Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Хімічні науки / Високомолекулярні сполуки


Бездушна Елла Григорівна. Полімери з сульфаніламідними фрагментами: дисертація канд. хім. наук: 02.00.06 / Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Бездушна Е.Г. Полімери з сульфаніламідними фрагментами. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата хімічних наук за спеціальністю 02.00.06 – хімія високомолекулярних сполук. Київський Національний університет имені Тараса Шевченка, 2003.

Дисертація присвячена синтезу нових похідних на основі промислових сульфаніламідів, дослідженню шляхів введення їх у макромолекулу та активації біологічної дії таких полімерів.

Вперше синтезовано та охарактеризовано п’ять нових азидів на основі сульфаніламідів, вивчено їх фотохімічні властивості та фотоініціюючу дію. Методами ІЧ- та УФ -спектроскопії визначені квантові виходи фотолізу азидної групи та періоди її напіврозкладу. Показано, що завдяки наявності в їх структурі двох незалежних p -електроних систем, спостерігається процес внутрішньомолекулярного перенесення енергії, що дає можливість в перспективі створення азидів з певною фотоактивністю. За допомогою нових азидів проведено фотомодифікацію поверхні поліетилену. При використанні азидів сульфаніламідів як світлочутливих складових в матеріалах для запису інформації, встановлено, що везикулярні плівки на їх основі за своєю світлочутливістю та контрастністю кращі за серійні матеріали ВЗ-2 та ВЗ-3 (Росія). На основі промислових сульфаніламідів синтезовані мономери двох типів: малеамідного і метакриламідного та їх кополімери із стиролом та вінілпіролідоном. Досліджено їх полімеризаційну здатність в умовах радикальної термоініційованої полімеризації. Показано можливість створення полімерів з біоцидними властивостями. Вперше встановлено, що при УФ- опроміненні проходить підвищення біологічної активності таких полімерів.

  1. В результаті аналізу наукової та патентної літератури визначено можливі шляхи одержання полімерів, що містять біологічно активні сульфаніламідні фрагменти.

  2. Синтезовано та спектрально охарактеризовано п’ять нових азидів - похідних промислових сульфаніламідів.

  3. Шляхом вивчення кінетики радикальної полімеризації ММА у присутності синтезованих азидів доведена їх ініціююча дія.

  4. Досліджено фотохімічні властивості синтезованих азидів, методами ІЧ- та УФ -спектроскопії визначені квантові виходи фотолізу азидної групи, що лежать у межах 0,2-0,5.

  5. За допомогою спектрів люмінесценції та проведених квантово-хімічних розрахунків визначені значення перших збуджених синглетних та триплетних рівнів сульфамідазидів та встановлено, що використовуючи внутрішньомолекулярне перенесення енергії можна керувати фотоактивністю цих сполук.

  6. Проведено фотохімічну модифікацію поверхні полімерних матеріалів шляхом УФ-опромінення розчинів досліджуваних азидів в тонких шарах.

  7. Розроблено композиції і одержано зразки фотографічних матеріалів для везикулярного запису інформації за участю досліджуваних азидів як світлочутливих компонентів, які за своєю світлочутливістю та контрастністю кращі за матеріали ВЗ-2 та ВЗ-3 (Росія), що випускаються серійно.

  8. З метою підвищення вмісту сульфаніламідних фрагментів у макромолекулі одержано мономери двох типів: мономалеамідні та метакриламідні похідні арилсульфамідів і проведено їх кополімеризацію із стиролом і вінілпіролідоном відповідно. Встановлено підвищення біологічної активності одержаних біоцидів шляхом їх УФ-активації.