Вихованець Вікторія Іванівна. Показники енергетичного обміну в організмі тварин за умов штучного гіпобіозу : дис... канд. біол. наук: 03.00.04 / Національний аграрний ун- т. - К., 2005.
Анотація до роботи:
Вихованець В.І. Показники енергетичного обміну в організмі тварин за умов штучного гіпобіозу. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.04 – біохімія. – Національний аграрний університет, Київ, 2005.
У дисертації наведені результати дослідження показників енергетичного обміну за умов штучного гіпобіозу (певне співвідношення концентрацій вуглекислоти та кисню при зниженій температурі середовища перебування) у теплокровних тварин на класичній моделі щурів і на новій моделі кролів.
Встановлено, що в крові та печінці щурів за умов гіпобіозу відбувається вірогідне зниження вмісту АТФ, цАМФ та суми аденілових нуклеотидів, підвищення вмісту АДФ та неорганічного фосфору, а при виході з цього стану вірогідне підвищення вмісту АТФ, цАМФ, суми аденілових нуклеотидів з досягненням через добу всіх досліджуваних показників рівня контрольних величин.
Виявлено, що за умов штучного гіпобіозу у крові кролів вірогідно знижується вміст АТФ, відношення АТФ/АДФ і показник аденілатного енергетичного заряду та підвищується вміст АДФ, АМФ, неорганічного фосфору та глюкози. У печінці кролів за умов штучного гіпобіозу вірогідно підвищується вміст АДФ і креатинфосфату.
Встановлені зміни дозволяють розширити існуючі уявлення щодо процесів метаболізму в експериментальних тварин, дати пояснення тим процесам, які відбуваються в організмі за умов штучного гіпобіозу, розширити науково-практичне підгрунття моделювання стану зниженої життєдіяльності у тварин.
У дисертації наведені результати дослідження показників енергетичного обміну за умов штучного гіпобіозу (певне співвідношення концентрацій вуглекислоти та кисню при зниженій температурі середовища перебування) у теплокровних тварин (щурів та кролів). Встановлені кількісні зміни вмісту АТФ, АДФ, АМФ, цАМФ, креатинфосфату та неорганічного фосфору у крові і печінці, а також сумарного вмісту аденілових нуклеотидів, відношення АТФ/АДФ та показника аденілатного енергетичного заряду дозволяють розширити існуючі уявлення щодо процесів метаболізму в організмі експериментальних тварин, дати пояснення тим процесам, які відбуваються в організмі тварин за умов штучного гіпобіозу, розширити науково-практичне підгрунтя моделювання стану зниженої життєдіяльності у тварин.
За умов входження щурів у стан штучного гіпобіозу (1,5 год) в їх крові вірогідно знижується вміст АМФ, цАМФ та сумарний вміст аденілових нуклеотидів. Перебування тварин у стані штучного гіпобіозу (3 год) супроводжується вірогідним зниженням вмісту АТФ, цАМФ, аденілатного енергетичного заряду та підвищенням вмісту АДФ, АМФ, глюкози та неорганічного фосфору.
Встановлено, що через 3 год після виходу щурів зі стану штучного гіпобіозу в їх крові підвищується вміст АДФ, цАМФ, сумарний вміст аденілових нуклеотидів, глюкози та неорганічного фосфору. Через 24 год після виходу тварин зі стану штучного гіпобіозу відбувається стабілізація усіх досліджуваних показників.
Встановлено вірогідне зниження вмісту АТФ, цАМФ, сумарного вмісту аденілових нуклеотидів у печінці щурів через 1,5 год входження їх у стан штучного гіпобіозу. Стан гіпобіозу супроводжується вірогідним зниженням вмісту АТФ, АМФ, сумарного вмісту аденілових нуклеотидів, креатинфосфату, збільшенням вмісту неорганічного фосфору. Інтенсивність обмінних процесів знижується, про що свідчить зниження окисного фосфорилювання та посилення анаеробного гліколізу.
Через 3 год після виходу щурів зі стану штучного гіпобіозу в їх печінці встановлено підвищення вмісту АТФ, цАМФ та сумарного вмісту аденілових нуклеотидів, зниження рівня неорганічного фосфору. Через добу після виходу тварин зі стану штучного гіпобіозу в печінці щурів встановлено підвищення вмісту АТФ та сумарного вмісту аденілових нуклеотидів. Всі інші показники знаходяться у межах контрольних величин, що свідчить про посилення аеробного гліколізу та окисного фосфорилювання у період виходу щурів зі стану гіпобіозу.
За умов штучного гіпобіозу у крові кролів встановлено вірогідне зниження вмісту АТФ та підвищення вмісту АДФ, АМФ, неорганічного фосфору та глюкози. Знижується відношення АТФ/АДФ та показник аденілатного енергетичного заряду.
Встановлено, що в печінці кролів за умов штучного гіпобіозу вірогідно підвищується вміст АТФ, АДФ, креатинфосфату та сумарний вміст аденілових нуклеотидів.
Публікації автора:
Мельничук С.Д., Вихованець В.І. Вплив умов штучного гіпобіозу на енергетичний обмін у щурів // Український біохімічний журнал. – 2005. – Т.77, №3. – С.131-135. (Дисертантом поставлено дослід, проведена аналітична робота з впливу умов штучного гіпобіозу на енергетичний обмін у щурів).
Мельничук Д.О. Мельничук С.Д., Вихованець В.І. Вміст фосфоровмісних аденілатів в еритроцитах крові щурів за умов штучного вуглекислотного гіпобіозу // Доповіді НАН України. – 2005. – №5. – С. 167-170. (Дисертантом проведенні експериментальні дослідження, розрахований та проаналізований вміст фосфоровмісних аденілатів в еритроцитах крові щурів за період входження, перебування та виходу тварин зі стану штучного гіпобіозу).
Вихованець В.І. Особливості обміну макроергічних сполук в еритроцитах крові кролів у стані штучного гіпобіозу та за умов гіпотермії // Біологія тварин. – 2004. – Т.6., №1-2. – С. 83-86.
Мельничук С.Д., Вихованець В.І. Динаміка вмісту аденінових нуклеотидів за умов штучного гіпобіозу в печінці щурів // Медична хімія. – 2004. – Т. 6., №4. – С. 115-118. (Дисертантом проведено експеримент, відібрано проби печінки, досліджено вміст аденілових нуклеотидів за допомогою методу тонкошарової хроматографії за умов входження, перебування та виходу щурів зі стану штучного гіпобіозу).
Мельничук С.Д., Вихованець В.І. Вміст аденіннуклеотидів в еритроцитах крові кролів у стані штучного гіпобіозу // Науковий вісник НАУ. – К., 2004. – Вип. 75. – С.160-163. (Дисертантом проведено дослід, проведено відбір проб та визначення вмісту аденіннуклеотидів у них).
Мельничук С.Д., Вихованець В.І. Порівняльна характеристика аденінових нуклеотидів в еритроцитах крові кролів та щурів за умов штучного гіпобіозу // Науковий вісник НАУ. – К., 2004. – Вип. 78. – С. 136-139. (Дисертант особисто отримала еритроцити та за допомогою методу тонкошарової хроматографії провела визначення вмісту аденілових нуклеотидів у них, проаналізовано результати).
Мельничук С.Д., Вихованець В.І. Особливості енергетичного обміну в стані гіпобіозу у гомойотермних тварин // II конференція професорсько-викладацького складу і аспірантів Навчально-наукового інституту ветеринарної медицини, якості і безпеки продукції АПК. – Київ: НАУ, 2003. – С. 99-100.
Вихованець В.І., Мельничук С.Д. Вплив стану штучного гіпобіозу на вміст деяких макроергічних сполук // IV конференція професорсько-викладацького складу і аспірантів Навчально-наукового інституту ветеринарної медицини, якості і безпеки продукції АПК. – Київ: НАУ, 2005. – С. 17-18.