Шкробот Світлана Іванівна. Поперековий остеохондроз з неврологічними проявами: патогенез і диференційована терапія на етапах медичної реабілітації: Дис... д-ра мед. наук: 14.01.15 / Тернопільська держ. медична академія ім. І.Я.Горбачевського. - Т., 2001. - 324, [33] арк. , табл. - Бібліогр.: арк. 262-324.
Анотація до роботи:
Шкробот С.І. Поперековий остеохондроз з неврологічними проявами: патогенез і диференційована терапія на етапах медичної реабілітації. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.15 – нервові хвороби. – Киівська медична академія післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика, Київ, 2002.
Дисертація присвячена дослідженню патогенетичного значення процесів вільнорадикального окислення ліпідів, стану інмунної реактивності організму, регіонарної гемодинаміки та периферичної мікроциркуляції в розвитку та перебігу неврологічних проявів поперекового остеохондрозу для розробки ефективних, патогенетично обгрунтованих методів лікування та реабілітації хворих на поперековий остеохондроз з різними неврологічними варіантами (корінцевим, м’язово-тонічним, вегето-судинним та нейродистрофічним синдромами).
Встановлено залежність між клініко-патогенетичними варіантами перебігу неврологічних проявів поперекового остеохондрозу та рівнем порушень перекисного окислення ліпідів, антиоксидантного захисту, імунної реактивності організму, регіонарної гемодинаміки і кисневого забезпечення тканин нижніх кінцівок у хворих, а також закономірності їх змін в залежності від віку пацієнтів, рентгенологічної стадії захворювання, ступеня функціональної недостатності хребта та наявності супутньої патології.
Використання комплексної фонової терапії з включенням хондропротектора алфлутопу дозволяє досягти клінічної ремісії у 64,8 % хворих. Запропоновані диференційовані патогенетично обгрунтовані комплексні програми лікування та реабілітації хворих з різними неврологічними варіантами поперекового остеохондрозу з включенням антиоксидантної терапії (емоксипіну), нікардипіну, або комбінованого магнітолазерного опромінення, або курсу сірководневих ванн не лише покращували клінічні результати лікування з ремісією у 80,5 –93,3 % пацієнтів, але й нормалізували параметри вільнорадикального окислення ліпідів, антиоксидантного захисту, імунної реактивності організму, гемодинаміки і кисневого забезпечення організму, що попереджує прогресування та часті рецидиви хвороби. Основні результати праці знайшли широке впровадження в роботі лікувально-профілактичних закладів України.
1. У дисертації наведено теоретичне узагальнення та нове вирішення актуальної наукової проблеми: на основі багатофакторного клініко-параклінічного дослідження визначено роль змін вільно-радикального окислення, стану імунної системи, регіонарної гемодинаміки та периферичної мікроциркуляції в розвитку клінічних особливостей неврологічних проявів остеохондрозу поперекового відділу хребта, що служить засадою для підвищення ефективності лікування шляхом розробки диференційованих патогенетично обгрунтованих програм терапії.
2. Клініко-патогенетичні варіанти перебігу неврологічних проявів поперекового остеохондрозу корелюють із ступенем порушень ліпопероксидації, імунного статусу організму та кровопостачання і кисневого забезпечення тканин нижніх кінцівок, які в свою чергу залежать від віку пацієнтів, рентгенологічної стадії остеохондрозу, ступеня дисфункції поперекового відділу хребта.
Ступінь змін вільнорадикального окислення ліпідів у хворих на неврологічні прояви поперекового остеохондрозу в стадії загострення залежить від віку хворих, структурно-функціональних змін в поперековому відділі хребта, наявності супутньої обмінно-трофічної патології, важкості та клініко- неврологічного варіанту перебігу.
4. У всіх хворих з неврологічними проявами поперекового остеохондрозу простежується дисфункція клітинної та гуморальної ланок імунітету, що проявляється зменшенням загальної кількості та функціональної активності Т-лімфоцитів і їх субпопуляцій, збільшенням кількості В-лімфоцитів, зростанням рівня циркулюючих імунних комплексів і не залежить від клініко-неврологічного варіанту проявів поперекового остеохондрозу та більш виражена при довготривалому перебігу хвороби та наявності супутньої патології обмінно-трофічного характеру.
5. В розвитку неврологічних проявів поперекового остеохондрозу приймає участь процес зниження регіонарного кровотоку і кисневого забезпечення тканин нижніх кінцівок, про що свідчать зменшення швидкості притоку і відтоку крові, об’ємного та питомого кровоплину, вихідної парціальної напруги кисню в тканинах гомілок та сповільнення процесу реституції кисневого режиму після компресійної проби. Ступінь капіляротрофічної недостатності наростає у хворих похилого віку, при вираженій структурно-функціональній недостатності хребта та наявності супутньої патології обмінно-трофічного характеру.
6. Доцільність модифікації схем комплексного лікування грунтується на можливості хронізації та прогресування патологічного процесу внаслідок того, що у хворих, які отримували тільки комплексну фонову терапію, при клінічній ремісії залишаються порушеними імунна реактивність, процеси ліпопероксидації та регіонарна гемодинаміка.
7. Включення в комплексну терапію синтетичного антиоксиданту емоксипіну покращує клінічний перебіг поперекового остеохондрозу (80,5 % проти 64,8% в групі порівняння) і супроводжується відновленням рівноваги переважно в системах перекисного окислення ліпідів та антиоксидантного захисту.
8. Включення в комплексну медикаментозну терапію антагоніста кальцієвих каналів нікардипіну сприяє більш швидкому і повному відновленню кровопостачання і кисневого режиму тканин нижніх кінцівок та процесів ліпопероксидації, незалежно від віку пацієнтів, вираженості структурно-функціональних змін в хребті та наявності або відсутності супутньої хронічної серцево-судинної та обмінно-трофічної патології. Клінічна ефективність даної програми лікування досягала 85,7 % у хворих з вегето-судинними проявами люмбоішіалгічного синдрому і 77,4-79,2 % - у решти пролікованих пацієнтів.
9. Поєднане застосування при неврологічних проявах поперекового остеохондрозу комплексної фонової терапії та комбінованого магнітолазерного опромінення виявляється більш ефективним – клініко-неврологічна ремісія досягнута у 85,6 % хворих цієї групи проти 64,8% в групі порівняння.
10. На етапі санаторно-курортної реабілітації хворих з неврологічними проявами поперекового остеохондрозу намагнічені сірководневі ванни нормалізують стан антиоксидантної та імунної систем і кисневе забезпечення тканин нижніх кінцівок, що дозволяє добитися клінічного ефекту у 88,4 % пацієнтів, знизити число бальнеопатологічних реакцій до 10,1 % випадків та продовжити клінічну ремісію, досягнуту на стаціонарному етапі лікування.
11. Диференційований підхід до лікування неврологічних проявів поперекового остеохондрозу з використанням патогенетично обгрунтованих схем дозволяє оптимізувати лікувальну тактику та підвищити ефективність лікування.
Публікації автора:
Шкробот С.І., Геряк Ю.В. Динаміка ПОЛ та АОСЗ у хворих з неврологічними проявами поперекового остеохондрозу під впливом емоксипіну // Вісник наукових досліджень. – 1999. - № 2. – С. 82-85.
Шкробот С.І., Сохор Н.Р. Ефективність застосування антиоксидантів у комплексній терапії хворих з неврологічними проявами поперекового остеохондрозу // Вісник наукових досліджень. – 2000. - № 2. – С. 67-68.
Шкробот С.І., Сохор Н.Р. Остеопенічний синдром у хворих з неврологічними проявами поперекового остеохондрозу // Вісник наукових досліджень.- 2000. - № 3 - С. 80-82
Геряк Ю.В., Швед М.І., Шкробот С.І. Клініко-лабораторна ефективність вобензиму у хворих з неврологічними проявами поперекового остеохондрозу // Галицький лікарський вісник. – 2000. - № 3. – С. 138-140.
Шкробот С.І. Застосування нікардипіну для корекції регіонарної гемодинаміки і периферичної мікроциркуляції у хворих з поперековим остеохондрозом // Шпитальна хірургія. – 2000. - № 4. – С. 91-96.
Шкробот С.І. Перспективність сульфідної бальнеотерапії в реабілітації хворих на поперековий остеохондроз //Вісник соціальної гігієни та організації охорони здоров’я України. – 2000. - №4. – С. 87-90.
Шкробот С.І. Динаміка клінічної симптоматики поперекового остеохондрозу хребта при використанні в комплексній терапії антагоніста кальцію нікардипіну // Вісник наукових досліджень. – 2000. - № 4. – С. 89-90.
Шкробот С.І. Терапевтична ефективність емоксипіну у хворих з неврологічними проявами поперекового остеохондрозу // Галицький лікарський вісник. – 2000. - № 4. – С. 78-80.
Шкробот С.І. Клініко-патогенетичне обгрунтування застосування нікардипіну в лікуванні неврологічних проявів поперекового остеохондрозу // Галицький лікарський вісник. – 2001. - № 1. – С. 87-89.
Шкробот С.І. Клінічна та антирадикальна ефективність намагнічених сульфідних ванн у хворих на поперековий остеохондроз на санаторному етапі реабілітації // Вісник наукових досліджень. – 2001. - № 1. – С. 91-95.
Шкробот С.І. Сульфідна бальнеотерапія та її вплив на клінічну симптоматику, регіонарну гемодинаміку та периферичну мікроциркуляцію у хворих на поперековий остеохондроз // Український вісник психоневрології. – 2001. – том 9, вип. 1 (26). – С. 94-97.
Шкробот С.І. Ефективність магнітолазерної терапії у хворих на поперековий остеохондроз // Вісник Вінницького державного медичного університету. – 2001. - № 1. – С. 218-220.
Шкробот С.І. Регіонарна гемодинаміка та периферична мікроциркуляція у хворих з різними варіантами поперекового остеохондрозу // Український вісник психоневрології. – 2001. – том 9, вип. 2(27). – С. 94-96.
Шкробот С.І. Клінічна ефективність магнітолазерного опромінення у хворих на поперековий остеохондроз // Вісник наукових досліджень. – 2001. - № 2. – С. 76-78.
Шкробот С.І. Вплив намагнічених сульфідних ванн на клінічну симптоматику та показники імунної реактивності у хворих на поперековий остеохондроз // Український медичний часопис. – 2001. - № 5/25. – С. 45-48.
Шкробот С.І. Механізми ефективності сульфідної бальнеотерапії хворих на поперековий остеохондроз на санаторному етапі реабілітації // Вісник наукових досліджень. – 2001. - № 3. – С. 91-94.
Шкробот С.І. Аналіз клінічної симптоматики та параклінічних методів обстеження у хворих з неврологічними проявами поперекового остеохондрозу // Вісник наукових досліджень. – 2001. - № 4. – С. 92-95.
Шкробот С.І. Порівняльна оцінка різних лікувальних комплексів на стан регіонарної гемодинаміки у хворих з неврологічними проявами поперекового остеохондрозу // Шпитальна хірургія. – 2001. - № 4. – С. 119-123.
Шкробот С.І. До механізму лікувального впливу комбінованого магнітолазерного опромінення у хворих з неврологічними проявами поперекового остеохондрозу // Український вісник психоневрології. – 2001. – том 9., вип. 4 (29). – С.47-50.
Шкробот С.І. Комбіноване магнітолазерне опромінення в комплексному лікуванні хворих на поперековий остеохондроз хребта // Вісник Вінницького державного медичного університету. – 2001. - № 2 . – С. 534-537.
Шкробот С.І. Ефективність комбінованого магнітолазерного опромінення у хворих з неврологічними проявами поперекового остеохондрозу // Лікарська справа. – 2002. -№ 1 (1061). – с. 133-136.
Шкробот С.І. Порівняльний аналіз клінічної ефективності різних лікувальних комплексів у хворих з неврологічними проявами поперекового остеохондрозу // Український вісник психоневрології. – 2002. –Т.10, вип. 1 (30). –С. 87 – 90.
Швед М.І., Шкробот С.І., Гребеник М.В., Левицька Л.В., Геряк Ю.В., Зелінська С.І. Ефективність намагнічених сульфідних ванн у хворих на поперековий остеохондроз на санаторному етапі реабілітації // Український ревматологічний журнал. – 2001. - С. 77.
Геряк Ю., Шкробот С. Антиоксидантний ефект алфлутопу у хворих на остеохондроз хребта // Українські медичні вісті. – 1998. - т. 1, частина 1. – С. 150.
Пристрій для рефлексотерапії / Дем’яненко В.В., Шкробот С.І (Україна). – Позитивне рішення про видачу деклараційного патенту на винахід (№ 2001063927 від 11.06.2001).
Спосіб лікування сульфідними ваннами / Шкробот С.І., Швед М.І., Мартинюк В.І. (Україна). -– Позитивне рішення про видачу деклараційного патенту на винахід (№ 2001128843 від 20.12.2001).
Спосіб водолікування хворих на остеохондроз хребта з неврологічними проявами / ШкроботС.І., Дем’яненко В.В. (Україна). – Позитивне рішення про видачу деклараційного патенту на винахід (№ 2002021067 від 11.02.2002).
Шкробот С.І., Геряк Ю.В. Клінічна ефективність хондропротекторної терапії у хворих з неврологічними проявами остеохондрозу // Матеріали ХL підсумкової наукової конференції “Здобутки клінічної та експериментальної медицини”. – Тернопіль: “Укрмедкнига”. – 1999. – вип. 4. – С. 194-197.
Шкробот С.І., Геряк Ю.В., Левицький В.І., Тофан І.Г., Швед М.І., Левицька П.В., Гребеник М.В., Мартинюк Л.П. Тактика бальнеотерапії у хворих з поєднаною патологією суглобів, хребта та серця // Тези доповідей УІІІ конгресу СФУЛТ. – Львів-Трускавець. – 2000. – С. 143.
Шкробот С.І. Застосування комбінованої медикаментозної і сульфідної бальнеотерапії у хворих з неврологічними виявами поперекового остеохондрозу // Тези доповідей УІІІ конгресу СФУЛТ. – Львів-Трускавець. – 2000. – С. 3.
Шкробот С., Кулянда І. Вплив комбінованої медикаментозної терапії у поєднанні з курсом намагнічених сульфідних ванн на показники регіонарної гемодинаміки і мікроциркуляції у хворих на поперековий остеохондроз // Тези доповідей УІІІ конгресу СФУЛТ. – Львів-Трускавець. – 2000. – С. 142.
Шкробот С.І. Корекція емоксипіном показників імунної реактивності у хворих з неврологічними проявами поперекового остеохондрозу // Матеріали науково-практичної конференції “Нейроімунологія в неврології та нейрохірургії”. – Київ. – 25-26 квітня 2000. – С. 88-90.
Шкробот С.І. Динаміка клінічної симптоматики у хворих на поперековий остеохондроз під впливом комплексної терапії з включенням синтетичного антиоксиданту емоксипіну // Матеріали ХLІІІ підсумкової наукової конференції “Здобутки клінічної та експериментальної медицини”. – Тернопіль: “Укрмедкнига”. – 2000. – С. 144-147.
Шкробот С.І. Параметри імунограми у хворих з різними варіантами поперекового остеохондрозу // Матеріали ХLІІІ підсумкової наукової конференції “Здобутки клінічної та експериментальної медицини”. – Тернопіль: “Укрмедкнига”. – 2000. – С. 147-151.
Швед М.І., Левицька Л.В., Гребеник М.В., Шкробот С.І., Геряк Ю.В., Мартинюк Л.П. Шляхи підвищення ефективності комплексного лікування хворих похилого віку з поєднаною патологією серця, суглобів та хребта // ІІІ Національний конгрес геронтологів і геріатрів України (26-28 вересня 2000): Тези доповідей – Київ. – С. 125.
Шкробот С.І., Сохор Н.Р., Лобас О.В. Стан кісткової тканини і перекисне окислення ліпідів у хворих на поперековий остеохондроз // Матеріали Пленуму науково-практичного товариства неврологів, психіатрів та наркологів України “Актуальні питання неврології, психіатрії та наркології у світлі концепції розвитку охорони здоров’я населення України”. – Тернопіль: “Укрмедкнига”. – 2001. – С. 496-499.
Іщенко М.М., Шкробот С.І., Мартинюк В.І. Підвищення ефективності реабілітації хворих на поперековий остеохондроз шляхом застосування намагнічених сульфідних ванн // Матеріали Пленуму науково-практичного товариства неврологів, психіатрів та наркологів України “Актуальні питання неврології, психіатрії та наркології у світлі концепції розвитку охорони здоров’я населення України”. – Тернопіль: “Укрмедкнига” – 2001. – С. 307-311.
Шкробот С.І., Геряк Ю.В. Порушення ліпопероксидації у хворих на поперековий остеохондроз залежно від морфофункціональних змін у хребті // Матеріали ХLІV підсумкової наукової конференції “Здобутки клінічної і експериментальної медицини”. – Тернопіль: “Укрмедкнига”. – 2001. – вип. 6. – С. 39.
Шкробот С.І., Сохор Н.Р. Рентгенологічні методи у діагностиці неврологічних проявів остеохондрозу // Матеріали ХLІV підсумкової наукової конференції “Здобутки клінічної і експериментальної медицини”. – Тернопіль: “Укрмедкнига”. – 2001. – вип. 6. – С. 40.
Швед М.І., Левицька Л.В., Гребеник М.В., Охримович Л.М., Левицький І.Б., Шкробот С.І., Геряк Ю.В. Оптимізація лікування хворих на ішемічну хворобу серця із супутнім остеохондрозом // Матеріали Української науково-практичної конференції “Сучасні проблеми кардіології та ревматології (від гіпотез до фактів). - Київ. – 2001. – С. 171.
Швед М.І., Шкробот С.І., Гребеник М.В., Левицька Л.В., Геряк Ю.В., Зелінська С.І. Ефективність намагнічених сульфідних ванн у хворих на поперековий остеохондроз на санаторному етапі реабілітації // Матеріали науково-практичної конференції з міжнародною участю “Актуальні проблеми застосування мінеральних вод у медичній практиці”. –Трускавець-Моршин. –2001. –С.193-194.