Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Хімічні науки / Високомолекулярні сполуки


Земцов Віктор Валерійович. Полімерні четвертинні амонієві солі та їх властивості у фотографічних системах : Дис... канд. наук: 02.00.06 - 2002.



Анотація до роботи:

Земцов В.В. Полімерні четвертинні амонієві солі та їх властивості у фотографічних системах. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата хімічних наук за спеціаль-ністю 02.00.06 - хімія високомолекулярних сполук. Український державний хіміко-технологічний університет, м. Дніпропетровськ, 2002.

З метою встановлення закономірностей фотографічної та реологічної активності полімерних четвертинних амонієвих солей і створення системного підходу до вибору модифікаторів фотографічних систем синтезований і вивчений ряд полімерних четвертинних амонієвих солей на основі поліетиленгліколів. Встановлена можливість модифікування гідрохінонового проявника за допомогою катіонної високомолекулярної сполуки. Запропонована модель міжмолекулярних взаємодій у фотографічному шарі, заснована на врахуванні електростатичної взаємодії аніонів гідрохінону з електростатичними полями желатинового шару фотоплівки, дозволяє пояснити механізм дії добавок ПЧАС на процес хіміко-фотографічної обробки фотоматеріалів. Вивчалися особливості взаємодії желатину, полікатіону на основі диепоксиду (ПК), та їх комплексів у водних розчинах. Властивості комплексу желатин - ПК сильно залежать від співвідношення компонентів. Це обумовлено гідрофільно-гідрофобним балансом комплексу. При еквівалентному співвідношенні вільних карбоксильних і четвертинних амонієвих груп утворюється слабо розчинний поліелектролітний комплекс. Вивчена взаємодія інертного желатину з четвертинними амонієвими солями, та зміни наступних властивостей водних розчинів інертного желатину: рН при титруванні водного розчину желатину водними розчинами ПЧАС ПЕ-ДГЕ-ГХ і ПЕ-ЕД-11, зміна мутності розчину желатину при титруванні його поліелектролітами, зміна питомої й приведеної в'язкості для желатину при титруванні його поліелектролітами ПЕ-ДГЕ-ГХ і ПЕ-ЕД-22, а також криві течії 5%-вого розчину желатину в присутності ПЧАС при різних напругах зсуву.

Досліджено вплив синтезованих полімерних четвертинних амонієвих солей на основі поліетиленгліколів на розчини триацетилцелюлози та плівки з них. Використання цих ПЧАС призводить до збільшення міцності плівок із модифікованих ТАЦ-композицій на розрив у 1,5-1,8 разу. Полімерні четвертинні амонієві солі на основі поліетиленгліколів можуть бути використані як модифікатори традиційних галоген-срібних фотосистем на всіх етапах їх виготовлення та обробки.

1. Вивчено вплив олігомерів різної молекулярної маси на процес синтезу полімерних четвертинних амонійєвих солей. На підставі отриманих даних встановлено, що конформація олігомеру змінюється в залежністі від складу розчинника.

2. Проведено цілеспрямований синтез ПЧАС та вивчення їх фотографічної активності. Встановлено, що отримані ПЧАС мають позитивну фотографічну активність, здатні значно підвищувати істотні характеристики фотоматеріалу. Виявлено зв’язок молекулярної структури отриманих ПЧАС з фотографічною активністю - зі зростанням кількості метиленових груп між кватернізованими атомами азоту і кількості оксиетиленових груп в основному ланцюзі, знижується рівень досягнутої світлочутливості та коефіцієнта контрастності, та підвищується оптична густина вуалі.

3. На підставі отриманих даних запропонована модель міжмолекулярної взаємодії ПЧАС та проявляючої речовини (гідрохінону) в желатиновому шарі фотоматеріалу. Вона ґрунтується на тому, що в розчині проявника поверхневі і приповерхневі шари желатину фотоматеріалу приймають надлишковий негативний заряд, обумовлений іонізацією карбоксильних і гідроксильних груп та адсорбцією потенціало-обумовлюючих іонів OH-. В наслідок цього аніон гідрохінону при дифузії в желатиновому шарі зазнає електростатичного відштовхування від поверхневого шару желатину, що призводить до значного зменшення його сорбційної здатності. Додавання катіонного по-лімеру, який має в розчині проявника надлишковий позитивний заряд і ефективно абсорбується поверхнею желатинового шару, призводить до зміни кінетичних параметрів процесу дифузії аніону гідрохінону в об’єм желатинового шару.

4. Проведено вивчення комплексоутворення ПЧАС з фотографічним желатином. Встановлено, що в залежності від будови ПЧАС, густини заряду та стеричних утруднень функ-ціонально-активні групи ПЧАС взаємодіють у різних стехіометричних співвідношеннях. При введенні ПЧАС з малою густиною заряду зміни рН та світлопропускання розчину желатину незначні, у випадку ж введення ПЧАС з більшою густиною заряду спостері-гаються явно виражені мінімуми, що свідчать про утворення інтерполіелектролітних комп-лексів. Також встановлено, що внаслідок інтерполіелектролітних взаємодій ПЧАС та желатину суттєво знижується набрякання фотошару.

5. Вивчено вплив ПЧАС на розчини ТАЦ та фізико-механічні властивості плівок з них. Отримані дані дають можливість припустити, що вплив ПЧАС на в’язкість розчину ТАЦ обумовлюється утворенням фізичних взаємодій між ОН- і СООН- групами ТАЦ і функціонально активними групами добавок. Міцність і твердість плівок, отриманих з розчинів ТАЦ з добавками ПЧАС зростає зі збільшенням концентрації ПЧАС через утворення стійких зшитих структур, але надмірна концентрація добавок руйнує ці структури, знижує ступінь зшитості макромолекул і призводить до зниження міцності і твердості плівок.

Публікації автора:

1. Бурмистр М.В., Шевченко В.В., Липатов Ю.С., Земцов В.В., Кравцов О.В.. Исследование реакционной способности олигомеров с концевыми хлорметильными и диметиламиногруппами // Вопросы химии и химической технологии. - 1998 - №2. - С. 28-31.

2. Бурмистр М.В., Кочев Г.В., Сухой К.М., Земцов В.В., Дорофеев В.Т.. Исследование влияния природы и состава растворителя на скорость реакции образования и молекулярную массу алкилароматических полиионенов // Вопросы химии и химической технологии. - 1998 - №4. - С. 16-18.

3. Земцов В.В., Бурмистр М.В., Шапка В.Х.. Синтез и исследование свойств полиэлектролитов на основе алкилароматических олигомеров // Вопросы химии и химической технологии. - 2000 - №2. - С. 77-84.

4. Бурмістр М.В., Шапка В.Х., Земцов В.В.. Вплив складу розчинника на властивості полімерних четвертинних амонійєвих солей на основі ДЕГ-1 // Тези доповідей IX Української конференції з високомолекулярних сполук (м. Київ, 26-28 вересня 2000 р).

5. Бурмістр М.В., Шапка В.Х., Земцов В.В.. Дослідження взаємодії полімерних четвертинних амонійєвих солей з желатином в водних розчинах // Тези доповідей IX Української конференції з високомолекулярних сполук (м. Київ, 26-28 вересня 2000 р).

6. Бурмістр М.В., Сухий К.М., Земцов В.В.. Олігомери з кінцевими диметиламіно- хлорметильними групами і полііонени на їхній основі //XIX Українська конференція з органічної хімії (м. Львів, 2001 р.).

7. Бурмістр М.В., Земцов В.В., Шапка В.Х.. Синтез ефективних модифікаторів триацетатцелюлозних композицій з четвертинним атомом азоту в основному ланцюзі //

XIX Українська конференція з органічної хімії (м. Львів, 2001 р.).

8. Бурмістр М.В., Земцов В.В., Шапка В.Х.. Синтез та дослідження фотографічної активності четвертинних амонійєвих солей на основі поліетиленгліколей //XIX Українська конференція з органічної хімії (м. Львів, 2001 р.).

9. Бурмістр М.В., Сухий К.М., Земцов В.В., Шилов В.В.. Синтез a,w - біс(диметиламіно) олігоетиленоксидів та полііоненів на їх основі //XIX Українська конференція з орга- нічної хімії (м. Львів, 2001 р.).