально-профілактичні заходи, спрямовані на відновлення порушень репродуктивного здоров'я.

  1. Встановлено, що факторами ризику розвитку порушень репродуктивного здоров'я у дівчаток, народжених матерями з прееклампсією, є патологічний антенатальний період: анемія вагітних (83,33%), загроза переривання вагітності (60,78%), передчасні пологи (90,20%), запальні захворювання у матері (63,73%); патологічний пубертатний період: наслідки перинатальної гіпоксії (82,35%), затримка мовного розвитку (11,76%), відхилення в психоневрологічному статусі (70,59%).

  2. Доведено, що параметри фізичного розвитку обстежених дівчаток (ріст, периметр грудної клітки, розміри тазу), народжених матерями з прееклампсією, були меншими, ніж у контрольній групі, як у віці 13-14 років, так і в 15-16 років, де різниця була достовірною. Серед 13-14-річних дівчаток-підлітків маса тіла була підвищена у 16%, знижена – у 66%, у 75% 15-16-річних пацієнток маса тіла також була нижче вікової норми.

  3. У дівчаток, народжених матерями з прееклампсією, встановлено відставання в статевому розвитку: настання менархе було на 1,7±0,1 року пізніше і гінекологічний вік був нижчим в основній групі, ніж у контрольній, у всіх обстежених діагностовано зменшення розмірів матки (р<0,05).

  4. У дівчаток, народжених матерями з прееклампсією, встановлено зміну рівнів статевих стероїдних гормонів. Показники естрадіолу і прогестерону були вірогідно нижчими, так, у дівчаток 13-14 років, народжених у терміни гестації 31-32 тижні, рівень естрадіолу був у 1,34, а у 15-16-річних – у 1,18 рази нижчим, ніж у контрольній групі (р<0,05); рівень прогестерону також був нижчим в 1,55 і 1,25 рази відповідно віковим групам. Чим більший термін гестації, тим був вищим рівень ФСГ (р<0,05).

  5. Встановлено зміну рівнів гормонів кори наднирників. Рівень дофаміну, норадреналіну, адреналіну був вірогідно нижчим в 1,35 рази у 15-16-річних дівчаток, народжених у терміни гестації 31-32 тижні. Відзначено збільшення вмісту кортизолу в 1,6 рази і альдостерону в 1,3 рази в усіх досліджуваних підгрупах.

  6. Показники тканинної сенсибілізації імунокомпетентних клітин організму до кори, стовбура і мозочка головного мозку у дівчаток, народжених у терміни гестації 36-38 тижнів від матерів з прееклампсією, були знижені, а у народжених у терміни гестації 31-32 тижні – високі, що свідчило про дезадаптаційні процеси при тяжкому перебігу прееклампсії.

  7. Розроблений комплекс лікувально-профілактичних заходів для дівчаток, народжених від матерів з прееклампсією, що включав Спіруліну Кримську, ентеросорбенти, вітаміни, які призначали з першої фази пубертатного періоду, був найбільш ефективним за клініко-гормональними та імунологічними показниками в підгрупі народжених в терміни гестації 36-38 тижнів і найменш – в підгрупі народжених у 31-32 тижні гестації.

  8. При катамнестичному спостереженні 37,50% підлітків із групи народжених у 36-38 тижнів гестації у віці 19-20 років завагітніли, і вагітність закінчилася нормальними пологами; у 15,63% із групи народжених у 34-35 тижнів гестації вагітність протікала на тлі прееклампсії та закінчилася передчасними пологами, а у 21,88% – пологи були своєчасними нормальними; вагітність наступила у 16,67% пацієнток із групи народжених у 31-32 тижні гестації, протікала на фоні прееклампсії та закінчилася передчасними пологами.

Публікації автора:

  1. Профилактика нарушения менструальной функции у девочек, рожденных матерями с преэклампсией // Здоровье женщины. – 2003. – № 3 (15). –
    С. 88-91. (Співавт.: Яковлева Е.Б.). Дисертант обрала напрямок дослідження, розробила його програму, провела дослідження.

  2. Хламідійна інфекція у юних вагітних, її вплив на стан плода та новонародженого // Перинатологія та педіатрія. – 2002. – № 1. – С. 13-15. (Співавт.: Яковлева Е.Б., Філіпова Н.Г.). Дисертант розробила програму дослідження, провела літературний пошук, проаналізувала результати.

  3. Особенности течения периода детства у девочек, родившихся от матерей с преэклампсией // Медико-социальные проблемы семьи. – 2001. – Т. 6, № 2. – С. 122. (Співавт.: Яковлева Е.Б.). Дисертант обрала напрямок дослідження та розробила його програму.

  4. Лікування дівчаток-підлітків з патологічним антенатальним анамнезом, хворих на вульвовагініт // Вісник наукових досліджень. – 2002. – Т. 26, № 2 (додаток). – С. 116-118. (Співавт.: Яковлева Е.Б., Шахман Н.В., Гребельна Н.В.). Дисертант розробила й обґрунтувала програму лікування, провела статистичний аналіз результатів роботи.

  5. Застосування Спіруліни Кримської в профілактиці ускладненого перебігу вагітності у підлітків // Український медичний альманах. – 2001. – Т. 4, № 3. – С. 194-196. (Співавт.: Яковлева Е.Б., Філіпова Н.Г.). Дисертант обґрунтувала використання препарату, розробила його схему.

  6. Ефективність застосування препарату ЕКСО в дівчат-підлітків з порушенням менструального циклу // Буковинський медичний вісник. – 2001. – Т. 5, № 2-3. – С. 192-193. (Співавт.: Яковлева Е.Б., Шахман Н.В.). Дисертант обґрунтувала використання препарату, розробила його схему.

  7. Нетрадиционный подход к лечению девочек с пубертатными маточными кровотечениями // Медико-социальные проблемы семьи. – 2002. – Т. 7, № 1. – С. 87-92. (Співавт.: Яковлева Е.Б., Петров Я.Г., Квашенко В.П.). Дисертант обрала напрямок дослідження та розробила його програму.

  8. Особенности прогнозирования генеративной функции у девочек-подростков // Медико-социальные проблемы семьи. – 2000. – Т. 5, № 2-3. – С. 11-16. (Співавт.: Яковлева Е.Б., Шахман Н.В., Сергієнко М.Ю., Золото Е.В.). Дисертант провела підбір матеріалу, обґрунтувала висновки.

  9. Этиопатогенетические механизмы становления менструальной функции у подростков со стресс-аменореей // Медико-социальные проблемы семьи. – 2000. – Т. 5, № 4. – С. 73-77. (Співавт.: Яковлева Е.Б., Золото Е.В., Парахина О.Н., Шахман Н.В.). Дисертант провела дискусію, обґрунтувала висновки.

  10. Некоторые вопросы гормональной адаптации у девочек-подростков // Український медичний альманах. – 2000. – Т. 3, № 6. – С. 218-221. (Співавт.: Яковлева Е.Б., Золото Е.В., Шахман Н.В.). Дисертант обрала напрямок дослідження, зробила висновки.

  11. Влияние операции кесарево сечение на новорожденного // Вісник проблем біології та медицини. – 1999. – Вип. 1. – С. 55-60. (Співавт.: Яковлева Е.Б., Железна Г.О.). Дисертант зробила підбір матеріалу, обґрунтувала висновки.

  12. Влияние операции кесарево сечение на плод // Вісник проблем біології та медицини. – 1999. – Вип. 23. – С. 11-15. (Співавт.: Яковлева Е.Б., Желєзна Г.О.). Дисертант провела аналіз даних, обґрунтувала висновки.

  13. Особенности развития девочек, извлеченных путем кесарева сечения // Вісник проблем біології та медицини. – 1998. – Вип. 15. – С. 97-100. (Співавт.: Яковлева Е.Б., Сидоренко Г.Д.). Дисертант підібрала матеріал, провела дискусію.

  14. Особенности становления менструальной функции у подростков, рожденных от матерей с цитомегаловирусной инфекцией // Журнал акушерства и женских болезней. – 1998. – С. 57-58. (Співавт.: Яковлева Е.Б., Дьоміна Т.М.). Дисертант провела дискусію, обґрунтувала висновки.

  15. Особливості репродуктивного здоров’я дівчаток, народжених матерями з прееклампсією // Збірник наукових праць Асоціації акушерів-гінекологів України. – К.: Абрис, 2000. – С. 40-41. (Співавт.: Яковлева Е.Б.). Дисертант обрала напрямок дослідження, провела аналіз результатів роботи.

  16. Особливості розвитку дівчаток, народжених шляхом кесаревого розтину // Збірник наукових праць Асоціації акушерів-гінекологів. – Сімферополь, 1998. – С. 407-409. (Співавт.: Яковлева Е.Б., Сидоренко Г.Д.). Дисертант зробила підбір матеріалу, обґрунтувала висновки.

  17. Особенности репродуктивного здоровья девочек-подростков, рожденных матерями с преэклампсией на фоне урогенитальной инфекции // Роль инфекции в патологии репродуктивной системы женщины, плода, новорожденного: сборник тезисов. – М., 2000. – С. 354-355. (Співавт.: Яковлева Е.Б.). Дисертант обрала напрямок дослідження, провела аналіз результатів роботи.

  1. Chlamidial infection, fetus, infant, young pregnant women // 16th European Congress of Obstetrics and Gynecology (EAGO/EBCOG). – Malmo, Sweden, 2001. – P. 33. (Співавт.: Яковлева Е.Б., Філіпова Н.Г., Шахман Н.В.) Дисертант провела аналіз даних, обґрунтувала висновки.

  2. Clinic-imunological criteria of the reproductive function disturbances in girls with genital chlamidiosis // Материалы международного конгресса «Актуальные вопросы инфектологии в акушерстве и гинекологии». – Донецк, 1998. – С. 91. (Співавт.: Яковлева Е.Б., Сидоренко Г.Д.). Дисертант провела дискусію.

  3. The peculiarities of teenage girls’ reproductive health borne by mother’s with preeclampsia // XVI FIGO Wold Congress of Gynecology and Obstetrics. – Washington, 2000. – P1.14.02. (Співавт.: Яковлева Е.Б., Халецький Ю.М.). Дисертант провела аналіз даних, обґрунтувала висновки.

  4. Комбінований засіб для лікування порушень менструального циклу у дівчаток-підлітків // Патент України № 45254 А, МПК7: А61К31/00, А61К35/78. – Заявка № 2001074798 від 10.07.2001. – Опубл. 15.03.2002. – Бюл. № 3.
    (Співавт.: Чайка В.К., Яковлева Е.Б., Дьоміна Т.М., Шахман Н.В.). Дисертант є співавтором ідеї винаходу, розробила методики профілактики, обґрунтувала висновки.

  5. Спосіб лікування порушень менструального циклу у дівчаток-підлітків з патологічним антенатальним анамнезом // Патент України № 53556 А, МПК7: А61К31/195, А61К35/355. – Заявка № 2002075921 від 17.07.2002. – Опубл. 15.01.2003. – Бюл. № 1. (Співавт.: Чайка В.К., Яковлева Е.Б., Дьоміна Т.М., Ракша-Слюсарева Е.А., Шахман Н.В.). Дисертант є співавтором ідеї винаходу, розробила методики профілактики, обґрунтувала висновки.