Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Хірургія


Кадубець Віталій Ярославович. Поперекова симпатектомія при реконструкції атеросклеротичної оклюзії аорто- стегнового сегмента: Дис... канд. мед. наук: 14.01.03 / Тернопільська держ. медична академія ім. І.Я.Горбачевського. - Т., 2002. - 153арк. - Бібліогр.: арк. 126-149.



Анотація до роботи:

Кадубець В.Я. Поперекова симпатектомія при реконструкції атеросклеротичної оклюзії аорто-стегнового сегмента. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.03 – хірургія. – Тернопільська держана медична академія ім. І.Я. Горбачевського МОЗ України. – Тернопіль, 2002.

Дисертація присвячена встановленню критеріїв передопераційного відбору пацієнтів для виконання поперекової симпатектомії при реконструкції атеросклеротичної оклюзії аорто-стегнового сегмента, які базуються на особливостях вегетативної нервової системи і центральної та периферичної гемодинаміки. Вивчено реакцію-відповідь серцево-судинної системи на реваскуляризацію нижніх кінцівок. З’ясовано, що на формування типу центральної гемодинаміки після аорто-стегнових реконструкцій впливає стан серцевого м’яза, ємкість периферичного артеріального русла нижніх кінцівок і особливості вегетативної нервової системи.

Встановлено взаємозв’язок між типами центральної гемодинаміки та вегетативного гомеокінезу. У пацієнтів із симпатотонічним типом вегетативної нервової системи і гіперкінетичним типом центральної гемодинаміки виявлено добре розвинену колатеральну артеріальну сітку з великою кількістю функціонуючих капілярів, а в хворих із ваготонічним типом вегетативної нервової системи і гіпокінетичним типом центральної гемодинаміки – бідну колатеральну сітку артерій з малою кількістю функціонуючих капілярів. Досліджено фактори агресивності перебігу атеросклеротичного ураження нижніх кінцівок у взаємозв’язку з вегетативним статусом. У симпатотоніків ІІА і ІІБ типи гіперліпідемії, підвищена проникливість стінки артерій та активація на фоні пригніченої опірності організму аутоімунних реакцій спричиняють злоякісніший перебіг захворювання в порівнянні з ваготоніками.

На основі отриманих даних встановлено покази до виконання поперекової симпатектомії при реконструкції аорто-стегнового сегмента – симпатотонічний тип вегетативної нервової системи і гіпер- та еукінетичний типи центральної гемодинаміки, що значно покращує безпосередні та віддалені результати хірургічного лікування хворих.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі, що полягає у встановленні критеріїв передопераційного відбору хворих для виконання поперекової симпатектомії при реконструкції аорто-стегнового сегмента, яка вирішена на основі комплексного вивчення особливостей вегетативної нервової системи, центральної та периферичної гемодинаміки і призначена для вибору оптимального об’єму хірургічного лікування облітеруючого атеросклерозу судин нижніх кінцівок.

  1. Атеросклеротична оклюзія аорто-стегнового сегмента приводить до збільшення частки пацієнтів з гіперкінетичним типом центральної гемодинаміки. Реконструкція аорто-стегнового сегмента в 54,48 % випадків змінює тип центральної гемодинаміки. На формування післяопераційного типу центральної гемодинаміки впливає стан серцевого м’яза, ємкість периферичного артеріального русла нижніх кінцівок та особливості вегетативної нервової системи.

  2. Показники венозної оклюзійної плетизмографії в значній мірі відображають ступінь ураження атеросклеротичним процесом артеріального русла нижніх кінцівок, вказують на тісний взаємозв’язок з певним типом центральної гемодинаміки і характеризують зміни кровобігу в гомілці після реваскуляризації нижніх кінцівок.

  3. Тип вегетативної нервової системи при реконструкції аорто-стегнового сегмента не змінюється і відіграє ведучу роль у формуванні певного післяопераційного типу центральної гемодинаміки. Для пацієнтів з післяопераційним гіперкінетичним типом центральної гемодинаміки характерний симпатотонічний тип вегетативної нервової симтеми, а для хворих з післяопераційним гіпокінетичним типом центральної гемодинаміки – ваготонічний тип вегетативної нервової системи.

  4. У хворих із симпатотонічним типом вегетативної нервової системи і післяопераційним гіперкінетичним типом центральної гемодинаміки наявна добре розвинена колатеральна артеріальна сітка з великою кількістю функціонуючих капілярів, а для пацієнтів з ваготонічним типом вегетативної нервової системи і післяопераційним гіпокінетичним типом центральної гемодинаміки характерна бідна колатеральна сітка артерій з малою кількістю функціонуючих капілярів.

  5. Облітеруючий атеросклероз судин нижніх кінцівок у хворих із симпатотонічним типом вегетативної нервової системи протікає злоякісніше, ніж у пацієнтів з ваготонічним типом, що обумовлено підвищеною проникливістю судинної стінки, ІІА і ІІБ типами гіперліпідемії та активізацією на фоні пригніченої опірності організму аутоімунних реакцій, направлених на руйнування стінок артерій.

  6. Поперекову симпатектомію при реконструкції аорто-стегнового сегмента слід виконувати пацієнтам із симпатотонічним типом вегетативної нервової системи і гіпер- та еукінетичним типами центральної гемодинаміки.

  7. Доповнення реконструкції аорто-стегнового сегмента поперековою симпатектомією у хворих із симпатотонічним типом вегетативної нервової системи і гіпер- та еукінетичним типами центральної гемодинаміки сприяє зростанню збереження прохідності алошунта (протеза) у віддаленому післяопераційному періоді (5 років) на 13 %, зменшенню кількості ампутацій нижніх кінцівок на 13,79 %.

Публікації автора:

  1. Ковальчук Л.Я., Венгер І.К., Кадубець В.Я. Центральна гемодинаміка та вегетативний гомеостаз у визначенні показів до поперекової симпатектомії при реконструкції аорто-стегнового сегмента // Шпитальна хірургія.-2000.-№2.-С.13-16.

Особистий внесок автора полягає у визначенні особливостей центральної гемодинаміки і вегетативної нервової системи у хворих з атеросклеротичною оклюзією аорто-стегнового сегмента та в обґрунтуванні показів до виконання поперекової симпатектомії при аорто-стегнових реконструкціях.

  1. Ковальчук Л.Я., Венгер І.К., Кадубець В.Я. Роль вегетативної нервової системи в агресивності перебігу атеросклеротичного ураження артерій нижніх кінцівок // Вісник наукових досліджень.-2000.-№3.-С.40-42.

Особистий внесок автора полягає у проведенні аналізу результатів дослідження холестерино-ліпідного обміну, проникливості капілярної стінки та імунологічного статусу в залежності від типу вегетативної нервової системи у хворих з атеросклеротичною оклюзією аорто-стегнового сегмента.

  1. Ковальчук Л.Я., Венгер І.К., Кадубець В.Я. Вплив поперекової симпатектомії на результати реконструкцій аорто-стегнового сегмента // Шпитальна хірургія.-2000.-№4.-С.7-12.

Особистий внесок автора полягає у проведенні аналізу впливу поперекової симпатектомії на безпосередні та віддалені результати реконструкцій аорто-стегнового сегмента.

  1. Ковальчук Л.Я., Венгер І.К., Гощинський В.Б., Кадубець В.Я. Реконструкція аорто-стегнового сегмента при атеросклеротичній оклюзії у хворих з цукровим діабетом // Шпитальна хірургія.-2001.-№3(додаток).-С.45-47.

Особистий внесок автора полягає в розробці та обгрунтуванні диференційованого підходу до виконання поперекової симпатектомії при реконструкції аорто-стегнового сегмента у хворих з цукровим діабетом.

  1. Береговий О.В., Гончарук А.К., Кадубець В.Я. Транскапілярний обмін у хворих облітеруючим атеросклерозом нижніх кінцівок з різним типом вегетативної нервової системи // Галицький лікарський вісник.-1999.-№3.-С.84.

Особистий внесок автора полягає у дослідженні рівня проникливості капілярної стінки у хворих з облітеруючим атеросклерозом судин нижніх кінцівок.

  1. Реваскуляризація нижніх кінцівок при атеросклеротичній оклюзії стегно-підколінного сегмента / Ковальчук Л.Я., Венгер І.К., Гончарук А.К., Левицький А.В., Венгер О.І., Кадубець В.Я. // Шпитальна хірургія.-1998.-№4.-С.18-22.

Особистий внесок автора полягає в обґрунтуванні показів до виконання поперекової симпатектомії при реконструкції стегно-підколінного сегмента.

  1. Кадубець В.Я. Поперекова симпатектомія при реконструкції магістральних артерій нижніх кінцівок (огляд літератури) // Шпитальна хірургія.-1999.-№2.-С.137-142.

  2. Венгер І.К., Кадубець В.Я. Особливості ліпідного обміну, вегетативного гомеостазу та тривалість функціонування алошунта (протеза) аорто-стегнового сегмента у віддаленому післяопераційному періоді // Вестник проблем биологии и медицины.-1997.-№8.-С.60-64.

Особистий внесок автора полягає у дослідженні вегетативної нервової системи і показників ліпідного обміну та проведенні аналізу результатів реконструкції аорто-стегнового сегмента у віддаленому післяопераційному періоді.

  1. Кадубець В. Тип центральної гемодинаміки та післяопераційні ускладнення після реконструкції аорто-стегнового сегмента // Тези доповідей 1-ого Міжнародного медичного конгресу студентів і молодих вчених.-Тернопіль,1997.-С.185-186.

  2. Кадубець В. Шляхи покращення реконструкції стегно-підколінного сегмента в залежності від типу центральної гемодинаміки та вегетативного гомеостазу // Тези доповідей 3-ого Міжнародного медичного конгресу студентів і молодих вчених.-Тернопіль,1999.-С.145.

  3. Кадубець В. Критерії передопераційного відбору хворих для поперекової симпатектомії при реконструкції аорто-стегнового сегмента // Тези доповідей 5-ого Міжнародного медичного конгресу студентів і молодих вчених.-Тернопіль,2001.-С.38.