Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Політичні науки / Політичні інститути, етнополітична конфліктологія, національні та політичні процеси і технології


Колтунов Олександр Юлійович. Політична коректність: концептуальні основи та технологічні прийоми : дис... канд. політ. наук: 23.00.02 / НАН України; Інститут політичних і етнонаціональних досліджень. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Колтунов О. Ю. Політична коректність: концептуальні основи і технологічні прийоми. — Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата політичних наук за спеціальністю 23.00.02 — політичні інститути та процеси. — Інститут політичних і етнонаціональних досліджень НАН України. — Київ, 2005.

Дисертаційна робота присвячена комплексному аналізу феномена політичної коректності. Автор розглянув та проаналізував попередні наукові дослідження проблеми політичної коректності та існуючі визначення політичної коректності (політична доктрина, політична технологія, громадський рух, сатиричний ефект евфемізації мови).

У роботі зроблена спроба реконструкції й опису концептуальних основ політичної коректності, що містять у собі специфічну двополюсну картину соціального світу (гнобителі і гноблені), ідеальну модель соціального устрою, принципи взаємин людини і природи, відношення до особистості і соціальних груп, принципи сприйняття соціального світу.

Автор також дослідив технологію політичної коректності, її місію, прийоми та методи реалізації, умови та сфери застосування. В роботі аналізуються умови та можливості використання технології політичної коректності як інструменту збереження соціального миру і пом’якшення політичних конфліктів.

Автор пропонує власне визначення терміна «політична коректність».

У «Висновках» узагальнено основні результати дослідження та сформульовано рекомендації, які зводяться до такого.

1. Аналіз показав, що термін «політична коректність» є семантично неоднозначним. Він вживається у чотирьох значеннях: політична коректність як технологія, як ідеологічна програма (сукупність деяких концепцій, принципів, ідей, гіпотез), як політичний рух, як іронічне позначення курйозних результатів застосування технології заміни образливих термінів нейтральними словами і виразами (евфемізмами).

2. Можна констатувати, що пострадянська література не містить науково-політологічного аналізу феномена політичної коректності, її концептуальних та технологічних аспектів.

3. Проведене дослідження показало, що доктрина політичної коректності в США не дістала завершеного концептуального оформлення. Автором даної роботи започаткована спроба на основі різноманітних джерел реконструювати ключові елементи цієї політичної доктрини. У результаті проведеного аналізу автор дійшов висновку, що до концептуальних основ політичної коректності варто зарахувати таке:

— суспільний ідеал у доктрині політичної коректності подано у вигляді гармонійного безконфліктного суспільства. Вихідною посилкою тут виступає теза про визнання рівності людей незалежно від їхньої раси, етнічної та гендерної належності, сексуальних орієнтацій, розумового чи фізичного здоров’я;

— доктрина політичної коректності містить екологічні мотиви останніх десятиліть, а її суспільний ідеал припускає гармонійне співіснування людини з тваринним і рослинним світом;

— у розумінні моделі формування картини соціального світу в доктрині політичної коректності акцент робиться на провідній ролі суспільно-політичної лексики. Мова розглядається як спосіб комунікації й одночасно як засіб формування уявлень про соціальний світ. Ключовим тут є те, що суспільна лексика створює специфічну реальність — уявлення про характер суспільних відносин. Засоби масової інформації через мову здійснюють своєрідний контроль над соціально-політичною реальністю, а тому несуть і певну відповідальність за стан її сприйняття населенням країни. Саме тут мас-медіа можуть відігравати вирішальну роль — формувати образ «інших» не як опозицію «не ми», а «інших», що є частиною «нас». Вони можуть допомогти позбутися психологічного навантаження, упереджень, стереотипів, у тому числі суджень, що спираються на соціальний, історичний, завжди відносний досвід.

4. Аналіз технологічних аспектів політичної коректності показав таке. Місією політичної коректності є збереження цілісності, єдності політичної державоутворюючої спільноти. Метою — створення умов для запобігання і ліквідації дискримінації стосовно великих суспільних груп. У США такими групами стали, перш за все, афро-американці, мешканці США латиноамериканського походження, жінки, сексуальні меншини, інваліди. Технологічні прийоми були використані в трьох основних сферах громадського життя: суспільно-політична лексика, освіта, працевлаштування. В суспільно-політичній лексиці використовуються прийоми «табуювання» і «евфемізація» образливих виразів. В освіті — прийоми «знайомство», «табуювання», а також прийом «створення режиму сприятливих умов». При найнятті на роботу також використовувався прийом «створення режиму сприятливих умов» (квотування).

5. Політична коректність — це етикет толерантності і один із засобів компенсації майнової та інших видів нерівності людей.

6. Можна зробити таке узагальнення: політична коректність є політичним принципом утримання від вербальної і невербальної агресії стосовно соціокультурних та етнічних груп суспільства, які відчувають дискримінацію, і заснована на цьому принципі технологія обмеження, попередження і пом’якшення соціально-політичних конфліктів. Реалізація цього принципу на практиці покликана сформувати специфічний стиль соціальної поведінки, що сприяє в конкретних історичних умовах збереженню цілісності державоутворюючої спільноти.

На підставі проведеного аналізу автор вважає за доцільне сформулювати деякі рекомендації щодо запровадження світового досвіду:

Було б доцільним ввести в практику українського життя принцип політичної коректності, у відповідності з яким визнається необхідність відмови від використання образливих виразів і дій стосовно різних етнічних, расових, соціально-культурних груп, особливо тих з них, які зазнали дискримінації в недавньому історичному минулому. Завдання полягає в тім, щоб привчити людей до політкоректності в стратегічному сенсі, для збереження миру у великій системі й у довгостроковій перспективі.

Було б корисним, на наш погляд, ініціювати розроблення кодексів мовної поведінки для політиків, викладачів та студентів вищих навчальних закладів, стилістичних посібників, довідників зі стилю й слововживання для засобів масової інформації, а також підготовки відповідних статей у тлумачних словниках. Разом з тим необхідно вести моніторинг змін у суспільно-політичній і побутовій лексиці та їх впливу на суспільну й групову свідомість з метою вироблення відповідних рекомендацій. При цьому такі кодекси повинні мати етичний, а не нормативно-правовий характер.

В окремих регіонах компактного проживання представників неукраїнського етносу шкільні підручники з окремих дисциплін викликають певне неприйняття. Варто переглянути діючі шкільні підручники з точки зору новітньої політичної культури. Зміст та мова навчальних посібників мають бути такими, що не пригнічують етнічної самосвідомості учнів, виховують повагу до культури і традицій інших народів, сприяють розвитку взаєморозуміння і дружби між дітьми різного етнічного походження. Ввести освітні програми, які дають систематичне уявлення про особливості культурних груп і меншин у сучасній Україні (етнонаціональні групи, інваліди, ВІЛ-інфіковані, представники різних конфесіональних груп тощо). Розробити концепцію соціальної реклами, спрямованої на ліквідацію й запобігання дискримінації стосовно певних соціальних груп.

Публікації автора:

1. Колтунов О. Ю. Політична коректність як феномен політичної культури: історіографія питання // Наукові записки: Збірник. — К.: ІПіЕПД, 2003. — С. 159-170. — Сер. «Політологія і етнологія»; Вип. 24.

2. Колтунов О. Ю. Політична коректність: аналіз дефініцій // Наукові записки: Збірник. — К.: ІПіЕПД, 2004. — С. 339-345. — Сер. «Політологія і етнологія»; Вип. 26.

3. Колтунов О. Ю. Концептуальні основи технології політичної коректності // Актуальні проблеми політики: Збірник наук. праць. — Одеса: Юридична література, 2004. — С. 361-370.

4. Колтунов А. Ю., Оганисян М. С. Политическая корректность как технология формирования межэтнической толерантности (на опыте США) // Идентичность и толерантность в многоэтничном гражданском обществе: Материалы 3-го Междунар. семинара. — Алушта, 2004. — С. 106-110.