Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Політичні науки / Політичні інститути, етнополітична конфліктологія, національні та політичні процеси і технології


Лебединська Ганна Олександрівна. Політико-стабілізаційна роль місцевого самоврядування в умовах суспільно- політичної трансформації сучасної України : Дис... канд. політ. наук: 23.00.02 / Національний педагогічний ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2004. — 217арк. — Бібліогр.: арк. 199-217.



Анотація до роботи:

Лебединська Г.О. Політико-стабілізаційна роль місцевого самоврядування в умовах суспільно-політичної трансформації сучасної України. — Рукопис (217 стор.).

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата політичних наук за спеціальністю 23.00.02 — політичні інститути та процеси. — Інститут держави і права ім. В.М. Корецького НАН України, Київ, 2004.

У дисертації проаналізована специфіка проблеми місцевого самоврядування, подана характеристика теоретичних здобутків і практичного розвитку даного інституту, враховуючи зарубіжний та вітчизняний досвід його формування і вдосконалення з метою виявлення основних складових моделі місцевого самоврядування, адекватної сучасним українським реаліям. Здійснюється аналіз понять централізації і децентралізації, як основи формування вітчизняної моделі місцевого самоврядування. Визначено перспективи політичної участі населення та розгляд чинників, що сприяють розвитку демократичних форм управління. На основі тенденцій формування регіональної еліти й місцевого лідерства, що мало місце останнім часом в Україні, визначається їх роль у розбудові демократії. Виокремлено досвід формування політичної культури на місцевому рівні на прикладі Полтавського та інших регіонів України. Доведено, що одним з оптимальних шляхів розвитку демократії в Україні є подальший розвиток місцевого самоврядування з широким залученням громадян до управління державою.

У висновках узагальнюються результати дисертаційного дослідження, сформульовано рекомендації щодо їх наукового і практичного використання. Зокрема, на основі здійсненного аналізу визначено наступне. Динаміку розвитку місцевого самоврядування в Україні не можна визнати задовільною, однак, процеси демократизації суспільного життя невідворотні. Сьогодні зусиллями міжнародних консультантів, вітчизняних науковців політична еліта приходить до нового розуміння суті місцевого самоврядування як публічної влади, природа якої відрізняється від природи державної влади.

Місцеве самоврядування як суспільно-політичний феномен є універсальним засобом ліквідації історично зумовленої суперечності між державою і суспільством та шляхом подолання політичного відчуження населення від влади. Місцеве самоврядування як соціальний феномен і одна з підвалин демократичного суспільства здатне слугувати об'єднавчим механізмом для формування умов сучасної держави.

Політико-стабілізаційна роль місцевого самоврядування полягає в тому, що в політичній системі суспільства воно сприяє формуванню спільних інтересів територіальних громад, інтегрує їх жителів у активне політичне життя, сприяє вихованню високої політичної свідомості і культури. За сприятливих умов воно може і повинне сприяти поступовому вростанню України в демократичний режим, ініціюючи його знизу. Місцеве самоврядування здатне допомогти громадянам усвідомити, що демократія є не тільки формальним встановленням необхідного набору виборчих процедур, але й соціальним партнерством, особистою участю кожного в справах і турботах того соціуму, частину якого він собою являє. Політико-стабілізаційна роль місцевого самоврядування виявляється і в тому, що воно є органічною частиною системи стримувань і противаг, яка працює не лише по горизонталі, але й по вертикалі, допомагає знайти оптимальне поєднання загальнодержавних інтересів з інтересами кожного окремого муніципального утворення.

У дослідженні дисертант доводить, що місцеві співтовариства здійснюють свою політико-стабілізаційну роль також тим, що вони потенційно можуть стати опорою центральної влади, оскільки зацікавлені в сильному центрі, бачать у ньому гаранта свого статусу. На основі аналізу світового досвіду дисертант зробила висновок про те, що місцеве самоврядування створює реальну противагу сепаратистським настроям регіональних еліт і сприяє зміцненню принципів унітарності, чим також виконує політико-стабілізаційну роль.

Оскільки саме муніципальній владі доводиться задовольняти основні, насущні потреби населення, ця система, забезпечена фінансово-економічними гарантіями, може стати стабілізуючим чинником, здатним відвернути сплески соціальних криз. Саме місцеве самоврядування може сприяти подоланню національних і релігійних конфліктів, оскільки воно будується не за етнічною і конфесійною ознаками, а на основі громадської співпраці, співробітництва з державою. Разом з тим місцеве самоврядування є однією з найзручніших форм реалізації принципу національно-культурної автономії. Тому даний інститут виступає ефективним інструментом подолання “атомізованого” стану суспільства, відродження його традиційних мікроструктур.

Отже, нині в світі спостерігається підвищення ролі місцевого самоврядування, що знайшло відображення в міжнародно-правових документах і в національних законодавствах сучасних держав. Основою підвищення цієї ролі є ускладнення всіх сторін суспільного життя, ріст освітнього рівня, кваліфікації, інформованості громадян, індивідуалізація їхніх потреб і запитів. Місцеве самоврядування як соціальний інститут в умовах соціально-політичної трансформації сучасної України відіграє важливу політико-стабілізаційну роль.

Публікації автора:

1. Лебединська Г.O. Політико-економічні аспекти практичного втілення концепції “відкрите місто Кременчук” // Держава і право. — 2000. — Вип. 5. — С. 250-256.

2. Лебединська Г.О. Нові тенденції в розвитку місцевого самоврядування // Держава і право. — 2000. — Вип. 7. — С. 485-490.

3. Лебединська Г.О. Здійснення регіональної політики в соціально-економічній сфері: світовий досвід і Україна // Політологічний вісник. — 2001. — Вип. 9. — С. 281-288.

4. Горбатенко В.П., Лебединська Г.О. Територіальна громада — основа самоврядування в Україні. Рецензія. // Держава і право. — 2002. — Вип. 17.—С. 538-540.

5. Лебединська Г.О. Основні стратегії управління в сучасній державі // Борисфен. — 2002. — № 8. — С. 4-5.

6. Лебединська Г.О. Досвід формування регіональної політичної культури на місцевому рівні (на прикладі полтавського регіону) // Нова парадигма. — Вип. 37. — К., 2004. — С. 177-185.

7. Горбатенко В.П., Лебединська Г.О. Політика і політична наука // Політологія: Посібник для студентів вищих навчальних закладів / За редакцією О.В. Бабкіної, В.П. Горбатенка. — К.: Видавничий центр “Академія”, 1998. — С. 5-15.

8. Лебединська Г.О. Розвиток політичної участі населення на місцевому рівні управління суспільством // Гуманітарний вісник Запорізької державної інженерної академії. — 2002. — № 9. — С. 158-167.

9. Лебединська Г.О. Політичні партії як суб'єкт місцевого самоврядування // Гуманітарний вісник Запорізької державної інженерної академії. — 2002. — № 10. — С. 196-199.