Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Історичні науки / Історія України


20. Бем Наталія Вікторівна. Політичні настрої українського селянства в умовах суцільної колективізації сільського господарства (кінець 1920-х - 1933 рр.): дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / НАН України; Інститут історії України. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Бем Н.В. Політичні настрої українського селянства в умовах суцільної

колективізації сільського господарства ( кінець 1920-х - 1933 рр.). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук за спеціальністю 07.00.01 – історія України. – Інститут історії України НАН України. – Київ, 2004.

У дисертації на основі широкого кола джерел та літератури здійснено аналіз та подано комплексну характеристику політичних настроїв різних прошарків українського селянства в 1928–1933 рр. Проаналізовано вплив сталінської “революції згори” на політичну атмосферу в українському селі та встановлено, що така політика спричинила масштабний сплеск негативної активності значної частини хліборобської людності. Висвітлено ставлення різних прошарків українського селянства до розпочатої суцільної колективізації сільського господарства; визначено співвідношення між прихильниками державного аграрного курсу і тими селянами, які не сприйняли сталінську колективізацію й опирались їй в тих чи інших формах. Охарактеризовані домінуючі вияви протестної поведінки українських селян в умовах сталінської насильницької колективізації, показано особливості сприйняття жіноцтвом політичних та економічних кампаній на селі.

У роботі обґрунтовано, що насильницька колективізація спричинила перехід загальної маси українського селянства в опозицію до влади. Саме радянську владу більшість селян вважала винною в розоренні своїх господарств. Прагнення помститися за насилля та брутально порушені права спричинило справжню війну селян проти влади наприкінці 1929 – на початку 1930 рр. Показано, що характерною рисою протестних акцій селянства України було переплетення в них соціальних і національних мотивів. Доведено: застосований проти українського народу терор голодом був відповіддю тоталітарного режиму на вперте небажання українського селянства підтримувати сталінський аграрний курс.