Юрець Сергій Сергійович. Покази та вибір методу лікування тромбозів глибоких вен нижніх кінцівок : дис... канд. мед. наук: 14.01.03 / Вінницький національний медичний ун- т ім. М.І.Пирогова. — Вінниця, 2007. — 175арк. — Бібліогр.: арк. 146-170.
Анотація до роботи:
Юрець С.С. Покази та вибір методу лікування тромбозів глибоких вен нижніх кінцівок.- Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.03 – хірургія. Вінницький національний медичний університет ім. М.І. Пирогова МОЗ України, Вінниця, 2007.
Дисертаційна робота присвячена покращенню результатів комплексного лікування хворих з ТГВ нижніх кінцівок шляхом диференційованого підходу до оперативної тактики, удосконалення показів та техніки лікування.
На основі розробленої експериментальної моделі ТГВ визначені морфо-функціональні зміни венозної системи після оперативних методів лікування. Розроблено та впроваджено новий метод реґіонарного тромболізису. Встановлено причини ретромбозів та методи їх профілактики. Визначено покази до тромбектомії та реґіонарного тромболізису у лікуванні пацієнтів з ТГВ. Вважаємо оперативну тактику лікування хворих з ТГВ нижніх кінцівок патофізіологічно обґрунтованою та найбільш доцільною, що дозволило досягти безпосередніх результатів прохідності глибоких вен після реґіонарного тромболізису у 66%, тромбектомії у 74%, комбінації обох методів у 82% хворих, та віддаленому період у 50%, 58% та 75% хворих відповідно.
У дисертації наведено теоретичне узагальнення та вирішення наукового завдання, яке полягає у покращенні результатів комплексного лікування хворих з тромбозами глибоких вен нижніх кінцівок шляхом диференційованого підходу до оперативної тактики, удосконалення показів та техніки лікування. Це завдання вирішено комплексом експериментальних та клінічних, рентгенологічних, морфологічних та статистичних досліджень.
На основі вивчення в експерименті динаміки характерних клітинних та внутрішньоклітинних репаративних змін при перебудові стінки вени після тромбектомії, регіонарного тромболізису та їх комбінації у лікуванні ТГВ встановлено, що комбінація тромбектомії та реґіонарного тромболізису забезпечує високу стійкість ендотелію до пошкодження. Це доведено прохідністю глибоких вен через 7 та 14 діб у 100% та 75% тварин відповідно, порівнюючи з самостійним застосуванням тромбектомії та тромболізису у дані терміни спостереження.
Регіонарний тромболізис показаний в якості ініціальної терапії при масивних іліофеморальних тромбозах та тромбозах, що поширюються на 2 та більше венозних сегменти, тромбозах на ґрунті ПТФС та запальних процесах малого тазу. Абсолютними показами до тромбектомії є флотуючий, ембологенний тромбоз, синя флегмазія. Відносними показами до тромбектомії є неефективність тромболітичної терапії. Перевага у виборі агресивних методів лікування ТГВ надається особам працездатного віку, які матимуть найбільшу користь від відсутності інвалідізуючих наслідків ПТФС.
Основними причинами післяопераційних ретромбозів в експерименті та клініці є неточна оцінка давності тромбозу, що тягне за собою можливість неповного звільнення глибоких вен від тромбів, та некориговані венозні стенози проксимальної локалізації.
Використання регіонарного тромболізису у поєднанні з венозною тромбектомією дозволяє розчинити резидуальні тромби, зменшуючи кількість ретромбозів до 18%. Вдосконалення методики та етапності венозної тромбектомії, регіонарного тромболізису та поєднаної тактики сприяє підвищенню ефективності лікування хворих.
Розроблений метод реґіонарного тромболізису, який полягає проведенні катетера через підключичну вену у ретроградному напрямку через імплантований кава-фільтр та тромботичні маси у клубовому сегменті до гирла глибокої вени стегна, швидко відновлює кровоток від глибокої вени стегна по клубовому сегменту.
Патофізіологічно обґрунтованою та найбільш доцільною тактикою лікування хворих з ТГВ нижніх кінцівок є агресивна, що дозволило досягти безпосередніх результатів прохідності глибоких вен після реґіонарного тромболізису у 66%, тромбектомії у 74%, комбінації обох методів у 82% хворих, та у віддаленому періоді у 50%, 58% та 75% хворих відповідно.
Публікації автора:
Скупий О.М., Загоруйко О.Д., Юрець С.С. Регіонарний тромболізис в лікуванні гострих тромбозів глибоких вен // Практична медицина.- 2002.- Т.VIII, №2.- С. 153-155. (особистий внесок дисертанта полягає в обстеженні та лікуванні хворих, аналізі отриманих результатів, підготовці статті до друку)
Сучасні підходи в лікуванні гострого венозного тромбозу під час вагітності та в післяпологовому періоді / О.М. Скупий, О.Д. Загоруйко, С.С. Юрець, С.І. Жук, А.М. Григоренко // Зб. наук. праць співробітників КМАПО ім. П.Л. Шупика.- Київ, 2002.- Вип. 11, Кн. 2.- С. 721-725. (особистий внесок дисертанта полягає в участі в обстеженні та лікуванні хворих, аналізі отриманих результатів, підготовці статті до друку)
Скупий О.М., Загоруйко О.Д., Юрець С.С. Тромболітична терапія тромбозів глибоких вен // Вісник морфології.- 2003.- №2.- С. 379-380. (особистий внесок дисертанта полягає в обстеженні та лікуванні хворих, аналізі отриманих результатів, написанні статті та підготовці до друку)
Скупий О.М., Юрець С.С. Комбіновані методи лікування гострих тромбозів глибоких вен // Серце та судини.- 2004.- №1 (додаток).- С. 80-82. (особистий внесок дисертанта полягає в обстеженні та лікуванні хворих, аналізі отриманих результатів, написанні статті та підготовці до друку)
Використрання кава-фільтрів в профілактиці та лікуванні тромбоемболічних ускладнень / О.М. Скупий, С.С. Юрець, С.А. Чешенчук, О.Є. Татарін // Серце і судини.- 2005.- №1 (додаток).- С. 168-170. (особистий внесок дисертанта полягає в обстеженні та лікуванні хворих, аналізі отриманих результатів, написанні статті та підготовці до друку)
Скупий О.М., Юрець С.С. Комбінація реґіонарного тромболізису та хірургічної тромбектомії в лікуванні іліофеморального тромбозу глибоких вен // Серце і судини.- 2006.- №4 (додаток).- С. 458-461. (особистий внесок дисертанта полягає в обстеженні та лікуванні хворих, аналізі отриманих результатів, написанні статті та підготовці до друку)
Скупий О.М., Юрець С.С. Хірургічне лікування тромбозів глибоких вен // Клінічна хірургія.- 2006.- №4-5.- С. 75-76. (особистий внесок дисертанта полягає в обстеженні та лікуванні хворих, аналізі отриманих результатів, написанні статті та підготовці до друку)
Деклараційний патент на корисну модель № 6294 А61В17/00. Спосіб лікування гострого іліофеморального флеботромбозу: Пат. № 6294 А61В17/00 О.М. Скупий, О.Д. Загоруйко, С.С. Юрець. - №2004021220; Заявл. 19.02.2004; Опубл. 16.05.2005, Бюл. № 5. (особистий внесок дисертанта полягає в написанні та підготовці до публікації)
Деклараційний патент на корисну модель № 20828 МПК G09B 23/28 (2007.01) Спосіб моделювання гострого тромбозу глибоких вен тазової кінцівки у собак: Пат. № 20828 МПК G09B 23/28 (2007.01) С.С. Юрець, О.М. Скупий, Р.В. Буряк, І.І. Миронюк. - № u200608987; Заявл. 11.08.2006; Опубл. 15.02.2007, Бюл. № 2. (особистий внесок дисертанта полягає в ідеї, написанні та підготовці до публікації)
Результати хірургічної профілактики тромбоемболічних ускладнень / О.М. Скупий, О.А. Камінський, С.С. Юрець, С.А. Чешенчук, О.Є. Татарін // Мат. ХХІ з’їзду хірургів України.- 2005.- Т.1.- С. 531-533. (особистий внесок дисертанта полягає в обстеженні та лікуванні хворих, аналізі отриманих результатів, написанні статті та підготовці до друку)
Юрец С.С., Буряк Р.В. Сравнение тромбэктомии, регионарного тромболизиса и их комбинации в лечении тромбоза глубоких вен в эксперименте // Вестник Российского Государственного медицинского университета.– 2007.- №2(55).- С. 90. (особистий внесок дисертанта полягає в ідеї роботи, контролі виконання, узагальненні результатів, написанні статті та підготовці до друку)
Skupyy O.M., Yurets S.S. Regional thrombolysis and thrombectomy and its combination in treatment of deep vein thrombosis of the lower extremities // XXI Annual meeting of the European society for vascular surgery. Madrid, 20-23 September 2007.- Madrid, 2007.- P. 128-129. (особистий внесок дисертанта полягає в ідеї роботи, написанні статті та підготовці до друку)