Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Травматологія та ортопедія


Халед Мохаммад Ахмад Абу Захра. Попередження та лікування уповільненої консолідації переломів кісток гомілки (клініко-експериментальне дослідження) : Дис... канд. наук: 14.01.21 - 2008.



Анотація до роботи:

Халед Мохаммад Ахмад Абу Захра. Попередження та лікування уповільненої консолідації переломів кісток гомілки (клініко-експериментальне дослідження). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.21 – травматологія та ортопедія – Державна установа “Інститут патології хребта та суглобів імені професора М.І.Ситенка Академії медичних наук України”, Харків, 2007.

Експериментальне дослідження було проведено на 78 щурах з різними моделями остеопорозу, встановлено, що недостатня метаболічна активність кісткової тканини призводить до збільшення у плазмі концентрації кальцію, який екскрегується з сечею. Включення в харчовий раціон комплексу препаратів кальцію, вітамінів та вітаміноподібних речовин (ізофлавонів) зменшує екскрецію кальцію з сечею та зберегає щільність кісткової тканини.

Вивчені результати лікування 284 пацієнтів з переломами кісток гомілки, з яких 180 лікували з використанням раннього дозованого навантаження ушкодженої кінцівки та комплексу препаратів кальцію, вітамінів та вітаміноподібних речовин (референтна група). Пацієнтів обох груп лікували методом накісткового стабільно-функціонального остеосинтезу пластиною АО.

Проведені біохімічні дослідження стану кальцієвого та білкового обмінів у осіб із уповільненою консолідацією переломів гомілки показали, що при цій патології збільшується екскреція кальцію з сечею, значно зростає загальна протеолітична активність та знижується концентрація білка у сироватці крові. Вживання «Остеовіту» суттєво покращує білковий та мінеральний метаболізм та прискорює процес регенерації кісткової тканини.

Середня тривалість перебування у стаціонарі хворих референтної групи зменшилася з 25,2 до 20,4 ліжко-днів або на 23,5%.

У контрольній групі майже в 3 рази частіше, ніж в основній, зареєстровані незадовільні результати лікування – 10,6% проти 3,8%, порушення репаративного остеогенезу і/або запальні ускладнення зустрічалися майже в 2 рази частіше, ніж у референтній (24,4% проти 12,5%).

1. При зниженні мінеральної щільності кістки у експериментальних тварин, викликаному оваріоектомією, має місце підвищення екскреції кальцію з сечею і одночасне зниження активності лужної фосфатази кістки. Введення в харчовий раціон цитрату кальцію, комплексу мікроелементів, вітамінів і вітаміноподібних біологічно активних речовин (ізофлавонів) знижує екскрецію кальцію, підвищує активність лужної фосфатази кістки, що супроводжується збереженням щільності кісткової тканини.

2. У спостережуваних нами хворих з діафізарними переломами гомілки зниження мінеральної щільності кісткової тканини великогомілкової кістки (остеопороз або остеопенія) було виявлено у 17,4% випадків. В групі постраждалих з порушеним процесом загоєння перелому явища остеопорозу або остеопенії великогомілкової кістки були відзначені у 29,8%, що дає підставу вважати зниження мінеральної щільності кісткової тканини несприятливим прогностичним чинником її регенерації при переломі. Зниження мінеральної щільності кісткової тканини супроводжується підвищеною екскрецією кальцію з сечею і зниженням рівня білка в сироватці крові, що також можна віднести до прогностичних ознак сповільненої консолідації відламків.

3. Раннє дозоване осьове навантаження на ушкоджену кінцівку після накісткового остеосинтезу пластиною не призводить до збільшення частоти ускладнень, пов'язаних з порушенням процесу зрощення відламків. Осьове дозоване навантаження може бути почато з 5-6 доби після операції і доведено до повного протягом двох місяців.

4. Підвищення ефективності хірургічного лікування переломів кісток гомілки може бути досягнуто шляхом використовування раннього дозованого осьового навантаження ушкодженої кінцівки і прийому біологічно активної харчової добавки «Остеовіт», яка знижує виділення кальцію з сечею. Ці заходи дозволили удвічі понизити частоту ускладнень, пов'язаних з порушенням репаративного процесу.

Публікації автора:

  1. Венгер В.Ф., Халед М.А. Абу Захра, Левицкий А.П. Влияние препарата "Остеовит" на экскрецию кальция с мочой и активность фосфатаз в бедренной кости при экспериментальной патологии // Вісник морської медицини. – 2005. – № 4 (31). – С. 84-88.

Особистий внесок дисертанта: огляд сучасної літератури, аналіз отриманих результатів, формулювання висновків, підготовка статті до друку.

  1. Левицкий А.П., Венгер В.Ф., Халед М.А. Абу Захра. Зависимость экскреции кальция с мочой от минеральной плотности кости // Медицинская реабилитация, курортология, физиотерапия. – 2006. – № 1 (45). – С. 28-29.

Особистий внесок дисертанта: огляд сучасної літератури, збирання клінічного матеріалу, аналіз отриманих результатів, формулювання висновків, підготовка статті до друку.

  1. Халед Абу Захра. Лечение переломов костей голени с использованием биологической добавки "Остеовит" // Одесский медицинский журнал. – 2006. – № 2 (94). – С. 77-80.